De boer op Tweede verslag bi TJ De fruitteelt z.l.m september 1979, eerste jaargang no. 5 Kinderkrant Erik Kint H. Hartschool Kloosterzande Maandag middag, de 21 mei zijn we voor de tweede keer naar meneer de Regt ge weest. Het was in het begin best lekker weer, maar later werd het iets slechter weer. Het gaf niet zoveel want we moesten alleen het laatste gewas npg gaan bekijken. Toen we de vorige gewassen bekeken was het goed weer. Het Eerste gewas dat we gingen bekijken was: de Tarwe. Meneer de Regt had 11 a 12 ha tarwe. De tarwe stond 40 cm hoog. Het was nog groen. Meneer de Regt had de tarwe in oktober gezaait, en nu was het 21 mei, dus het schoot op. De oogst zal ongeveer half augustus zijn. De tarwe zijn ziekten zijn: onkruid en Schimelziekten enz. Van de tarwe gebruikt men de korel en het stro. Van de korel maakt men meel en dan brood. Voor een grote opbrengst van de tarwe kan men beter niet zo'n mooi weer hebben. Voor tarwe te zaaien gebruikt men een zaaimachine. Meneer de Regt heeft 4 ha aardappelen, ze zijn nog niet boven de grond. 26-27 april zijn ze gepoot. In september worden ze gerooid. Hij heeft Conzumptieaardappelen De opbrengst zal 40 - 45 Ton zijn. De machines zijn: schudegg Pootmachine rijen frees. De stand van de uien is 2 cm, meneer de Regt heeft er 4 ha van. Ze zijn op 14 - 15 april gezaaid. Ze worden geoogst in september. De ziekte» zijn meeldauw enz. De ui word alleen gebruikt. De opbrengst zal 40 - 45 Ton zijn. Ze worden met de precisiezaaimachine gezaaid. 6 ha Erwten heeft meneer de regt. De stand is 5 a 10 cm. 12 april zijn ze gezaaid, half juni worden ze geoogst. De erwt heeft als vijand de bladrandkever. Van erwten wor Erwtensoep gemaakt. De opbrengst 3-4 Ton. De machines zijn: schudegge. zaaimachine. Kunstmeststrooier. Sproeimachine. De bieten van meneer de Regt zijn nog maar 1 a 2 cm. Er is 5% ha 16 april zijn ze gezaaid. Ze worden oktober - november geoogst. De ziekten zijn onkruid en Trips. De opbrengst 45 - 50 Ton zijn per ha. Donderdag 28 Juni gingen we voor de 2de keer naar ber Minnaard te 's-Heer Abts- kerke. Er zouden twee mannen komen om de schapen te scheren. Maar toen we er waren, waren zij er nog niet. Toen gingen wij maar eerst naar het bladramenas kij ken. Dat is een heel groot veld met alle maal paarse en witte bloemmetjes. Waar wel duizenden bijen over vlogen, en die haalden er weer een heleboel honing uit. Maar het ging vooral om het zaad. Daarna ging we nog naar de uien en de gerst kij ken. Niels zag nog een pad weg springen. Daarna gingen wij naar het mais kijken. Ze stonden nog maar 20 cm hoog. Maar ze zagen er wel goed uit. We staken over naar de suikerbieten. Eerst moesten we over een plank de sloot over. Daar stonden de sui kerbieten. De boer liet zien dat er allemaal gaatjes in de bladeren zaten. Dat kwam door de hagel. En dan kunnen de suiker bieten niet zo hard groeien als gewoonlijk. Op het hooi was het nog het allerleukst. Daar zag je nog een machine die er hooi blokken van maakte. We mochten ook nog op de kar zitten, en meerijden. Toen we alles hadden bekeken gingen we terug naar de boerderij. Daar kregen we alle maal limonade. Daarna gingen we naar het schapen scheren kijken. Dat hadden de meesten nog nooit gezien. Ze kregen een pil tegen wormen. Dat deden ze met een soort apparaat. Ze stopten een pil in het apparaat, stopten het heel ver in zijn keel, en drukten op een knopje zodat de pil los ging, en het schaap het inslikte. Dat kreeg hij regelmatig. Daarna begonnen ze met het scheren. Het waren een soort zaagjes die telkens heen en weer gingen. Zo kwam de vacht helemaal los. Voor een zo'n vacht kreeg de boer ongeveer 16 tot en met 18. Een vacht was erg vet, dat kwam door het zweet van het schaap. Als de schapen geschoren moeten worden, waren ze erg wild. Daar/c"moesten ze de scha pen erg goed vasthouden. Van buiten was de vacht erg vies, vol modder, maar van binnen was hij lekker zacht. De boerin had een spinne wiel en dus spon ze wel eens. Ze komt ook nog bij ons op school spinnen. Maar eerst worden die schapen vachten helemaal schoon gemaakt. En dan kan/je er pas mee gaan spinnen. Maar het was een hele leuke leerzame dag! Mayella Claeys klas 5 Caspar Berseschool. Op 2 april gingen we naar boer Brasser in Arnemuiden. Hij vertelde ons van graan en gerst en tarwe en nog veel meer. Maar over graan, gerst en tarwe zouden wij ons bezig houden. Wij zoeken nog wat inlich tingen over graan, gerst en tarwe. Wie kan ons daaraan helpen? Stuur het dan naar: Paul Moens, Scheldepoortstraat 6 Nieuw en Sint Joosland. Al vast hartelijk bedankt. Ze worden gezaaid met de precisiezaai machine. Er word suiker, stroop, pulp en loof van gemaakt. Van Adri Poortvliet Geersdijk. cUeR *2.n*NU ~2_ y-^ooV, cP o OervVcc^L Oy UOC^eL 1 o\~b L o Ursula Willeboer 12 jaar, Goes. 2 0 2 11 jy «T Uoj Op maandag 2 april zijn we naar boer Brasser geweest. We hebben van alles ge zien: zaden, verschillende machines en vergiften. Later kwam er een oude vrouw: Die gaf ons allemaal een dropje. Op school zijn we allemaal bezig met het werkstuk: de Boer Op. Wij hebben het over dieren van de boerderij. We hebben al geschreven over koeien, paarden, konijnen, schapen en varkens. Wie kan ons hier nog iets meer van ver tellen? Dan kun je schrijven naar: Rieneke Janse, Thibautstraat 34, Middelburg. De hartelijke groeten van: Marlies Hey- boer en Ri eneke Janse, klas 5, Petrus Im- mensschool, Middelburg. We hebben bij meneer Van Hoeve een vleermuis gezien en in een koelcel geweest van appels. De appels die in de koelcel liggen kon men veel langer bewaren dan in de kist. De boer had 30 hectare aan ap pelbomen, en zijn land was meer dan 50 hectare groot. Hij had appelbomen, prui- mebomen, perebomen, perzike en note- bomen. De bomen waren beschermd tegen konijnen. De boer gebruikte plastic. De hoge populieren dienden als wind schermen. De boer had speciaal vergif tegen onkruid, hij had hiervoor een spe ciale sproeier. De appels in het buitenland worden besproeid met DDT. In Neder land is dat verboden. De appels worden regelmatig uitgedund. Hiervoor kwamen jongens van 15 tot 16 jaar helpen. De hoge appelbomen zijn verdwenen. De boer ge bruikt alleen kleine bomen. Dan kan hij er beter bij. De bloesem bestaat uit kroon- bladeren, kelkbladeren, meeldraden en een stamper. Bij de perziken waren de bloesems al uitgebloeid. Zodra de bloe sems uitgebloeid waren begon het fruit te groeien. Dit begon in het vruchtbeginsel. In de koelcel was het 4 graden C. Af en toe werden ze gesorteerd. Rotte appels en geen rotte appels. De rotte appels werden in een kist gedaan. In de koelcel schold het bijna 20 graden C met de buitentempera tuur. De boer had ook vee, kippen en koeien. De koeien werden geslacht. De boer had kisten van 300 kilo. Het fruit werd op de veiling geveild. Het geld dat hij ervoor kreeg moest hij van leven. Het land vanuit de lucht gezien was vierkant. De boer gebruikt zwarte bandjes om de bo men vast te binden aan de paaltjes. Danny Scheffer. Michaëlschool. klas 4. Sas van Gent. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11