Voor het eerst naar een internaat! E r zijn in Nederland verschillende internaten geschikt voor jongens en meisjes die nog naar de basisschool gaan. Er is er echter maar één die zich "Internationale School" noemt. Deze school is te vinden in het plaatsje Vilsteren na bij Ommen in Overijssel op het landgoed "Huize Vilsteren". De omgeving daar is schit terend en voor de veertig tot vijf en veertig kinderen die er jaarlijks wonen en leren is er volop gelegenheid tot sport en spel in de uitge strekte bossen die nabij het landgoed zijn gele gen. Het landhuis dateert uit 1908 en was een maal de residentie van de eigenaars van het grote landgoed. De kinderen hebben het ruime landhuis tot hun beschikking om daar te wo nen, te slapen, te spelen en te eten. De school- gebouwtjes liggen elders op korte afstand van het huis in de immense tuin. W anneer je voor de eerste keer naar een internaat gaat dan is zo'n gebeurtenis vanzelf sprekend wel een hele belevenis in je jonge leven. Alles waaraan je thuis zo'n beetje ver trouwd was moet je dan zomaar vaarwel zeg gen voor iets waarvan je nauwelijks bevroedt wat het je zal gaan bieden. Hij was eerder al eens in Vilsteren voor een oriënterend bezoek geweest en toen had hij toch wel een goede indruk gekregen van de school, maar dat was al weer lang geleden en nu de dagen van de va kantie bijna waren uitgeteld begon hij toch steeds vaker te denken aan die vreemde school daar in dat verre kleine plaatsje Vilsteren, dat net iets meer dan vijfhonderd inwoners telt. Intussen was zijn moeder aan de voorbereiding begonnen om zijn koffers met de benodigde kleding en andere attributen in gereedheid te brengen, want voor zo'n verblijf op het inter naat heb je heel wat nodig. Kristian had overi gens in het hele proces nogal wat inspraak ge kregen en hem werd voortdurend gevraagd wat hij van dit of dat dacht. Hij had er op gestaan dat zijn moeder zijn mascotte speelgoedaapje en zijn lievelingspet en zijn mooiste poster in pakte want dat waren dingen die hij dolgraag meenam. Ineens zou hij voor een groot deel op eigen benen komen staan. Hij besefte dat wel en je kon zien dat hij er vaak over nadacht. Hij verzamelde adressen van zijn oude schoolka meraden die notabene pas een week later dan hij terug gingen naar de oude dorpsschool om daar de zesde klas te gaan verslaan. Zouden ze terug schrijven, vroeg hij zich af. Vast wel, zei zijn moeder bemoedigend. E r staan vier bedden in de kamer waar Kris tian gaat slapen. In de hoek vlak onder een gezellig rond dakraam staat zijn bed, ernaast een kastje, met daarnaast het bed van Erwin, die al vier jaar gast is op "Huize Vilsteren" en alvast informatief en hoopgevend mededeelt, dat je de eerste nacht hier heel wat kinderen zult horen huilen! Omdat het de eerste nacht is, zegt hij bedaard en ze hun moeder missen, 't Gaat zo over hoor, troost hij er bij. Kristian hoort het maar half, want die is inmiddels naar het grote raam gegaan om eens buiten te kij ken. Hij ziet een van de bijgebouwen en het grote gras- en sportveld, met aan het eind een poortje in een lage stenen muur, waarachter de tennisbanen en de schoolgebouwtjes liggen, dat alles omzoomd door hoge bomen en strui ken. Door het ronde nokvenster, kijkt hij uit op de dorpsstraat en de voortuin van het huis. Erwin rommelt zijn spulletjes wat opzij en ver telt dat hij de vakantie heeft doorgebracht in Nairobi (Kenya), waar zijn vader een hotelbe- drijf heeft in Moistreet. Grote gebeurtenis 13 e vakanties zijn voorbij en de schooldeuren zijn overal in het land weer opengegaan om onze jeugd te verwelkomen en hen vervolgens meer of minder gemakkelijk te verrijken met kennis waarmee ze nu en later in het leven goed uit de voeten moeten kunnen. Internationaal Op weg Landhuis in het bos Installatie De slaapkamer Internationale school Voor de meeste kinderen is de school de school en thuis is thuis. Toch zijn er ook kinderen voor wie de school en thuis tijdelijk geen direkt aparte begrippen zijn. Kristian b.v. is dit jaar naar een internationaal internaat gegaan omdat zijn ouders in het buitenland gaan werken. Ze zouden hun beide zoons dolgraag hebben meegenomen maar helaas is in het Afrikaanse ontwikkelingsland waar het werk ligt nergens een school die past voor Kris tian, en evenmin voor zijn broer Jacky, die ook naar een internaat is gegaan. "v oop mensen uit het zuiden van het land is een reis naar Ommen een heel eind. Kristian had die morgen afscheid genomen van zijn speelse poes en zich uiterst moedig gedragen toen hij met zijn vader en moeder en zijn ou- dere.broer van het erf wegreed. Tot over vier weken, zei hij met een grap, terwijl hij er ge- De eerste stap op weg, naar een nieuwe omge ving, ver van huis "V ilsteren is nog een echt dorpje, klein en onaangetast in zijn eenvoud. Het landgoed Vilsteren is er zowat een van de grootste ge bouwen. Twee grote statige stenen hekpalen, waarvan het hek lang geleden was weggehaald geven toegang tot een brede oprijlaan die naar "Huize Vilsteren" voert. Nou, nou, zei vader, jij bent me maar het mannetje, wat een prachtige school, 't lijkt wel een sprookjeskasteel. Het landhuis ligt er ook prachtig bij, midden tussen eeuwenoude eiken en beuken. Er heerst een sfeer van rust maar tegelijkertijd ook van ont spanning. De brede deur van het gebouw stond al uitnodigend open toen ze aanbelden. In de grote hal renden een paar jongens elkaar achterna en holden met veel kabaal de brede trappen op terwijl ze onderwijl schaterend lachten. He jongens kalm aan een beetje, 't moet nu nog niet kapot, riep een man met een vriendelijk gezicht naar de jongens, maar aan zijn pretogen kon je merken dat hij er geenszins echt verbolgen over was. Hij kwam naar Kris tian toe en zei "Ha jouw ken ik nog en hij streek hem over zijn zwarte haren. Voor hen stond de heer van Loveren, die samen met zijn vrouw leiding geeft aan het internaat en in feite zeer suksesvol funktioneren als de vader en moeder van alle kinderen in het huis "Vilsteren". L aten we eens kijken Kristian, zegt van Lo veren, jij slaapt, helemaal bovenaan, samen met Erwin, Mikel en Marcel. Dat wordt trap pen klimmen beste vrind, lacht van Loveren, terwijl hij even vriendschappelijk zijn arm be schermend en vertrouwelijk rond de jongen zijn schouders slaat. Kristian lacht eerst een beetje verlegen, maar kijkt tegelijkertijd met belangstelling rond. De koffers worden uit de auto gehaald en vader zeult er mee naar boven, terwijl Kristian, zijn broer en zijn moeder al boven zijn waar ze mevrouw Rosenberg ont moeten die de leiding heeft over deze slaapaf- deling. Terwijl vader de trappen opgaat en de verschillende verdiepingen passeert, ziet hij overal jongens en meisjes die net als zijn zoontje bezig zijn om zich weer voor een heel jaar te gaan installeren, na de lange zomerva kantie. Overal koffers en losse spullen, ouders en begeleiders die zich verdienstelijk maken om de kinderen te assisteren. Kris is een nieuweling in de zesde klas, maar er zijn kinderen zegt van Loveren die hier al vier tot vijf jaar bij ons zijn. Het zijn de "ouwe rotten" zou je kunnen zeggen. De jongens en meisjes die schijnbaar wat achteloos medede lingen doen over het internaat en zich blijkbaar volledig thuis voelen in deze bijzondere ge meenschap geven niet de indruk dat ze hier met tegenzin vertoeven. Overal in het grote huis klinken kinderstemmen. Er wordt gelachen, gejoeld, gerend en geravot. Intussen worden de koffers van Kristian open gemaakt en haalt zijn moeder er de bedspullen uit, terwijl mevrouw Rosenberg helpt óm zijn bed in orde te maken. Je zult hier best lekker slapen joh, zegt ze, vooral als het een beetje Dan helpen ze nog je bed opmaken lijkertijd "klappertand klappertand" bij zei een uitspraak geënt op een gezegde van een held uit een stripboek. Eerst werd in de auto nog druk gepraat, maar allengs werd het stiller en naarmate de reis vorderde kreeg de kleine man van elf jaar steeds meer kleur op zijn wangen. Ze eten je er niet op hoor, zei zijn vader die grappig probeerde te zijn maar daar helaas in faalde. We gaan eerst ergens gezellig nog wat eten stelde moeder voor. De lucht klaarde op, Vooral toen hij net als zijn broer ook een groot ijsje met slagroom na het maal opsnoepte. We maken er maar een feest van, zei zijn broer Jacky. Kristian keek hem vernietigend aan en zei, jij hebt lekker kletsen, jij moet volgende Huize "Vilsteren", een prachtig landgoed in uitgestrekte bossen, 99 p/y 99 biedt plaats aan 42 kinderen van zes tot twaalf jaar week pas naar het internaat en dat is lekker dicht bij huis. Jack haalde er zijn schouders over op want hij was tenslotte al dertien en hij ging net als zoveel anderen voor het eerst naar een school van middelbare klasse als tweede grote stap in de richting van een braaf en ar- beidszaam leven. Buiten grauwde de zomer van 1979 met lage donkere wolken en nijdige windvlagen voort. Het Veluwemeer was grijs en alleen in de verte werd het bevolkt door wat zeilers. Straks komen jullie minstens twee maal per jaar ons opzoeken in Tanzania, zei moeder, en daar schijnt de zon altijd. Gaan we daar dan veel zwemmen, vroeg Kristian. Natuurlijk, dan gaan we naar de kust in een hotel, of we huren er een huisje, zei zijn moeder. Misschien gaan we ook naar Zanzibar, thee drinken bij de Sul tan. Ze stapten op en reden verder. De jongens vielen alletwee spoedig in slaap. De autoradio speelde zachte muziek, toen de vader wat be nepen zei, dat hij opzag tegen het afscheid straks op school. De moeder knikte en ze^ik hoop maar dat ik me goed kan houden. In Ommen werd nog even aangelegd om in een café/restaurant wat te gebruiken. We zijn er nu zo Kris, zei vader. Maar de beide broers keken vol verbazing naar een aantal knapen die ver derop aan een tafeltje net een onvoorstelbare grote ijscream met slagroom kregen voorge schoteld en schijnbaar achteloos daarbij ook nog een shandy bestelden. Moetje dat zien, zei Kris, dat zijn pas ijsjes! Gelijkertijd slaakte hij nog eens een diepe zucht en keek zorgelijk. Alle begin is moeilijk zei vader, maar jij bent im mers een flinke vent die zich er wel doorheen slaat, terwijl hij zelf hoorbaar zuchtte en zijn blik afwendde. Nou moe, zei Jacky bespottend. Moeder zocht in haar tas en haalde er een foto van het hele gezin in kleur uit. Wil jij die Kris? Hij keek gretig naar het portretje. Ik heb er nog mger zei moeder en uit haar tas kwamen nog foto's van de grootvaders en moeders. Da's toevallig zei vader die uit zijn binnenzak even eens een mapje foto's van thuis opdiepte. Wil je die ook? Met glinsterende ogen van blijdschap bekeek hij de foto's en borg ze op in het mapje dat hij daarna'als een heilig relekwie in zijn bruine knuisten hield. Ineens veranderde zijn stemming. Laten we nou maar eens gaan, zei hij ongeduldig, terwijl hij alvast opstond en manmoedig aanstalten maakte om naar buiten te gaan. Voor dat je weggaat moet je ook weten wat er in je koffer zit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8