W e praten nog wat over de specifieke zaken die de kring betreffen, 't Zou een goed iets zijn zegt hij wanneer we met Nederlandse subsidie hier drijfmest uit België zouden kunnen betrekken. We heb ben hier een sterk overwegen de akkerbouwstreek. Hier en daar zijn er wel enkele melk veebedrijven, maar dat is toch niet doorslaggevend. Er wordt wat aan vetmesterij gedaan en dan houdt het op. Met een beetje jaloezie kijken we wel eens naar de prestatie van de Brabander b.v. in de Peel. Er worden hier wel wat varkens gehouden, maar dat mag toch eigenlijk geen naam hebben. In de Peel hadden ze natuur lijk ook niet veel te verliezen. Toch vraag ik me wel eens af, hebben we in dit opzicht in West-Zeeuws-Vlaanderen de boot niet gemist, "t Ging bij ons in de akkerbouw lang goed' misschien té lang goed, waardoor men geen "gekke" sprongen in een andere be drijfstak ging maken. Maar laat ik een ander niets verwij ten, zegt Kees gelaten. Ik heb zelf ook wel eens met de ge dachte gespeeld om wat in de intensieve veehouderij te gaan doen. 't Is er nooit van geko men. Ik heb er wel eens spijt van gehad. Aan de andere kant moet ik wel beseffen, dat mijn vrijheid, zo als ik die nu ken, dan ook verdwenen was, want het houden van vee bind je wel aan het bedrijf. H oe ik nu in die bestuursfunkties verzeild ben geraakt zou ik nu niet meer precies weten. Wel was ik op de HBS al aktief in allerlei verenigings werk. Ik was een grote liefhebber van amateur toneel. En we speelden me nig spel met genoegen. Later toen ik bij de PJZ kwam, speelden we ook nog, en met het stuk traden we dan op voor weer andere ZLM afdelin gen. Op die manier kreeg je ook al op jonge leeftijd kon takt met de ZLM. Mijn grootvader was een echte ZLM.-er, een man die zweerde bij de algemene standorganisatie. Hij be handelde je als een volwassene. Als je zo'n jaar of tien was, praatte hij tegen je als tot een gelijke. W e gaan nog naar buiten, maar eerst krijgt uw verslaggever nog een stevige snee onvervalst West/Vlaams boerenbrood, bereid uit vier soorten graan, 't is heerlijk brood. We gaan er speciaal in Knokke om, zegt Kees. Deze polder, de Olieslagerspolder, vertelt hij, werd in 1803 ingedijkt. Vijfjaar later was er een doorbraak. Maar in 1820 werd het eerste bedrijf gebouwd. Daar heeft mijn over grootvader op geboerd, mijn vader werd er geboren. In 1871 werd dit bedrijf gebouwd en mijn vader kwam in 1922 op de boerderij, die dus zogezegd naast de deur lag. De zon laat zich niet meer zien. Het land ademt een stilte en rust uit die een schepsel het gevoel geven alsof al het gekrakeel van mensen onderling nog niet tot hier is doorgedrongen. D e verkaveling in het gebied van de Kring West-Zeeuws-Vlaanderen is verschillend van kwaliteit in de di verse onderlinge streken. Langs de kust en bij Biervliet is de verkaveling het slechtst. Er zijn andere streken waar het beter is. Twintig jaar gele den werd er hier over een verkave ling gesproken. Daar is toen verder niets van gekomen. Nu is er wel meer "de boot gemist?" Bestuur en leven Adem der stilte M. van Wezel Verkaveling "Groot Vlaanderen" "V roeger heb ik veel boeken gele zen, maar de laatste twintig jaar is het er nauwelijks nog van gekomen. Er zijn zoveel andere dingen te lezen, datje er amper nog aan toekomt. Ik ben geabonneerd op een aantal tijd schriften en weekbladen, met daarbij nog de vakliteratuur. Wil je het alle maal zo'n beetje blijven volgen dan heb je de handen daaraan vol. Tui nieren doe ik ook graag. Daarnaast gaan we alletwee heel erg graag ieder jaar een paar weken op vakantie. Frankrijk heeft daarbij onze grote voorkeur. Het brengt je meteen ook op de vraag, hoe het is om hier zo aan de grens te wonen. Veel kontakten met Belgische boeren hebben we niet, maar we hebben wel Belgische kennissen. Er heerst toch duidelijk een andere mentaliteit in België. En zeker geen slechtere, zegt Kees. We zijn hier overigens wel georiënteerd op België. Ik had meer van de EEG verwacht, en zelfs nog eens gehoopt dat er gewerkt zou gaan worden met gewesten. Dan denk ik daarbij aan een "Groot Vlaanderen", dus het Vlaanderen van België en Noord- Frankrijk erbij. Als je het zo beziet voel ik me meer Vlaming dan Zeeuw, maar dat wil, met alle respekt, zeker niet zeggen dat ik me daardoor meer Belgisch dan Nederlands voel. Boer als leefwijze één, zou je kunnen zeggen, grapt Kees. Boer als leefwijze heeft me al tijd aangesproken, maar of ik nu dat boerenwerk op zichzelf zo graag deed dat weet ik niet. Het bedrijf was in mijn jonge dagen ook veel leven diger dan nu. Er werkten veel meer mensen, er waren allerlei dieren. Ei genlijk was het een kjein fabriekje. Vader heeft er nimmer op aange drongen dat ik boer werd. Ik bezocht drie jaar de HBS te Oostburg, maar in de exakte vakken was ik geen bol leboos. Ik ben daarna naar de land- bouwwinterschool in Goes gegaan. Mijn moeder stierf toen ik dertien jaar oud was. Dat heeft me in die tijd hevig aangegrepen. Je was al enig kind, en dan ineens die grote leegte, Kees, spreekt er nog zeer ontroerd over. Weetje zegt hij, ik denk er nu nog vaak aan. Mijn vader is nu 84 en ik moetje eerlijk zeggen, dat ik hem ook enorm zou missen als hij er niet meer zou zijn. Ik ga er iedere zondag even heen. En hij komt zaterdag's altijd hier. Die man is nog zo helder van geest en vol interesse voor aller lei zaken, ook die niet met de land bouw te maken hebben. Ik heb Ka- trien Vercouteren, mijn vrouw, niet ver van het ouderlijk bedrijf gezocht. Ze komt uit Retranchement. Ik leer de haar kennen in Sluis, en ik dacht meteen, ja dat is ze! Ze komt ook van het landbouwbedrijf. Twee van haar broers hebben een boerderij. We zijn in 1948 getrouwd en meteen op dit bedrijf begonnen. Het grootste deel is pacht, en is eigendom van ver schillende eigenaren. De gebouwen en de schuur zijn van 1871, die zijn wel in eigendom. Je moet er ieder jaar wel wat aan doen, maar op die manier houd je de zaak ook in orde. We hebben het bedrijf nimmer een naam gegeven. Ik heb er wel lang naar gezocht, maar om met een flauwekulletje aan te komen daar voelden we niets voor. Een naam moet een iets diepere betekenis heb ben. Er was hier in lang vervlogen tijden een haventje met de naam "Slepeldamme": zo'n naam zou wel wat kunnen zijn! Of "Ottevaere" naar de compagnie die de polder heeft ingedijkt. Hij zag je niet als kleine jongen, maar als een klein mensje. Zo sprak hij ook al over de ZLM en je zou kunnen zeggen dat naast de liefde voor de koöperatie ook die voor de ZLM er met de paplepel is ingebracht. Zoiets blijft je bij. Van het een komt dan het ander. We hebben binnen het kring- verband, ook erg goede kontakten met de zusterorganisaties. We ko men regelmatig als besturen bij el kaar. Ik ben nu reeds acht jaar lid van het Z.L.M.-Hoofdbestuur. '"t Zou eerst maar voor zes jaar zijn ik dacht als die periode voorbij is dan stop ik er mee. We hebben stad en land afgezocht naar een vervanger, onder de jongeren, maar tevergeefs. Het meest gehoorde excuus, was steeds "geen tijd". eentje af. Laatst sprak ik nog iemand die ineens voor de uitgave stond van een trekker en een nieuwe ploeg, kijk dan spreekt het meteen weer erg duidelijk aan, hoe hoog de kosten zijn, wanneer er nieuwe materialen moeten worden gekocht. Dan wordt men weer met de neus op de harde feiten gedrukt. Ik ben wel lid van de bedrijfsverzor- gingsdienst, maar gelukkig heb ik daar tot op heden nog geen gebruik van behoeven te maken. Wat het werk betreft doe ik het meeste alleen. Acht jaar geleden had ik nog een medewerker voor hele dagen. Maar door omstandigheden werd hij gedwongen nog maar voor halve dagen te werken. Nu is die man bij mij werkzaam vanaf half mei tot half december. Dat werkt voor beide partijen tot volle tevredenheid. Het meeste trekkerwerk doe ik zelf, en mijn medewerker zorgt voor al die andere kleine en grote dingen die nu eenmaal op een akkerbouwbedrijf komen kijken. Je werkt natuurlijk, ook een beetje met een aangepast bouwplan, zegt Kees. Ik ben vrij veel van het bedrijf weg, vanwege allerlei bestuursfunkties. Daar dien je reke ning mee te houden. Er zijn evenwel voldoende capable jonge mensen die het werk zouden kunnen doen. Ik ga er op tijd mee stoppen, want bezeten met het "vuur" zoals de jongeren dat hebben, dat ga je missen als je wat ouder wordt. Ook zit er bij sommigen de schrik van 1974 nog wel in. Ten tijde van de boerendemonstraties, werd er door sommigen nogal afgegeven op de bestuursleden. Men is dat nog niet vergeten, waardoor men wat kop schuw is geworden en gebleven. Ik heb er wel een tijd over gedaan om me volledig thuis te voelen in het hoofdbestuur. Ik was gewend aan de sfeer zoals die hier in West-Zeeuws- Vlaanderen tijdens vergaderingen heerst. Daar werd nog wel eens har telijk gelachen, maar dat miste ik bij de ZLM-vergaderingen toch wel. Nu heb ik me volledig ingewerkt en vind ik het er wel prettig. Naast het werk als kringvoorzitter, heb ik nog andere funkties. Maar je moet er altijd wel mee oppassen dat je niet te veel werk op je schouders neemt, want dan ben je nauwelijks nog thuis. Goed is goed, en Katrien heeft ook haar zegje in deze zaak. Ik heb niet graag dat hij 's avonds weg is hoor, zegt ze. Nou en ik zit in de avond graag het liefste bij de vrouw, zegt Kees tevreden. van de maaidorser niet meer. Zo doende heb ik het graan dit jaar tij delijk op het eigen bedrijf gebracht. Later wanneer de haastige drukte van het maaidorsen achter de rug is brengen we dan in rustigere tijden het graan naar Breskens. Voor het eerst hebben ze dit jaar bij het laden van het graan hier op het bedrijf een aardappelopschepapparaat gebruikt. Dat werkt uitstekend. Ook het aard- appelrooien besteed ik uit. Vroeger deden we dat ook zelf maar nu niet meer. Kijk wanneer je het zelf doet, dan heb je daarvoor ook weer een aantal mensen nodig. Kom daar tegenwoordig maar eens aan, dat is niet gemakkelijk. Je moet als het ware de mensen schooien of ze mee willen werken. Overigens vind ik het wel jammer dat ik zelf het aardap- pelrooien niet meer in de hand heb, want de kwaliteitsbewaking doet niemand zo zorgvuldig als je het zelf doet. Maar dat zijn nu eenmaal de konsekwenties. En op die manier wanneer de kwaliteit achteruit gaat, dan betekent dat ook datje daardoor weer minder van je aardappelen beurt. We hebben hier wel een werktui- genkombinatie waar o.a. de maai dorser in zit, maar het is door om standigheden langzaam aan minder geworden. We zijn er in 1960 mee begonnen, 't Ziet er naar uit dat de kombinatie van samenwerking lang zaam uitsterft. Nieuwe machines worden niet meer gekocht. Kombi- neren van werkzaamheden is in het algemeen in West-Zeeuws-Vlaande ren slecht aangeslagen. Velen hier denken ach, ik kan het wel op mijn De mengwoeler van de ta. van den Ende uit Borsele heeft de grond van Kees danig verbeterd. door flinke subsidies grote struktu- rele verbeteringen in je streek aan te brengen. Afgelopen winter hebben de voorlichters van de drie land bouworganisaties uitvoerig informa tie verstrekt over de ruilverkaveling. Zuiver informatief zonder nog tot enigerlei afspraken te komen, maar daar bleek toch een grote belang stelling voor te bestaan. Vooral van de zijde van de Z.L.M.-ers bleek er enorm veel interesse! De mogelijkheid bestaat wel dat an dere gebieden voorrang krijgen, dat zou jammer zijn, want de kring kan er alleen maar op vooruit gaan als de zaak verbeterd wordt, zegt hij vol overtuiging. ee, een opvolger heb ik niet, zegt hij. Wij hebben één dochter, maar die zoekt haar geluk in de muziek. Ze heeft het niet van mij, maar waar schijnlijk wel van mijn vrouw, of schoon ik wel van muziek houd, maar bij haar zat het echt dieper, zodat het conservatorium haar doel werd. Ik hoop dat ik nog jaren lang "jong" mag blijven, zegt hij lachend. Dan kan ik ook nog vele jaren lang boer blijven. Ik heb het uitstekend naar mijn zin als boer, en bovendien ik voel me ook nog heel jong. Al word ik tachtig dan nog wens ik ge woon door te gaan. Wat moetje gaan doen als je er vroegtijdig mee stopt? Mijn vader stopte er al vrij vroeg mee, vanwege mijn opvolging, ge lukkig kon hij nog regelmatig hier komen, maar toch bleef er voor hem wel een leegte achter. Ik was enig kind, uit een nest van zegt Kees. Vlaanderen nog veel goed werk kun nen doen. t animo, maar 't probleem zal nu ook wel geldgebrek zijn om tot een snelle uitvoering over te gaan. Gezien zijn leeftijd en zo zal het voor velen zijn, hoeft een verkaveling voor mij niet meer, zegt Kees eerlijk. Maar zo voegt hij er aan toe, wie ben ik, men moet rekening houden met degenen die na je komen, en daarom zou ik toch voor een verkaveling zijn in het belang van de streek, wanneer er over gestemd moest worden. Er zijn streken die werkelijk schreeuwen om een verkaveling en ontwatering. Overigens geldt dat in ons gebied alleen voor de verkave ling als voornaamste punt, want met de ontwatering is het uitstekend ges teld. Het waterschap "'t Vrije van Sluis", heeft hier uitmuntend werk gedaan. Je krijgt nu eenmaal via een verkaveling de kans om gesteund 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13