IdllU" Gil Kontrakten W e kunnen zeggen wat we willen maar over het weer valt niet te klagen. De diverse oogsten zoals van fruit, aardappelen, uien en bieten verlopen daardoor over het algemeen vlot. En dan te bedenken dat het bijna half oktober is. Ook wat de kg-opbrengsten betreft zit ons werkgebied verhoudingsgewijs niet aan de verkeerde kant. De snijmais laat het echter lelijk zitten, vooral in Oost- en midden Brabant. Van de huidige prijsvorming van aardappelen en uien kan gezegd wor den dat die wel eens slechter is geweest. Natuurlijk is het nog veel te vroeg om te juichen. De buit is nog lang niet binnen. Er zitten nog aardappelen in de grond en het afzetseizoen is nog lang. Voor de akkerbouwsektor is naar mijn mening een gematigd optimisme op dit moment wel op zijn plaats. Laat ons hopen dat deze lijn zich voortzet. Het is hard nodig. N a de oogst komt eigenlijk de belangrijkste fase van het boerenjaar: de afzet. Een belangrijke voorwaarde daarbij is dat er goede verkoopsafspraken gemaakt worden. Ik heb al eens eerder betoogd dat het daar nogal eens aan ontbreekt. Elk seizoen weer gebeuren er grote ongeluk ken. Ik wil er daarom met grote klem op wijzen dat het zaak is goede afspraken te maken met met de afnemers zodat er later geen misverstanden kunnen ontstaan. „ZEGGE EN SCHRIJVE" zuidelijke landbouw maatschappij neerslag. Topopbrengsten kunnen daarom niet verwacht worden. Toch is de situatie gelukkig niet zo dat er een tekort aan wintervoorraad ruwvoer door ontstaat. De oogst van snijmais is in volle gang. Hier en daar heeft het gewas schade ondervonden door nachtvorst, terwijl het vooral in de beginperiode veel last heeft gehad van koude en Veehouderij Kontraktenfl) Kontrakten(2) Tenslotte l z.l.m. J VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 I fff ffff 66e iaar9an9 No- 3502 tuinbouwblad I n de veehouderij is de stemming minder vriendelijk. In Brussel zit men naarstig te broeden op een knijpsysteem voor de zuivel. De vraag is niet meer of maar waar het pijn gaat doen. Naar mijn mening zal men daarbij toch min stens de grondbeginselen van de gemeenschappelijke markt in het oog moeten houden. Wel zeer moeilijke dagen maakt de varkenshouderij momenteel door. Via een voorlopige voorziening kan de eksport naar Duitsland nu tenminste weer op gang komen. De duitsers hebben met hun invoerverbod gekozen voor een regelrechte ekonomische boycot. Een maatregel die ik in mijn naïvi teit tussen volwassen democratiën in een gemeenschap pelijke markt niet meer voor mogelijk had gehouden. Een maatregel ook waar wij geen passend antwoord op kun nen hebben. De duitsers hebben blijkbaar iets tegen ons. Want ook onze W.I.R. en de door ons gehanteerde aard- gasprijzen voor de glastuinbouw kunnen in hun ogen geen genade vinden. We kunnen dus nog van alles ver wachten. Mondelinge afspraken dienen in ieder geval zo spoedig mogelijk schriftelijk bevestigd te worden, het beste is om zoveel mogelijk te handelen op basis van de algemene handelsvoorwaarden. Men doet er dan wel goed aan deze in huis te hebben en eerst eens rustig door te lezenVia de eigen organisatie en/of het Landbouwschap zijn deze voorwaarden te verkrijgen. En dan nog iets: kontrakten die te mooi zijn om waar te zijn bestaan niet. Die vragen om moeilijkheden. Blijft dus puur zakelijk. B uiten de bovengenoemde kontrakten van koop en verkoop wordt er ook in de intensieve veehouderij veel gebruik gemaakt van kontrakten. Dat is de zgn. kon- trakt-produktie. Over het algemeen gaat het daarbij om dubbele kontrakten. De boer verplicht zich om voer af te nemen van een bepaalde voederfabrikant en bovendien verplicht hij zich om het eindprodukt weer terug te leve ren aan een en dezelfde afnemer. Dit soort kontrakten zijn gemeengoed in de pluimveehouderij en de kalvermeste- rij. Het lokkertje bij deze kontrakten is de ingebouwde garantieprijs per eenheid produkt, meestal in relatie tot de voerprijs. Deze kontrakten zijn er in alle soorten en maten en zijn soms zeer ondoorzichtig. Hoe wankel deze basis is is onlangs weer gebleken toen Wessanen een groot deel van zijn kalverkontrakten niet wenste te ver lengen. Juridisch is daar niets tegen in te brengen. Maar de boer zit met de brokken. Door sanering van de markt is het zeer moeilijk een nieuw kontrakt te bemachtigen. Daar zit je dan met je dure investering die maar al te vaak is gefinancierd met vreemd kapitaal. Vergeet het dan maar. Ik denk daarom dat het tijd wordt om daadwerkelijk wat ordening in deze situatie te brengen. Ik moet trou wens zeggen dat ik nooit erg veel enthousiasme heb kunnen opbrengen voor de meeste aangeboden kontrak ten. Aan de andere kant ben ik ook altijd wat huiverig geweest voor een dwingend wettelijke regeling Door de Wessanen-affaire en een aantal andere ervaringen kom ik nu echter meer en meer tot de overtuiging dat de over heid in deze kontrakten regelend moet gaan optreden. Zo n regeling zou naar mijn mening elementen in zich kunnen bergen van de normale arbeidsovereenkomst. In eerste instantie zou kunnen worden volstaan met zgn. regelend recht d.w.z. dat partijen daarvan af kunnen wij ken. Mogelijk dat daardoor de vrijwillige overeenkomsten voor de boer een sterke verbetering zullen ondergaan. Vast staat in ieder geval voor mij dat er iets moet gaan gebeuren. H et C.D.A. heeft een wetenschappelijk rapport over de grondpolitiek gepubliceerd. Is dat de basis voor het ka binet Lubbers/Den Uijl? Ogge/. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1