Demonstratie "Strohakselen te Axel Pootaardappelen naar Engeland D e vorm en de regelmaat van het strozwad was over het gehele perceel goed te noemen. Hierdoor ontstonden geen problemen met het opnemen van de strozwaden. Wanneer de strozwaden wat slordig zijn gevormd of bedui dend breder zijn (bredere maaidorsers), zal een opneembreedte van 1,50 meter te smal zijn. We zien de laatste jaren dan ook duidelijk een ontwikkeling naar iets bredere strohakselaars. We moeten echter wel bedenken, dat bredere strohakselaars meestal niet zijn om te bouwen voor loofklappen in aardappelen op een rije- nafstand van 75 cm. G oed kort hakselen waarbij het stro nog enigszins is gekneusd, is voor een goede en vlotte vertering gewenst. Om de vertering te bevorderen, moet op kaal land het gehakselde stro intensief met de grond worden vermengd. Wanneer het stro niet goed wordt verdeeld en erg lang is, zal de daarop volgende grondbe werking problemen kunnen opleveren. H et toerental van de rotor heeft een duidelijk effekt op de haksellengte en de uitstroomsnel heid van het gehakselde stro. De vorm van de klepels, de soort en het aantal tegenmessen in de kap zijn hierop ook van invloed. Het toe rental van de rotor staat weer in nauw verband met deze voorzieningen. S tro is een volumineus produkt dat erg licht in gewicht is. Daardoor is het erg moeilijk om dit produkt over een flinke breedte goed te verdelen. Bovendien is de windrichting van grote invloed op de verdeling. Tijdens de de monstratie hadden alle machines te maken met voor- en tegenwind, hetgeen extra problemen N aast de gedemonstreerde machines waren twee vergelijkingsobjekten te zien waar een aanbouwhakselaar op de maaidorser en een zelfrijdende veldhakselaar hadden gewerkt. Om een goed beeld te krijgen van deze machi nes moet men voldoende brede veldjes hebben. Dit was hier niet het geval. Bovendien waren de omstandigheden tijdens het hakselen totaal verschillend (windrichting en vochtigheidstoe stand) vergeleken met de omstandigheden op de demonstratiedag. Van de in dit verslag niet nader omschreven machines gaven de resulta ten onderling weinig verschillen te zien. Deze machines bleken allen door de wat lichtere uitvoering van de klepels onder deze omstan digheden wat langer te hakselen. D e pootaardappeloogst is dit jaar wat groter uitgevallen dan vorig jaar. Óm voldoende evenwicht te bereiken tussen vraag en aanbod zullen daarom wat meer klanten moeten worden opgezocht. In dat kader past het uitstekend, dat dit seizoen een sterk vergrote vraag mag worden verwacht uit Engeland. H et lijkt erop, dat in deze oogst naast de extra 1000 ha- meer poters in de potermaten beschikbaar zullen komen. Maar hoe we uiteindelijk uit zullen komen, valt nog heel moeilijk te voorspellen. In de afgelopen jaren hebben de pootgoed prijzen zich volkomen onafhankelijk ontwikkeld van de consumptie- markt, in tegenstelling tot vroegere jaren. I n het algemeen kan worden gesteld dat de kwaliteit van ons pootgoed wat betreft virus weer "ouderwets" is. De nacontröle- uitslagen zijn bijzonder gunstig. In het algemeen zeer lage vi ruspercentages. Zowel aan de binnenlandse als aan de buiten landse afijemers kan dus weer uitstekend materiaal worden aangeboden tegen voor hen zeer aanvaardbare prijzen. Voor een groot aantal producenten komen de prijzen op een moeilijk te aanvaarden niveau te liggen. Er is steeds sprake in de poot- goedsector van een "vreemde" relatie tussen prijs en kwaliteit. In de jaren van matige kwaliteit- hoge prijzen. In jaren van goede kwaliteit- lage prijzen. Afijn, hopelijk maken de de con sumptie-telers daar dit jaar een goed gebruik van. D e zgn. "vrije telers" zouden het dit jaar wel eens wat moei lijker kunnen krijgen dan in voorgaande jaren. Bij de coöpera ties en handelshuizen met vaste leveranciers zijn het in ieder geval de monopolierassen 50% van de oppervlakte) die betere, stabielere prijzen lijken op te brengen. Daarnaast worden door H et lijkt er helemaal op dat de export zich weer goed ont wikkelt. Uiteraard is het succes wat wisselend. Het ene land wat meer; het andere wat minder. Of we de 420.000 ton van vorig jaar zullen bereiken laat zich moeilijk voorspellen. De tegen stand, de concurrentie, is sterk vergroot (Frankrijk, Canada). Enkele honderden jaren geleden hebben Nederlanders met hun ervaringen polders in Engeland drooggelegd, o.a. ten noorden van Harwich. Engelse boeren hebben op het drooggevallen land met succes geboerd en ook aardappelen geteeld, consump tieaardappelen. Maar nu de Engelse boeren in de EEG moeten concurreren, ontdekken ze dat hun rassen, hun kwaliteit con sumptieaardappelen, in de meeste gevallen onvoldoende zijn. Met onze Propaganda Stichting een aantal exporteurs waren we daar vorige week om onze diensten aan te bieden. Daar, waar enkele honderden jaren terug andere Nederlanders toen hun diensten aanboden voor dijkbouw, polders aanleggen. En wij nu onze ervaringen met nieuwe, moderne rassen, met in alle op zichten gezond pootgoed. Ook Bintjes! E r wordt keihard gewerkt door onze handelshuizen en coöpe raties. Eigenlijk moest iedereen eens even achter de schermen kunnen kijken. Ik heb groot respect en vertrouwen in onze han del. De pootgoedsector kan trots zijn op zo'n handelsapparaat. Of ze voor al onze poters dit jaar buiten de Stopa om, een plaatsje kunnen vinden zal moeten blijken. ing. A. Remijn A. Vermeer 11 C.A.R. GOES O, nder grote belangstelling is op dinsdag 4 september 1979 de landelijke demonstratie "Strohakselen" gehouden onder de gemeente Axel, in Zeeuws-Vlaanderen. De dag voor afgaande aan de demonstratie had het nog volop geregend, waardoor het stro tijdens de demonstratie tamelijk nat was. De organisatoren hebben echter de demonstratie toch door laten gaan, omdat in de praktijk ook vaak onder dit soort omstandigheden moet worden gewerkt. De omstandigheden voor goed hakselen en verspreiden waren daardoor bijzonder zwaar. Er is gewerkt in strozwaden, die door een 4.20 meter (14 voet) brede maaidorser waren gevormd. Het benodigde aftakasvermogen bleek in het vrij natte stro erg hoog te liggen. Hierdoor werd de rijsnelheid bij de meeste machines beperkt. Dat goed hakselen en verdelen van stro in de praktijk geen eenvoudige zaak is, bleek wel heel duidelijk tijdens deze demonstratie. De "Kidd" strohakselaar in aktie. Door het hoge toerental en de zware klepels werd goed kort gehakseld en een goede verdeling verkregen. Opneembreedte van de hakselaars Haksellengte Door de zware omstandigheden bleken vele machines veel moeite te hebben om het stro goed kort te slaan. De meeste machines zijn uitgevoerd met los hangende klepels. Door de grote weerstand van het stro kunnen deze ge makkelijk uitwijken waardoor de haksellengte toeneemt. Machines die uitgerust waren met vaste messen (V.D.G. en Gehl) of voorzien waren van zware klepels (Wilder en Kidd) bleken hier toch voldoende kort te kunnen hakselen. Toerental van de rotor We konstateren steeds hogere toerentallen bij de strohakselaars. Aan de uitbalancering van de rotor moet dan ook veel aandacht worden Deelnemende machines 1 toerental prijs inzender merk in cm per min. exkl. B.T.W. 1. Ugerlöse 154 1850 6000,- O. de Leeuw, Zwolle 2. Vicon-Ridder 150 1800 5620,- Vicon, Lelystad 3. V.D.G. 180 1800 9850,- C.M. de Putter, Zaamslag 4. Wilder 186 1200 9750,- C. Vermeulen, Oostburg 5. Typhoon 150 1600 5890,- Schepers, Hoogeveen 6. Gyro 150 1675 5600,- Hoegen Dijkhof B.V. 7. T aarup 210 1700 6744,- Louis-Nagel, Nijmegen 8. Rivierre Casalis 230 1800 8700,- Indumij, Dordrecht 9. Nobili 160 2310 5350,- Boeke-Heesters, Amersfoort 10. Dücker 162 1450 5750,- Heesters, Roosendaal 11. The Kidd 167 2600 7500,- Steketee, Oudelande 12. Gehl 180 1000 24000,- Cebeco, Steenwijk besteed. Door het afbreken of verliezen van één of meer klepels geraakt zo'n machine uit balans. Als deze klepels niet direkt worden vervangen, gaat de zaak in korte tijd stuk. Verdeling van het stro gaf voor een goede verdeling. Vooral met de wind tegen is het erg moeilijk het gehakselde stro zijwaarts te verplaatsen. Een andere be langrijke faktor voor een goede verdeling is, dat de hakselaar precies midden voor het stro zwad loopt. De spreidborden in de kap zijn links en rechts gelijk, waardoor de toevoer van het stro links en rechts ook gelijk moet zijn. Jammer was het dat de Taarup en de Rivierre- Casalis met een te brede machine waren geko men, die niet symetrifcch achter de trekker werkten. Doordat het stro nog vrij nat was, trad er bij de meeste machines tamelijk veel propvorming De veldhakselaar snijdt het stro voldoende kort, maar de verdeling liet duidelijk te wensen over. lüil op. Dit veroorzaakte een slechte verdeling met veel stro op banen. De beste verdeling werd verkregen bij de Kidd en de V.D.G. De Kidd heeft een aparte opraper die het stro in een hoog liggende rotor brengt en vanaf een flinke hoogte het stro gericht naar beneden spuit. Deze machine heeft bovendien een zeer hoog toerental die een grote luchtstroom teweeg brengt en daardoor zeer goed spreidt. De V.D.G.-machine heeft aparte sneldraaiende werpschijven achter de machine, die het stro goed over de volle breedte kan verdelen. Er was één machine op de demonstratie (ge trokken Gehl) die het stro via een apart snij- mechanisme hakselde. Via de messenkooi wordt het stro met behulp van 6 messen kort gesneden en via de afvoerpijp weggeblazen. Het vrij natte stro kwam teveel als één stroom uit de machine, waardoor de verdeling matig was. Een voorziening in de afvoerpijp kan hierin zeker verbetering brengen. Algemeen Op enkele uitzonderingen na - zoals eerder omschreven - hadden alle machines vrij veel moeilijkheden met de verdeling, omdat er door het natte stro veel propvorming optrad. Mede hierdoor en door de ongunstige windrichting was de verdeling over de volle breedte vaak onvoldoende. Onder gunstige omstandigheden - droog stro en dwarswind - zullen deze ma chines ongetwijfeld betere resultaten geven. Swifterbant. Vorig seizoen H ct vorige oogstjaar was er ongeveer 1000 ha minder goed gekeurd dan dit jaar. We hebben toen een record plombering bereikt van ongeveer 640.000 ton. Er werd ongeveer 420.000 ton geexporteerd, ongeveer 200.000 ton in het binnenland agfgezet en ongeveer 20.000 ton bij de Stopa aan restanten ingeleverd. Daarnaast is er nog een bepaalde hoeveelheid zgn. bovenmaats pootgoed in de consumptiesector terecht gekomen. Hoewel de financiële uitkomsten beduidend lager waren dan de drie voor gaande jaren, kon oogst 1978 met een redelijk resultaat worden afgesloten. Deze oogst Dat zou dit jaar wel eens anders kunnen zijn. Het lijkt er op, dat de grove maten, met name van de Bintjes (10.500 ha), een goede steun krijgen van de consumptiemarkt, die zich goed ontwikkelt in prijsniveau. Relatief hoge prijzen van grovere maten doet de vraag naar kleinere maten toenemen. Het blijft voor de poot- goedgebruiker altijd opnieuw een kwestie van rekenen welke maat voor hem het voordeligst is. De kwaliteit De producenten groeperingen. bedoelde handelshuizen in de eerste plaats inspanningen ge daan voor hun boeren", ten aanzien van de vrije rassen. Mijn "slogan" om zich ergens aan te sluiten blijft onverminderd van kracht. De export. Engeland is goed voor 250.000 ton pootgoed. Tot nu toe uit sluitend geleverd door de Schotten en de leren. Het is een uitdaging om daar ook een stukje van te krijgen. En waarom niet? Frankrijk is goed voor 80.000 ton Nederlands pootgoed en zelf exporterend voor pootaardappelen. Duitsland, ook zelf expor terend, is goed voor 20 30.000 ton Nederlands pootgoed Tenslotte 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11