Enfarm-melkmeter is produktiegereed Uitgebreide zaaibedkombinatie Rijksdienst iJsselmeerpolders koopt 2000 John Deere pk's Aardappelrooier met leesband. Vicon fabriceert 600.000ste pendelstrooier De in deze rubriek opgenomen informatie is ontleend aan gege vens, die door de desbetreffende fabrikant/leverancier aan ons werd verstrekt en zonder redaktionele voorkeur gepubliceerd. Enfarm - Leeuwarden, postbus 1148 zal gaan starten met de produktie en verkoop van de nieuwe automatische melkmeter voor de veehouderij. Voor het eerst werd deze meter gedemonstreerd op de Zuidlaarder Landbouwbeurs. De melkmeter werd ontwikkeld door de Bond van Koöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland. De prototypes, die daaruit ont staan zijn, worden al ruim twee jaar lang getest in een 12-stands visgraatmelkstal op de proefboerderij "Bosma Zathe" in Ure terp (Selmien). Doordat de apparatuur ook gekoppeld is aan een automatisch monsternamesysteem, wordt deze - met toestemming van de officiële instanties - eveneens gebruikt voor de periodieke melkkontrole. Uit de regelmatige kontrole door het laboratorium van de Zui- velbond op dit proefbedrijf kunnen de volgende konklusies worden getrokken: - de hoeveelheidsmeting is uiterst nauwkeurig en ligt ruim schoots binnen de daarvoor gestelde normen: het monster is representatief en betrouwbaar. De Verenigde Instrumentenfabrieken Enraf-Nonius in Delft is er in geslaagd uit het prototype een model te ontwikkelen, dat geschikt is voor serie-produktie. Met de fabrikage zal binnen kort een aanvang worden gemaakt. De Enfarm-melkmeter heeft voordelen boven andere bestaande meet-systemen. De meest opvallende daarvan zijn dat: - het wegen van de melkproduktie een veel nauwkeuriger methode is dan volume-meting; de metingen kunnen wor den geregistreerd - de veehouder door automatische registratie na elke melking kan beschikken over een uitgebreide lijst van produktiege- gevens per koe en de totaal-produktie de produktieafwijkingen onmiddellijk worden gesignaleerd de Enfarm-melkmeter kan met de melkmachine-installatie automatisch worden gereinigd en hoeft nimmer te worden gedemonteerd. Verder is het mogelijk de melkmeter aan te sluiten op een automatisch monstername-apparaat, dat Enfarm zeer binnen kort ook op de markt gaat brengen. Enfarm - Leeuwarden is drie maanden geleden ontstaan uit een samenwerking tussen de Friese Zuivelbond en Enraf-Nonius. De derde participant in het bedrijf is het Engelse Hunday Elec tronics (Newcastle). Enfarm specialiseert zich op het gebied van de automatisering van de veehouderij en de zuivelindustrie. Tijdens de Sima '79 heeft Kaera voor zijn zaadbedkombinatie type 2000 met vorenpakker een medaille ontvangen. LOUIS NAGEL B.V. - ARNHEM heeft nu voor Nederland deze machine in het programma opgenomen. Driepuntsbok Deze is bijzonder robuust uitgevoerd en voorzien van sporen- wissers, halfautomatische snelkoppeling, alsmede scharnieren de achterste aankoppelpunten, zoals op uw trekker. Het geheel bevestigt u met een snelkoppeling aan een van de werktuigen waaruit de Kombinatie 2000 kan bestaan. Werktuigen Dit zijn standaard Kaera werktuigen van het gedragen type, die ook los van de kombinatie 2000 zelfstandig kunnen worden gebruikt o.a. - 2 balks triltandcultivator - Spiro-pakker of gladde rol. eerstgenoemde vaak in kombi natie met een 2-balks cultivator met kleine triltanden. Toebehoren Elk van de standaardwerktuigen kan worden uitgerust met on derling verwisselbare werktuigen zoals - verkruimelrol doorsnee 260 mm: - verkruimelrol doorsnee 300; - eggebalk. Met behulp van de driepuntsbok koppelt u het le en 2e werktuig achter de trekker. Tijdens het werk scharniert het geheel en zijn de 2 werktuigen zwevend opgehangen. De volgorde van bewerking is als volgt: 1met de sporenwissers uitwissen van sporen en losmaken van aangedrukte grond, veroorzaakt door de trekkerbanden. 2. verkruimelen van de grond door de triltanden 3. aandrukken van de ondergrond verkruimeling egali seren door de Spiro-pakker. 4. Eggen met de cultivator met kleine triltanden - de werk- diepte bepaalt de dikte van de losse laag grond op de aan gedrukte bouwvoor 5. Afwerking van het zaadbed (verkruimeling, oppervlakkig egaliseren, diepteregeling) door verkruimelroF De handelingen onder 1, 2 en 3 vormen samen de diepere grondbewerking en die onder 4 en 5 de afwerking van het zaadbed. De volgorde van de werkzaamheden, zoals omschreven is af hankelijk van de plaats van de gebruikte werktuigen in de kombinatie. Deze volgorde is echter nooit vast voorgeschreven, in tegendeel. Met de driepuntsbok 2000 zijn snelle wijzigingen mogelijk in a. de samenstelling van de basiskombinatie (b.v. omgekeerde volgorde van bewerking 2 en 3) b. het aantal opeenvolgende bewerkingen (u kunt b.v. extra uitrusting monteren tussen de werktuigen voor handeling 2 en 3). De Combinatie 2000 past zich aan alle omstandigheden aan, zodat u werkzaamheden als aandrukken en verkruimelen naar wens kunt regelen; hetzelfde geldt voor de diepte van het zaad bed. Ter vervanging van een aantal versleten pk's besloot de RIJP onlangs bij Louis Nagel te Arnhem een bestelling te plaatsen voor 19 John Deere trekkers type 4040. Het vermogen van deze wieltrekkers bedraagt 110 pk. Ondanks het feit dat Louis Nagel vorig jaar de eerste 10 stuks John Deere trekkers van het type 4040 leverde, nam de RIJP het afgelopen seizoen toch nog een vergelijkende proef met andere wieltrekkers in dezelfde pk- klasse. Derhalve kan deze nieuwe opdracht als een bewijs worden ge zien van de juiste keus. Met deze John Deere trekkers, standaard uitgerust met gelui darme (82 db) veiligheidskabines met airconditioning, zal veel transportwerk worden verricht tijdens de graanoogst. Daarna worden de trekkers voor grondbewerkingswerkzaamheden in gezet, waarbij veel gemak wordt ondervonden van de Quad- Range versnellingsbak, die het mogelijk maakt om zonder te koppelen binnen de groepen tussen de 1-2 en 3-4 versnelling hydraulisch op en neer te schakelen, hetgeen de dagkapaciteit aanzienlijk verhoogt. AMAC aardappelrooimachines.in Nederland aan de markt ge bracht door de afdeling Land-en Tuinbouw mechanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk, kunnen thans worden uit gerust met een leesband. Deze nieuwe ontwikkeling, die ook achter elke reeds verkochte AMAC rooier past, stelt de gebrui ker iri staat om tijdens het rooien moederknollen, stenen, kluiten etcetera te verwijderen. De leesband, die achter de reinigings- rollen wordt gemonteerd, biedt de gelegenheid om één of twee personen tijdens het rooien te laten meerijden om de produkten en voorwerpen die niet tot de oogst behoren te verwijderen. Midden boven de leesband bevindt zich een afvoergoot waarin de uitgelezen produkten kunnen worden geworpen en waarmee ze achter de machine worden afgevoerd. Uitvoerige informatie wordt graag verstrekt door de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk, telefoon 05210-13341 en door de dealer dealers. Een eenvoudige toebehoren dat vele gebruikers en toekomstige gebruikers van een AMAC rooier van pas komt. Vicon heeft geen spijt van haar inspanningen om de heen en weergaande strooipijp te ontwikkelen voor het ver spreiden van kunstmest. Binnenkort zal namelijk de 600.000ste pendelstrooier van de ultramoderne produktie- band lopen die staat opgesteld in een aparte fabriek. In de vijftiger jaren heeft het heel wat hoofdbrekens gekost om dit projekt van de grond te krijgen en waren er dikwijls twijfels over de levensvatbaarheid. De uitvinder van dit strooiprincipe, de Italiaanse ingenieur StefTenino, was er zelf niet in geslaagd om een goed funktionerende machine te konstrueren. Hij liet dit graag over aan de gebroeders Vissers van Vicon die inmiddels internationaal bekend waren geworden door het sukses met de Acrobat hark- keerder. Eind 1956 kwamen de eerste pendelstrooiers op de Nederlandse markt en al spoedig bleek dat er nog veel te verbeteren viel. En dat heeft Vicon jarenlang moeten hören, ook toen de pendel strooier in het buitenland al grote furore maakte. De profeet werd in eigen land voorlopig niet geëerd. Men vond de strooi- breedte te beperkt, de overlappingszone te begrensd en men meende er geen kanten mee te kunnen strooien. Toen in o.a. Frankrijk, Duitsland, België en Engeland de pendelstrooier als de meest gekochte kunstmeststrooier bekend stond, was de Hollandse boer slechts met de grootste moeite tot koop te be wegen. Er kwam wat meer animo toen de positieve ervaringen van mond tot mond gingen en de effektieve strooibreedte in middels was vergroot van 6 m tot 12 m. Ook de kwaliteit ging een rol spelen en de bestendigheid tegen roest. Vicon had in middels een fabriek gebouwd voor de produktie van roestvrije, polyester kuipen en een gieterij voor lichte, onbreekbare giet- stukken en dat bleef in de praktijk niet onopgemerkt. Toen in mei van dit jaar de laatste machine van deze eerste pendel- strooiergeneratie van de band liep, bleken er bijna 570.000 van te zijn gemaakt. De nieuwe generatie De grote doorbraak van de Pendelstrooier in Nederland heeft circa 2 jaar geleden plaatsgevonden na de introduktie van een kompleet nieuwe generatie op de landbouw RAL Het betreft een viertal machines met resp. 400 1, 600 1, 800 1, en 1000 1 kuipinhoud en een instelbare strooibreedte. De machines zijn roestvrij gekonstrueerd en kunnen dankzij de lage, ruime kuip gemakkelijk met de hand of machinaal gevuld worden. Door gebruik te maken van polyester opzetranden, kan de kuipin houd "meegroeien" met de toename van de trekker p.k.'s. Uit de cijfers blijft dat de nieuwe generatie Pendelstrooiers ook voor Nederland een ideaal kunstmeststrooier-programma is. Het marktaandeel is namelijk opgelopen tot circa 40%. In de Noordelijke provincies is dit nog aanmerkelijk hoger. De nieuwe fabriek voor deze Tweede Generatie zal haar kapa- citeit van 100 machines per dag, binnenkort moeten opvoeren tot 150. Vicon is druk doende met voorbereidingen die moeten leiden tot een dagkapaciteit van 200 machines omdat ook de vraag uit o.a. Frankrijk en Duitsland de verwachtingen over treft. In Engeland wordt de nieuwe pendelstrooier generatie geïntroduceerd tijdens de bekende Royal Show. De dealer als adviseur Door de grote kunstmest koncentraties en de verschillende be mestingssystemen, is de adviserende rol van de dealer een steeds belangrijkere rol bij de verkoop van kunstmeststrooiers gaan spelen. Waar vroeger min of meer geleverd werd alnaargelang fevraagd werd en in voorraad was, moet de dealer steeds meer e mogelijkheden van verschillende bemestingsapparatuur voor de boer op een rijtje zetten. De landbouwmechanisatiebedrijven die dit ook werkelijk doen, zien uiteindelijk hun bedrijfsresul taten vooruitgaan. Ook de kombinatie met verschillende acces soires speelt een steeds belangrijkere rol. Er is vandaag de dag keuze uit bijv. windschermen voor poedermeststoffen, rijenbe- mestingsbakken, mechanische en hydraulische afstandbedie ningen, frames voor het verhogen van de kunstmeststrooier voor het toepassen van een overbemesting £nz. De boer die van zijn handelaar hierover een goed advies krijgt zal zeker een dank bare koper zijn. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9