Negatieve uitlatingen tuinbouwcommissie, slecht gevallen TUIN v h KLAN f-f nnw li/i KEN BOUW De overgang van zomer naar herfst. Worden telers van Lebrun dupe van EEG subsidie? In juli 1979 minder tomaten en komkommers aangeplant dan vorig jaar Met de intrede van de maand september, wordt er ook weer in ons Thoolse distrikt, met spoed gewerkt aan beëindiging van de zomerteelten, en 'n begin gemaakt met de oogst van de herfst- gewassen. De eerste witlofkuilen zijn reeds half augustus op gezet, zodat binnen afzienbare tijd het produkt aan de veilingen afgeleverd kan worden. Uiteraard zijn deze kuilen opgezet met enigszins vervroegde witlofpennen. Reeds enige jaren wordt dit gedaan met een vroeg ras, dat inplaats van gezaaid, geplant wordt. Dit jaar zijn er ook enige telers toe overgegaan om met plastic-folie tot vervroeging te komen. Beide manieren geven tot resultaat, dat de rijpheid van het witlofgewas bijna een maand éérder tot stand komt. De daardoor verkregen witlofpennen geven echter bijgeplant materiaal en nogal sterk vertakt pro dukt, terwijl die onder plastic-folie en mooie gave wortel te zien geven. Het trekresultaat zal in de toekomst moeten uitmaken, wat het meest voldoet. In ieder geval is het plantsysteem wel erg intensief, terwijl deze met zijn sterk vertakte wortels ook wat ekstra ruimte en meer tijd vergen bij het opzetten. Juist door middel van deze vervroegde witlofteelt kunnen de in de maand september beschikbare arbeidsuren volledig benut worden. Door veel vollegrondstuinders wordt ervaren, dat de maand september dikwijls een overschot aan werktijd geeft. Zelfs in de maanden Jan. en Febr. is het soms nog veel meer aangemeten met de werkuren. Voor ons bedrijfstype is het immers van zéér groot belang, het gehele jaar door een goede werkspreiding te hebben, en ieder jaar opnieuw zal men er enige tijd aan moeten spenderen, om knelpunten in het teeltschema te voorkomen, en slappe tijden zien te overbruggen. Lang niet altijd zal men hierin voor 100% slagen, want daarvoor is men buitenteler, maar de scherpste kanten kunnen toch met enige aandacht weggewerkt worden, ten voordele van het bedrijfsresultaat. Voor de nogal rijkelijk gevallen augustusregen is het planten van de winter bloemkool goed geslaagd. Op de wat meer slempige gronden verdiend het wel een aanbeveling, om de rijen beslist aan te aarden. Wanneer geplant is op vroeg leeggekomen aardappel land, dient men voorzichtig te zijn met een najaarsstikstofbe- mesting, omdat dan dikwijls het gewas te weelderig opgroeit. Wel moet men zorgen, dat de kali en fosfor voorziening in orde is, daar dit de stevigheid van het gewas in de hand werkt. Wan neer dan rond half september de winterbloemkool nog bespoten wordt met een passend onkruidbestrijdingsmiddel, is het weer af wachten hoe of het de winter doorkomt. Tegen vorstschade kan men weinig doen, maar aan wateroverlast is wél iets te doen door voor een behoorlijke boven- en ondergrondse water of afvoer te zorgen. Voor een goed teeltresultaat met zomer- en herfstbloemkool kan een teler echter niet zonder beregenings- installatie. Het is toch bekend dat dit gewas geteeld moet wor den zonder groeistoornissen om een goed veilingprodukt te kunnen telen. Het laat zich in ons gebied aanzien dat de afrij ping van de zaaiuien zéér laat op gang komt, en dan is een gunstig najaar van het grootste belang. Gevreesd wordt ook dat niet alle uienplanten tot bollen vullen overgaan, zodat men méér dikhalzen in de partij zal hebben. In hoeverre hier een overdaad aan stikstof of een te late meeldauwbestrijding schul dig aan is, zal nog eens bekeken moeten worden. Wij menen echter wel, dat één en ander van invloed is, zeker wanneer de uien, zoals dit jaar, laat gezaaid werden. Zo geeft ieder seizoen, en elke teelt weer zijn eigen zorgen, maar juist dit houdt de muziek wat in ons werk, wat inhoudt dat men zijn partij zo goed mogelijk moet meeblazen. Op Schouwen-Duiveland hebben de fruittelers hun zomerappels grotendeels geplukt en afgezet. De zetmeeltest maakte duidelijk dat de Benoni het eerste aan de beurt was. De goed gedunde Benoni groeide dit jaar uit tot een flinke maat zodat het per centage kleine maten dit jaar geringer was dan we normaal gewend zijn voor dit ras. De James Grieve blijkt op deze zet- meeltoets erg traag te rageren, nadat deze controle met 1 week was verlengd kwam de grote golf met James de laatste week van augustus op de veilingen, wat dan ook een halvering van de prijs betekende. Het enthousiasme onder de telers over de zetmeel- toets is niet geweldig. Bij de Benoni heeft ze haar praktisch nut bewezen maar bij de James Grieve is de mate van verkleuring veel te zwaar gesteld. Een ander groot bezwaar is het werken met 'n einddatum die geldt voor heel Nederland. Het was op de vingers na te tellen dat na die datum, rijp en groen massaal aangevoerd zou worden. We hopen dat voor de herfstrassen Cox en Goudreinetten, geen datum zal worden toegepast, anders gaan we weer in dezelfde fout als bij de James Grieve. Overigens kunnen we over de waarde van de zetmeeltoets bij de Goudrei netten toch de nodige vragen stellen. Is het nu echt zo nodig dat moesappels zover gerijpt zijn als bij deze toets nodig is? Het is toch bekend, dat het overgrote deel van de vroeggeplukte gou dreinetten als moesappel wordt gekocht. Het inkorten van de afzetperiode voor de goudreinette zal bij deze oogst nadelig werken. Er is dit jaar in onze regio maar een klein gedeelte van het fruit, op stam verkocht. Dit betekent dat een belangrijk groter gedeelte naar de veiling zal worden gebracht. Het vervoer van en naar de veiling, gaat een drukke periode tegemoet. Het vroegtijdig aanvoeren van leeg fust is raadzaam, om straks in de aanvoerpiek, niet met kistengebrek te moeten kampen. Van de kant van de veiling Barendrecht zijn een groot aantal voorschriften aan de aanvoerders verstuurd. Bij het aanvoeren is het zaak, deze zoveel mogelijk in acht te nemen en bij ondui delijkheden kontakt met de veiling op te nemen. Telers die na 'n aantal jaren op het hout te hebben verkocht, nu het fruit zelf veilingklaar moeten maken, merken nu pas hoeveel extra arbeid dit vraagt. Naast de dagelijkse zorgen over produkt- en afzet, hebben veel fruittelers met verbazing kennis genomen van een krantenartikel in de P.Z.C. van maandag 27 aug. Door middel van een alarmerende kop op de voorpagina wor den de lezers op de crisissituatie in de fruitteelt geattendeerd wat een juiste weergave van de huidige situatie is. Bij het verder lezen van het artikel, kunnen we ons echter niet aan de indruk onttrekken, dat onder het voorwendsel, van een hard stuk eer lijke werkelijkheid, de Nederlandse fruitteelt de nek wordt om gedraaid, notabene door voormannen van onze eigen standsor ganisatie. Een betere reclame had de Franse Deliciousteler zich niet kun nen wensen en vele duizenden guldens kan C.B. voor "Snoep verstandig, eet 'n appel", wel reserveren, om de consument weer voor het Hollandse produkt te winnen. Uit de basis van onze landbouworganisatie kunnen we met overtuiging stellen dat een belangrijk deel van de Golden Delicious, dezelfde kwaliteit bezit als de Franse. Een gedeelte voldoet echter niet aan de miniumeis, en zal ook binnen afzienbare tijd dienen te verdwij nen, maar kennen de Fransen dat probleem niet? Een ander feit dat overeind blijft is, dat er bij ons te weinig klasse I wordt gesorteerd, en te veel naar een goede klasse II wordt gewerkt. Maar is dit vreemd? Van bekende handelszijde werd slechts enkele jaren geleden nog gesteld dat we ons moesten richten op een goede klasse II en op massa prociuktie, grote kwantums van (gelijk) matige kwali teit. De bewaarrassen bij de peren doen het gelukkig de laatste jaren vrij goed. Toch is het nog niet zo veel jaren geleden dat Dhr. Ruis van Albert-Heijn bij een lezing te Zierikzee (en an dere plaatsen) bij het behandelen van de afzetsituatie via het moderne grootwinkelbedrijf, naast tal van andere problemen, de Conference als peer tegenover de Passé Grasanne, volledig afschreef. Om de zaal hiervan te overtuigen, werd gevraagd welke consument in staat is zo'n peer netjes te schillen? De voorspelling van toen (±8 jaar geleden) dat de stoofperen een toenemend marktaandeel zouden kunnen krijgen is wel uitge komen. Een andere vraag is of een investering van 70.000,— voor één ha perenaanplant, geen onverantwoord groot risico oplevert, nu een groot aantal percelen met bacterievuur is bes met? Het alternatief van goudreinetten planten komt ons inziens 8 jaar te laat, we zitten al aan het verzadidingspunt. De persoon lijke mening van de voorzitter van de tuinbouwcommissie, om de import van het zuidelijk halfrond ombelemmerd te laten plaatsvinden is gelijk aan de geluiden die we uit groothandels- en importeurs organisaties vernemen. We menen echter dat in onze organisatie het telers belang behartigt dient te worden. Al met al een bijzonder slecht stuk wat de fruitteelt geen goede dienst bewijst. Voor het hoofdbestuur lijkt het gewenst om het standpunt nader te bepalen en te verduidelijken om ongenoe gens bij de leden van onze organisatie weg te nemen. Op Zuid Beveland neemt de aanvoer van fruit op de veilingen nu snel in omvang toe. Vooral te Goes is duidelijk merkbaar dat er weinig op 't hout is verkocht. Als in de komende weken de Trimphe de Vienne en speciaal de Beurré Hardy los komen zal het erg druk worden. Ondanks vroege berichten dat de Hardy op veel bedrijven een matige oogst zal geven zijn we van mening dat het juist een grote oogst wordt. De vraag is dan hoe de prijs zich zal houden. De telers van Beurré Lebrun - en dat zijn er vooral in het gebied van de veiling Kapelle een heleboel - worden ernstig gedupeerd door een kersverse EEG maatregel. De verwerkingsindustrie krijgt ongeveer 74 cent subsidie voor elke kilo verwerkt produkt dat er in de blikken Williams zit. Voor ingeblikte Lebrun krijgt men echter geen cent steuiv, helemaal niets. In de praktijk bete kent een en ander dat de industrie ruim 40 cent per kilo voor de Williams (bon Chretien) kan betalen en daarmee zit de Lebrun dan uiteraard lelijk in de knel. We hebben gelezen dat dit be kokstoofd is in een onder-onsje van de landbouwministers, zonder de deskundigen te raadplegen. We zijn echter bang dat verreweg de meeste deskundigen tot voor kort niet wisten dat de teelt van Lebrun als "blikpeer" voor ons land van betekenis is. Het is namelijk zo'n specifiek lokale aangelegenheid dat men buiten Zuid Beveland deze peer meestal niet kent. Het is typisch een ras dat te Kapelle en naaste omgeving voorkomt. Zelfs in de Zak van Zuid Beveland en in Oost Zuid Beveland ziet men erg weinig Lebrun. Vandaar dat men er zich in EEG verband niet druk over maakt. Maar intussen dreigt het een enorme schade post te worden van de zeer vele Lebrun telers in Midden Zuid Beveland. Het gaat om globaal 600.000 kg en dus is er een fors bedrag mee gemoeid. En 40 ct. per kilo meer of minder maakt heel wat uit. We hopen dat het allemaal nog meevalt, en dat de fout volgend jaar hersteld zal worden want anders ziet het er voor de Lebrun somber uit. Met de appelprijzen wil het niet best. Vooral de Benoni stelt enorm teleur. Het kan zijn dat de konsument dank zij de jodiumtest een beter produkt krijgt dan voorgaande jaren, maar dat komt in de prijs allerminst tot ui ting, althans niet bij de James Grieve en Benoni. Overigens heeft het huidige prijspeil nog weinig of niets met de (grote) appeloogst van 1979 te maken. Het begin van de nieuwe oogst ligt altijd in 't verlengde van de oude oogst. Tot voor een paar weken werd er in Midden Nederland veel meer oude Golden op de veilingen aangeboden dan fruit van de nieuwe. Die grote hoeveelheden oude Golden - matig van smaak en goedkoop - plus het voortdurende aanbod van Granny Smith hebben de markt onder druk gezet voor er een redelijke hoeveelheid appels van oogst 1979 aan deitiarkt kwam. We zijn de nieuwe oogst niet met een schone lei begonnen en dat wreekt zich. Inmiddels is ook de Franse Golden weer al op het toneel ver schenen. Of ze ook de jodiumtest hebben ondergaan weten we niet maar ze zijn binnengelaten, dat is duidelijk. Het wordt een zware strijd voor de Nederlandse fruitteelt. Vorig jaar om deze tijd werden Winston en Benoni nog tot de meest aanbevelens waardige rassen gerekend, nu zijn er twijfels. Men praat elkaar na met alle heil zoeken in rassen die speciaal in ons Nederlandse klimaat thuis horen en noemt dan steeds Cox's en Goudreinette. Maar Goudreinette is er genoeg voor de eigen markt en zijn er voor die appel werkelijk zulke gunstige kansen voor export? Want daar zullen we het dan toch van moeten hebben bij uit breiding met dit ras. Steeds meer wordt er geroepen om steun maatregelen, dat de overheid duidelijk moet zeggen of men in ons land nog fruitteelt wil of niet. Maar met wat subsidie voor de hagelverzekering en introduktie van éénmalig fust gaat het omgerekend om een paar tientjes per ha. Terwijl het tekort bij prijzen als het laatste seizoen voor de winterappels neerkwam op ettelijke duizenden guldens per ha. Voor je aan subsidies 1 cent per kilo bij elkaar hebt geharkt moet er veel gebeuren. Maar als je de veilingprijs dan enkele dubbeltjes beneden de kostprijs ligt, besef je dat men van steun en subsidies niet al te veel heil mag verwachten. Het inkomen moet in de eerste plaats uit de veilingprijs komen, voor wel 90-95% en als dat het geval is dan kan aanvullende steun erg nuttig zijn. Ondanks alle pessi misme dat er momenteel in de fruitteeltsektor heerst hebben we vertrouwen dat de prijs van de winterappels minder laag zal zijn dan vorig seizoen. Let wel, minder laag. Maar nog wel te laag. Tevens menen we dat de pere-oogst groter is dan de officiële ramingen aangegeven. We hopen dat desondanks de prijs meer bevredigend zal zijn voor deze fruitsoort, want de peer was de laatste jaren voor veel bedrijven de kurk waarop men drijvende bleef. Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn in juli 1979 224 ha tomaten onder glas aangeplant. Dit is 18 ha of 7% minder dan de aanplant in juli 1978. De oogst van tomaten is in juli 1979 beëindigd op 501 ha tegen 537 ha vorig jaar (-7%). De op 1 augustus 1979 aanwezige oppervlakte tomaten bedroeg 2.125 ha. In vergelijking met de situatie op dezelfde datum in 1978 betekent dat een toeneming met 51 ha 2,5%). Komkommers. Evenals bij tomaten bleef de aanplant van komkommers in juli 1979 achter bij die in 1978. Het verschil is bij deze groentesoort erg groot, nl. 91 ha dit jaar tegen 170 ha in juli 1978 (-46%). De beëindiging van de teelt van komkommers vond, in verge lijking met vorig jaar juli, ook op beperkte schaal plaats. Tegenover teeltbeëindiging in juli 1978 op 170 ha stond nu een oppervlakte van 102 ha (-40%). De per 1 augustus 1979 aanwe zige oppervlakte was 13 ha of 2% kleiner dan die op 1 augustus 1978 toen 818 ha werd waargenomen. 1978 1979 Opper Aange Geoogst Opper- Opper Aange- Geoogst Opper vlakte plant reap. vlakte vlakte plant resp. vlakte per 1 ln oogst be - per 1 per 1 ln oogst be- per 1 Juli Juli elndlgd augus- Juli Juli eindlgd augus ln Juli tus in Juli tus ha Tomaten 2.369 242 537 2.074 2.402 224 501 2.125 Komkommers 818 170 170 818 816 91 102 805 Sla 14 7 14 7 10 13 10 13 N.B. Steekproefuitkomsten: de gegevens betrekking hebbend op opper vlakte beneden 25 ha kunnen belangrijke procentuele afwijkingen verto nen. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23