P.J. Iltl) IBEIdII t D STAGE-MOGELIJKHEDEN w erkvakantie op een Noorse boerderij. w erken en leven in een kibboets, bezoeken aan historische plaatsen en nog veel meer, maken dat een verblijf in Israël onvergetelijk wordt. Het is mogelijk om het verblijf in Israël op de land- of tuinbouw te richten. Dit kan bijvoorbeeld als stage van een land- of tuinbouwschool. Deze stages dragen een indi vidueel karakter, men kan zelf bepalen wanneer men wil ver trekken. De minimumduur van deze praktijkperiode is 10 we ken. Met name zijn er zeer goede mogelijkheden om geplaatst te worden in een kibboets voor veehouderij of tropische landbouw (katoen, citrus, avocado, druiven). Er wordt in het algemeen 6 dagen per week 6 uur per dag gewerkt. VOOR be VROIIW' Reis naar Herefordshire N og niet al het graan in Engeland was geoogst op maandag 10 september. Dat zagen we wel toen we met de bus vanaf Sheerness naar onze bestemming in Herefordshire reden. D e plaatselijke afdeling daar was zo enthousiast dat ze voor diezelfde avond een bijeenkomst had georganiseerd zodat we kwart over acht in het dorpshuis present waren! Ze begrepen evenwel dat we wat vermoeid waren en met een tea, kompleet met sandwiches and "Sweets" werd deze avond dan ook tegen 10.00 uur besloten. H< D iezelfde avond begon onze terugtocht en nadat om kwart over één in Hereford de laatste plattelandsvrouwen en mannen waren ingestapt gingen we op weg naar Sheerness. Deze nach telijke tocht was niet voor iedereen een genoegen en toen de boot ook nog behoorlijk deinde waren er nog al wat dames die zich niet zo fit voelden. Maar dat kan gebeuren als je naar Engeland wilt varen. E en stage in Polen is een zeer bijzondere ervaring. Zo'n stage vindt meestal plaats op een groot staatsbedrijf. Het maximum aantal deelnemers is 12. Periode van de stage: 6 weken mini maal en 3 maanden maximaal. Kosten stagiaires: reiskosten (er bestaat een grote kans dat de reiskosten gedeeltelijk worden vergoed door het Ministerie van CRM), bemiddelingskosten en verzekeringskosten. G edurende 9-12 maanden kun je stage lopen in Canada. Ook jongeren die pas van de MLS of HLS komen, kunnen in aan merking komen. Je hebt de kans om kennis te 'maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. W e waren door het hart van Londen gereden en even uit gestapt voor een kort bezoek aan de mooie St. Paul's kathedraal. Hoe verder we westwaarts reden, hoe mooier het landschap werd. Heuvelachtig, met grote heggen rond weiden en akkers. We zagen een combine die behoedzaam rond een grote eiken boom heen maaide, die midden in een grote blok tarwe stond. Nadat we Gloucester gepasseerd waren lagen tussen de weilan den ook percelen met hop. W oensdagavond, een afdelingsavond waar alle Hollandse gasten waren uitgenodigd en waar het antiek en de oude spul letjes in het middelpunt van de belangstelling stonden. Ook daar weer een gastvrij onthaal met een uitgebreide tea. Aktiviteiten-Agenda ("uit"met de Stichting Uitwisseling!) Programma voor de 10e kursus landbouwtopkadervorming, winter 1980 Polen Noorwegen Amerika Agrarisch programma naar Israël Jonge boeren programma Canada I REPAKTIE KEES SCHIPPERS THOLEN -19 OKTOBER (let op: niet de 12e): Algemene Ledenvergadering, 20.00 uur, Gouden Leeuw te Scherpenisse. Jaarverslag jaar programma '79/'80, bestuursverkiezingen, enz. 'S HEER ABTSKERKE -19 OKTOBER Filmavond: Speelfilm "Blazing Saddles" (komische wes tern). Om 20.00 uur in "Irene". Toegang: 3,— p.p. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN - 26 OKTOBER Bowling-avond in Sas van Gent (20.00 - 22.00 uur). Bij vervoersproblemen: bel Dikky van Wijck, 01150-17856. Tevens: opgave Volleybal: elke maandag: 20.15-21.45 uur i.s.m. "Het klupüus". DOEL VAN DEZE KURSUS: Algemene kadervorming voor jonge agrariërs door: bevordering van inzicht in de samenhang van de maat schappij; stimulering van zelfstandige meningsvorming; training van sociale vaardigheden. OPZET VAN DE KURSUS: Week I: 14 januari -18 januari 1980: training sociale vaardigheden argumenteren communicatietheorie spreken in het openbaar luisteren vergader-/diskussietechniek levensbeschouwing ontwikkelen van mens- en levensvisie beïnvloeding en oordeelsvorming waardoor word ik beïnvloed? hoe kan ik anderen beïnvloeden? waardoor wordt mijn mening gevormd? Week II: 28 januari -1 februari 1980: recht en wet over zaken die van belang zijn in het boerenbedrijf politiek en ekonomie w.o. een film en een forumdisküssie training sociale vaardigheden verdere oefening in het eigen maken van vaardigheden, die voor U van belang zijn. e bent misschien wel in het buitenland geweest, op va kantie of anderszins. Maar heb je nou zo'n land leren kennen en haar bevolking, haar landbouw? Als je bruin wordt, leer je alleen de zon kennen. Als je in de gelegenheid bent er een tijd tussenuit te trekken of als je die gelegen heid kunt maken, dan kun je via de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland, stage lopen op een buitenlands bedrijf. Of in groepsverband een studiereis maken. Er bestaan verschillende stage-programma's, waarvan genoemd kunnen worden: EEG-stage (in Engeland, Ierland, Denemarken, Duitsland, Ita lië, Frankrijk, België en Luxemburg). Er zijn verschillende data waarop je land- of tuinbouwstages kunt beginnen in een van de lidstaten van de Europese Ge meenschap. Bij dit programma ligt het aksent op meewerken in het bedrijf/huishouding met daarnaast natuurlijk voldoende tijd om wat van het land te zien. De vergoeding die je voor je werk kunt verwachten is minimaal 300,— per maand (boven kost, inwoning en verzekering). Aan het begin en aan het eind van de stage vindt er een bijeenkomst plaats in Brussel, waarbij je informatie krijgt over het funktioneren van de EEG en tevens zal er over de stage zelf worden gesproken. De Europese Com missie betaaltje reis van huis naar je stage-plaats heen en terug. Tevens betaalt zij het verblijf in Brussel. Vanaf 1 mei is het mogelijk in Noorwegen een werkvakantie op een boerderij door te brengen van minimaal 4 en maximaal 1L weken. De meeste mogelijkheden zijn er voor hen die vroeg in het seizoen willen beginnen. Het zakgeld bedraagt minimaal honderd kronen (ongeveer 50,—per week. De werkzaam heden zijn zeer gevarieerd. Verder dien je zelf een reisverzeke ring af te sluiten voor de heen- en terugreis. Het bedrijf zorgt voor een verzekering tijdens je stage. 4 -H Caravan programma. Intensieve kennismaking met de Verenigde Staten gedurende twee maanden. Je wordt opgenomen in Amerikaanse gezinnen. In deze tijd ben je aktief in de jongerenorganisatie 4-H en ook met het geven van informatie over je eigen land. Vanzelfsprekend worden enkele voorwaarden gesteld, waaraan de meeste agrarische jongeren kunnen voldoen. Voor inlichtingen en folders kun je terecht bij: Stichting Uit wisseling, Eeuwigelaan 1, Bergen NH. Telefoon: 02208-6144. Week III: 11 februari -15 februari 1980: bedrijfsekonomie rol van de vakbond koöperaties en multinationaals eigen bedrijfsproblemen op sociaal-ekonomisch gebied agrarische situatie (o.a. E.E.G.-beleid) skriptie-voorbereiding Begeleiding: Hermine de Rijk. Plaats: Vormingscentrum Hedenesse te Cadzand. Kosten: 150,— p.p. (ekskl. reiskosten). Toelating: Via een selektieprocedure: vooropleiding: MAS, MAVO, HAVO, EVTO 't liefst ook vrouwen! praktische ervaring land- en tuinbouw. Opgave: Z.L.M. (Jeanet Priem): 01100-21010. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Er waren echter percelen waar de stoppel al was afgebrand en op andere zagen we nog pakjes stro liggen, zoals wij ze kennen. Maar af en toe ook grote rollen stro wat we hier niet zien. Een methode die alleen op grote percelen wordt toegepast, wanneer het stro niet ver vervoerd moet worden, zo vertelde mijn gastheer later. Erg interessant was het bezoek aan een grote boerderij waar de hop-oogst in volle gang was. Veel extra arbeidskrachten werden daarvoor aangetrokken. De hop werd ongeveer !4 meter boven de grond afgesneden. In een grote bak die op de voorlader van de tractor was gemonteerd stonden 2 mannen die met een sikkel de hop los sneden van de bovenste draden. Deze lange slierten vielen in de wagen achter de tractor. In een grote schuur op de boerderij stonden 3 enorme machines achter elkaar geschakeld welke verschillende op elkaar volgende bewerkingen uitvoer den. Tenslotte bleven de bloemblaadjes over. Vrouwen en meisjes stonden aan een lopende band om de laat ste takjes en ongerechtigheden van tussen de bloemblaadjes te halen. In een aangrenzende schuur werd het dan gedroogd en, nadat het afgekoeld was, gewogen en in zakken verpakt. We hadden een vrolijk gezelschap. 35 in totaal, waaronder 5 heren. Er werd veel gelachen, veel gepraat en veel gezongen. Dat laatste onder de stimulerende leiding van mevrouw Kort. In Hereford stapten de eerste dames en heren uit en na diverse stopplaatsen bereikte de bus tegen zes uur Leominster waar wij als laatsten uitstapten. Onze gastvrouwen stonden al een poos te wachten en we werden allerhartelijkst begroet. Je bent dan toch wel benieuwd waar je terecht komt en ik geloof dat we allemaal dik tevreden waren over de zorg en de belangstelling waarmee ze ons omringden. Zo een verblijf in een gastgezin is dan ook erg waardevol. Voor dinsdag en donderdag was een heel programma vastges teld. De bus haalde ons allemaal weer op en we reden door het mooie land van Herefordshire. op vraagt een goede bemesting en dat kan omdat melk- en mestvee ook een belangrijk deel van het bedrijf vormen. Hop geeft na 7 jaar pas een volle oogst. De planten kunnen daarna nog 12 k 15 jaar mee. Bij deze exkursies was steeds mevrouw Nootenboom aanwezig, een Hollandse die al 25 jaar in Engeland woonde. Zij was onze tolk en vertelde van alles over de streek. De lunch en de tea tijdens deze exkursies werd meestal verzorgd door een plaatselijke afdeling van W.I. (de Engelse platte landsvrouwen). Dat gebeurde dan in het dorpshuis van die buurt. Niet te vergelijken met de grote en luxe dorpshuizen die wij hier hebben. Geen beheerder, maar dames(leden) die in het keukentje stonden, de koffie en thee inschonken en na afloop alles netjes opruimden. We smulden dan van de sandwiches en de vele soorten gebak en we dronken grote koppen thee met melk. En steeds was er een vriendelijk dankwoord, vergezeld van een presentje voor zo'n unieke ontvangst. Alle lof voor de vier dames van de internationale kommissie! Donderdagavond de grote avond in Hereford! Voor de Hol landse gasten was er een receptie bij de burgemeester. Hij ver telde over de stad en we mochten in de kluis de kostbare voor werpen bekijken die in de loop der eeuwen aan de stad werden geschonken, w.o. zilveren schalen en kandelaars en oude doku- menten voorzien van grote lakzegels. Wij kregen toen allemaal een glas cider aangeboden dat werd ingeschonken door een deftige gemeentebode (of was het een butler?). En de Engelse dames maar wachten tot wij weer in de grote zaal kwamen. Daarna wat speeches over en weer. De burgemeester kreeg het boek "Kenterend Getij" aangebo den en een paar klompen. Maar tot ons aller teleurstelling pakte hij, zijn presentje helemaal niet uit! Een volksdansgroepje van Engelse leden gaf enkele dansjes ten beste en toen was het de beurt aan onze groep om te zingen. We zongen uit volle borst in de grote zaal van het stadhuis in Hereford o.a. "Daar was laatst een meisje loos" en "Annema- rieke waar ga je naar toe". We besloten met een paar Engelse liedjes en de hele zaal zong mee. De vrijdag was voor mij de heerlijkste dag; niet in de bus! ,s Morgens gewinkeld en 's middags gewandeld boven op de heuvel. Daarna thee gedronken bij de buurvrouw en daar huis en erf bekeken. We verheugen ons erop onze gastvrouwen in mei volgend jaar hier te kunnen ontvangen en we hopen ze net zo'n fijne week te kunnen bezorgen als wij hebben gehad. I.H. van Oeveren-de Rijke Kortgene. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23