KORTE WENKEN EERSTE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN TREKKER TREK OP FLEVOHOF Bekalking van slibhoudende gronden Brandstofbesparing landbouwtrekkers Rooidemonstraties van suikerbieten in Europa Jaarboek P.D. verkrijgbaar. C.A.R.-Zevenbergen 28 SEPTEMBER EN 29 SEPTEMBER Na een groot aantal regionale voorwedstrijden zullen op vrijdag 28 september op Flevohof de derde Nationale kampioen schappen Trekker-Trek worden gehouden. Voor het eerst zullen-op zaterdag 29 september-de Europese kampioenschappen Trekker-Trek, eveneens op Flevohof plaatsvinden. Jaarlijks zorgen vele traktoren in de zogenaamde vrije klasse (eigenbouw) en boeren, of standaardklasse (standaard t rak toren), samen met duizenden bezoekers voor een groots spektakel. In de afgelopen maanden is overal in het land hard gewerkt aan verdere perfektionering van met name de vrije klasse traktoren. Machines met 1400 PK (turbinemotor uit Fokker Friedship vliegtuig), J achtcylindermotoren achter elkaar, maar ook met maar liefst vijf zware benzinemotoren achter elkaar (waarmee de nationaal kampioen van vorig jaar Epke Dijkstra zal verschijnen), zullen het publiek volledig aan haar trekken laten komen. Naast deelname uit West-Duitsland, waar vorig jaar voor het eerst (in Hamm) nationale kampioenschappen werden gehouden, worden ook uit Engeland, België en Frankrijk deelnemers verwacht. Naast de officiële wedstrijden wordt een interessant nevenprogramma geboden. De inmiddels opgerichte vereniging van eigenaren van antieke trekkers zullen demonstraties verzorgen. Voor de jeugd tot twaalf jaar is een wedstrijd georganiseerd voor het zelf bouwen van miniatuur trekkers (trek). De resultaten van deze wedstrijd zullen tijdens de kampioenschappen op Flevohof te zien zijn. Totaal zullen er 25 vrije klasse- en 15 standaardtraktoren aan de Nationale kampioenschappen deelnemen. Voor de Europese kampioenschappen zijn inmiddels 25 vrije klasse deelnemers ingeschreven. De kampioenschappen trekker-trek beginnen op beide dagen om 10.00 uur en zullen de gehele dag duren. Entree voor Flevohof inclusief trekker-trek bedraagt voor volwassenen f 10,00 en voor kinderen tot dertien jaar f 5,— Wanneer de struktuur van klei- en lössgronden in orde is dan bevordert deze faktor een goede water-lucht verhouding in de bodem. Dit heeft weer tot gevolg dat een gunstig effekt wordt veroorzaakt op de ontwikkeling van het gewas doch ook op de bewerkbaarheid van de slibhoudende gronden. De grondge bruiker dient er daarom alles aan te doen om deze ideale uit gangspositie voor grond en gewas te realiseren en/of te behou den. Welke faktoren hebben invloed Het is wel duidelijk dat voor het bereiken van een goede struk tuur o.m. de ontwatering van de grond prima geregeld moet zijn. Naast de ontwatering heeft echter ook de kalktoestand een zeer gunstige invloed op de voorjaarsbewerkbaarheid. Een hoge pH van een slibhoudende grond bevordert mede het tot stand brengen van de noodzakelijke kruimelstruktuur. fn het voorjaar zal een dergelijke grond vooral in de bovenste laag absoluut sneller opdrogen. Hierdoor kan ze vroeger worden bewerkt en kan er tijdig worden gezaaid en gepoot hetgeen belangrijke voordelen geeft voor de uiteindelijke groei en opbrengst. Welke kalkmeststof Er zijn in Nederland een aantal prima kalkmeststoffen op de markt. Eén daarvan is de schuimaarde, een kalkmeststof die met name voor kleigronden bijzonder geschikt is. De kalk is er uitermate goed en fijn in verdeeld terwijl ze bovendien nog een aantal nevenbestanddelen bevat zoals een weinig stikstof, fos faat, kali en magnesia. De ongeveer 1% gemakkelijk aantastbare organische stof mag hierbij zeker niet worden vergeten. Er zijn nog vrij veel slibhoudende gronden die zowel voor reparatie als voor onderhoud een flinke kalkbemesting behoeven. In het ko mende najaar/herfst- de meest geschikte periode voor een be kalking - is hiervoor als regel ruimschoots de gelegenheid. Met de huidige moderne apparatuur die ter beschikking staat ver loopt het strooien van schuimaarde probleemloos. Wanneer een stoppelbekalking wordt uitgevoerd kan het gestrooide produkt meteen tijdens de noodzakelijke stoppelbewerking goed worden ingewerkt. Voor het bereiken en het behoud van een goede struktuur van veel klei- en lössgronden is een regelmatige bekalking noodza kelijk. De meest gunstige periode hiervoor - najaar/herfst - breekt weer aan. Benut zoveel mogelijk deze kans. De goede resultaten van een uitgevoerde najaarsbekalking zal men het komende jaar zeker ervaren. Shell heeft een folder samengesteld met daarin een aantal tips die kunnen leiden tot brandstofbesparing bij trekkergebruik. Deze folder kan worden aangevraagd bij Shell Nederland Ver koopmaatschappij B.V., afdeling Klantenservice. Postbus 1414. 3000 DN ROTTERDAM (tel 010- 696112. Verschillende interessante rooidemonstraties voor bietenplan ters hebben dit jaar plaats in het buitenland. Ziehier de lijst: DUITSLAND te Selingenstadt über Würzburg (weg Würzburg-Volkach). Op woensdag 17 oktober 1979. van 9.00 tot 15.00 uur. Georganiseerd door: Verband Frankischer Zuckerrübenbauer Zwinger. 34. D - 8700 Würzburg. Demonstratiematerieel: 50 machines waarvan: 3 en 6 rijig, 1 en 2 fasen: 1. 2. 3 en 6 rijig. 1 en 2 fasen met verzamelbak. FRANKRIJK te Froyères, Gemeente van Choisy la Victoire (Oise) in de hoeve van de oude suikerfabriek van Froyères. Op dinsdag 23 oktober 1979, van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Georganiseerd door: L'Institut Technique Francais de Ia Bet- terave Industrielle (I.T.B.). 45. rue de Naples. F - 75008 Paris. Aangeraden reisweg: Verkeerswisselaar van Arcy, uitrit Com- piègne op de autosnelweg A 1 Lille of Mons-Paris. Richting Clermont nemen en Biincourt binnenrijden op de nationale weg 17 Paris-Lille) 10 km ten westen van de autosnelweg). Demonstratiematerieel: Een totaal van 29 werktuigen zijn voorzien, vooral in 6 rijig materieel - gescheiden werkgangen. NEDERLAND te Zuid-Flevoland. Op woensdagen 24 en 31 oktober 1979, van 10.00 tot 16.00 uur. Georganiseerd door het Instituut voor Rationele Suikerpro- duktie (I.R.S.). Postbus 32, NL-4600 AA Bergen-op-Zoom. Aangeraden reisweg: De Polder inrijden langs Nijkerk. De demonstratieplaats zal aangeduid zijn zodra men Zuid-Flevo land binnenrijdt. Demonstratiematerieel: 2 types machines (1 of 2 fasen), waar van: - 2 rijig: Stoll. Barigelli; 3 rijig: Franquet. Moreau. Bedelift. Stoll. Krakei. Matrot. WKM. Schmotzer. Amac BR3. Rational. 4 rijig: Kleine KR4. 15 verschillende werktuigen zullen over vijftig ha werken. Deze demonstratie moet vooral de middelgrote ondernemingen en de gegroepeerde planters inte resseren. (Geen 6 rijige machines). DENEMARKEN North-East Lolland. Op dinsdag 17 oktober 1979. Georganiseerd door: Mr. N. Fonskov. Platenvej 12. O Toreby, DK - 4800 Nvkobing F. - Denemarken. Bramstrup, Nr. Lyndel- se, Funen. Op donderdag 18 oktober 1979. Georganiseerd door: Mr. N. Hornstrup. Vindegade. 74. DK - 5000 Odense - Dene marken. GROOT-BRITTANNIE Brandom tegen Grantham, Lincolnshire, op de gronden waar de voorjaarsdemonstratie plaats had. Op woensdag 24 oktober 1979. Georganiseerd door: British Sugar Corporation. Central Offices - P.O. Box 26. Oundle Road. G B - Peterborough PE2 9 QU. 6 Het jaarboek 1978 van de Plantenziektenkundige Dienst is ver schenen en daarin komt de lezer weer tal van wetenswaardig heden tegen op velerlei gebied. Over het bacterievuur wordt o.a. opgemerkt dat in overleg met het bedrijfsleven voorstellen worden uitgewerkt om de voor bacterievuur vatbare houtige siergewassen ook onder de wettelijke keuring door de Algemene Keuringsdienst voor Boomkwekerijgewassen te brengen. Het aantal gevallen in de fruitteelt breidt zich uit, al blijft gelukkig de schade beperkt. Boomkwekerijen en hun naaste omgeving worden intensief geinspecteerd en eventuele besmettingen worden uitgeroeid. De teelt en aanplant van zeer vatbare rassen worden ontraden. De iepeziekte heeft zodanige vormen aangenomen dat ons ie pebestand ernstig in gevaar komt. De iep is door zijn karakte ristiek uiterlijk en zijn goede resistentie tegen zoute zeewind op vele plaatsen onvervangbaar. Een actieplan van de Planten- ziektenkundige^ Dienst en het Staatsbosbeheer, waarbij alle aangetaste bomen worden opgespoord en zo snel mogelijk op geruimd, is in uitvoering. Verwacht wordt dat de ziekte op deze wijze tot een aanvaardbaar niveau kan worden teruggedrongen. Helaas is de ziekte in Zuid-Limburg zover voortgeschreden dat Akkerbouw WILT U DA Tgoed geteelde witlof wortels na de oogst sterk aan kwaliteit inboeten als ze te veel aan de zon worden blootgesteld. Een paars-rode verkleuring van de wortel is het beeld van zonnebrand. De schade besteaat uit een laag percentage lof omdat dergelijke wortels na opzetten geen of onvoldoende zijwortels maken. BEDENK DAT U ALLEEN dan teler-leverancier van witlofwortels kunt blijven en de hoogste prijs kunt maken, als uw afnemer tevreden is over het door U afgeleverde produkt. Verzorg het dus goed. Dit betekent o.a. na de oogst de wortels aan de hoop of ruggen direkt afdekken. ALS U VOLGEND JAAR geen problemen wenst met on kruid in uw graszaadpercelen en de schade aan uw gewas zo laag mogelijk wilt houden, is het raadzaam nu maatregelen te nemen. Te laat uitgevoerde bespuitingen geven als regel slecht resultaat en schade aan het gras. Dit merkt u dan dubbel in uw beurs. GRAANOPSLAG, DUIST EN WINDHALM zijn het beste te bestrijden in een jong stadium, dat wil zeggen kort na het kiemen tot in het 2 tot 4 bladstadium. Voor de bestrijding van deze onkruiden zijn slechte beperkte moge lijkheden en de te gebruiken middelen zijn afhankelijk van de bestrijding daar geen zin meer heeft, ook al omdat voortdu rende besmetting van over de grenzen plaats heeft. Extra aan dacht voor vervangende beplantingen is daar noodzakelijk. Opnieuw moesten in 1978 de toelatingen van enige voor de praktijk belangrijke bestrijdingsmiddelen ingetrokken worden, omdat er aanwijzingen waren dat het voortgezet gebruik aan leiding zou kunnen geven tot onaanvaardbare nevenwerkingen in het milieu. Dit betrof onkruidbestrijdingsmiddelen op basis van 2,4,5-T. Om broomresiduen in groentegewassen beter bin nen de vastgestelde grenzen te kunnen houden werd het nood zakelijk geacht het gebruik van het grondontsmettingsmiddel methylbromide aan strengere voorschriften te binden. Aan de begeleiding van grondontsmetting in het algemeen wordt veel aandacht geschonken. Op grond van de positieve ervaringen met de inzamelingsactie van restanten van bestrijdingsmiddelen in 1978 ligt het in de bedoeling, deze inzamelingen in de toekomst te herhalen zodra daartoe aanleiding is. Om een goede coördinatie te waarborgen is de Stichting Opruiming Restanten van Landbouwbestrij- dingsmiddelen in het leven geroepen. Hierin hebben zowel het bestrijdingsmiddelen producerende als toepassende bedrijfs leven zitting. Het jaarboek is tegen de prijs van 30,— ver krijgbaar bij de P.D. te Wageningen. het soort graszaad en de ontwikkeling. Vraag daarom des kundig advies. PLANTENGROEI KAN IN SLOTEN dergelijke vormen aannemen dat de afvoer van overtollig water naar de hoofdleiding in de polder ernstig wordt belemmerd. Dit heeft weer tot gevolg dat de grond zijn water niet snel genoeg kwijt raakt. Hierdoor krijgt U vooral in een natte herfst weinig gelegenheid om uw werkzaamheden te doen zoals het hoort. Veehouderij. BETER LAAT DAN NOOIT, kan men bij het inzaaien van nieuw grasland zomaar niet ongestraft toepassen. Nu nog inzaaien, is alleen te proberen op percelen die laat vrijkomen en prima ontwaterd zijn. Wanneer U te laat inzaait, wordt de kans op vorstschade, vreterij door ritnaal- den, emelten en rouwvlieglarven nog groter dan op vroeg ingezaaide percelen. Tot 1 oktober is het toch wel de uiterste datum. DE OOGST VAN SNIJMAIS begint in zicht te komen. De opbrengst zal op de meeste percelen zeker tegenvallen. Een reden te meer om de droge stof opbrengst niet nodeloos nog lager te maken. Probeer in elk geval uw geduld te bewaren tot de maiskorrels deegrijp zijn. Lage gedeelten van het perceel waar amper korrels in de kolven zitten, zou U vers kunnen vervoederen. Goed ontwikkelde percelen in een te vroeg stadium oogsten, geeft een opbrengstverlaging van om en bij de f 500,— per ha. DE PINKENGRIEP IS EEN ZIEKTE die wanneer ze greep krijgt op het jongvee, een geweldige schadepost kan betekenen. Tegen deze ziekte is een entstof die voorbehoe dend werkt. Wel moet de enting plaatshebben voordat de dieren ziek zijn. Overleg tijdig met uw dierenarts welk tijd stip van enting het best geschikt is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6