Beton in land en tuinbouw KWALITEITSBEVORDERING VAN Ir. W. den Brabander. HET AGRARISCH BOUWEN D e schaalvergroting in de land- en tuinbouw zet door. Sedert 1971 is volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek de bouwsom ten behoeve van agrarische bedrijfsgebouwen en kassen gestegen van 2.4fr van 9.1 miljard 0,22 miljard) tot 8% van 18 miljard in 1978 (is ca. 1,5 miljard). Technische ontwikkelingen in de agrarische bouw inzake bedrijfswegen en -verhardingen D TECHNISCHE ONTWIKKELINGEN INDE AGRARISCHE BOUW INZAKE GEBOUWEN EN INRICHTINGEN K, Beton in land en tuinbouw HET AGRARISCH BOUWEN NU EN IN DE TOEKOMST I n de melkveehouderij blijkt dat velen met het bouwen van een nieuwe box- enstal wederom een druk jaar achter de rug hebben; het totale aantal boxen stallen in ons land is nu de 15000 gepasseerd, wat betekent dat vanaf 1970 met de regelmaat van de klok er elke 3 jaar ongeveer 5000 van deze stallen bijko men Indien we het aantal werkdagen per jaar op 250 dagen stellen, dan betekent dit dat er vanaf 1970 ongeveer 6 boxenstallen per dag zijn gebouwd; houden we dit tempo vol dan leert een eenvoudige rekensom dat over een gering aantal jaren de 20000ste boxenstal zal worden gebouwd. W e kunnen constateren dat de structuur van de melkveehouderij in de afgelopen jaren is gewijzigd: er heeft een sterke schaalvergroting plaatsgehad, terwijl het aantal be drijven is teruggelopen. Vanaf 1979 is het aantal melkveebedrijven terug gelopen met 5000 per jaar tot in 1978 ongeveer 75000 stuks; het aantal melkkoeien is over dezelfde periode echter gestegen met 40000 per jaar tot een totaal van 2.2 x 10.6 in 1978. ing. J.A. Gels ir. C. 't Hart, ir. L.J. Leidekker, IMAG Wageningen Een groot deel van de bouwactiv iteit had in 1978 betrekking op de bouw van rundveestallen, namelijk 1800 stuks. oor de realisatie van deze projecten is te rekenen met een afzet van ca. 5 m3 betonspecie per te huisvesten koe. Voor 1800 bedrijven met een gemiddelde bezetting van 70 koeien betekent dit in 1978 een totaal afzet in de sector van de rundveehouderij van ca. 600 000 m3 betonspecie. De verwachting voor 1979 is dat mede door toedoen van bijdrageregelingen, rentesubsidieregelingen en WIR de bouwsom nog hoger dan het v oorgaande jaar zal uitkomen. L-' en en ander betekent een flinke investering van het gezamenlijke produktie-apparaat van de onderne mers in de land- en tuinbouw. Om te kunnen komen tot een goed be drijfsresultaat dient derhalve de ge bruikswaarde van de gepleegde in vesteringen optimaal te zijn. Dit im pliceert dat bij de totstandkoming van de desbetreffende bouwwerken de nadruk op kwaliteitszorg dient te liggen. Dat de bouw en met name de beton bouw in de land-en tuinbouw een eigen leven leidt, blijkt uit de veel gehanteerde termen als 'boerenbe- ton' en 'tuindersstampbeton'. De ge bruikswaarde van de bouwonderde len van dit materiaal vervaardigd stelt de ondernemer in vele gevallen voor problemen. Onderhoud dat door hem zelf dient te gebeuren ge schiedt vaak niet optimaal: onder houd dat uitbesteed moet worden is duur en beïnvloedt het bedrijfsresul taat rechtstreeks in negatieve zin. De ondernemer in de land- en tuin bouw. al of niet bijgestaan door de landbouwvoorlichting, is niet altijd IMAG Wageningen p de land- en tuinbouwbedrijven hebben zich de laatste tientallen jaren grote veranderingen voorgedaan, veranderingen die een sterk stijgende be hoefte aan verhardingen op de bedrijven tot gevolg hebben gehad. Ook echter buiten de landbouwbedrijven deden zich ontwikkelingen voor die eveneens de behoefte aan verhardingen op de bedrijven deed toenemen. Deze ontwikkelin gen zijn met name het gevolg van de toename van het verkeer in tal en last. e grondstof leverende bedrijven voevoeren krachtvoeder, kunstmest, olie enz. aan met grote tank- en buikwagens. Hetzelfde kan worden geconstateerd bij de produktontvan- gende bedrijven bij de afvoer van bij voorbeeld aardappelen, suikerbieten en melk. Op de landbouwbedrijven werd de trekkracht van paarden vervangen door tractoren en zelfrijdende ma chines. Deze ontwikkelingen en ook de wens om efficiënter, gemakke lijker en hygiënischer te werken hebben ertoe geleid dat het noodza kelijk werd het eFf en de toegangs wegen tot de bedrijven doelmatig te verharden. Het machinaal oogsten van de pro- dukten maakte het toepassen van wagens met grote laadvermogens en vrachtauto's noodzakelijk. Een en ander deed de behoefte aan verharde bedrijfswegen sterk toenemen. Dit laatste is ook het geval op de melk veehouderijbedrijven waar werd overgegaan tot het machinaal mel ken in zgn. doorloopmelkstallen. Tijdens de weideperiode lopen de koeien tweemaal per dag naar de stal om daar te worden gemolken en waarbij de melk direct in koeltanks wordt opgeslagen. Op de meeste grondsoorten is het nodig de be- drijfsweg te verharden om op o.a. een doelmatige en hygiënische wijze te kunnen melken. De gemiddelde totale jaarlijkse be hoefte aan verhardingen op de land en tuinbouwbedrijven kan worden gesteld op 6,8 mijoen m2. Aan deze verhardingen worden in kwalitatief opzicht hoge eisen gesteld. Het IMAG heeft in de afgelopen ja ren een groot aantal proeven uitge voerd op het gebied van verhardin- op de hoogte van de eisen voor een goede toepassing van beton. Hij ver laat zich daarbij op de leverancier, die zijn verantwoordelijkheid helaas niet altijd voldoende beseft. Dit be tekent onder meer dat de moderne betonbouw voor de moderne agrari sche ondernemer gebaseerd dient te zijn op een goede kwaliteitszorg wat betreft de betonleverancier c.q. de betonmortelcentrales. Vanuit het land- en tuinbouwkundig onderzoek enerzijds en het bouwtechnisch on derzoek anderzijds worden duide lijke criteria gesteld ten aanzien van de kwalitatieve aspecten van de ver schillende onderdelen. Met deze ob jectieve criteria, die meestal een mi nimum kwaliteitscriterium inhou den, is een afdoende keuringscon trole mogelijk. Het ziet er naar uit dat de toepassing van vloeibeton in de sector van de landbouw een belangrijke bijdrage kan leveren aan het tot stand komen van kwalitatief hoogwaardige con structies. Vloeibeton echter vereist naast een zorgvuldige samenstelling tevens een goede begeleiding. Ge maakte fouten in de samenstelling en begeleiding zijn in het eindresultaat duidelijk zichtbaar. De moderne on dernemer in de agrarische sector is veelal een leek op het gebied van het bouwen. De betoncentrale dient juist daarom de agrarische markt met meer zorg te omringen dan de nor male bouwmarkt. IMAG Wageningen O ntwikkelingen in de rundveesector hebben geleid tot de bouw van een groot aantal zogenaamde ligboxenstallen. Waren in de beginpe riode van de boxenstallen de meeste uitgevoerd met vlakke betonvloe- ren, waarbij het uitmesten met behulp van schuiven plaatshad en de opslag van de dunne mengmest buiten het gebouw vaak in boven grondse silo's was gerealiseerd, heden ten dage worden de meeste boxenstallen uitgevoerd met roostervloeren in de stal en mestopslag in de hieronder gelegen kelders. eldervloeren en funderingen worden algemeen vervaardigd van in het werk gestort beton. De kelder wanden worden gemetseld of in pre- fabbeton uitgevoerd. De nieuwste ontwikkeling in prefab beton is een spouwconstructie waarvan de spouw in het werk met beton wordt gevuld. De bij de bouw van ligboxenstallen toegepaste roostervloeren worden vervaardigd van geprefabriceerde elementen terwijl de boxvloeren en de vloeren van de voergang in het algemeen in het werk worden ge stort. Een toenemend percentage van het ruwvoer wordt op de rundvee- Enige tijd geleden 'werd er te Wageningen een studie bijeenkomst gehouden door de Vereniging van Beton- mortelfabrikanten, waarin het thema "Beton in de land en tuinbguw" centraal stond. Een aantal deskundigen op dit vakgebied hielden inleidingen waarvan we op deze pagina samenvattingen geven. houderijbedrijven niet meer als hooi maar als kuilvoer gewonnen. Hier door is een groeiende vraag naar sleufsilo's en torensilo's ontstaan. Sleufsilo's zijn algemeen in beton uitgevoerd, torensilo's in staal. Bij de varkenshouderij en de vleeskalve- renbedrijven heeft de mestopslag buiten de stal soms plaats in met be ton beklede grondputten waarin be luchting van de mest plaatsheeft ter bestrijding van stankoverlast. Mest van veredelingsbedrijven die de mest niet op eigen grond kunnen verwer ken, wordt in toenemende mate via mestbanken afgezet aan andere be drijven, waarvoor soms grote verza- melbassins nodig zijn. Hiervoor ge bruikt men veelal met beton beklede grondputten. Op kleine schaal worden ook instal laties gebouwd voor de winning van methaangas uit mest. In de tuin bouwsector wordt in het werk gestort beton gebruikt voor de fundering van kasconstructies. Bij opkweekbe- drijven bestaat belangstelling voor verharde vloeren in de kassen, waar voor proeven met o.a. betonvloeren momenteel in uitvoering zijn. gen met het doel te komen tot kwali tatief hoogwaardige verhardings- constructies. De betonmortelindus- trie in Nederland kan eveneens een bijdrage leveren om in de behoefte aan kwalitatief hoogwaardige ver hardingen te voorzien. Consulentschap voor Boerderijbouw en Inrichting CBI te Wageningen Indien de melkprijs niet stijgt zal de boer het moeten zoeken in een steeds efficiëntere bedrijfsvoering en een hogere produktiviteit en dit betekent het steeds weer toepassen van nieu we vindingen. In de regel betekent dat ook nieuwbouw of verbouw. Een tweede explosieve ontwikkeling in de Nederlandse landbouw heeft plaatsgehad in de varkenshouderij. Een grote toename van de bouwca paciteit wordt evenwel in deze sector niet verwacht. Wel is te verwachten dat de drang naar schaalvergroting bij gespecialiseerde bedrijven voor lopig zal blijven bestaan: uitbreiding en aanpassing is dan noodzakelijk. Er zal evenwel in alle sectoren ge streefd moeten worden naar toepas sing van kwalitatief hoogwaardige bouwwijzen, die niet alleen tegemoet komen aan de eisen van efficiëncy m.b.t. de bedrijfsvoering maar die mede aansluiten op de noodzaak om te komen tot energiebesparing. Deze grote veranderingen zijn mo gelijk geweest door de technische vooruitgang op velerlei gebied, waarbij met name het vakmanschap van de veehouder duidelijk mede genoemd mag worden. Een prognose blijft een moeilijke zaak. De stijgen de bouwkosten kunnen wellicht een rem op de ontwikkeling van de agrarische bouwmarkt betekenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10