Opslag en bewaring N u we weer in de periode zitten waarin de diverse land en tuinbouwprodukten geoogst worden is het goed even stil te staan bij de fase die na de oogst komt: de opslag en de bewaring (op het bedrijf) van die produkten die daar voor in aanmerking komen. Ook op dit gebied hebben de ontwikkelingen bepaald niet stil gestaan. Zelfs de beste methode blijkt altijd wel weer verbeterd te kunnen wor den. Een zaak om goed in de gaten te houden derhalve. Een goede opslag en bewaring komt niet alleen de kwa liteit van het produkt ten goede maar kan voor een be langrijk deel bepalend zijn voor een betere prijsvorming van het produkt. Omgekeerd kan een nazorg die te wen sen overlaat de prijs sterk negatief beïnvloeden of in het ergste geval het produkt zelfs onverkoopbaar maken. Waar dit voorkomen wordt bespaart dit later teleurstel lingen voor zowel teler, handel en konsument. Het is daarom voor iedere boer en tuinder zaak voorzover hij met opslag en bewaring van doen heeft voor zichzelf alle punten die daarmee te maken hebben nog eens goed na te lopen en die waar dat nodig en mogelijk is te verbete ren. Van onze kant hebben wij aan het konsulentschap voor de akkerbouw en rundveehouderij te Goes gevraagd om via de (schriftelijke) voorlichting nog eens ekstra de aandacht te besteden aan de van belang zijnde punten voor een goede opslag en bewaring. Natuurlijk kan iedereen daar ook voor persoonlijke voorlichting terecht. Het kan heel wat geld schelen. D e Goese beursnotering heeft een nieuwigheidje geïn troduceerd. Naast de bekende veldsgewasnoteringen voor kunsumptieaardappelen wordt er vanaf nu ook een notering nul-op volgens binnenlandse kwaliteitseisen gegeven. In de Goese marktberichten van deze week, zoals die ook in dit blad zijn afgedrukt, is dit voor de eerste keer gedaan. Een en ander is het gevolg van een desbe treffend besluit van de gewestelijke raad van het land bouwschap. Op de Goese beursnotering is nogal eens kritiek te horen geweest. Dikwijls was deze kritiek terug te voeren op de definitie van het begrip "veldsgewas". In ieder geval kan er over de binnenlandse kwaliteitseisen „ZEGGE EN SCHRIJVE' E nige tijd geleden schreef ik op deze plaats nogal bot weg: Nederland moet blijkbaar kapot. Van verschillende kanten hoorde ik dat dat mi eigenlijk te bot was. Ik heb dat gemakkelijk toegegeven. Nu de Rotterdamse haven alweer een tijdje plat ligt door blijkbaar het toedoen van zuidelijke landbouw maatschappij Beurskommissie Afzet *************************4 *************************j| VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979 66e jaargang - No. 3497 land- en tuinbouwblad geen verschil van mening ontstaan omdat deze eisen zijn vastgelegd in de verordening "kwaliteits- en sorterings- eisen konsumptieaardappelen" van het produktschap voor aardappelen. Elke boer kent dat begrip. Even is er nog diskussie geweest over de vraag of de invoering van de notering nul-op, binnenlands klaarge maakt geen problemen zou opleveren met reeds afgeslo ten kontrakten. Dit is beslist niet het geval: In alle reeds TCHSlöttC afgesloten kontrakten waarin verwezen wordt naar de Goese notering wordt natuurlijk bedoeld de veldsgewas- notering en die wordt gewoon gehandhaafd. Wel is het zaak bij het afsluiten van nieuwe kontrakten op basis van en de bewaring, de verkoop en de afzet. De teler heeft er belang bij dat deze lijn zo optimaal mogelijk verloopt tot tevredenheid van alle betrokkenen. Via het zeer breed opgezette vraagpunt over de afzet van land- en tuin bouwprodukten willen we proberen via de stem van de praktijk de knelpunten te localiseren en die waar nodig en mogelijk opheffen. Dit vraagpunt wordt een hele kluif. Dat staat bijvoorbaat vast. Maar ook hier gaat het in wezen weer over het telersbelang. En zoals al gezegd: dit is de moeite waard. de Goese beurs uitdrukkelijk overeen te komen welke notering bedoeld wordt: Veldsgewas of binnenlands klaargemaakt. Op zich lijkt de nieuwe noteringswijze van de Goese beurs een verbetering. Er is nu een vast richtpunt. We zullen nu eerst moeten afwachten hoe de praktijk hierop reageert. Wellicht kunnen dan later nog verdere verfijningen, bijvoorbeeld op basis van maatsortering, worden ingevoerd. Voor de teler is belangrijk dat zijn produkt betaald wordt voor wat het werkelijk waard is. Dat lijkt me een goed doel toe en de moeite waard. een kleine groep ja wat? stel ik mijn stelling opnieuw aan de orde. Vragenderwijs eventueel. We hebben er allemaal mee te maken. Wie weet het weer woord? Oggel. In dit nummer o.m. H oewel ik me heel wel in kan denken dat de praktijk in deze drukke tijd nog in de verste verte niet denkt aan het komende vergaderseizoen zijn wij op het sekretariaat al weer volop aan de voorbereidingen daarvoor bezig. De aandacht richt zich nog voornamelijk op 2 punten de rondgang langs de kringen en het vraagpunt voor de komende winter. Om in de lijn van de bovenstaande onderwerpen te blij ven: het vraagpunt gaat over de afzet van land- en tuin bouwprodukten. Met z'n drieën vormen ze als het ware de verbindingslijn van boer naar konsument: de opslag Nieuws van de O.V.M. pag Over Geld en Goed Voor de Vrouw en Tuintips Mosselen, een apart gerecht Onderwijsnotities Voor het eerst naar een internaat pag Mag ik een pond C-suiker Z.L.M. Kinderkrant pag. 11,12 K.N.L.C. Kommentaar Opbrengst granen lager dan in '78 "pf pag. Markt- en prijsberichten Tuinbouwklanken 3 en pag pag pag pag. 8 en pag. 10 13 en 14 pag. 15 17 pag. 21 pag. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1