Wet Toezicht Schadeverzekerings bedrijf. (W.T.S.) De levensverzekering Omzettingen c.q. wijzigingen voor 1 november opgeven H et zal u bekend zijn, dat Ne derland in vergelijking met de E.E.G. partners of andere landen, zijn zaakjes goed weet te regelen. E r was eens een Staatssekretaris van Sociale Zaken, ene me neer Hendriks, die moest weten waar hij het over had. Deze staatssekretaris was afkomstig uit het ziekenfondswezen en werd belast met de gezondheidszorg. Hoe kan het mooier. Dat is nog eens wat anders als een staatssekretaris van b.v. Defensie, die de militaire rangen niet uit elkaar weet te houden; laat staan welk materiaal gebruikt moet worden. H et voert te ver om alle ziekenhuistarieven in Zeeland en Brabant op te nemen, maar aan bovenstaand lijstje hebt u vast genoeg. Opvallend is, dat de tariefsverschillen naar elkaar toe gegroeid zijn, waarbij zich verhogingen hebben voorgedaan van rond 80% (Goes) in vier jaar tijds. I n mijn vorig artikel hebben we stil gestaan bij het sparen via een levensverzekering. De zelfstandi ge ondernemers wiens bedrijf hy- potheekvrij is, moeten gaan den ken aan de verzorging van de oude dag, dan wel over de wijze waarop zij bij beëindiging van hun bedrijf t.z.t. kunnen afrekenen met de fiskus. We hebben daarbij vastge steld dat het sluiten van een ge mengde verzekering daarvoor be langrijk kan zijn. E en zelfstandige jonge ondernemer, oud 25 jaar, heeft een lening van 100.000,— gedurende 25 jaar. Hij wil deze schuld gedekt hebben bij een eventueel vroegtijdig overlijden. Premie daarvoor slechts 350,— per jaar. Een andere mogelijkheid is om deze schuld te dekken via een dalende kapitaalsverzekering bij overlijden. We gaan er dan vanuit, dat per jaar 4.000,— wordt afgelost. Premie per jaar dan slechts 306,— gedurende hoogstens 12 jaar. De lening is dan volledig gedekt bij overlij den. N atuurlijk houdt de oogst u thans volledig bezig, maar be denkt wel dat de risico's gewoon doorgaan. Het lijkt ons nuttig om na de oogstwerkzaamheden eens rustig stil te staan bij vra gen als: wat gebeurt er bij mijn overlijden, kan mijn meewer kende vrouw het bedrijf eventueel voortzetten. Ook het overlij den van de vrouw moet daarbij in de discussie komen. Denkt vooral aan bedrijfs— en gezinshulpen, uitkeringen aan kinde ren, achterstallige belastingen etc. Daarover met 'schrijver' pra ten kan erg belangrijk zijn. Cevaal U ziet dat het erg moeilijk is om konkreet te zeggen een auto van zo oud moet u omzetten in een W.A.-verzekering, dit is van geval tot geval verschillend. (tI Een voorbeeld daarvan is de Wet op het Schadeverzekeringsbedrijf (W.O.S.) welke in september 1964 tot stand kwam. Via deze wet werd het schadeverzekerings bedrijf onder toezicht gesteld van de Verzekeringskamer. Dat was een goede zaak en zoals gesteld de Verzekerings kamer oefende het toezicht punctueel uit. Voor de miljoe nen verzekerden, die jaarlijks miljoenen guldens toever trouwden aan allerlei verzekeringsinstellingen gaf dit toe zicht een prettig gevoel van zekerheid. De zekerheid, dat de door hen opgebrachte premie werd bewaakt. De verzekeraars werden via deze W.O.S. beschermd tegen onverantwoorde risikoneming etc. Sinds het tot stand komen van de W.O.S. in 1964 is het aantal verzekeraars afgenomen van 734 tot 374 per 31 december 1978. Daarvan zijn 227 binnen landse maatschappijen en 147 buitenlandse. Er is in de afgelo penjaren dus wel het een en ander gesaneerd; dit als gevolg van de gestelde financiële eisen door de Verzekeringskamers. Nu hebben wij al jaren een E.E.G.de één vindt de E.E.G. een zegen en de ander een grote ramp. Hoe dan ook, de E.E.G. is er en blijft er en te verwachten valt dat andere West Europese landen zullen volgen; de" verenigde staten van West Europa. Welnu, wat het toezicht op de verzekeraars betreft moest er in E.E.G. verband ook iets gecoördineerd worden. Nederland liep uiteraard voorop. De Raad van Ministers van de E.E.G. stelde reeds op 24 juli 1973 een eerste richtlijn vast tot coördinatie van de wettelijke en bestuurlijke bepalingen. Dan gaan de ambte lijke molens in de desbetreffende landen draaien met dikwijls weinig wind en zo komt het dan, dat op 7 juni 1979 het ontwerp voor de nieuwe Wet Toezicht Schadeverzekeringsbedrijf (W.T.S.) bij de Tweede Kamer is ingediend. De kernverschillen met de oude wet zijn: dat a. de Verzekeringskamer meer greep krijgt op de hier werken de buitenlandse mijen, gevestigd binnen de E.E.G.; b. de te deponeren ekstra waarborgen door verzekeraars ver vangen wordt door een aan te houden solvabiliteitsreserve; c. de bevoegdheden van de Verzekeringskamer worden uitge breid. Vraag is slechts wanneer het ontwerp tot Wet wordt verheven. Kosten gezondheidszorg Welnu, staatssekretaris Hendriks zette zich dan ook rap aan de studie op welke wijze de uit de hand lopende kosten van de gezondheidszorg konden worden ingebet. Helaas zocht de goe de man het in de richting van nationalisering van de gezond heidszorg. Dat is jammer, want kosten drukken via nationalise ring is nog nooit iemand gelukt. De staatssekretaris kondigde in 1974 ook een personeelsstop af voor de ziekenhuizen en een stop in de uitbreiding van het aantal bedden. Vanaf dat moment regende het aanvragen tot ontheffing van de personeelsstop onder het mom, dat de zie kenhuizen de patiënten niet naar behoren konden verplegen en begeleiden. Intussen leven we 3 september 1979 en is de natio nalisering van het urgentieprogramma (gelukkig) afgevoerd; is het aantal arbeidsplaatsen in ziekenhuizen etc. met duizenden toegenomen en overwegen alle ziekenhuisbesturen, die zichzelf respecteren, tot samenvoeging van bestaande ziekenhuizen en uitbreiding van de beddencapaciteit via nieuwbouw. Intussen zijn de ligdagkosten in de ziekenhuizen met zeer vele procenten gestegen, waarvan enkele voorbeelden; Wij hebben hier voor ons de tarieven per 1 maart 1975 en per 1 mei 1979, dus een periode van ruim 4 jaar. 1-3-75 1-5-79 verhoging Ziekenhuis "de Bevelanden" 2e klas 182,65 323,55 140,90 Goes 3e klas 135,70 249,10 113,40 Gasthuis Middelburg 2e klas 215,55 317,40 101,85 3e klas 135,15 247,90 112,75 Ziekenhuis Vlissingen 2e klas 253,55 313,30 59,75 3e klas 190,60 245,70 55,10 Ziekenhuis Terneuzen 2e klas 143,95 255,40 111,45 3e klas 111,90 196,00 84,10 2e klas 174,40 277,10 102,70 3e klas 132,65 211,15 78,50 Ignatius ziekenhuis Breda 2e klas 271,15 400,10 128,95 3e klas 153,95 245,70 91,10 Lievensberg Bergen op Zoom 2e klas 218,50 296,90 78,40 3e klas 173,15 239,80 66,65 Daniël den Hoedt kliniek 2e klas 323,15 453,75 130,60 3e klas 246,00 346,05 100,05 De ontwikkeling omtrent de tarieven van specialisten hebben wij niet in beeld, maar zullen er zeer waarschijnlijk evenmin om liegen. Nu zijn er tongen, die beweren, dat naarmate de kosten stijgen de verzorging en begeleiding van de patiënten terug loopt. Wij hebben op dat punt gelukkig geen ervaring maar als de beweringen niet uit boze tongen komen wordt het wel erg triest in de gezondheidszorg. Enerzijds een onbetaalbare zaak en anderzijds een afnemende service. Overigens lopen deze ogen schijnlijke tegenstellingen veelal hand in hand. In dat opzicht bereikten ons berichten van Zeeuwen, die bij onze zuiderburen in het ziekenhuis gelegen hebben. Nu kunnen we over onze zuiderburen wel veel grappen opdissen maar het zou verstandiger zijn er wat van te leren. Eén van deze Zeeuwen schrijft ons na een opname in het Academisch ziekenhuis te Gent: "De behandeling is uitstekend. Er wordt veel aandacht öesteed aan de klachten en bij binnenkomst in de spreekkamer staat, zoals in sommige Nederlandse ziekenhuizen, de achter deur nog niet open. Bovendien is het Academisch ziekenhuis erg gemakkelijk te bereiken en ook moet in de meeste gevallen geen afspraak gemaakt worden voor een bezoek aan een specialist. En dan het consult van de specialist Bfrs. 505 of te wel 35,— Tot zover enkele citaten uit de brief. Zouden wij dair toch moeten verhuizen of wachten wij nog op een sterke man i.p.v.een vakman bij sociale zaken. Hoe dan ook, de premies rijzen intussen de pan uit; dat zult u weer merken per 1 januari 1980. DE L. Immers deze verzekeringsvorm keert het verzekerde be drag uit, zowel bij het overlijden van de verzekerde, binnen een van tevoren overeengekomen periode, als bij zijn of haar leven: aan het eind van die periode. Dat betekent een extra financiële ruggesteun bij een eventueel overlijden van de ondernemer voor de echtgenote en bij beëindiging van het bedrijf door de ondernemer zelf een spaarpot voor de oudedag en tevens een financiële ruggesteun om met de fiskus te kunnen afrekenen. Veelal zit al al zijn geld in het bedrijf. Vooral als er ten behoeve van de opvolger nog zwaar door vader geïnvesteerd is, zal hij bij beëindiging van het bedrijf weinig geld bèschikbaar hebben. Het resul taat is vaak dat zij verlangend uitzien naar de eerste A.O.W.-uitkering. Jonge ondernemer oor de jonge ondernemer liggen de kaarten geheel anders. Deze heeft nog teveel in zijn bedrijf geïnvesteerd en moet dus allereerst zorgen voor het op tijd betalen van rente en aflossing van opgenomen leningen. Een vrij normale zaak. Primair voor hem is dat bij vroegtijdig overlijden zijn of haar nabestaanden niet met een zware hypotheek achterblijven. Een tijdelijke verzekering die alleen uitkeert bij overlijden binnen een vooraf vastgestelde termijn kan hier uitkomst bieden. Wenselijk is dat deze vorm van verzekering zowel op het leven van de man als dat van de vrouw gesloten wordt. Zij zijn gezamenlijk de on dernemers. Deze vorm van verzekering geeft een goede dekking tegen een betaalbare premie. Het gezin wordt hiermede, ook bij grote investeringen in het bedrijf, enigszins veilig gesteld. Deze vorm is vaak vrijwel altijd de enige juiste. Als jonge ondernemer spaart men in het bedrijf, en niet in een verzekering. Dat komt later wel. Praktijkvoorbeeld Uiteraard zouden meerdere Voorbeelden te berekenen zijn. Echter iedere vorm moet aan de praktijk getoetst worden en dat kam alleen in een persoonlijk gesprek. Mijn grote fan wijlen Winston Churchill schreef eens "Indien het mij mogelijk was, dan schreef ik het woord 'verzekering' op iedere huisdeur en op het voorhoofd van ieder mens. Dan pas zou ik mij tevreden gevoelen, omdat de verzekering bij zo geringe zelfopoffering onzerzijds ons familieleven beschermt tegen onafzienbaar on geluk en niet weer goed te maken schaden". Deze woorden wil schrijver nog eens nadrukkelijk onderstrepen, omdat hij de laatste weken helaas wederom geconfronteerd werd met het plotseling overlijden van een jonge ondernemer. Een financiële bescherming kan dan enorm belangrijk zijn voor het jonge gezin dat achter blijft. De oogst houdt u bezig Op welk moment van All Risks over op W.A.? I eder jaar krijgen we vele tientallen telefoontjes van verzekerden, die ons afvragen of ze hun autoverzekering nog langer All Risks moeten laten of dat ze hem nu moeten omzetten in een W.A.-verzekering. Deze vraag is voor ons moeilijk te beantwoorden omdat vele faktoren hierbij een rol spelen. Om het konkreet te stellen noemen wij dan meestal het verschil in premie tussen een All Risks en een W.A.-ver zekering. In praktisch alle gevallen krijgen we dan als antwoord "Oh als het maar zo weinig scheelt dan Iaat ik hem maar AH Risks doorlopen". H ieruit blijkt dat vele verzekerden denken, dat het premie- verschil tussen een All Risks en een W.A.-verzekering veel gro ter is. Daar onze premies zo bijzonderlaag zijn kunt u uw voer tuig ook naar verhouding langer All Risks verzekerd houden. Wij horen vaak de opmerking dat het voor een auto van 3 of 4 jaar oud geen zin meer heeft om die All Risks te verzekeren. Wij zijn het daar niet mee eens! Althans op basis van onze premie tarieven. U moet wel bedenken, dat wanneer u uw verzekering omzet in een W.A., dat u dan voor alle schades aan uw voertuig (door eigen schuld) zelf opdraait en dat u bij schade aan uw voertuig (door schuld van derden) met het verhaal op die tegenpartij komt te zitten. Het komt in principe hierop neer dat u moet zorgen dat u genoeg geld achter de hand hebt om een andere auto te kunnen kopen wanneer u uw W.A. verzekerde auto total loss zou rijden. Hebt u dat niet, dan is het verstandig om voor ewkele honderden guldens meer uw auto toch All Risks verzekerd te houden. Er zijn praktijdvoorbeelden van verzekerden die een auto heb ben die nog maar 2.000,— a 3.000,— waard is en waar we geadviseerd hebben om hem toch All Risks te laten doorlopen, doodgewoon om het feit dat verzekerde geen 2.000.- a 3.000,— in de kast had liggen om bij eventuele totaal schade een andere auto te kopen. In zo'n geval kunt u beter 200,— extra premie uitgeven en de zekerheid hebben dat u bij eventuele totaal schade auto kunt blijven rijden. Vervolg op pag. 4 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 3