KNLC KOMMENTAAR Bespreking minister van Landbouw en Landbouwschap H et Landbouwschap is hevig verontrust over de Duitse in- voerstop van varkensvlees uit Nederland, in verband met tri chine-onderzoek. Het dringt bij de minister met klem aan op maatregelen om marktverstoringen te voorkomen. Het Land bouwschap denkt met name aan een regeling voor particuliere opslag van varkensvlees. H et Landbouwschap heeft kennis genomen van de toezeg gingen van de minister aan de fruitteelt die een antwoord zijn op het beleidsprogramma van de fruitteeUsector. Op een aantal punten zou de minister volgens het Landbouwschap verder kunnen gaan. Het betreftondermeerde presentatie van fruit, de renovatie van koelhuizen, een aparte herinplantregeling en het onderzoek naar stabiele oogsten. N aar aanleiding van de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1980 heeft het Landbouwschap duidelijk heid gevraagd wat betreft de handhaving van de voorlichtings formatie. De minister deelt mede dat de formatie gedurende de gehele kabinetsperiode op de huidige omvang gehandhaafd blijft. D it alles wordt neergelegd in een nota, de streefcijfernota, die meestal begin april in de ministerraad besproken wordt. Daarbij doet zich veelal het probleem voor dat voortzetting van het bestaande beleid vaak al meer geld kost dan er op grond van die streefcijfernota te verdelen is. Er moeten dus al besparingen worden aangebracht. Het matigingsbeleid van de laatste jaren heeft er toe geleid dat nieuwe uitgaven allereerst gekompenseerd moeten worden via uitgavenver- laging van andere posten op dezelfde begroting. N adat we in de onlangs gepresenteerde landbouwbegroting uitvoering hebben kunnen lezen hoe de inkomens van boeren en tuiders zich gedurende het produktiejaar 1978/79 hebben ont wikkeld, richt onze blik nu vooral op de resultaten van dit jaar. Hoewel we zo middenin het produktiejaar natuurlijk nog wat voorzichtig met onze voorspellingen moeten zijn, lijkt het er toch wel op dat het beeld zich drastisch zal wijzigen. Helaas niet over de gehele linie ten goede. Vooral de veehouderij lijkt dit jaar over de hele lijn ongustiger te zullen uitkomen, als gevolg van be langrijk hogere kosten van vooral het veevoer, waartegenover weinig of geen opbrengststijging staat. Bovendien is de ruwvoe- der positie niet al te rooskleurig. Voor de akkerbouw is over het algemeen genomen het beeld iets beter. Dat geldt dan vooral voor het zuidwesten, waar de opbrengsten zeker niet tegenvielen en dus extra van de wat betere prijsvorming kan worden geprofi teerd. Voor nogal wat akkerbouwers in midden en vooral noord- Nederland zullen evenwel de achterblijvende kilogram-opbreng sten te zeer hun negatieve invloed doen gelden. Sombere geluiden komen ook uit de tuinbouw. Daar hebben een paar belangrijke produkten het er door een opeenhoping van aanbod behoorlijk bij laten zitten. Ik heb de stellige indruk dat voor nogal wat glasbe- drijven de financiële rek er nu wel uit is, terwijl we in de komende tijd gedwongen worden een zeer forse energiekostenverhoging te verwerken. Alles bijelkaar zeker geen rooskleurig perspectief voor de inkomensontwikkeling in land- en tuinbouw. Er is daar om ook alle reden in het kader van rijksbegroting en landbouw begroting alle zeilen bij te zetten om extra lastenverlichting verwezenlijkt te zien. Voor de van Brusselse besluitvorming af hankelijke produkten is het voorts noodzakelijk zo snel mogelijk toe te werken naar een reële prijsaanpassing voor de volgende prijsronde. Gezien de huidige discussie rondom onder meer de financiering van de EG, lijkt me dit realistischer dan nog te denken aan tussentijdse aanpaaling van sommige prijzen. «jw H et dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft vo rige week het maandelijks onderhoud gehad met de minis ter van Landbouw. Onderwerpen van gesprek waren het EG-landbouwbeleid, het beleid voor de fruitteelt, de door berekening van kosten bij financiële regelingen en de energieproblematiek«Ten aanzien van het laatste punt wordt de gedachtenwisseling voortgezet. Wisselend beeld Fruitteelt H elaas lijkt het beeld van de fruitteelt dit jaar niet al te veel af te zullen wijken van dat van vorig jaar. Dus ronduit slecht. Het is duidelijk dat we wat ons land betreft langzamerhand in een tweede fruitcrisis zijn terecht gekomen. Alleen forse maatregelen kunnen deze bedrijfstak weer gezond maken. Daarvoor zullen we dan als bedrijfsleven en overheid de handen ineen moeten slaan. Wij moeten beginnen ons te concentreren op de twee hoofdpun ten: verjonging en aanpassing van plantopstanden en bundeling en modernisering van het afzetapparaat. Wat het eerste betreft is er nu door de minister een stap in de goede richting gezet door de rentesubsidie open te stellen voor herinplanten. Wil de rente subsidie van wezenlijke betekenis kunnen worden bij de vernieu wing van de boomgaarden dan zullen evenwel de voorwaarden waaronder rentesubsidie wordt gegeven nog de nodige aanpas sing behoeven. Chinese vice-premier bezoekt ons land Minister van der Stee opent landbouw RAI 80 EG-landbouwbeleid Minister van der Stee neemt kennis van de wens van het Land bouwschap. De houding van de Nederlandse overheid ten aan zien van deze zaak is in volstrekte overeenstemming met het betrokken bedrijfsleven. Het Landbouwschap heeft de minister gevraagd naar het EG- onderzoek inzake batterijkooien in de legpluimveehouderij. Minister van der Stee herinnert aan eerder genomen besluiten om het vraagstuk van legbatterijen in een werkgroep, waarin verschillende EG-landen vertegenwoordigd zijn, aan de orde te stellen. Naar aanleiding hiervan is aan de Europese Commissie gevraagd om een onderzoek in te stellen naar batterijkooien in de legpluim veehouderij. De heer Van der Stee wijst op het toenemend onbehagen over het gebruik van legbatterijen. Hij vindt het een goede zaak om tijdig in tespelen op deze gevoelens en maatregelen in Europees verband te treffen die zowel met het producentenbelang als met een dierlijk welzijn rekening hou den. Het Landbouwschap vraagt de minister of een eventueel batte rijverbod samengaat met beperkingen van de eierinvoer uit derde landen, als blijkt dat het batterijsysteem in die landen wordt gehanteerd. De minister geeft daarop een bevestigend antwoord. Het Landbouwschap zal op dit onderwerp nog nader terug ko men bij de minister. Naar aanleiding van de laatstgehouden vergadering van de EG-Raad van Landbouwministers deelt minister Van der Stee mee dat er nog geen voortgang gemaakt is met een gemeen schappelijke marktordening voorschapen.De minister gaat er van uit dat maatregelen die eventueel in het kader van een dergelijke marktordening voor Frankrijk getroffen worden eveneens voor Nederland moeten gelden. Verbetering concurrentiepositie fruitteelt De minister heeft begrip voor de moeilijke situatie waarin de fruitteeltsector de laatste jaren verkeert. Afhankelijk van de mate waarin de fruitteeltsector zichzelf uit de moeilijkheden helpt, wil de minister hierbij ondersteunend optreden voor de fruitteelt. Wat de presentatie van het Nederlandse fruit betreft wil hij afwachten in welke mate de sector het toegezegde over heidsgedrag van 400.000 gulden gebruikt. De minister is bereid verder te overleggen over de renovatie van koelhuizen zodra een inventarisatie van de aanwezige bewaarruimte afgerond is. De door het Landbouwschap gevraagde herinplantregeling wordt ondergebracht in de rente-subsidieregeling. De minister is be reid om ten behoeve van de fruitteeltsector het hoge renteper centage (5%) te overwegen over een hoger investeringsbedrag dan het huidige 75.000,—Daarmede zou dan de subsidie- bijdrage afgestemd kunnen worden op het specifieke karakter van het fruitteeltbedrijf. In het Ontwikkelings- en Sanerings fonds zal dit op korte termijn nader besproken worden. Doorberekening kosten bij regelingen De minister zal bepaalde kosten, die de overheid maakt bij aanvragen van financiële faciliteiten gedeeltelijk doorbereke nen. Het betreft servicekosten die gemaakt worden ten behoeve en op onderzoek van een aanvrager bij zaken die de aanvrager in beginsel eventueel ook zelf of door anderen zou kunnen (laten) verrichten. De heer Van der Stee heeft aan het Land bouwschap een nader voorstel voorgelegd. Het Landbouwschap heeft naar aanleiding van dit voorstel een aantal opmerkingen gemaakt en wil de nadere uitwerking overlaten aan de Lande lijke Raad voor Bedrijfsontwikkeling. we pas weer de opening van de Staten-Generaal en de daarbij behorende aanbieding van de Miljoenennota 1980 hebben gehad, is het interessant te weten hoe de tot stand- koming van dit stuk normaliter verloopt. Daarbij wordt er niet van uitgegaan dat zelfs nog op de vooravond van Prinsjesdag de laatste besprekingen moeten plaatsvinden, zoals dit jaar is gebeurd. De eerste voorbereiding van de Rijksbegroting voor 1980 begint al in december 1978. Op het Ministerie van Finan ciën alsook op de afzonderlijke ministeries wordt berekend wat op basis van de rijksbegroting 1979 en het daarbij uitgestippelde beleid de kosten voor 1980 zullen gaan wor den. De minister van financiën stelt omstreeks februari-maart 1979 aan de ministerraad voor binnen welke grenzen de totale rijksuitgaven voor 1980 zouden mogen stijgen ten opzichte van 1979 als er geen wijziging wordt gebracht in het inkomens-beleid van de staat. Plannen voor eventuele belastingverhoging spelen dus nog geen rol. Wel wordt re kening gehouden met de extra opbrengst aan belastingen die te verwachten is, doordat bijvoorbeeld de lonen en win sten iets zullen stijgen. De toelaatbare uitgavenstijging wordt daarna over de verschillende departementen verdeeld. In juni bespreekt de minister van financiën de afzonderlijke begroting van de departementen met de betrokken minister. Daarbij heeft hij de ondankbare taak niet al te veel te kunnen toegeven aan wensen van de vakministers afzon derlijk. Dezen willen in hun begroting graag wensen opne men, die door druk van buitenaf ontstaan en zij verwachten van de minister van financiën dat hij hun wensen zal inpas sen in het totale beleid. Tenslotte komen in de eerste helft van juli in het kabinet voor het eerst het totale uitgavenplan, het belastingplan en het financieringstekort aan de orde. Deze zijn tesamen weer van groot belang voor de ruimte van de departementen. A lie ministers verzetten zich dit jaar echter tegen de hoogte van de door minister A ndriessen voorgestelde ombuigingen, die nodig zouden zijn om onder andere het financieringstekort voor 1980 omlaag te brengen. Door het bekend worden van recente pessimistische ramin gen van het Centraal Planbureau moeten echter dit jaar de juli-afspraken omtrent hoogte van uitgaven, financierings tekort en dekkingsplan worden herzien, wat resulteerde in een extra ombuigingsronde. Dit laatste om te kunnen vol doen aan voorstellen om meer te doen voor de lagere inko mensgroepen. Het resultaat is u bekend. Bijna tot op het laatste moment is er vergaderd, waardoor de laatste drukproeven bij de Staatsdrukkerij op een zodanig laat tijdstip gereed waren, dat de kamerleden niet tijdig de beschikking hadden over de toelichting op de begroting. Deze gang van zaken is beslist niet voor navolging vatbaar. Veerbeek Helaas moeten we hier nogal wat starheid van de zijde van het ministerie constateren. Aan de afzetkant komt het er vooral op aan dat de afzetorganisatie gezamenlijk tot een betere presenta tie en verscherpte kwaliteitscontrole van het fruit kunnen komen. Éénmalig fust en het zich veel sterker richten op de presentatie van klasse 1 fruit aan de consument lijkt zonder meer noodza kelijk. Uiteraard is een verdere concentratie van het aanbod, verbetering van de bewaar- en verhandelingsfaciliteiten daarbij een voorwaarde. De minister heeft te kennen gegeven voor geza menlijke initiatieven en voorstellen op het gebied van afzet en presentatie van fruit zeker geld geschikbaar te willen stellen. Laten we ervoor zorgen dat de minister dit geld niet in zijn zak behoeft te houden. LUTEIJN. Op uitnodiging van minister Van der Stee (landbouw en visserij) bezocht een delegatie uit de Volksrepubliek China van 2 tot en met 8 oktober 1979 ons land. De delegatie stond onder leiding van de vice-premier Wang Renzhong. De delegatie heeft zich tijdens zijn bezoek georiënteerd over de laatste ontwikkelingen op het gebied van de veehouderij, de akker- en tuinbouw, de veevoedingsindustrie, het landbouwon derwijs en de landinrichting. In een bespreking aan het einde van het bezoek zijn de be windslieden overeengekomen dat de bestaande kontakten tus sen beide landen gekontinueerd moeten worden en dat daaraan een meer permanent en systematisch karakter gegeven dient te worden. Besloten is tot het instellen van een gemengde Chinees - Ne derlandse landbouwwerkgroep, het organiseren van bezoeken van landbouwdelegaties over en weer en de mogelijkheden te onderzoeken voor nadere kontakten en wederzijdse samenwer king op het gebied van landbouwkundig onderzoek, - onderwijs en -training landinrichting en waterbeheersing. Vice-premier Wang Renzhong heeft minister Van der Stee uit genodigd voor een bezoek aan China. Vice-premier Wang Renzhong (1) en minister van (landbouw en visserij) na de ondertekening van de intentiever klaring tot samenwerking tussen China en Nederland op het gebied van de landbouw. De Landbouw RAI 80 zal worden geopend door de Minister van Landbouw en Visserij, Mr. van der Stee. Deze tentoonstelling wordt gehouden van maandag 21 tot en met zaterdag 26 januari 1980 in het RAI tentoonstellingsgebouw te Amsterdam. Op deze elfde Landbouw RAI tonen 236 exposanten meer dan 700 mer ken op een tentoonstellingsoppervlak van 50.000 m2. De Landbouw RAI biedt een uniek overzicht van het aanbod op de Europese markt. Bekende onderzoek- en voorlichtingsinsti tuten uit Wageningen zijn vertegenwoordigd op de tentoonstel ling. Zo kan de bezoeker putten uit een bron van informatie op het gebied van de landbouwmechanisatie. Het tentoonstellingsprogramma omvat: werktuigen en machi nes voor land- en tuinbouw zoals trekkers, machines of andere mechanische hulpmiddelen geschikt voor akkerbouw, weide- bouw, veehouderij, akkerbouwmatige groenteteelt, fruitteelt en bosbouw, stalinrichtingen. Artikelen op het gebied vaft land- en grove tuinbouw zoals veevoeders, zaden, meststoffen, bestrij dingsmiddelen, gereedschappen, motoren en brandstoffen. De Landbouw RAI wordt in overleg met de Federatie Het Landbouwwerktuig georganiseerd door RAI Gebouw B.V. In de federatie zijn alle Nederlandse organisaties verenigd op het gebied van handel en industrie van land- en tuinbouwmachines, landbouwtrekkers en melkmachines. In 1978 trok de Landbouw RAI 113.120 bezoekers. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 9.30 tot 17.00 uur. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3