VOOR Bil VROIIW Kleurrijke vruchten G ewone kornoelje of Cornus officinalis is een heester die op oude buitenplaatsen een regelmatige verschijning is. Zo werden we dezer dagen weer getroffen door de uitbundige vruchtdracht van een groep gewone kornoeljes op een buiten te Ellewouts- dijk. De talrijke diep rode vruchten vormden een opvallen kleurvlak in de verder groene heesterrand. In het huidige hees tersortiment kom je de kornoelje nauwelijks nog tegen en dat is eigenlijk een spijtige en onbegrijpelijke zaak. Deze gewone kornoelje is in groeiwijze vergelijkbaar met de bekende Cornus mas. Hij bloeit echter enkele weken vroeger in februari-maart, heeft grotere gele bloemen een ook mede daardoor is een her nieuwde belangstelling voor deze plant zeker op zijn plaats. Een aardige bijeenkomstigheid is nog dat er van de vruchtenjam kan worden gemaakt. D e clerodendron behoort ons inziens tot het mooiste dat een tuin zich kan wensen. Helaas wordt ook deze kans door veel tuinbezitters gemist. De reden daarvan schuit mogelijk in het feit dat de plant gedurende de tijd dat hij op kwekerijen te koop staat minder fraai oogt. Wie in dit verband echter verder kijkt dan zijn neus lang is en de clerodendron met voldoende zorg wil omringen zal ruimschoots beloond worden. H et soortenrijke zuurbesgeslacht of Berberis kent vele vruchtdragers. Daarvan is de Berberis rubrostilla ongetwijfeld de interessantste. De doorschijnend licht berijpte zalmrode vruchten hangen als druiven in zeer talrijke trosjes aan de struiken. Deze anderhalf meter hoge zuurbes laat zich mede door haar doornen goed gebruiken voor losse scheidingshagen of als groepsbeplanting in de heesterborder. H oe grappig, datje aan het besteden van het zakgeld zo goed het karakter van de kinderen kunt aflezen. Ons drietal kreeg Wat zou ik dat graag meemaken Gewone kornoelje Clerodendron trichotomum Hertshooi Kamperfoeliestruiken Zuurbes Sierappels Vuurdoorn T RECEPT TRUITES la crème (duur 30 min.) (forel in roomsaus) iC/*> C.J. Nouse Beveland B.V. mm J Vanaf september is het met de bloemen in onze tuinen een aflopende zaak. Een beperkt aantal nazomerse schoonheden houdt het nog even vol maar hét brengen van kleur en fleur wordt duide lijk overgedragen aan de vruchtdragende heesters en bomen. Een aantal van die vruchtdragers mag zich verheugen in een grote bekendheid. Planten als vuurdoorn, lijsterbes, dwergmispel, mahonie en hulst treffen we in negen van de tien tuinen aan. Behalve deze bekende plantesoorten zijn er nog talrijke andere soorten die slechts beperkt voor komen, maar minstens zo interessant zijn. Bovendien zijn er van enkele bekende soorten weer nieuwe varianten op de markt. Enkele inte ressante onbekenden en aardige nieuwigheden willen we in dit verhaal aan u voorstellen. De clerodendron bloeit in augustus september met witte bloe men in een rode kelk. Na de bloei blijven de karmijnrode kelk slippen zitten om de daarna verschijnende ronde blauwe vruchten te omvatten. Die combinatie van rode kelklippen en blauwe vrucht sorteert een prachtig effect en door het meestal massale voorkomen van bloem en vruchten is zo'n clerodendron vele weken lang een waar hoogtepunt. Vooral als solitair op een zonnige plek is de clerodendron warm aan te bevelen. "V an de bekende hertshooisoorten zijn de vruchten vrij onaanzienlijk. De weinig bekende Hypericum persistens "El- stead" is evenwel een zeer fraaie vruchtdrager. Dit kleine hees tertje bloeit met goudgele bloempjes van juli tot september en vormt al tijdens de bloei schitterend rode vruchten. Het samen gaan van goudgele bloemen en helder rode vruchten leidt tot een vrolijk kleureffect. Dit hertshooi soortje verlangt een voed zame grond. K amperfoelie is als klimplant erg bekend maar als bloem- en besheester pleegt hij maar weinig te worden gebruikt. De struik kamperfoelies zijn flinke heesters die in het voorjaar bloeien maar hun belangrijke sierwaarde ontlenen aan de rijke bes dracht. Er zijn een aantal soorten die opvallend rijk fraai rode vruchten dragen en aldus de tuinbeplanting kleurrijk opluiste ren. Belangrijke soorten zijn Lonicera morrowii, L. fragrantissi- ma en L. tatarios. Cledrodendron Trichotomum "V an de bekende sierappels volstaan we met het vermelden van een recente aanwinst: de Malus Red Sentinal. Deze sierap- pel vormt een matig hoge slanke boom en kan daardoor vooral in kleinere tuinen de boomfunctie vervullen. Ze bloeit met wit- rose bloesems en tooit zich in de herfst met helderrode vruchtjes die tot eind december of langer de boom blijven sieren. A ot nu toe waren vuurdoorns er alleen in oranje-rode bes- kleuren te verkrijgen. Sinds enige tijd is er aan het sortiment een fraai geel vruchtige soort toegevoegd. Die vuurdoorn luistert naar de naam Pyracantha "Soleil d'Or". Voor muren waar de oranje-rode soorten slechts kleuren kan deze aanwinst gebruikt worden maar ook als gewone heester in de heesterborder is hij zeer bruikbaar. I k onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond m van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- m f bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,< Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. O nze drieweekse zomervakantie zit er weer op. Deze keer hadden we 3 van onze kleinkinderen mee en we ont moetten te bestemder plaatse nog een heel gezelschap. De kinderen waren steeds in de meerderheid en keurig gesor teerd naar leeftijd. Zelfs onze 3,5 jarige kleinzoon had een dito vriendinnetje en zij speelden dan ook doorgaans sa men. Het mooiste was wel het opblaaszwembadje, dat in de zon op de cour stond. Hij stormde dan van zover mogelijk binnenshuis, onder het roepen van "een, twee, mars" de voordeur uit, op het bad af en liet er zich dan met een enorme plons in vallen. Hij had zelfs meerdere variaties op het thema "plonsen". Zijn vriendinnetje rende hem achterna, stopte vóór het bad en liet er zich dan bedacht zaam in zakken. Daarna liepen ze weer in gestrekte draf naar het punt van vertrek terug. Dat ging zo door tot ze moe waren. Een grote attraktie in de buurt is een restaurant met een forellenvijver. Je kunt daar zelf je eigen vis hengelen en die daar laten klaar maken ofwel mee naar huis nemen en thuis opeten. Met zo'n grote club gaven we de voorkeur aan het laatste. Maar wat een pret is dat vissen! Een gedeelte had hengels meegeno men, maar je kunt ze ook huren. Als aas gebruikten we oud brood. Achttien forellen moesten er gevangen worden. Een van de jochies, die het al eens eerder had gedaan, stond er echt professioneel bij. Hij zwiepte met een zwierige boog zijn lijntje de plomp in en trok dat dan zachtjes voort, terwijl hij kleine rukjes aan de dobber gaf. Doodernstig keek hij erbij. Eindelijk had er een beet. "Ik héb er een, ik héb er een!" Met een reuze zwaai haalde hij het beest op, dat met een klap tegen het raam van het restaurant terecht kwam. Enorm tumult. De hele familie bemoeide zich met de vis, die nog aan de haak zat. Het was werkelijk schitterend. Gratis voorstelling voor de bezoekers van het restaurant die er zich kennelijk kostelijk mee vermaakten. De waardin maakte dan ook geen enkel bezwaar. Na 5 kwartier hadden we alle achttien forellen kompleet en was ons diner verzekerd. Wat kun jé forel heerlijk toebereiden. Zo hebben we drie keer forel gegeten. Niet dat de jeugd niet liever vlees at, maar voor het hengelen moetje wat over hebben. .A. angezien we als ons gereedschap meegenomen hadden is er heel wat afgezaagd en -getimmerd. Het had er in geen drie maanden geregend maar hun timmerwerk was volledig gericht op het vervaardigen van schepen in alle maten en soorten. Er is dan ook geen beitel, die meer beitelt en geen zaag' die meer zaagt. Maar ze hebben zich geen sekonde verveeld. iedere dag een kleinigheid, dat hun ouders aan ons hadden meegegeven. Ze konden dan hun eig^n ijsjes betalen en ook nog wat kopen. Van het eerste kwam natuurlijk niets terecht. De jongste had de grootste moeite het geld niet op staande voet uit te geven. Het brandde in zijn zak en met moeite kon ik hem overhalen nog een paar dagen te wachten. Maar hij besteedde het royaal aan zichzelf. Kanonnetjes met granaatjes, die je echt kon afschieten; een marsmannetje en een zak drop. Maar op de allerlaatste dag móest hij persé nog iets voor zijn ouders halen. Zijn broerjte doet alles met veel overleg en hij liet liever zijn spaarpot thuis - Het zou zonde zijn als de aanschaf achteraf tegen zou vallen. Vandaar, dat hij met een volle spaarpot weer naar Groede terugkeerde en zijn cadeautje voor zijn ouders hier op de kunstmarkt kocht. Hij houdt het liever voor iets, dat hij echt nodig heeft. Hun zusje begon met de cadeautjes voor haar ouders, toen voor haar grootouders en vervolgens voor de vriendinnetjes, die voor haar konijnen zorgden, waarna ze nog wat over had. Daarmee vergastte ze zichzelf op een boek met uiterst pornografische stripverhalen, waar ze met de rest van de jeugd de resterende dagen mateloos om gegiecheld heeft. "Ik kan het natuurlijk nog niet lezen, want het is Frans", zei ze, "maar ik vraag wel aan pappa en mamma of ze het willen voorlezen." Wat zou ik dat graag meemaken! L.H.G.v.d. Hoek-Maclaine Pont 4 forellen, 1 glas witte wijn, 60 gr. boter, 1 dl. room (verse), zout, peper. Forellen schoonmaken, waarbij de kop eraan moet blijven. Leg ze in een vuurvaste schotel. Hierover giet men de witte wijn en een deel van de boter, die men heeft laten smelten. Zout en peper erover strooien. Dit zet men gedurende 15 minuten in een warme oven. Vervolgens giet men het kookvocht over in een pannetje, waarbij men de room en de rest van de boter voegt. Dit laat men smelten, waarna men het over de forellen giet, die nog in de vuurvaste schaal liggen. Paneren en nog even in de oven terug zetten. Dit recept werd overgenomen uit het kookboek van "Tante Marie": "La véritable cuisine de familie". 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5