Nederlands Zuivelbureau start kaaskampagne in Italië D, H et hoofdelijk verbruik van kaas bedroeg in Italië in 1978 12,1 kg. In 1970 was dit nog 10,6 kg., een stijging van 14% dus. Bacterievuur in appel- en pereboomgaarden Erf en akker Eenmalige verpakking appelen en peren Produktie van appelen en peren iets kleiner B innenkort gaat in Italië een kampagne voor Neder landse kaas van start. In eerste instantie beperkt de kam pagne zich tot Edammer kaas en wordt hij uitsluitend in het dichtbevolkte en welvarende Noordwesten van Italië uitgevoerd. Bij een gunstig resultaat is het Nederlands Zuivelbureau echter voornemens dit tot andere delen van Italië uit te breiden en hierin ook Goudse kaas te betrek ken. rijn en Genua en uitgevoerd in twee fases. In de periode okto ber/november a.s. wordt met de aktiviteiten gestart, terwijl in de periode maart/april 1980 een herhaling zal plaatsvinden van deze aktiviteiten. Hoofdelijk verbruik e keuze is op Edam gevallen omdat deze kaassoort blijkens een onderzoek het beste past bij de Italiaanse smaak en eetge woonten. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat de Italianen de voorkeur geven aan jonge kaassoorten met een milde smaak boven oudere, pittiger soorten. Nederlandse kaas geniet in Ita- liië een redelijke bekendheid, hoewel men er verder weinig van af weet. Slechts weinigen kunnen spontaan de naam Edam noemen, maar omschrijven deze soort als "de kaas met de rode korst" of "het bolronde kaasje". Jft De kampagne zal er dan ook op gericht zijn de Hollandse Edam een duidelijker identiteit te geven. De Edammer wordt erin naar voren gebracht als een veelzijdige kaassoort met tal van ge bruiksmogelijkheden. "Edam, ogni fetta una ricetta" (Edam, voor elke plak een recept) luidt de slagzin, gevolgd door "Edam, il formaggio d'Olanda" (Edam, de kaas uit Holland). De Italia nen zullen onder meer door affiches en streamers op autobussen van het openbaar vervoer in de grote steden met deze aktie worden gekonfronteerd. Het gebruik van Nederlandse Edam zal voorts worden gestimuleerd door receptenfolders, die in een aantal damesbladen zullen worden ingestoken, door winkelak- ties met kaasmeisjes en door middel van receptenboekjes die aan de kassa's van supermarkten gratis verkrijgbaar zullen zijn. In iedere bij de aktie betrokken winkel zal een Rad van Avon tuur worden opgesteld, waarmee de konsumenten kleine prijsjes kunnen winnen, zoals Edammer kaas en Delftsblauwe klompjes en molentjes. Door middel van advertenties in de vakbladen worden de afzetkanalen vooraf geïnformeerd. De kampagne wordt gekoncentreerd in het gebied Milaan, Tu- Bij besluit van 21 september 1979 heeft de voorzitter van het produktschap, ir. J.E.C. Spithoven, tijdelijk vrijstelling verleend van het voorschrift dat bepaalde variëteiten van appelen en peren, waaronder Cox's Orange Pippin, Conference en Doyenné du Cornice slechts in eenmalige verpakking mogen worden verhandeld. Het vrijstellingsbesluit dat geldt tot 1 november 1979 vindt zijn achtergrond in het tekort aan eenmalige emballage voor appe len, dat is ontstaan door een onverwacht grote behoefte aan eenmalig fust ook voor andere produkten. Bedrijfsdeskundigen voor de fruitteelt van het ministerie van Landbouw en Visserij hebben eind augustus een taxatie ge maakt van de te verwachten oogst van appelen en peren in 1979 in hun werkgebied. Het CBS heeft aan de hand van deze gege vens een landelijke taxatie opgesteld. Hieruit blijkt dat de oogst van appelen dit jaar rond 600 min. kg. zal bedragem tegen 630 min. kg. vorig jaar (-5%). De produktie van peren zal naar verwachting op 120 min. kg. uitkomen. In vergelijking met de oogst 1978 betekent dit een daling met 5 min. kg. (-4%). Totale produktie Raming '78 Raming '79 MLN KG. APPELEN, TOTAAL 630 600 w.o. Golden Delicious 270 230 Schone van Boskoop 125 125 Cox's Orange Pippin 95 100 James Grieve 35 35 Winston 20 20 PEREN, TOTAAL 125 120 w.o. Conférence 40 39 Doyenné du Cornice 17 16 Légipont 10 11 Bonne Louise d'Avranches 9 8 Beurré Hardy 12 11 Clapp's Favourite 5 6 Stoofperen 12 11 Van deze kaas was in 1978 0,18 kg uit Nederland afkomstig. De export van Nederlandse kaas naar Italië verdubbelde van 1970 tot en met 1976. In 1977 was er een sterke terugval, maar in 1978 herstelde de uitvoer zich en bedroeg toen 10.200 ton. Dit was evenwel aanzienlijk minder dan de Westduitse kaasuitvoer naar Italië die in datzelfde jaar 103.600 ton bedroeg en de Franse export, die 52.000 ton voor zijn rekening nam. Van de buiten landse kaassoorten, die de Italianen konsumeren, geniet de Emmental duidelijk de voorkeur. Deze kaas stond in 1977 voor 11,3% van het totale verbruik, tegen Edammer en Gouda maar Een probleem bij de Nederlandse kaasuitvoer naar Italië wordt gevormd door het feit, dat er nogal wat buitenlandse Edam, met name uit West-Duitsland en Frankrijk, wordt geïmporteerd. In de kampagne zal dan ook mede de nadruk worden gelegd op het belang van de Nederlandse herkomst en op de herkenbaarheid van het Hollandse produkt door de rode korst en een Neder landse sticker. Over 1979 kan nog geen afgerond beeld worden gegeven over de schade veroorzaakt door bacterievuur. Het aantal pereboomgaarden met aantasting is ten minste even groot als in 1978. Bovendien is in enkele tientallen appelboom gaarden de aantasting aangetroffen. Naar schatting zijn tot nu toe dit jaar nog niet meer dan enkele ha gerooid. Dit o.m. antwoordt minister Van der Stee (landbouw en visserij) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Rossum. Bacterieziekte, vóór 1976 perevuur, daarna bacterievuur ge noemd, is in 1966 voor het eerst in ons land gesignaleerd. De eerste aantasting in peren dateert ook van dit jaar. Bij peren neemt de aantasting de laatste jaren toe, terwijl een aantasting van enige omvang in appel voor het eerst in 1979 werd waarge nomen. Dit vooral vormde aanleiding tot verontrusting. De aantasting in de fruitteelt bleef tot 1975 beperkt tot enkele pe reboomgaarden per jaar. In 1976, 1977 en 1978 kwam in res pectievelijk ongeveer 10, 25 en 130 pereboomgaarden aantas ting voor, wwaarvan in enkele zeer ernstig. Naar schatting be droeg in deze jaren de totaal gerooide oppervlakte niet meer dan 20 ha van 10 tot 20-jarige pereaanplant. Bij aantasting wordt de fruitteler dringend geadviseerd onmid dellijk alle zieke delen van de bomen te verwijderen. Allee indien de besmetting van een boomgaard een bedreiging vormt voor andere boomgaarden en de fruitteler bovengenoemde maatregel achterwege laat, zal deze hem op grond van de Plan- tenziektewet worden opgelegd. Tot nu toe behoefde hiervan geen gebruik te worden gemaakt. De fruitteler wordt niet verp licht gezonde bomen of gezonde delen van de bomen te verwij deren. Indien de schade een zodanige omvang heeft dat zij niet meer als bedrijfsrisico kan worden beschouwd, kan in geval van gedwongen verwijdering van overheidswege een financiële te gemoetkoming worden verleend. Voor zover bekend is dit in de huidige situatie niet het geval. Een directe bestrijding met che mische middelen is tot nu toe niet mogelijk. Enkele middelen kunnen preventief worden gebruikt maar hebben in de praktijk wisselvallige resultaten. Om hierin verbetering te brengen is onderzoek over de ontwikkeling van een waarschuwingssysteem gaande om de bespuitingen op de juiste momenten te kunnen uitvoeren. Getracht wordt de besmetting van boomgaarden uit de omgeving zoveel mogelijk te voorkomen door intensieve inspectie van die omgeving door de Plantenziektenkundige Dienst en het verwijderen van daar eventueel aanwezige zieke planten. "Zieke Z.L.M.-ers!" Het is misschien niet overdreven om de mensen in twee groepen te verdelen nl. de zieken en de gezonden. Natuurlijk zou je nog veel meer scheidingen kunnen maken, maar dat wordt onbegonnen werk. Afgelopen week moesten we voor een onbetekenende ingreep enkele dagen in een ziekenhuis verblijven. Dat was voor ons een twijfelachtige primeur want tot op heden konden we er steeds naar toe als ziekenbezoeker en na een uurtje weer lucht happen in de vrije natuur. We hebben nu echter de gelegenheid gekregen eens wat te peinzen over die twee kategorieën mensen, de zieken en de gezonden. Zodra wij ons meldden bij de opname afdeling veran derde het bestaan van zelfstandig beslissingen nemen! Meteen kwam het apparaat in werking waarvan men dan het beste de effekten maar helemaal over zich heen kan laten gaan door nog slechts braaf ja en amen te knikken! Haast is meteen al een begrip dat nergens meer op slaat. Het verplegend personeel haast zich overigens wel, daar niet van. We stonden in de lift op weg naar boven toen een verpleegstertje dat ding halverwege stilhield en vriendelijk zei dat ze op deze afdeling even wat wilde regelen, U heeft tóch geen haast zei ze vastbesloten. Welnee, zeiden we ge dwee, terwijl we dachten aan die luttele ingreep die ons te wachten stond en die we eigenlijk zo lang mogelijk wilden uitstellen. Toen we boven kwamen op de hoogste verdieping van zo'n nieuw modern ziekenhuis werden we meteen naar ons bed geloodsd waar diezelfde middag nog een ander opgelegen had. Een uitzicht dat je daar had, gewoon om stil van te worden. Prachtig, zeiden we tegen onze bejaarde grijze kamergenoot. Hij keek ons even wat misprijzend aan, maar even later toch met een blik van goeilijke vergeefelijk- heid vanwege onze onbezonnen opmerking. Aardig, zei hij schamper, ja maar niet meer als je er al zo'n week of vier ligt. Je ziet hier niks, ik bedoel er komen geen mensen aan je raam voorbij. Alleen wat vogels, zoals kraaien en meeuwen, niet eens van die kleine vogeltjes want die vliegen zo hoog niet denk ik, zei de man mistroostig. Hij mocht al lopen en we gingen naast hem staan, vlak voor het venster, 't Was van hier uit net alsof je in een vliegtuigje zat. In het zuidoosten strekten zich zover het oog reikte bossen uit. Gezichtsbedrog eigenlijk want we wisten dat er overal open plek ken akkerland aanwezig waren. Naar het zuidwesten het indus triegebied van Antwerpen, met de grote koeltoren van de kern centrale als middelpunt. Beneden ons de autoweg nu als een grijs zwarte strook beton. Voertuigen raasden eroverheen, maar je hoorde hier geen geluid. De wereld leefde voort als één grote stomme film. Zie je wat ik bedoel, zei de oude al wat kalende man. Ik had trouwens mooi pech ging hij verder, want ik stond op punt naar huis te mogen en ineens krijg ik een komplikatie. We bleken na nog wat heen en weer gepraat hetzelfde landbouwblad te lezen. Ja, ik zit zelf niet meer op het bedrijf hoor, mijn zoon doet het allemaal alleen. Zo nu en dan help ik nog wel eens, voor de rest is mijn groententuin groot genoeg. Zijn zoon bleek lid te zijn van de Z.L.M. maar tevens nog van een andere landbouworganisatie. Ja dat zit zo, zei de man, hij heeft nog zo'n 25 hek tare akkerbouw en die zitten bij de Z.L.M. en daarnaast houdt hij ook zo'n 90 fok- zeugen en met die bedrijfstak is hij bij de N.C.B. Overigens ben ik wel een koppensneller hoor. Ik blaar die landbouwkranten door en lees alleen de koppen en als me dan iets speciaals interesseert dan kom ik er tijdens de tweede visie wel op terug. Er kwam nog een man binnen, ook al een rustend landbouwer. Voor je het weet ben je dan aan de praat over van alles en nog wat. Alleen het feit dat je in een ziekenhuis bent laat toch vrij snel zijn schaduw over alles glijden. Ik loop hier rond voor mijn rikketik, zei hij. Er moest een heleboel gewicht bij me af. Ik ben al heel wat kwijt hoor, na de hartkamer, alleen die dokters zijn niet gauw tevreden. Wel tevre den was hij over de Z.L.M. want ook hij bleek lid van die organi satie. Die wereld zit toch maar verdraaid klein in elkaar. We bespraken de grondprijzen, de afzet van de produkten en de ver wachtingen van de uien en aardappelprijzen. Ja wij moeten er wel niet meer van eten, zeiden ze, maar toch, 't blijft aan je trekken. Alleen, wanneer je hier een poosje tussen de lakens wordt gestopt dan doet het er allemaal niet zoveel meer toe of er nu wel één cent meer of minder bij de tarwe komt, zei de een diepzinnig. Hij sloeg daarmee de spijker direkt op de kop. Want laten we wel wezen, hoeveel keer per jaar prijzen we de ochtend dat we weer gezond en wel de dag kunnen beginnen? Veel te weinig! We kunnen elkaar in dat opzicht wel een handje geven. Onlangs spraken we nog iemand die zei, al degenen die gezond en wel toch met de pest in hun lijf rond lopen, die zouden een verplicht rondje moeten maken in een revalidatiecentrum of iets van die strekking, gegarandeerd dat ze er met een positievere kijk op het leven weer uitkomen! Kijk, zei de man in de aangrenzende kamer, die ook net weer op de been was, je denkt altijd dat jóu niks kan overkomen, tot de dag dat het tóch raak is. Ik kon nog net mijn kollega's waarschuwen voordat ik op mijn knieën ging vanwege een storing aan mijn hart. Nou ik kan je wel vertellen, zei hij, dat ik het straks kalmer aan ga doen. Je koopt er zo weir.ig voor als ze je later in een rouwrandje zo'n trouw en toegewijd medewerker noemen, wie nooit iets te veel was, en nog veel meer van die bla bla, op een andere pagina van dat blad roepen ze toch weer zo'n andere halve gare op, om zich "geheel" in te zetten. De man die naast hem lag, bemoeide zich nu .ook met het gesprek en zei, toch ben je dan weer blij dat ze je op kunnen lappen. Ik heb een open hart operatie ondergaan. Hij toonde de indrukwekkende littekens op zijn borst. Net of hij met een aantal kolossaal lange schoenveters weer was dichtgetrokken. Zes omleidingen heb ik gehac' voegde hij er veelbetekenend aan toe. Hij stroopte zijn pyamabroek op en liet aan alletwee zijn benen grote littekens zien. Hier hebben ze aderen uitgehaald om die aan mijn hart vast te zetten omdat de oorspronkelijke aderen vernauwd waren. Het duizelde ons voor de ogen en we blikten dankbaar naar buiten, waar de stad haar lichtjes ontstak en de wereld van de gezonden zich gereed maakte voor het avondlijke ritueel. Overmorgen zouden we zelf weer op straat staan. Mis schien dat we dan toch ook een lesje wijzer geworden zouden zijn. De andere dag lieten we ons gewillig en berustend wegvoeren, plat gestreken op een bed naar de operatiekamer. De narcotiseur was er nog niet, hij had zich wellicht verslapen. We konden precies op de klok zien en we durfden nauwelijks om ons heen te kijken naar al dat snij en haktuig dat daar steriel in glimmende kastjes lag. Het duurde tien minuten en we overpeinsden nog even of we niet alsnog op zouden staan en er de brui aan zouden geven. Intussen stond er een verpleegster, geheel gehuld in 't groen, wat met ons te praten, 't Zal wel bedoeld geweest zijn om ons gerust te stellen. We herin neren ons alleen nog dat toen die narcotiseur zei, adem maar eens diep, gelijkertijd stak hij ons met een injektienaald en gleden we tijdelijk weg uit onze beslommeringen. De tijd leek even stil te staan, alleen op de Goese Beurs noteerden de uien weer minder en wilden de aardappelen nog niet best, want de wereld staat niet stil bij een ziekenhuis! SCHRIJFKOUTER 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14