KNLC K0MMENTAAR Verbetering concurrentiepositie Nederlandse fruitteelt Stand van de landbouw gewassen in Nederland N u de maand september is aangebroken, staat een nieuw ver gaderseizoen alweer voor de deur. Een seizoen waarvoor zeker weer voldoende te behandelen problemen voorhanden zijn. Im mers de weg om de positie van boeren en tuinders te verbeteren is veelal een lange en moeizame en resultaten komen niet zo maar in een handomdraai tot stand. Dat zien we bijvoorbeeld op het gebied van de belastingdruk, maar ook als het gaat om de ver sterking van de positie van een in moeilijkheden verkerende sector als de fruitteelt. Aan de andere kant moeten we doorlo pend waakzaam zijn dat een aantal verworvenheden ons weer niet uit de vingers glipt. Zoals op het gebied van voorlichting en onderzoek en bijvoorbeeld ten aanzien van verbetering van onze produktiestructuur. De derde dinsdag in september zal ons leren of de minister van Landbouw zich dit jaar in het bezuinigingstu mult een beetje staande heeft weten te houden. Eén van de kernpunten in alle discussies deze winter zal ongetwijfeld de vraag betreffen waar we met onze bedrijfsontwikkeling naar toe moeten. Dit tegen de achtergrond van overschotsmarkten voor sommige produkten, voorstellen op het gebied van vestigingsbe leid en agrarische grondpolitiek en het streven om zoveel moge lijk arbeidsplaatsen in de land- en tuinbouw te behouden. Hier en daar zijn, ook uit sommige landbouwkringen, al geluiden waar neembaar die pleiten voor een sterk centraal gestuurd bedrijf- sontwikkelingsbeleid waarbij niet in de eerste plaats de boer of tuinder zelf de ontwikkelingsmogelijkheden van zijn bedrijf be paalt, maar de centrale overheid nauwe grenzen aangeeft waar binnen de ontwikkeling zich moet afspelen. Veelal denkt men dan aan het bevorderen van kleinschaligheid door grenzen aan de bedrijfsomvang te stellen en het herverdelen van produktiemid- delen, met name dan de schaarse grond, via allerlei wettelijke maatregelen. Termen als middenbedrijf, gezinsbedrijf, begren zing van de bedrijfsgrootte en afstandscriterium komen dan om de hoek kijken. Kort verslag vergadering Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap Landbouwschap en Nederlandse leden Europees parlement wisselen van gedachten. «jv Moderne landbouw Economische activiteit Minister van der Stee (landbouw en visserij) is bereid een bijdrage te leveren aan de hagelschadeverzekering voor fruittelers. De bijdrage zal gedurende vijf jaren in het kader van de herverzekering worden verleend. Na deze periode zal worden bezien hoe het financiële draagvlak van de verzekering zich heeft ontwikkeld. Dit o.m. laat de bewindsman het landbouwschap weten in een schriftelijke reaktie op het beleidsprogramma Verbete ring Konkurrentiepositie Nederlandse Fruitteelt. De Onderlinge Fruit Hagelverzekering (OFH) is de enige ver zekeringsmaatschappij in ons land waar het hagelschaderisico voor de fruitteler kan worden ondergebracht. Deze verzekering dekt het hagelschaderisico voor de fruitteelt tot een maximum van 10% van de totale verzekerde waarde. Daarbij wordt het schadetrajekt van 0-5% van de totale verzekerde som door de OFH zelf gedragen en wordt het traject van 5-10% bij verschil lende maatschappijen herverzekerd. De herverzekering keert 90% van de schade in het traject van de schade in het traject van 5-10% uit. Het financiële draagvlak van de verzekering lijkt onvoldoende, doordat zij in een vicieuze cirkel is geraakt: hoge premies waardoor minder verzekerden en minder verzekerden leidt weer tot hogere premies enz....De bijdrage van de overheid kan bestaan uit het overnemen van 75% van het risico van de herverzekering, dan wel uit een vaste jaarlijkse bijdrage. Welke bijdragevorm zal worden gekozen is nog een punt van overleg met het ministerie van financiën. De bewindsman is van plan de bijdrage voor het eerst te verstrekken over het verzekeringsjaar, lopende van 15 april tot 15 november 1980. Mocht er in het nu lopende fruitseizoen sprake zijn van een uitzonderlijk grote hagelschade dan is hij bereid alsnog over een overgangregeling te praten. Bijdrageregeling herinplant fruitopstanden Nu is het verbod op 't verlenen van 'n bijdrage bij de herinplant van fruitopstanden is opgeheven, is het uit oogpunt van tijdige vervanging van fruitopstanden gewenst, de toepassing van ren tesubsidie voor deze vervanging weer mogelijk te maken. Hier bij dient geen bijdrage worden verleend bij uitbreiding van het fruitareaal op een bedrijf. Presentatie Nederlands Fruit Voor het komende fruitseizoen is minister Van der Stee van plan een bedrag van rond de 400.000,— beschikbaar te stellen ter ondersteuning van het nieuwe projekt eenmalige verpakking. Hij gaat er hierbij vanuit dat dit geen bezwaren in Brussel oplevert. Kwaliteitskontrole Het uit de verse markt weren van klasse III en het verbod op het in de handel brengen van onrijp fruit, ook als het geïmporteerd is, is zeer belangrijk. Gedurende het afgelopen jaar heeft de AID een verscherpte controle uitgevoerd op het weren van klasse III. Schade door luchtverontreiniging. De raad nam met belang stelling kennis van de schadeafwikkeling door de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil, inzake de schade aan gewassen over het seizoen 1977/1978, en konstateerde dat de wijze waar op de taxaties zijn verricht geen aanleiding heeft gegeven tot bepaalde problemen. Zoetwater-voorziening Z.W.-Nederland. De raad sprak zijn waardering uit over de door het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap ondernomen aktivitëiten betreffende de door de raad gedane voorstellen over de problematiek van de zoet-, watervoorziening in Z.W.-Nederland en de inmiddels door de Minister van Landbouw en Visserij genomen besluiten met be trekking tot het verdere onderzoek. Beursnotering konsumptieaardappelen. Besloten werd mede werking te verlenen aan een meer uitgebreide notering voor konsumptieaardappelen in het beursbericht van de markt Goes, waarbij naast de veldsgewasnotering een notering van 0- opwaarts binnenlandse kwaliteitseisen zal worden opgenomen. In de maand augustus was er in het gehele land regelmatig sprake van buien, maar de totale hoeveelheid gemeten neerslag verschilde plaatselijk nogal en varieerde van zeer weinig tot voldoende. Daar hoge temperaturen en bijzon dere droogte niet voorgekomen zijn, kan deze maand als gunstig beschouwd worden voor de gewassen. De stand en ontwikkeling van consumptie- en fabrieksaardappelen ge ven aanleiding tot vrij goede oogstverwachtingen. Het tweede monsteronderzoek van suikerbieten geeft een dui delijke achterstand in de groei te zien. Het is niet aanne melijk dat deze groei-achterstand nog wordt ingehaald. Door de late afrijping is de graanoogst pas eind augustus behoorlijk op gang gekomen. Bruine en witte bonen De stand van de bruine bonen en witte bonen is de laatste weken duidelijk verbeterd. De bladontwikkeling is voldoende en soms zijn de gewassen zelfs te zwaar. De bloei is goed geweest en de peulzetting en peulgrootte lijken goed. Ziekten komen weinig voor. Blauwmaanzaad Hoewel de situatie verbeterd is, blijft de stand van het blauwmaanzaad op een aantal goede uit zonderingen na slecht tot matig. Er is veel sprake van onkruid in de percelen. De afrijping is in volle gang. De opbrengst-verwachting is zeer matig. Dit zal worden voortgezet. Het toezicht op de naleving van het verhandelingsverbod onrijp fruit ligt bij het Kwaliteitscontrole bureau (KCB) en de AID. Besloten is tot nauwkeuriger controle op de naleving te komen. De afzetstructuur Voor de verdere ontwikkeling van de afzetstructuur in het fruit dienen alle belangrijke fruitcentra in ons land slechts één ver kooppunt te hebben. Het door de leden ter beschikking stellen van een belangrijk deel van de produktie aan de afzetorganisatie is een moeilijke, maar zeer belangrijke, taak voor de veilingen. Minister Van der Stee is bereid bij de toepassing van de bijdra geregeling voor producentengroeperingen (zgn. 3,2,1%- regeling) het beschikbaar stellen van een belangrijk deel van de produktie als voorwaarde op te nemen. Voor de veilingen met een gemengd groente/fruit karakter kan deze regeling voor het hard-fruitdeel worden toegepast. Renovatie koelhuizen Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de kwaliteit van de koelhuizen voor de bewaring van fruit voert het Sprengerinsti- tuut een inventarisatie uit. De resultaten daarvan dienen te worden afgewacht alvorens op de noodzaak van renovatie van koelhuizen kan worden ingegaan. In het kader van het markt structuurprogramma is de mogelijkheid van een bijdrage voor renovatie van koelhuizen op de veilingen aanwezig. Bacterievuur Bij het voorkomen van bacterievuur in de omgeving van boomgaarden en boomkwekerijen zullen de opsporingsaktivi- teiten van de Plantenziektenkundige Dienst (PD) worden geïn tensiveerd. Verhoging minimummaat In een bijgaande notitie deelt de bewindsman verder mede dat de Nederlandse delegatie in "Brussel" een verzoek tot verhoging van de minimummaat bij de klassering van vers fruit zal indie nen. Voorlichting fruitbewaring Sinds kort beschikt ieder tuinbouwconsulentschap waar fruit teelt voorkomt over een technologie specialist. Hierdoor is de voorlichting over de bewaring van fruit duidelijk naar een kwantitatief en kwalitatief hoger plan gebracht. Onderzoek Het Sprenger Instituut is bezig met onderzoek naar objectieve rijpheidscriteria. Dit heeft ten doel onrijp plukken te voorko men. Het Proefstation voor de Fruitteelt kan de groeistofhuis houding van fruitbomen onderzoeken teneinde door gerichte teeltmaatregelen tot stabiele oogsten te komen. Dit onderzoek kan alleen dan geschieden als het bedrijfsleven bereid is de helft van de exploitatiekosten te betalen. Uitgifte fruitteeltbedrijven Zuidelijk Flevoland Het ligt in het voornemen nog dit jaar beperkt gronden in Zuidelijk Flevoland voor de fruitteelt uit te geven. Deze uitgifte is bestemd om probleemgevallen t.g.v. onteigeningen en ruil verkavelingsproblemen op te lossen. Tevens zal ter algemene informatie de notering van de beurs Rotterdam worden vermeld, waarbij de aardappelen op sorte ring worden verhandeld. Scholingsprogramma voor agrarische werknemers. Voor het scholingsprogramma hebben zich in het proefgebied Tholen en St. Philipsland 11 kandidaten opgegeven. Hoewel er zich nog problemen voordoen inzake de aan te trek ken instrukteurs zal al het mogelijk worden gedaan om tot een kursus te geraken. Vergoedingen elektriciteitsmasten. De raad nam kennis van de vorderingen betreffende het met de P.Z.E.M. gevoerde overleg over de vergoedingen voor de oude hoogspanningsmasten en verklaarde zich in grote lijnen akkoord met de laatste voorstel len. Bestemmingsplan buitengebied Kapelle. De raad sprak zijn te leurstelling uit over de door Gedeputeerde Staten van Zeeland genomen besluiten betreffende het plan buitengebied van de gemeente Kapelle en besloot tegen deze beslissingen in beroep te gaan bij de Kroon. Uitbreiding burgerwoningen in het agrarisch gebied. De raad stelde zich op het standpunt dat uitbreidingen van burgerwo ningen in het agrarisch gebied zich dienen te beperken tot per manent bewoonde woningen, gezien de problemen die de wo ningen in het buitengebied kunnen opleveren in het kader van de Hinderwet. Zaaiuien Daar de hoeveelheid neerslag in augustus in de verschillende delen van het land nogal verschillend was, kwam het voor dat in het zuidwesten een behoorlijke bladontwikkeling optrad en in de Flevopolders het gewas in lichte mate en ook wat te vroeg begon te strijken. In het algemeen kan gesteld worden dat de bolvorming circa 2 weken achter is vergeleken met normale jaren. Consumptieaardappelen op klei, zand en veen. Op de zwaardere gronden zijn de gewassen meestal nog groen, terwijl de vroeg gepote gewassen en die op de lichtere gronden en op percelen met een minder goede structuur beginnen af te sterven. In sommige gebieden is er sprake van vochttekort. In de afgelopen weken is op diverse plaatsen aantasting door luizen en fytoftora opgetreden. In het algemeen zijn de opbrengstverwachtingen redelijk tot vrij goed met een groot aantal knollen per plant, maar een fijnere sortering dan normaal. Snijmais De verschillen in stand en ontwikkeling van de snijmais blijven bestaan. Wel is de ontwikkeling van de plant en de kolf in de afgelopen weken goed geweest. Verwacht wordt, dat de gewassen laat voldoende rijp zullen zijn. In enige gebieden komt aantasting door blad luizen voor. De opbrengstderving die hierdoor kan on- staan is momenteel nog niet te overzien. Grasland In augustus was op de meeste bedrijven vol doende weidegras beschikbaar. De hoeveelheid kuilvoer die gewonnen werd was per gebied verschillend. In het algemeen werd er minder geoogdt dan normaal in deze maand mogelijk zou zijn. De nederlandse leden van het europese parlemant hebben een gesprek gehad met het dagelijkse bestuur van het Landbouw schap. De bedoeling van deze bijeenkomst was om een uitwis seling van ideen en gedachten te bevorderen. De parlementsle den hebben grote zorgen ten aanzien van de financiering van 't EEG landbouwbeleid. Het Landbouwschap wees er op dat de kosten voor het landbouwbeleid ook betrekking hebben op ontwikkelingssamenwerking, regionaal beleid,enz. Er werd ook gepraat over een vrijwillige beperking van de melkproduktie met de daaraan gekoppelde premierregeling. Het EG- land bouwbeleid dient volgens het Landbouwschap meer rekening te houden met het agrarisch bedrijfsleven. Het Landbouwschap constateert dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) meer en meer van de praktijk afdwaalt bij de voorbereiding van het landbouwbeleid. Een goed wer kend gemeenschappelijk landbouwbeleid is noodzakelijk om te voorkomen dat steeds meer wordt aangedrongen op nationale maatregelen voor de land- en tuinbouw. Het Landbouwschap is van mening dat het Europees Parlement een taak heeft met betrekking tot het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het Landbouwschap zal de Nederlandse leden van het Europees Parlement regelmatig informeren, in het bijzonder de parle mentsleden die belast zijn met agrarische zaken. O ok wij erkennen dat er de laatste jaren een aantal ontwikke lingen in onze agrarische sector is waar te nemen, die tot een heroverweging van het beleid aanleiding geeft. Vraag en aanbod voor onze belangrijke produkten melk en suiker dient zo snel mogelijk weer in evenwicht gebracht te worden. Grondprijsont wikkeling vraagt nog steeds alle aandacht. Vooral in het licht van de positie der jonge agrariërs en hoe meer zelfstandige boeren en tuinders in staat gesteld kunnen worden zich van een aanvaard baar bestaan te verzekeren, hoe liever ons dat is. Alleen moeten wij bij dit alles wel met onze beide benen in de realiteit blijven staan. Een realiteit waarin de Nederlandse land- en tuinbouw grotendeels is opgebouwd op export naar ons omringende landen. Een realiteit die steeds weer duidelijk maakt dat alleen een effi ciënte, kwalitatief hoogwaardige produktie tegen een lage kost prijs boeren en tuinders in de gelegenheid stelt een inkomen te verwerven. Ondanks alle mooie relatienota-verhalen is de land en tuinbouw nog steeds op de allereerste plaats een economische activiteit, waarin vele honderdduizenden mensen direkt of indi- rekt hun bestaan vinden en zal ongetwijfeld een economische activiteit blijven, omdat de gemeenschap telken male weer niet bereid zal blijken te zijn om grote sommen geld voor conservering van een veroudering onderhevige werkmethodieken uit te geven. Me dunkt dat we dan ook uiterst terughoudend moeten zijn met het aanvaarden van allerlei regelingen die de ontwikkeling naar moderne bedrijven belemmeren. De boer van de toekomst is er hoe dan ook mee gebaat dat hij zijn vak binnen een bedrijfstak kan uitoefenen waar zoveel mogelijk, economisch gezonde be drijven een plaats hebben gevonden. Bedrijven ook die qua om vang sociaal verantwoord zijn in die zin dat niet alle werk en verantwoordelijkheid noodgedwongen enkel op de schouders van het gezinshoofd hoeven neer te komen, maar dat er ruimte is voor inbreng van arbeid door derden, in welke vorm dan ook. Kortom: bij alle discussie moeten we steeds voor ogen blijven houden dat een goede toekomst van boer en tuinder alleen mogelijk is op basis van gezonde, werkelijk levensvatbare land- en tuinbouwbe drijven. LUTEIJN. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15