VOO It ml YltOIIW Bondsreis 1979 3 C.J.O. - Zeeland Aktiviteiten-Agenda LANDELIJK: N.A.J.K.-jongerendag 1979 over coöperaties. Aktiviteiten Dienstverlening Kommissie Agrarisch Vakonderwijs i onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond H oeveel kleinkinderen hebt U al?" hoorde ik in de bus de ene mevrouw aan de andere vragen. De leeftijd is misschien het meest kenmerkend voor de dames die aan de bondsreis deelnemen. Lastige eters Weet U dat 28 SEPT.: GOES/NRD.-BEVELAND Wijnavond: lezing over wijn (en proeven) door een be roemde wijnproever. (Dhr.J. Ros). Om 20.00 uur in de Koerenbeurs te Kortgene. 28 SEPT.THOLEN Gezellige avond (is schouwburgbezoek uitgaan). Op gave bij Jan, 01663-366. 30 SEPT.: SCHOUWEN Dagje Antwerpen (markt Zoo). Vanaf 7.00 uur Z.W.N.- station-Zierikzee. Kosten: 12,50 p.p. 30 SEPT: ZEVENBERGEN Fietstocht: op zondagmiddag: 14.00 uur v.a. de Markt te Zevenbergen verrassing. Ook: Opgave voor Volley baltraining: vanaf 10 november, elke zat.midd. 15.00-16.00 uur in Zevenbergschenhoek. 12 0KT.: THOLEN Algemene Ledenvergadering te Scherpenisse. 24 25 OKTOBER: Nationale Ploegkampioenschappen 1979: in de Flevop- older. (3 P.J.Z.-ers gaan er naar toe). Het begint al een soort traditie-te worden: de NAJK-studiedag aan het begin van het seizoen. Ook dit jaar zal dit gebeuren plaatsvinden en wel op 27 oktober in de "FlevohoP'. Het thema van de studiedag zal zijn: De coöperatie in de tachtiger jaren. Met als ondertitel: is de coöperatie in de tachtiger jaren nog bestuurbaar? De wijze waarop coöperaties bestuurd worden, vormt een be- 3 C.J.O. - ZEELAND is een samenwerkingsverband van de drie in Zeeland werkzame plattelands jongerenorganisaties: C.P.J. K.PJ. en P.J.Z. C.P.J. (Zeeuwse Christelijke Plattelands Jongeren), K.PJ. (Katholieke Plattelands Jongeren) en P.J.Z. (Plattelands Jon geren Zuid)., hebben elk hun eigen organisatiestruktuur, hun eigen plaatselijke afdelingen en hun eigen aktiviteiten. Een aantal aktiviteiten echter wordt gezamenlijk ondernomen en een aantal belangen wordt gezamenlijk behartigd. Voor die gezamenlijke aktiviteiten en belangen is -er het 3 C.J.O. - Zee land. Van de gezamenlijke aktiviteiten moet op de eerste plaats het agrarisch jongerenwerk egenoemd worden, dat zowel regionaal als provinciaal in 3 C.J.O. - verband plaatsvindt. Het gezamen lijke agrarisch jongerenwerk wordt behartigd door het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A. J.K.), een commissie van het 3 C.J.O. - Zeeland. Naast de agrarische aktiviteiten is er een aantal andere aktivi teiten (op het gebied van kursussen, sport en spel en ontspan ning), dat gezamenlijk ondernomen wordt. Zowel de aktivitei ten van het agrarisch jongerenwerk als de overige aktiviteiten komen verderop in deze folder uitgebreider ter sprake. Van de gezamenlijke belangen is de sociaal-maatschappelijke positie van jonge boeren al genoemd. Het 3 C.J.O. - Zeeland bundelt echter ook zoveel mogelijk zijn krachten voor de be hartiging van de belangen van het plattelandsjongerenwerk bij de provinciale overheid, de Zeeuwse jeugdraad en het Zeeuws Service- en Informatieburo i.o. Toneelkursus (om het jaar in okt/nov): 1980, Kapelle. Kreati- viteitskursus (om het jaar in nov/dec)Kursus Gesprek (om het jaar in dec/jan): 1979, Kapelle. Volleybaltoernooi (elk jaar in jan/ febr): 9 febr. 1980, Middelburg. Agrarische studiereis naar de V.S. (om de twee a driejaar in 1981 de zomerperiode). kend probleem en discussiepunt. Hoe kunnen de leden van een coöperatie in staat worden gesteld haar te besturen? En voor jonge agrariërs geldt: hoe kunnen we een jongerenraad bij onze coöperatie krijgen, en wat willen we ermee? Deze vragen staan centraal op de studiedag en we hopen door enkele inleidingen en een uitgebreide discussie wat dichterbij de oplossing te komen. Spreker van het NAJK zal L.T.B.— jonge- renvoorzitter Sjaak Hoedjes zijn. Van de coöperaties komen er een direkteur en eeen bestuurslid achter de "groene tafel". De jongerendag is deze keer ook echt een hele dag, nu ze niet langer gekoppeld is aan de ploegkampioenschappen. Via de provinciale c.q. gewestelijke sekretariaten zijn de vol gende materialen te leveren: C.PJ.: 01100-15448 Algemene Informatiemap; Kursus Verga dertechniek; Liederenbundels; Informatiemateriaal ontwikke lingssamenwerking; Tijdschrift Criterium (kaderblad voor vor mingswerk). K.PJ.: 013-352425 Informatiemap voor afdelingsbesturen; Kulturele map (suggesties Voor kader); Vormingsmap (sugge sties voor kader); Spelenmap (methodieken voor vormingsakti- viteiten). Informatie- en spelmateriaal ontwikkelingssamen werking. Aspirantenmapjes (leeftijdsgroep 11-15 jr.) over pro grammeren, tochten, bivak en kerstvieringen. P.J.Z.: 01100-21010 Algemene kadermap voor afdelingsbe sturen Toneelboekjes (50 stuks ter inzage); Geluidsprojector 15 mm (huurprijs 10,— Blijf bij door hef volgen van een avondkursus! In het komende winterseizoen staan wqer vele mogelijk heden voor U open. Wij noemen U enkele kursussen, die vrij regelmatig worden gegeven: Bloemsierkunst (opleiding tot vakdiploma). Houtbewerking (voor beginners en gevorderden). Booglassen (voor beginners en gevorderden). Steen- en Cementwerk. Spuiten in de landbouw. Elementaire bedrijfsleer. Veehouderij en verzorging van paarden. Motorengebruik en trekkeronderhoud. Trekkerrijbewijs jeugdigen. Op aanvrage kunnen ook kursussen worden gegeven over een zelfgekozen onderwerp met een goedgekeurd leerplan. Voor alle kursussen geldt, dat zij alleen doorgang kunnen vin den bij voldoende belangstelling. De kosten variëren van 25,— tot/ 150,—afhankelijk van de duur van de kursussen. Nadere inlichtingen kunt U verkrijgen bij onderstaande adres sen, waar ook de aanmelding kan plaatsvinden. Sekretariaat van de Kommissie Agrarisch Vakonderwijs, p/a Z.L.M., Afd. Onderwijs - Grote Markt 28 - Goes, tel. 01100-21010. Regionaal agrarische kommissies - (prov. bureau Z.A.J.K.) de heer R.J. Hoek, p/a C.B.T.B., Naereboutstraat 20 - Goes, tel. 01100-15448. Groene School, Biezelingseweg 10 - Kapelle, tel. 01102-1812 of 01102-1603 ('s avonds). Landbouwcentrum. Westsingel 58 - Goes, t.a.v. de heer M. Krijger, tel. 01100-16440. m van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra il bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. De Bondsreis. Ieder jaar in een andere provincie, maar ieder jaar geen andere deelnemers. De meesten gingen voor de vierde of vijfde keer mee. Eén presteerde het om twintig jaar achter elkaar met de reis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen ons lieve Nederland te door kruisen. a weken van voorbereiding was het dan zover. Maandag 10 september om één uur, stonden 52 leden in Roosendaal, maar ook 52 gasten in 's Hertogenbosch op het station, voorzien van koffers, regenjassen en een goed humeur, zich geheel overge vend aan hetgeen de reiscommissie (waarvan ondergetekende deel uitmaakte) voor hen in petto had. En dat was heel wat. Ons Brabant is rijk aan velerlei. Was het te veel om zo'n grote provincie in vijf dagen te doorkruisen? Ze hebben het allemaal volbracht, maar ik zal bij het begin beginnen. Ons provinciehuis in den-Bosch werd door iedereen gewaar deerd. Hoe kan het ook anders, de prachtige wandtapijten zijn alleen al 'n bezoek waard. Ook de St. Jan, nu zonder Turken, is het bezichtigen waard. Daarna een Brabantse koffietafel in de "Raadskelder". Het was een programma voor een halve dag. Dan was er de dag met de vaartocht door de Biesbosch. De mist hing zwaar over het land toen de rondvaartboot z'n weg door de vele geulen en kreken van dit unieke stukje Brabant zocht, 's Middags maakte het zonnetje veel goed door present te zijn bij de rondleiding waterwingebied spaarbekkens Biesbosch. Daar na aten we in Woudrichem in het "Arsenaal". Het is een oud vestingstadje aan één van de grote rivieren, vanwaar je met een klein bootje over kunt naar slot Loevestein. "Waar Maas en Waal tesamen vloeien en Gorkum reikt van ver". Het is allemaal Brabant, hoewel, ja, helemaal aan de uiterste noordkant zit het tegen de grens van Gelderland. E en dag werd gewijd aan het uiterste zuiden. Ook rond de stad Eindhoven is veel bezienswaardigs. Zo zijn er de Brabantse Kempen met de acht zaligheden. Je kunt Brabant niet "doen" zonder een stukje van dit prachtige gebied. In Bergeijk is de Ploegstoffen weverij. De grote groep hand- werksters binnen onze bond kent de ploegstoffen. De ruitjes en streepjes van "de Ploeg" waren immers geliefd materiaal voor de ruit- en stipversiering. Wij als commissie dachten dat het wel leuk zou zijn deze weverij te zien werken. Dan een broodmaaltijd op een boerderij midden in het bos. Niet een hoeve zus of zo, omgebouwd tot restaurant of pannekoe- kenhuis. Nee, een echt levend en-op volle toeren draaiend be drijf waar ook de boer bereid is uitleg te geven over hoe zijn bedrijf reilt en zeilt, terwijl de broodmaaltijd tot in de puntjes verzorgd was door zijn vrouw met helpsters uit de buurt. Het is geen kleinigheid twee dagen achter elkaar een volle bus met vrouwen een goed verzorgde koffietafel voor te zetten. Hebt U al eens nagedacht over 54 stoelen? Dan de Westhoek, waar de meeste afdelingen van onze bond zitten. Richting Willemstad en Willemstad betekent, naast een prachtig vestingstadje aan het Hollands Diep. ook een sluizen- complex en Deltawerken. Voordat de uitleg en de bezichtiging van het sluizencomplex begon, brachten we echter eerst nog een bezoek aan een champignon-kwekerij. De Westhoek, een groot gebied van polders met vruchtbare klei is ook Brabant en zeker Door slecht te eten, eten te weigeren of heel eenzijdig te eten kunnen kinderen hun ouders voor heel wat problemen plaatsen en voor spanningen zorgen. In de folder "Alles over lastige eters en wat hiun ouders met hen te stellen hebben" worden ver schillende tips en adviezen gegeven hoe deze problemen kunnen worden aangepakt. Om te voorkomen dat jonge kinderen te dik worden geeft men in de folder het advies ze o.a. magere melk te geven. Het voorlichtingsburo voor de voeding zou hiervoor in de plaats echter liever halfvolle melk zien i.v.m. het ontbreken van vitamine A en D in magere melk. De brochure "Lastige eters" is een uitgave van de Stichting K en O/Opvoedingsvoorlichting en wordt uitgebracht in samenwer king met het maandblad "Kinderen". Het is te bestellen door 1,80 over te maken op gironummer 1660 ten name van de Stichting K en O, Burgemeester Patijnlaan 65, Den Haag. Tel. 070 - 630946. Bovengenoemd bedrag is inklusief portokosten. de moeite van,een rondrit waard. Het mooie van de polders was al een eind geruimd. Hier en daar lag nog een blok groen van de bieten, die over enkele weken ook van lieverlee zullen verdwij nen. Door het polderland van Dinteloord en Steenbergen naar de Wouwse Plantage. Aan de rand van dit mooie natuurgebied ligt Huybergen en daar staat een pannekoekenhuis. Na wat wachten hadden we allemaal een pannekoek met stroop, spek of gember. Nog een poosje wachten toen was er ook nog koffie. Niet gezeurd. Op naar Bergen op Zoom, naar het Markiezenhof en winkelen. Moe, maar tevreden zat heel de groep om vijf uur in de bus voor de laatste stop. Dan volgde nog de afdelings avond en de weinige uurtjes bij de gastvrouwen. Vrijdag 14 september vertrokken 52 dames uit Roosendaal en 52 leden uit 's Hertogenbosch. Ze gingen naar huis. Ze waren een week te gast in ons Brabant. We hopen dat ze genoten hebben van het vele dat onze provincie te bieden had en dat ze begrijpen dat we in vijf dagen maar een klein stukje kunnen hebben laten zien. Namens de reiscommissie Sien Overbeke U zich nog op kunt geven voor de E.V. A.V. cursus tot 30 sept. Fijnaart 01686 - 2378. Goes 01108-405 of 01134 - 1987. er op 9 Okt. een studiereis is voor boerinnen uit het Land van Heusden en Altena, Biesbosch en Langstraat naar West Bra bant. Opgaven voor 1 Okt. Tel. 01685 338 of tel. 04165 - 1274 de commissie Vrouw op 4 Okt. een discussieochtend organi seert naar aanleiding van de film "de vrouw en haar vrouwen huis". Iedereen, ook niet leden, hartelijk welkom in "de Prins van Oranje" te Goes. Franse omelet met tomaten Benodigheden: 500gram tomaten, 1 ui 2 eieren.eventueel kaas of stukjes appel. De fijngesnipperde ui, met de in plakken ges neden tomaat in boter licht fruiten. Voor de liefhebbers kunnen er stukjes kaas en stukjes appel worden meegebakken. De beide eieren los kloppen, dus een soort vloeibare eiermassa maken. Giet dit over de tomaat en de uien en laat het geheel op een zacht vuur gaar worden. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19