0 Ekstra zorg bij het oogsten Een drukke tijd. Winteruien komen boven! Eind goed al goed? Hoop op een goede nazomer! ^)OB S QHj£ l'v- Mc D ijna ongemerkt zijn we nu in de herfst 1979 aangeland. Er vallen al bladeren van de bomen en met de dag neemt het aantal lege percelen toe. Vooral door de achterstand in de graanoogst zijn de stoppels te laat vrij gekomen met als gevolg, dat een heleboel werkzaamheden naar een later tijdstip zijn verschoven. Met oktober voor de deur zal er nog heel wat werk ingehaald moeten worden, maar bij goed weer kan dat ook, want er zijn genoeg pk's op de bedrijven aanwezig. De meeste bietentelers hebben nog geen haast om vroeg te leveren, want 3.75 kan men in deze tijd maar nauwelijks premie noemen. Wie nog gezonde bieten heeft welke nog goed aan de groei zijn, kan beter daar van profiteren. De laatste twee maanden is weer overdui delijk gebleken, dat hakvruchten in een kort poosje enorm kunnen groeien. Dit is mede de oorzaak, dat wij (en meerdere) in onze omgeving te laat de aardappels hebben doodgespoten. Met het opbrengen van wat meer geduld is dit beslist geen ramp, want bij goed weer betekent het rooien van een perceel aard appelen ook niet zo veel meer. Van enkele collega's vernamen we de klacht, dat bij wat vroeger doodspuiten één keer spuiten soms te weinig resultaat gaf. Het loof ging minder goed dood, de knollen lieten slecht los en een bepaald percentage van de knollen bleek minder huidvast. Het gehele proces verliep te traag en het duurde te lang eer het gewas goed rooibaar was. Doodspuiten met veel water en het liefst in de avond bleek de beste resultaten te geven. Een aardappel welke men lang wil W Bij het begin van de laatste week van september moeten er op Schouwen Duiveland nog veel aardappelen gerooid worden, vele uienpercelen staan nog vast, de bruine bonen staan nog op de ruiters en maar zeer weinig suikerbieten zijn er gerooid. Het is dus begrijpelijk dat het weer zich in de komende periode t.a.v. genoemde werkzaamheden wel gunstig moet houden. Momen teel is het eigenlijk plaatselijk wat droog. Vanwege het late tijdstip komt de drang om toch te rooien in ongunstige grond naar voren. In ons land is het weerrisiko groot, men kan dan ook niet blijven wachten. Probeer daar waar de kans op rooibeschadiging aanwezig is, (door kluiten) zodanig te werken, dat beschadiging minimaal blijft. Misschien ten overvloede nog eens het volgende t.a.v. de aard appelen. In het algemeen is het niet gewenst direkt nadat de aardappelen in de bewaarplaats zijn gebracht met ventileren te beginnen. Komen de aardappelen evenwel nat en met aankle vende grond binnen, dan dient men ze zo spoedig mogelijk droog te draaien. Dit volhouden tot de aardappelen goed droog zijn. T.a.v. de toepassing van kiemremmingsmiddelen is het wenselijk (noodzakelijk) om eerst het produkt droog te draaien en daarna het kiemremmingsmiddel toe te passen. Met de suikerbietenoogst is een begin gemaakt. Ongunstige omstandigheden (te droog) bij het rooien zijn des te meer een reden om serieus te letten op verschillende belangrijke punten, om zodoende het bietverlies binnen de perken te houden. Want kopverlies rooiverlies bietverlies. O.a. snel rijden met de rooimachine is uit den boze. Niet alleen hierdoor wordt de kwaliteit van het machinaal kopwerk onregelmatig omdat de taster en het kopmes dan nooit snel genoeg op het hoogstever- schil van de ontbladerde bieten kunnen reargeren, maar bovendien krijgen we dan te maken met ekstra puntverlies: zorg er ook voor dat het kopmes scherp is en ook scherp blijft. Verder is het nodig dat de lichtscharen juist afgesteld zijn. T.a.v. de nog te oogsten zaaiuien is het wenselijk te werken naar de korte veldperioden en dan gebruik te maken van verwarmde ventila tielucht. De werkzaamheden hebben tot op heden op Walcheren een vlot verloop. Het rooien van de aardappelen werd op de vroegste percelen door de droge weersomstandigheden afgeremd. De kans op beschadiging is te groot. Na de regenval in de afgelopen week zal dit bezwaar nu veel minder groot zijn. Overigens zijn er nog veel percelen waar het rooien pas tegen eind september mogelijk is, gezien het tijdstip van doodspuiten. De verwachting is dan ook dat er in oktober nog wat aardappelen gerooid zullen worden. Het oogsten van de uien wordt op diverse percelen eveneens weer een late aangelegenheid. In andere gebieden, o.a. de N.O.P. gaat men er steeds meer toe over het loof te klappen en na een korte veldperiode binnen te halen. Nadrogen met verwarmde lucht is dan wel noodzakelijk. Het risico van kwali teitsachteruitgang is dan wel veel kleiner. De bruine bonen zijn weer aan de ruiter gezet. Het dorsen zal op niet te lange termijn plaatsvinden. Dorsbeschadiging waardoor halve of gebarsten bonen voorkomen moet worden vermeden. We verwachten wel sterk uitéénlopende opbrengsten. Ook de suikerbietenoogst is weer op gaang gekomen. De eerste percelen zijn weer gerooid. De bieten zijn nog maar matig van stok. We zijn benieuwd naar de kg-opbrengst en het suikergehalte. Bij velen zijn de verwachtingen niet erg hoog. Toch dachten we dat er nogal wat percelen zijn met een gezond gewas waarvan nog een redelijk goede opbrengst kon worden verkregen. Soms me nen we wel eens een wat gelaten stemming waar te nemen bij sommige bietentelers, zo van "al die extra suiker wordt je toch niet voor betaald". Wij betwijfelen of dit nu wel een juiste verhouding is. Al met al is het een drukke tijd, maar die bij gunstige weersomstandigheden en een goede werkorganisatie ook weer vlug achter de rug kan zijn. Op veel bedrijven zien we een goede samenwerking, vooral bij het rooien van aardappelen en het vervoer van uien bij het binnenhalen. Zonder deze sa menwerking van arbeid en materiaal zou er veel minder effi ciënt gewerkt moeten worden. Het bouwplan van de vruchtwis seling vraagt nu weer de aandacht in verband met de omvang van het wintertarweareaal op onze bedrijven. Ook de rassen- keuze zal weer moeten worden bekeken. We hebben de indruk dat vooral Arminda en Okapi weer favoriet zullen zijn. Wat spreiding in rassen is zeker gewenst. Ook het gebruik van bo demherbiciden voor onkruidbestrijding zal kritisch moeten worden bekeken. In sommige gevallen, o.a. bij het voorkomen van duist zal een bestrijding in wintertarwe beslist noodzakelijk zijn. Komt dit onkruid niet voor, dan is te overwegen om de bestrijding van het onkruid tot het volgend voorjaar uit te stellen. Ook voor een voorjaarsbestrijding fijn er goede middelen. De kans van slagen van een groenbemestingsgewas is dan ook groter. Zo ziet u maar, het één zit aan het ander vast. Het laatste stro zal deze week wel verdwenen zijn op Noord- Beveland. Het ging overigens moeizaam. De prijs is slecht te noemen. De aardappelrooiers zullen deze week volop aan het werk ge gaan. Met die 16 mm. regen tot nu toe is het bovenop wat malser. Gelukkig maar, scherpe kluiten beschadigen de aard appelen. We moeten op de kwaliteit letten, want zonder export wordt het niets met de prijs. Er schijnen nogal wat aardappelen voorverkocht te zijn vanachter de rooier. Voor hen die niet voldoende opslagkapaciteit hebben, is 16 cent geen gekke prijs. Met tussenopslag zou hier 20 cent gemaakt kunnen worden. Ik vind dit het overwegen zeker waard. De uien beginnen te strijken. Het zal erg laat worden, wat meer risiko's meebrengt. Velen zullen zeker eerst de aardappeloogst kunnen afmaken.De oude uien zijn nog niet gerooid, of de nieuwe staan alweer boven. U fronst misschien de wenkbrau wen, maar het is waar. Overigens heb ik nog maar één perceel winteruien gezien. Veel ha. zullen er niet bijkomen, want veel vordt kunnen ze niet verdragen en risiko's lopen we toch al genoeg bij uien. Het wordt een erg drukke maand oktober. Aardappelen uien en bieten rooien. Het zaaivoor ploegen niet te vergeten en daarna nog tarwe zaaien. Als het weer meezit lukt dit allemaal wel, maar wanneer het fout zit komen er problemen. We zijn twee weken achter door het late voorjaar. Voor de tarweuitzaai zijn er 3 rassen die opvallen door goede opbrengsten, t.w. Arminda, Okapi en Nautica .Zij gaven de hoogste opbrengst deze zomer. Arminda is bladarm en geschikt als dekvrucht. Okapi is bladrijk en geschikt voot gronden met laatkiemend onkruid. Nautica is familie van Manella en komt in aanmerking voor late zaai. Op vele percelen tarwestoppel doen de groenbemesters het goed. Meer klaver dan voorgaande jaren. Ook hier en daar blasramanas, wat begin september gezaaid is. Op Noord-Beveland wordt er met de kippemest erbij, zeer zeker aandacht aan de organische stof voorziening besteed. Deze week zijn de eerste bieten per schip afgevoerd, 3.75 premie is eigenlijk te weinig. Ze laten staan geeft zeker meer rendement, maar er is geen grens. De arbeidsverdeling en de opslagkapaciteit op de bedrijven moeten in de gaten worden gehouden. Daarnaast moet de fabriek kunnen blijven draaien en ook weer op tijd klaar zijn. Dus beginnen maar. De ver wachte 47 ton zal dan op meerdere bedrijven gemiddeld niet gehaald kunnen worden, maar tarwe kan dan weer wel op tijd gezaaid worden. De tweede bijeenkomst inspraak streekplan Midden Zeeland is deze week weer geweest. Men noemt het inspraak, maar ik vind dat het niets met inspraak te maken heeft. Ér wordt van te voren bepaald waar wel en waar niet over gediskussieerd zal worden. Van de genoemde stellingen wordt een uiteenzetting gegeven, waarin het antwoord al verwerkt is. Toch is het zaak,, dat onze deelnemers blijven gaan naar deze bijeenkomst, anders zullen we weer een veer moeten laten in de richting van natuur, milieu en of rekreatie. Volgens minister v.d. Stee kan dat wel, want land en tuinbouw hebben goed geboerd, las ik in de krant. Waar onze minister die verkeerde berekeningen vandaan heeft weet ik niet, maar ik kijk al een hele tijd tegen de bodem van mijn porto- monee aan. Veel tegenstrijdigheid en onzekerheid dus. De praktijk zal het leren. De graanoogst behoort in "Altena-Biesbosch" ook al weer tot het verleden en is men na enkele spannende weken thans in wat rustiger voorwater gekomen men is met het rooien van aardap pels hier en daar begonnen maar men is over het algemeen zeer voorzichtig omdat de grond zeer droog is en men zeer bang is voor beschadiging, wat meer neerslag zou veel twijfel doen weg nemen. De opbrengsten van aardappels voor zover gerooid vallen niet tegen men spreekt van van 45 a 50 ton per ha wat de opbrengst van graan betreft is men over het algemeen redelijk tevreden en hebben de drogerijen niet veel te doen gehad en heeft de natuur er aan meegewerkt dat de granen niet te vroeg geoogst zijn en tot volledige groei en afrijping zijn gekomen en is weer eens temeer bewezen dat de mens zich vaak te ongerust maakt. De eerste suikerbieten zijn ook in Altena Biesbosch gerooid en zoals het zich laat aanzien zullen de niet hooggestelde verwachtingen bewaarheid worden. Vele percelen bieten laten het wat de groei betreft al af weten en dus een slechte of matige opbrengst geven. 24 Sept. gaan bij de suikerfabrieken de poorten open en zal daar voor enkele maanden een grote bedrijvigheid zijn waar te ne men, laten wij hopendat ook dait tot een goed resultaat voor de telers van suikerbieten zal bijdragen. Steeds meerdere bietentelers zijn echter bepaald niet erg en thousiast om bieten te telen gezien de zeer grote onkosten van bespuitingen enz. maar voor de vruchtwisseling is men het haast wel verplicht.Men zal echter met het maken van een bouwplan voor 1980 nu al een aanvang moeten maken en de begroting voor 1980 moeten vaststellen. Dat dit laatste niet altijd even gemakkelijk is hebben wij deze week ook weer kunnen verne men van onze regering bij de troonrede en de miljoenennota. Een begroting maken dat gaat nog weimaar er zijn vaak zo veel onvoorziene factoren die mede bepalend zijn voor het eindre sultaat dat dit dikwijls onze verwachting teleurstelt. Met het einde van 1979 in het zicht gaan wij rustiger verder met de hoop dat wij dan kunnen zeggen, eind goed al goed. Na een aarzelend begin is het aardappelenrooien nu goed op gang gekomen in deWesthoek. 't Is wel laat en we hopen echt, dat de weergoden óns gunstig gezind blijven. In 't algemeen valt de opbrengst toch nog tegen. Vooral de bonken zijn niet in grote getalen gegroeid. De termijnmarkt laat dit ook duidelijk zien. Nu we weer zo laat hebben doodgespoten is de verleiding soms groot om te vroeg met het rooien te beginnen. De termijn van 14 dagen is echter altijd noodzakelijk. Meestal is dat zelfs niet voldoende en moeten we nog langer wachten om te beginnen. 't Zijn spannende weken voor de boer! Hij weet drommels goed wat hem te doen staat en zodra het maar even kan moet er flink aan getrokken worden. Na de aardappelen staan de bieten er ook nog. De eerste indruk van de bieten is maar zeer matig. De voorspellingen wezen trouwens ook in die richting. De bieten kunnen nog wel behoorlijk groeien. Een vereiste is dan echter wel, dat ze niet geel moeten staan. Is dat het geval, dan is er niet veel meer te verwachten van opbrengstverhoging, 't Is maar gelukkig, dat we de bieten machinaal kunnen rooien want bij het rooien van de hoeken ontdekten we dat de bieten erg vast staan. Ook zijn ze behoorlijk vertakt. Ondanks bepaalde verwachtingen is iedere boer toch altijd weer benieuwd wanneer hij aan een nieuw perceel begint of zijn taxaties juist zijn ge weest. Het geoefende oog ontdekt dan al spoedig hoe het zit. We staan nog voor een drukke periode er moet nog veel gebeu ren. Hopelijk rollen we van 't ene werk in het andere. Evenals altijd in de boerderij, speelt het weer de hoofdrol. Met goed weer kunnen we alles en hebben we in korte tijd toch weer een hoop ingehaald. Zit het weer tegen dan hebben we in het seizoen heus niet meer mee, en wanneer het helemaal nat is kan het lang, ja soms voortdurend nat, blijven. We zullen toch maar proberen de moed erin te houden. Op het moment, dat we dit schrijven is daar alle reden toe. Laten we hopen op nog een mooie nazomer, zelfs al neemt de zomertijd afscheid van ons, dan behoeft dit niet te betekenen, dat het mooie weer stopt. We hebben in '79 nog niet al teveel van de zon genoten wat extra in september en oktober is ons bijzonder welkom. "V:r> Si bewaren en waarmede men wil speculeren mag totaal geen rooibeschadiging hebben. Voorzichtig rooien, transporteren en opslaan is daarom geboden wil men de aardappel nog schitte rend blank op de tafel van de consument krijgen. - enig voorjaar worden we geconfronteerd met de last van aardappelopslag. Een erfenis van voorgaande jaren bezorgt ons dan een boel narigheid. Ondanks een langdurige winter bleven we er niet van verschoond. Op zulke momenten stelt men vast, dat er maar één oplossing is en dat is de kneuzer. Een mens vergeet echter weer gauw, maar half augustus ondekten we met vreugde, dat alle aardappeloogst in de andere gewassen door sporen van het bekende "kwaad" is aangetast. Moeder Natuur komt ons met de juiste schimmel te hulp en wat valt voor ons daaruit te leren? Als we zo blijven rooien zoals we het nu doen, dan blijven we in dezelfde cirkel ronddraaien en komen we er niet uit. Toch geloven we, dat er voor de doe-het-zelvers hier of mechanisch of chemisch een groot terrein braak ligt Enkele jaren geleden was er een prijzenpot en wie weet zit er misschien nog wel een groot bedrag in. at ons opviel deze derde week van september was, dat er nog geen proefveld resultaten bekend waren. Voor de rassen- keuze van de wintergranen geven thans meerdere zaaizaadhan delaren in woord en geschrift die voorlichting waarop de telers zitten te wachten. Vele verhalen doen de ronde en bij de buren worden zeer hoge tarweopbrengsten genoemd. Tien ton per ha hebben we nog nergens horen noemen, maar dit wordt toch ons streven voor het a.s. jaar. Dikker zaaien, vroeger zaaien, een nauwere rijenafstand, een tijdige voetziekte bestrijding, een hogere stikstofgift, een gespreide versteviging en een juiste schimmelbestrijding hebben momenteel onze aandacht. Al deze punten gaan we op een rijtje zetten en zo proberen we louter topopbrengsten te creëren. Ook de chemische onkruidbestrij ding wordt in dit bestek 1980 opgenomen. In opbrengst gaf de tarweoogst 1979 nog te veel grote verschillen te zien. Buurman heeft meer dan 8 ton gedorsen en hij noemt het stom om met minder genoegen te nemen. Dagelijks je gewas inspekteren is zijn leuze en daar zit misschien wel wat in. Volgend jaar heeft hij tarwe achter de dijk en dan zullen we hem niet meer horen, want daar groeit gewoon geen goed gewas tarwe. Of zal buurman bij de huidige mogelijkheden toch gelijk krijgen? 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5