W e gingen naar St. Jansteen naar de geitenmelkerij annex kaasmakerij "De Pint" van dhr. v. Dorsselaer. Deze man ver telde op zijn eigen, bijzonder geestige wijze (en in Vlaams dia- lekt!) over zijn manier van geitenhouderij. Hoe het begon toen hij bij het trouwen een geitje kreeg als huwelijkskado, hoe zij in verwachting geraakte en hoe hij nu zo'n 70 geiten bij elkaar heeft. W, Zekluza op verkenning in Zeeuws Vlaanderen! T evreden bedankten wij alle mensen die hadden meegewerkt aan het slagen van deze dag. De chauffeur, Ko Scheele, die voor zijn diensten als reisleider een boek over Brabant kreeg aange boden en zijn vrouw die een boeket bloemen kreeg en natuurlijk de organisatoren van deze reis. Erf en akker N aast het kerkje van de hervormde gemeente te Bladel staat het gebouwtje "De Dissel" waar 's zondags na de dienst de koffie klaar staat. INGEZONDEN Afscheid dhr A.v Oosten "Bladel" op bezoek in "Schouwen-Duiveland" Li aterdag 15 september j.l. vertrok om klokke 8 uit Ze venbergen een autobus, volgeladen met Zekluza-leden en hun echtgenotes, richting Zeeuws-Vlaanderen. Een zonni ge dag en 'n goed humeur waren er borg voor dat deze dag een echte uitgaansdag zou worden. Via de pont Kruiningen-Perkpolder bereikten we Kloos- terzande waar gestopt werd om op de eerste stoel in de bus te laten plaatsnemen: de heer Jac. Scheele, kringvoorzitter en hoofdbestuurslid van de Z.L.M. Immers, een tocht door Zeeuws-Vlaanderen zonder Jac. Scheele als gids zou zeker mislukken. Geiten De afzet van de kaas die van de melk van deze geiten gemaakt wordt verliep in de eerste periode (zo'n vijf jaar geleden) echter niet zo vlot. De meeste kaas ging naar de Belgische vrouwen. Z'n opmerking: "De Belg proeft met z'n tong maar de Hollander met z'n portemonnee" deed de lachspieren werken. De kaas makerij werd bezichtigd en bij het proeven bleek dat zijn kaas heerlijk was en dat de Brabanders toch wel een kaasje konden gebruiken. Na, als dank, de kaasmaker een "Bok"-"Ma" te hebben aange boden en zijn vrouw een doos bonbons vertrokken we weer. Men had gezien en gehoord hoe een jong gezin, vol durf, moed en doorzettingsvermogen zichzelf een tevreden bestaan tracht te veroveren. Wij hadden daar veel respekt voor. Vandaar gingen we via prachtige binnenwegen door de polder naar het grenskantoor waar we ingeklaard werden door een naar Heineken ruikende douane en toen.... op naar de peuzelkroeg "De Roste Muis" wat een belevenis apart was met z'n klap deurtjestoilet en z'n kleine, maar gezellige en propere eetkamer. De maaltijd daar smaakte ons goed en de rekening, (hoe kan het in België ook anders: op bierviltjes geschreven) was voor de penningmeester. Vlas Het deed menig voormalig vlasteler deugd dat er nog zulke enthousiaste "Vlasmensen" zijn als de heer Roelants. Daarna werden we in de nog in opbouw zijnde toonzalen teogelaten en daar kwamen vooral de dames onder ons goed aan hun trekken. Vele echt linnen theedoeken, overhemden en kleedjes wer den later bij de geitekaas in de bagagerekken gelegd. Het volgende raadseltje is hier dan ook wel toepasselijk: 'Toen üc was jong en schoon droeg ik een blauwe kroon. Toen ik was oud en stijf kreeg ik een band om 't lijf Toen werd ik gerukt, gedrukt en geslagen en door koningen en vorsten gedragen." Onder de indruk van wat we in Koewacht hadden gezien, ge hoord én gekocht reden we via Hulst en Graauw naar hotel "In de Linde" te Kloosterzande waar ons het klapstuk van de dag wachtte: het Westerscheldediner! De visrestjes werden met wijn weggespoeld en 'n koud Igloprodukt voltooide deze voortreffe lijke maaltijd. Om ongeveer half tien stapten we dan, vermoeid maar met de wetenschap dat deze dag welbesteed was, uit op de plaats waar we 's morgens gestart waren. p GroenBWBge|| e konden er nu weer tegen en trokken naar Koewacht, waar we in hotel "De Vlaskam" werden opgewacht door de heer Roelants, hoofd van de vlasverwerkende industrie "Arolin". We luisterden met grote aandacht naar zijn woordenvloed waarna hij een filmpje vertoonde over de vlasverwerking. "Zeeuws-Vlaanderen met haar vlasteelt!" "Lekkere boer legt 't 'tls er dan toch van gekomen dat er in de toekomst een verbod komt op legbatterijen voor kippen. We kunnen ons voorstellen dat de groep die zich steeds weer laat afspiegelen als de aardse Messias der dieren, daar blij mee is. We vragen ons echter ook opnieuw af, hoe groot die groep wel is. We vermoeden dat hun aantal gering is, al hun luid geschreeuw ten spijt. De landbouw heeft de kop gebo gen en heeft nu één vinger gegeven. Het zal niet lang duren of men vraagt om onze hand, net zo lang en met een bewonderenswaardig geduld, tot ze onze kop bloedig van het hakblok laten rollen. Onder druk van de publieke opinie, heet het dan, is men in land- bouwkringen gezwicht voor de argumenten om een einde te maken aan het "kiponwaardig" bestaan in legbatterijen. Waar zijn wij in de landbouw eigenlijk mee bezig? Hebben we onze trots en strijd vaardigheid verloren? Het lijkt er alleszins op. De boer is terug getrokken van het strijdtoneel en hij verliest terrein op alle fron ten? Geen legbatterijen meer en straks geen moderne varkens houderij meer. Dat alles wordt uitgemaakt over onze hoofden heen. Niemand heeft aan de kippenhouders gevraagd of zij het er mee eens waren. A Is een verkapt diktaat komt het bericht uit de hemel gevallen. Goed we zijn het allemaal eens met het idee om er voor te zorgen dat onze dieren het zo aangenaam mogelijk hebben. Er is geen enkele ondernemer te vinden die zijn levende have zal verwaarlozen, want dat kost hem alleen maar geld en dergelijke lieden zullen ook vrij snel niet meer tot het ondernemers gilde behoren. De vraag is altijd geweest of die arme kippen, zoals dat arglistig wordt voorgesteld, het werkelijk zo slecht hebben. Men weet het antwoord niet. Maar dat is voor de fanatici geen enkel probleem, zij hebben geen belang bij een antwoord, alleen hun gelijk moet en zal gelden. Er is zelfs een instelling die zich nu op staatskosten bezig houdt met het onderzoek naar het welzijn van de dieren. Geleerde heren buigen zich dagelijks over het doen en laten van o.a. de kippen. Maar hoe zal hun antwoord luiden? Wellicht zoals ze het zelf willen laten klinken, want een kip kan niet praten, mensen wel, maar die praten dan vaak als een kip zonder kop. Landbouw laat zich in de luren leggen. Ja maar de konsument is machtig en die zullen ons onder druk zetten en een kopersstaking organiseren en nog meer van dat geklets! Dat doet die konsument niet. Die heeft maar bij één ding belang, goedkoop en lekker eten. Men heeft met veel sterkere argumenten gepro beerd om de konsument af te houden van het kopen van Outspan sinaasappelen, Chileense appelen en Angolese koffie. Een stel idealisten, vage neurotici en warrige zielen zijn er even op in gegaan, maar 't is al weer voorbij. Wij moeten de zogenaamde publieke opinie omtrent deze zaken maar eens flink aan de laars lappen en er gewoon het schijt aan hebben! Die konsument, die wij overigens zeer waarderen, is geen heilige herder, maar iemand die knokt voor één tientje en in staking gaat en desnoods heel de ekonomie naar de bliksem laat draaien. Die konsument is ook de keurige ambtenaar die tot aan zijn nek in de hypothekaire aflos singen zit en iedere week precies zoveel eitjes kan konsumeren, en niet meer, omdat er anders geen benzinegeld voor zijn vehikel is. Maar wie helpen dan toch die verhalen in de wereld over de akelige toestanden die er in de "bio-industrie" zouden heersen? Wanneer dat nauwkeurig geanalyseerd zou worden, zou men zich niet moeten verbazen dat het hier gaat om een groepje lieden, die men waarschijnlijk op de vingers van twee handen kan tellen. Toch spelen ze het iedere keer klaar om de tongen los te krijgen. Waarom toch? Lijden we in die landbouw dan aan een zeker schuldgevoel. Of zijn we nog steeds behept met een valse vorm van ijdelheid waarbij we alleen maar gelukkig kunnen leven wanneer er geen "smaad" op onze naam wordt gesmeten? Toch gaat de landbouw opnieuw terrein verliezen. De legbatterij wordt afge schaft. Wie de leefbatterijen van de mens in de steden ziet, zou de neiging krijgen het voor deze ongelukkigen op te nemen, met al hun zorgen, vreugden en verdriet en al hun kleinburgerlijke be zigheden. Zij hebben op de kippen dit grote voordeel dat ze hun noden kunnen uiten. Zolang wij een kip genoeglijk haar voer zien pikken en op tijd een ei zien leggen dan is er toch maar weinig ernstigs aan de hand. Een kippenleven is niet lang, maar mis schien, vindt zo'n kip het toch een hele tijd. In ieder geval ligt de gemiddelde leeftijd van een produktiekip niet veel hoger dan an derhalfjaar. Volgens onze menselijke maatstaven lijkt het leven van die kip vrij saai. Maar van een deskundige die zegt het te weten, kletsen die kakelende kippen tijdens hun bestaan heel wat af en zouden ze eigenlijk niet anders willen. Wie het tegendeel beweert moet dat maar eens bewijzen. Misschien zou het een idee zijn om de batterijkippen na hun produktieperiode eerst nog een grote vakantie te gunnen alvorens ze naar het slachthuis te bren gen. We nemen aan dat men vooralsnog niet van plan is om die kippen eerst allen van ouderdom te laten sterven. Zo'n vakan tieoord zou dan een aardige tussenoplossing kunnen zijn. De kip pen krijgen een periode van zeg maar zo 'n dag of veertien de tijd om zich geheel en al de geneugten, als die er tenminste zijn, van de scharrelkip te gaan permitteren. Grote open rennen, met flink wat strooisel, voldoende wormen en ander voer, steeds pikkensgereed voor de snavel. Heerlijk rotzooien in weer en wind. Laat ze maar lekker genieten zouden we zeggen, geeft niks. We hebben er in het geheel geen bezwaar tegen dat men dan op iedere tien kippen een krachtige jonge haan in de arena werpt. We leven toch in de jaren van de seksuele vrijheid, dan moeten we die kippen op het scheiden van de markt ook nog een verzetje gunnen. Misschien hebben ze eerst nog wat voorlichting nodig. Mogelijk kunnen de mannen van het welzijnsonderzoek daar nog eens een handleiding voor sa menstellen. Vrijdag 28 sept j.l. werd in de "Caisson" te Kapelle-Biezelinge door het Z.L.M. bestuur een afscheidsreceptie aangeboden aan dhr v. Oosten. Wie een beetje op de hoogte is met de loopbaan van dhr v Oosten, weet, vrij uitvoerig beschreven in een van de vorige Z.L.M. nummers, dat hij behalve in Nederland ook over de grenzen grote bekendheid genoot. Ik schrijf genoot, omdat hij zich bij de Z.L.M. de laatste jaren niet meer zo met de fruit teeltpraktijk bemoeide. Ik meen echter dat dhr v Oosten voor alles een praktijkman was, die zijn vleugels wijd uitsloeg en er zich thuis voelde als een vis in het water. Hij bemoeide zich in die jaren intensief voor een moderner en rationeler opzet van de fruitteeltbedrijven in het Zuid-Westen en in latér jaren in de N.O.P.. Mede door zijn aandeel werden deze gebieden een trekpleister voor telers uit alle windhoeken van de aardbol. Veelvuldig waren zijn lezingen en talrijk de publicaties die van zijn hand verschenen. Het is verheugend dat de Z.L.M. zo'n "Fruitman" een af scheidsreceptie aanbiedt, maar het is verbazingwekkend en van onvoldoende inzicht getuigend dit nu juist in deze drukke oogstperiode te doen, waardoor meerderen verstek moesten la ten gaan. Het Z.L.M. bestuur had naar mijn mening subtieler te werk moeten gaan door dit afscheid op een later tijdstip vast te stellen. Meer telers zouden dan de gelegenheid gehad hebben om van dhr v Oosten een verdiend afscheid te nemen. Krab- bendijke 2/10/79 A.Th. Vogelaar. Het was nog herfst toen de afd. de Kempen van de Z.L.M. daar op een avond bijeen kwam om te vergaderen. In deze vergadering werd besloten om een uitwisseling te organiseren en al spoedig was het voor elkaar: we zouden uitwisselen met Schouwen Duiveland. Op 27 juni, een mooie zomerdag, moesten wij Brabanders al vroeg uit de veren want voor we naar de bus gingen (die al om acht uur zou vertrekken!) moesten toch eerst de koeien gemol ken zijn. We waren allen op tijd en vertrokken uit Bladel met als eerste bestemming de Grevelingendam waar we vriendelijk en gastvrij werden ontvangen door de heer Klompe. Deze zou ons de gehele dag vergezellen als onze gids. Van de Grevelingendam gingen we naar Dreischor, een mooi oud plaatsje waar je de stilte hoorde. Daar werd ons een welkomstwoord toegesproken en koffie met een echte Zeeuwse koek aangeboden. Daarna konden we genieten van een rondwandeling door het dorp waar de huizen in een kring rond de kerk staan en je nog van die keurige oude gevels zag. Vervolgens bezochten we een museum waarin oude bóeren- werktuigen ondergebracht waren waar we veel handwerktuigen zagen waarmee onze vroegere kollega's geploeterd hebben. Vandaar gingen we naar onze gastgezinnen waar wij erg vrien delijk werden ontvangen met een heerlijke maaltijd die ons goed deed. Vlak achter het mooie huis van ons gastgezin lag een blok bieten die er goed bij stond. Ook de andere gewassen stonden er trou wens goed bij. De Zeeuwse klei is vruchtbaar! 's Middags wer den wij teruggebracht naar de Grevelingen waar we op een boot gingen van Staatsbosbeheer en een fijne tocht naar "De Plaat" maakten waar een van de boeren nog wat vee had lopen. We zagen echter geen enkel beest! In Brouwershaven hebben we de thee gebruikt waarna we een prachtige rondrit maakten over Schouwen Duiveland, waarvan we om acht uur weer terug waren in Dreischor waar de boter ham en koffie ons goed smaakte. Onze voorzitter bedankte voor alles wat de Zeeuwen ons had den geboden en nodigde hen uit voor een tegenbezoek aan ons Kempenland. Via de Zeelandbrug gingen we weer naar huis, we hadden een mooi stukje van Nederland gezien. M.J. Vervoort-van Wezel We draven door, 't wordt te gek, want we leven ons al helemaal in met die kippenorgie, en dat kan niet, want een kip is een kip en geen mens. En wij mensen zijn er altijd nog om de dieren in ónze dienst te stellen. Intussen is er niemand buiten onze eigen kring die zich werkelijk zorgen maakt over het welzijn van de boer. A an hem wordt niks gevraagd, alleen zijn vrijheden worden steeds verder ingedamd, 't Ergste van alles is dat hij het nog slikt ook. Nou ja 't past geheel in 't beeld van de broekriemmentaliteit. Buigen oj barsten, wel dan maar buigen, want wat moet je anders? Is het boerenleven ooit iets anders geweest dan een zich berustend over geven aan de krachten die van buitenaf op hem werden losgelaten? Zijn wij eigenlijk niet het "vee" van de konsument, dat moet sjouwen en zwoegen om hém aan een goedkoop voedselpakket te helpen? Zijn we niet door hém opgezweept tot die hogere en effi ciëntere produktie, omdat iedere keer weer op een andere, meer geniepige en slinkse manier, aan ons inkomen werd geknabbeld? Aan dat alles wordt gemakshalve voorbijgegaan door de geheim zinnige krachten die achter deze hetzen tegen de agrariërs schuil gaan. Niet wij, maar zij behoren in de beklaagdenbank te worden gesmeten, 't Is ergerniswekkend, dat wij, de voedselproducenten aan de basis, nu weer een beslissing over ons, maar zonder ons, moeten ondergaan. Niemand heeft het lef gehad om echt fel protest aan te tekenen tegen de snode plannen. Een veeg teken aan de wand, want zij die zwegen, verstomden niet in het belang van ons, maar in dat van henzelf, uit valse schaamte, bang om met de vinger te worden nagewezen. Het wachten is nu op wat komen gaat in deze demokratie die met diktaten aan elkaar wordt gemetseld. Waar blijft onze aktiegroep "Lekkere Boer"? Wie zal haar het licht doen zien? Schrijfkouter 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19