Goede witlofwortelbewaring is de basis voor een geslaagde trek Is er aan de teelt van witlofwortels geld te verdienen? H et trekken van witlof kan op verschillende manieren plaatsvinden. Bij de trek met dekgrond buiten worden de wortels, afhankelijk van het tijdstip van trekken, binnen één a twee weken na het rooien opgezet. Bij het forceren zonder dekgrond in gesloten ruimten kunnen wij hiervan nauwelijks gebruik maken. Telkens opnieuw moeten nieuwe wortels worden opgekuild, die enkele weken tot 3 a 4 maanden dienen te worden bewaard. Bij de aanvang van de bewaring willen wij hierover enkele belangrijke facetten nader toelichten. E r van uitgaande dat de witlof wortels direkt na het rooien het beste forceerbaar zijn, moeten wij probe ren bij de bewaring deze eigen schappen ook te handhaven. Hier voor moet op de eerste plaats de wortel in rust blijven. Bij een be- waartemperatuur van 0 tot 1 graden kunnen wij dit het beste bereiken. N aast de teelt van vollegronds- groenten zien we de laatste jaren een toenemende belangstelling voor de trek van witlof. Dit geldt zowel op tuinbouw- als akkerbouwbedrijven. ing. H. Deenen V eel akkerbouwers zoeken naar mogelijkheden om het rendement van het bedrijf te verbeteren. In de loop van de laatste 10 jaar is rendementsverbetering gezocht in de teelt van vollegrondsgroentege- wassen. De technische ontwikkeling op het gebied van de mechanisatie en onkruidbestrijding schepte de mogelijkheid voor de teelt van deze gewassen op akkerbouwbedrijven. Opslagmethode In hoofdzaak past men 2 opslag methodes toe, te weten losgestort en Consulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg Kwaliteit wortel Een tweede belangrijke faktor is de vochttoestand van de wortel. Het vochtverlies moet tot een minimum worden beperkt. Daar de koeling plaatsvindt door middel van lucht verplaatsing, is hiervoor een relatie ve vochtigheid van 96 k 98% nodig. Bij een korte bewaarduur kan men enigszins van deze gestelde eisen af wijken. Men splitst de opslag dan ook in drie hoofdmoten, te weten - aan de hoop - luchtgekoelde bewaarplaats - mechanisch gekoelde bewaar plaats. Afhankelijk van de bewaarduur kan men hieruit een keuze maken óf een kombinatie daarvan. Aan de hoop. Om met de eenvoudig ste methode te beginnen noemen wij het los storten aan de hoop op het veld. Een lichte afdekking met stro of maïsstengels is nodig om zonne brand en extra uitdroging te voorko men. De maximale afmetingen van de kuil liggen bij 1.80 meter breedte en 1 meter hoogte. Een beter resul taat wordt verkregen wanneer men de wortels op een rooster stort. Door middel van een steunventilator kan dan eventuele broei worden voorko men. Bij vorst moet de kuil extra worden afgedekt. Afhankelijk van de buitentemperatuur voldoet zo'n op slag 4 a 5 weken. Bij langere bewa ring kan men beter van andere be waarmethoden gebruik maken. Luchtgekoelde bewaarplaats. Voor opslag van enkele maanden kan men gebruik maken van een luchtgekoel de bewaarplaats. Hierbij wordt ook gebruik gemaakt van buitenlucht. De ruimte hiervoor moet voorzien worden van voldoende isolatie. De invloed van buiten kan nu alleen plaatsvinden door middel van de steunventilator. Dat geeft tévens mogelijkheden om een luchtbevoch tiger op de juiste wijze aan te bren gen. Deze moet namelijk geplaatst worden voor de luchtaanvoer, waar door de buitenlucht naar binnen» komt, De steunventilator met lucht bevochtiger kan alleen werken wan neer de buitenluchttemperatuur la ger is dan de worteltemperatuur en bovendien boven het vriespunt moet liggen. De kans op temperatuur schommelingen in de hoop blijft steeds aanwezig. Enkele technische gegevens voor dit bewaarsysteem zijn: K-waarde wand- en plafondiso latie van max. 0,16 W/m2 K (praktijk veelal 6 k 8 cm tempex PI5); vloerisolatie is niet nood zakelijk. aan de buitenzijde van de isolatie een dampremmende laag aan brengen (praktijk veelal alumi nium folie of dik plastic. bij losgestorte wortelen moeten de wanden voldoende sterk zijn (min. 500 kg/m2). kapaciteit van de ventilator moet 50 m3 lucht/m3 produkt/uur bij 14 a 20 mm waterkolom tegen druk kunnen leveren, kapaciteit van de luchtbevochti ger moet 2 gr water/m3 inge brachte lucht kunnen leveren. de regeling kan zowel met de hand als door middel van hydro- en thermostaten automatisch worden geregeld. Mechanisch gekoelde ruimte. Deze bewaarruimte heeft enkele extra voorzieningen. De cirkulerende lucht wordt nu mechanisch gekoeld. Indien de koeldeur zo min mogelijk opengaat, is de invloed van buiten te verwaarlozen. Door de techniek juist toe te passen, ontstaat een ideale be- waarmogelijkheid. Enkele hoofdre gels hiervoor zijn: K-waarde wandisolatie max. 0,35 W/m2K (praktijk 12 k 14 cm tempex PI5). K-waarde plafondisolatie max. 0,23 W/m2K (praktijk 14 k 20 cm tempex PI5). K-waarde vloerisolatie max. 0,58 W/m2K (praktijk 5 k 6 cm. tem pex p25). aan de buitenzijde van de isolatie een dampremmende laag aan brengen. bij losgestorte wortelen moeten de wanden voldoende sterk zijn. deur met K-waarde van max. 0,35 W/m2K aanpassen i.v.m. tran sportvoorzieningen. koelkapaciteit van het aggregaat van 90 W/m3 wortels, verdamper voldoende ruim be meten, waardoor een koelkapa citeit met klein temperatuurver schil tussen koeler en cellucht ge haald wordt 5 graden.) bij losgestorte wortelen moet de steunventilator 50m3 lucht/m3 produkt/uur bij 15 k 20 mm wa terkolom tegendruk kunnen le veren. voldoende meet- en regelorganen toepassen om luchttoestand goed onder kontrole te houden. in kisten. Stort men de wortelen los, dan zullen er extra voorzieningen nodig zijn om lucht door de produk- ten te persen. In- en uitslag geschiedt meestal met transportbanden. De opslag in kisten vergt een 40 a 50% grotere koelruimte. Voor het koelen zijn geen extra voorzieningen nodig. Met een hefinrichting en een hand- pallettruckje kan het transport wor den geregeld. Bij grotere hoeveelhe den is een heftruck wenselijk. De keuze van deze twee bewaarsyste- men wordt veelal niet bepaald door koeltechnische redenen, maar door het intern transport op het bedrijf. Ten slotte Het resultaat van de bewaring hangt nauw samen met de kwaliteit van het produkt bij inbreng. Worte len die gezond en weinig beschadigd zijn, bijna vrij van grond en bladeren zijn het beste geschikt voor bewa ring. Met zorg het wortelrooien uit voeren geeft dus de basis voor een geslaagde bewaring. Bedrijfsvoorlichter akkerbouw. De komst van de kontraktteelt heeft de vraag naar de teelt op grote percelen doen toenemen. Hierdoor heeft een teeltverschuiving plaats gevonden van het kleine tuinbouwbedrijf naar het grotere akkerbouw bedrijf. Opname van groentegewassen in het bouwplan houdt niet per definitie intensivering van het grondgebruik in. Dit is voornamelijk afhankelijk van de arbeidsbehoefte van het groentegewas zelf en van het gewas dat vervangen wordt door dit groentegewas. Heel wat akkerbouwers zijn er ingeslaagd door opname van groente gewassen in het bouwplan het bedrijfsrendement te verbeteren. Ande ren zijn er financieel niet beter van geworden omdat zij deze gewassen als marginaal gewas in het bouwplan handhaven uit oogpunt van vruchtwisseling. Witlofwortels in het bouwplan 10 Als gevolg hiervan is de vraag naar wortels de laatste jaren toegenomen. Mogelijk ligt hier voor een aantal bedrijven de kans hierop in te spelen. De teelt is mogelijk op goede vocht- houdende gronden. Waarbij zavel- en lichte kleigronden tot 25% afslib- baar zich uitstekend lenen voor de teelt van kwaliteitswortels, mits geen storende lagen aanwezig zijn. De vraag naar witlofwortels is echter niet onbeperkt, zodat voor deze teelt een goed kontrakt wel belangrijk is. Dit is mogelijk via een kommissio nair of rechtstreeks met een trekker. De teelt kan gerekend worden tot de arbeidsekstensieve gewassen en vraagt weinig meer arbeid dan sui kerbieten. Door middel van een saldo-vergelij king is te beoordelen of de teelt van witlofwortels tot de ekonomisch sterkere gewassën in het bouwplan behoort of niet. Om enig inzicht te verkrijgen in op brengsten en kosten is ter vergelij king een saldoberekening gemaakt van 1 ha witlofwortels en 1 ha sui kerbieten. De teelt van witlofwortels past op akkerbouwbedrijven met gronden beneden 25% afslibbaar. Het biedt in het bouwplan ruimere mogelijkhe den in het vruchtwisselingsplan en kan bijdragen tot een beter rende ment van het bedrijf. Een goed kon trakt dient daarbij als basis. Opbrengst hoofdprodukt Prijs in cent per kg Opbrengst totaal Kosten: Zaaizaad 480,— Bemesting 150,— Onkruidbestrijding 165, Ziektebestrijding 100,— Verzekering 50,— Rente omlopend vermogen Totale teeltkosten Saldo per ha (bij eigen mech.) Zaaien 120,— Spuitloon 140,— Rooien 1.000,— Totaal loonwerk Saldo per ha (bij loonwerk) Witlof 28.000,- 21 5.850,- 1.000,- 4.850,- 1.260,- 3.590,- 150,— 375,- 405,- 75,- 30,- 155- 120,- 112,- 550,- Suikerbieten 50.000,- 9,5 4.750,- 1.190,- 3.560,- 782,- 2.778,-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10