De Walcherse jubileum fokdag B D e 25e naoorlogse fokveedag voor Walcheren op 20 juli '79 werd opgevoerd door 17 inzenders op de terreinen van manege Pouwer te Serooskerke. De eerste rubrieken uit het vraagprogramma lieten verstek gaan en het jongvee was met 3 inzendingen sober vertegenwoordigd. Wel een verschil met 1952 toen de strijd tussen de stierenverenigingen en ook partikulieren met hun materiaal en afstammelingengroepen het spektakel vormden. D e 40.000 kg klasse had 5 deel neemsters waarvan 4 een eerste prijs kregen. Aan het hoofd Janet, een ruim behangen en typische Frans 400-dochter van J. Kwekkeboom gevolgd door de best ontwikkelde typische Penky (v. Pan 92) van S. de Visser uit Nw. en St. Joosland die niet in topvorm verkeerde. Dan 2 Adelbert-dochters: Rita 49 H.Z. van Blankers en alweer een Treesje, nu D e 3 pinken, allen gerekte en goed ontwikkelde Nienrode-dochters van voldoende type van A. van Soelen te Oost Souburg lagen ook kwalitatief dicht bij elkaar. W. van Sluijs Lie Kampioene en de reservekampioene samen. ontwikkelde Bram-dochter met 12ViH.F. bloed van J. Kwekke- boom te St. Laurens. Zij is mals en heeft ook een goed zijaanzicht, is daarbij iets heupig en wat smal in de uierdam. Reserve-kampioene werd Welzing Cartie v. Mowry C. Boot maker Bill van S. de Visser uit Nw. en St. Joosland. Zij is gelijnd, groot en lang, nog erg vers en wat recht en iets weinig fijn afgewerkt in het kruis. De uier heeft goede afmetingen en was goed voor de uierprijs der jonge koeien. Zodoende dus 2 hoofdprij zen voor de jeugdige Cartie van 26 maanden. Als 3e op tal Mieneke 87, v. Mieneke's Adema 29 van L.P. Brasser uit Vrouwenpolder. We me nen dat ze een dubbele kleindochter is van Mieneke 3 met in zijaanzicht een beste uier, gevuld met een ruime middenhand en wat korte hals. In haar geheel wat meer oosters dan westers georiënteerd doch zij bood in totaal ook veel goeds en had daar door ook aanhangers, misschien wel vele. Bij de volwassen koeien, we wezen er reeds op, ook grote, mooie rubrieken met bijna altijd een zeer goede kop. Niet minder dan 15 koeien met een levensproduktie van 30.000 kg melk waarvan 7 met oranje getooid met op kop Grietje 29 H.Z.v. Pan 92 van G. Blankers uit Grijps- kerke.- De niet meer dan midden- zware Grietje is mooi van type, uitermate korrekt afgewerkt en nr. 17 van J. Wondergem. De 50.000 kg klasse was een overwinning voor de sterkoe Moore 20 (v. Jenne G 33) van W. Wouters uit Vrouwenpolder. Vers gekalfd, uitmuntend verzorgd en daardoor toch ongeveer in top vorm. Ondanks de omstandigheden De zeer goede rubriek van 60.000 kg melk en meer telde ook 4 deelneem sters. Met ruim 85.000 kg melk op haar naam en nog een zeer sterke uier wist de gelijnde, zeer typische Mieneke 18 deze klasse te winnen. Deze dochter van de pref. ouders Adema 469 en Mieneke 3 van L.P. Brasser die alle titels en sterren die er van stamboekzijde te halen zijn heeft veroverd werd nu algemeen kam pioene en een betere reklame kan Walcheren zich niet indenken als geschenk op deze jubileum-fokvee- dag. ovendien geldt ditzelfde voor haar eigenaar/fokker die alle 25 fokdagen als enige heeft ingezonden Reserve kampioene volwassen koeien, Moore 20 van W. Wouters. wist zij later op de dag mede met arbitrale hulp terecht het reserve- kampioenschap te bemachtigen. Zij is middenzwaar, nogal boegig, doch verder uitermate aantrekkelijk, ter wijl de uier zich best bewaard. De jury was wat voorzichtig in de beti- Algemeen kampioene Mieneke 18 van L.P. Brasser. en hiervoor een bloemstuk in ont vangst mocht nemen. De algemeen kampioenkoe, en dan deze, is wel de hoogst bereikbare top, uitgezonderd dan de A. die haar moeder ook had. Terugkomend op de betreffende ru briek waar Brasser ook IB won met de door P. Vader gefokte Lytse Ru- dolf-dochter Rika 2, een fraaie, typi sche en solide koe met iets naar bui ten neigende voorspenen. IC was de stiermoeder Coba 24 H.Z. van Blan kers. Ook een Lytse Rudolf met een zeer goede uier en iets kromme be nen. Op 1D de best ontwikkelde, fraai typische Imke 84. v. Pelikaan 110 van A. van Soelen. In dit selekte gezelschap stonden de wat ruime uier en de wat kromme benen een wat hogere plaatsing in de weg voor deze fraaie hekkesluitster. -Rest ons nog te vermelden dat Coba 29 H.Z. als 3e op tal fungeerde bij de volwassen koeien als een zeer goed ontwikkelde koe met een goede uier, goed van type en iets gespannen boven, terwijl haar stalgenote en halfzus via Jenne G 33, de gerekte te Arnemuiden. De 3-tallen voor be drijven tot 25 koeien telden ook 3 deelnemers: IA M. Dekker te Se- rooskerke; koeien met type doch niet geheel korrekt in de uier, IB J. de Visser te Souburg; gerekte koeien waarvan één iets minder maat, IC gebr. van Tatenhove te Gapinge; vastgebouwde koeien met iets leef tijdsverschil. B ij de koeien met drie direkte af stammelingen drukte Joke van J. Kwekkeboom de sporen van haar moeder voor deze klasse te winnen met 3 dochters waarvan 2 tot de top van de dag behoorden. 1B Flora 80 van M. Dekker. De toiletprijs, volgen de jury 's morgens bijna in handen van Brasser kwam 's middag terecht bij J. Kwekkeboom wiens geleidsters en geleiders door kleding enz. de doorslag hadden gegeven bij de groepskeuringen. De beker werd in handen van de leidster van de equipe op passende wijze ingewijd. De Walcherse fokkers kunnen, naar wij menen, terugzien op een ge slaagde dag. Er was een zeer goede top en een goede kwaliteit in de breedte. Het maatprobleem is ver opgelost, vele koeien waren goed tot zeer goed ontwikkeld. Het beenwerk was behoorlijk goed. De uiers zijn soms zeer goed tot zelfs best in de top doch achterin behoeft het nog wel enige aandacht. Ook de klasse dér dieren, het raffinement, behoeft voor fokkoeien nog wel eni ge aandacht. De dag werd bijgewoond door een talrijk publiek en kollegafokkers en veehouders alsmede door de voor malige staf van het veeteeltkonsu- lentschap aan de Londense Kade 27 te weten Ir. W.L. Harmsen en de he ren C. den Engelsman en J.H. Lan- tinga. uniforme, best ontwikkelde typische dochters van Herovina G 14 en IC wederom Jenne G 33 nu van W. Wouters. Op 2A, B en C respektievelijk Pan 134 van G. Blankers en 2 keer Pan 92 van respektievelijk S. de Visser en M. Wattel. De zestallen zelfgefokte melkvee werden gesplitst in oudere en jongere dieren van bedrijven met meer dan 40 koeien. Niet minder dan 10 kol- lekties werden getoond wat bij deze omvang nogal tijd vergt. Bij de jon gere was de IA voor G. Blankers met goed ontwikkelde, snittige dieren, 1B Gebr. de Lange met de overwegend goede Herovina-dochters, IC de malse middenzware groep van W. Wouters, ID S. de Visser en IE J. Kwekkeboom, beide ook nog zeer verdienstelijk. Bij de oudere werd IA de latere kampioensgroep van L.P. Brasser. Zeer typische malse, gevulde koeien met overschot. IB G. Blankers, een uniforme groep donkere koeien die even rijziger mochten zijn. IC een malse, voldoende uniforme groep typische koeien van J. Kwekkeboom en 1D een vrij goed sluitende groep van gebr. Geldof te Oostkapelle waarna nog een 2C voor Gebr. de Lange. De 5-tallen voor bedrijven van 26 t/m 40 koeien werden aangevoerd door J. Wondergem met best ont wikkelde koeien met soms iets ruime uiers. IB M. Wattel te Gapinge met gerekte, aantrekkelijk typische melkkoeien en een 2E voor J. Dekker Joukje 40 H.Z. met haar beter ge vormde uier dat iets minder bloei heeft het Grietje 29 voor de uierprijs weer niet gemakkelijk heeft ge maakt. Als laatste bij de individuele rubrieken meer ter demonstratie de zeer solide malse 100.000 kg koe Wietske 7 van L. Francke. Een pracht jubileumnummer op de fok veedag, doch helaas voor koe en ei genaar werd zij op een laat tijdstip 's middags in de grote ring gepresen teerd toen het publiek grotendeels vertrokken was. De groepen: iertallen van één stier per bedrijf. Een indikatie dus hoe een bepaalde fokker met een stier gewerkt heeft en geen afstammelingengroep van een stier in 't algemeen. Foktechnisch overigens zeer interessant. IA G. Blankers met een uniforme, vlot goede groep van Jenne G 33. 1B Gebr. de Lange uit Ritthem met Helaas moest de uitvoerend voorzit ter van de laatste jaren, dhr. Js. Vos wegens verblijf in het ziekenhuis de ze dag verstek laten gaan wat alge meen werd betreurd. Achteraanzicht op het sterke uier van Mieneke 18, de algemeen kampioene van L.P. Brasser. Hopelijk putten de Walcherse fok kers uit deze mijlpaal frisse moed om langs rechte wegen verder te gaan op het zeer moeilijke doch mooie en in teressante pad der Fokkerij. draagt een zeer goede, solide uier, waarvoor zij de uierprijs kreeg. Ook het kampioenschap der volwassen koeien won ze zonder veel moeite. In de genoemde produktieklasse werd de iets kleine doch zeer typische en zeer goed geuierde Treesje 20 van J. Wondergem uit Gapinge 1B. Haar vader is Pabst Ideaal en zij stamt af van de Treesjes van Joos Vos. Op IC kwam de typische oudkampioene Corrie 26 van A.W. Smit uit Oostka pelle. teling van de verdere rubriek waar we echter niemand minder ontmoet ten dan de best ontwikkelde zeer ty pische Tina 27, nu iets kort in de gang, en oudkampioene Elske, weer goed hersteld. Beide overbekende koeien van S. de Visser die ook het vierde lid van dit kwartet tot de zijne mag rekenen nl. Anna, een Piet 56 van Haakswold-dochter. Bij de melkvaarzen direkt een pittige strijd en. mooie, grote rubrieken met meest best ontwikkelde tot grote vaarzen waarbij op de korrektheid der speenplaatsingen wel eens be merkingen waren. We telden ook bij de koeien meerdere rubrieken met 14 en 15 dieren zodat ook in de mid denmoot der kategorieën meerdere grootheden te vinden waren die in het geweld ditmaal door mindere vorm of zwaardere konkurrentie met deze plaatsen genoegen moesten ne men. Om het jeugdkampioenschap een eindstrijd tussen 3 kandidates waarbij de arbiter de beslissing moest brengen na een wat te lange wachttijd menen we. Als winnares kwam te voorschijn Trijn 2, een best 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11