UIT DE PRAKTIJK KORTE WENKEN Het werk gebeurt "gestolen" ■Uié k* 4A, Graanoogst komt traag op gang Nauwelijks belangstelling voor stro Kilo's C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ De oogstwerkzaamheden op Walcheren stagneren nog door ongunstige weersomstandigheden. Het blijft maar steeds kwak kelen met het weer. Wanneer de hele oogst moet plaatsvinden, zoals tot op heden is gebeurd wordt het een langdurige kwestie. Dan is het maar steeds wat "stelen" tijdens korte wat gunstiger perioden. De vreugde, die men toch altijd nog wel beleefd aan de oogsttijd, wordt dan wel sterk getemperd. Maar we blijven hopen, na weinig zomerweer krijgen we mogelijk nog mooi nazomerweer. De nog wat schaarse oagstberichten geven toch wel enige indikatie wat betreft de kg-opbrengsten. Van de zo- mergerst zijn deze van perceel tot perceel nogal wisselend. De meeste opbrengsten zullen wel tussen de 4000 en 4500 kg/ha blijven zitten. Van de tarwe lijken de opbrengsten gemiddeld wat gunstiger. 7500 kg/ha is alweer gehaald van een enkel per ceel. Het gros moet echter nog geoogst worden. We moeten nog afwachten tot er meer resultaten bekend zijn, ook de mogelijk wat minder goede. De regenbuitjes, vanaf half augustus 25 mm regen, zijn voor de aardappelen en uien nog bijzonder gunstig. Beide gewassen kunnen nog wel wat groei hebben om aan een redelijke kg-op- brengst te komen. Door de late oogst zijn niet veel percelen meer ingezaaid voor de teelt van een groenbemestingsgewas in de stoppel. Gezien het jaargetijde is nu nog alleen de inzaai van bladrammenas moge lijk. De jaarlijkse ploegwedstrijd voor ons gebied is gepland op 15 september a.s. Laat er weer een groot aantal deelnemers zijn. Zowel voor deelnemers als voor bezoekers is dit altijd een leer zame middag. Houdt deze middag alvast vrij hetzij voor bezoek, hetzij voor deelname. De gespreksgroepen over het streekplan Midden-Zeeland be ginnen hun bijeenkomsten in september a.s. Het is van groot belang dat ook de landbouw zo goed mogelijk vertegenwoordigd is op de bijeenkomsten, opdat ook de stem van deze bevol kingsgroep zo duidelijk mogelijk zal doorklinken. Bij het door nemen van de informatiebrochure blijkt wel dat er voldoende stof tot diskussie zal zijn. Het doel is om in een goede verstand houding en besprekingen de wederzijdse standpunten te be lichten. om zodoende tot een goede standpuntbepaling te ko men. Polarisatie moet worden voorkomen. Het is bekend dat er over bepaalde zaken ontzettend veel misverstand bestaat o.a. wat betreft het gebruik en beheer van de grond en het land schap. Als deze bijdrage voor West-Zeeuws-Vlaanderen op papier wordt gezet, is de laatste week van de oogstmaand augustus ingegaan en is er bij de oogst van granen eigenlijk nog maar nauwelijks een begin gemaakt. Het kleine areaal wintergerst is dan wel geoogst en ook is een deel van de zomergerst reeds door de kombine gegaan, maar de grote moot. nl. de wintertarwe staat vrijwel nog geheel op onze akkers. Als je zo door de polders rijdt, dan moeten we konstateren dat nog op zo'n 90% van de oppervlakte, de gewassen nog te velde staan. Er moet de ko mende 10 weken dus nog heel wat gebeuren. Daarvoor hebben we van nu af aan steeds maar droog weer nodig. Op de betere gronden waar de zomergerst goed stond, blijken de reeds geoogste percelen in opbrengst niet tegen te vallen. Dit geeft goede moed voor die van de wintertarwe. Het is echter moeilijk te verteren dat de prijzen van de granen op een derge lijk laag niveau starten dat stijging van de kg-opbrengsten niet leiden tot stijging van de bruto geldopbrengst. Daardoor kun nen de oplopende kosten niet worden goedgemaakt. Het kan allemaal nog erger als het weer ons de komende weken parten speelt. Want, dit geeft behalve droogkosten ook nog een slech tere kwaliteit. We komen eveneens dichter bij de aardappeloogst. Een aantal percelen heeft het te snel laten zitten wat. zo blijkt erg goed in de opbrengst merkbaar zal zijn. Over het algemeen is het aantal knollen per plant vrij hoog; de sortering zou wel eens wat fijn kunnen uitvallen. De uien staan nog volop groen en zijn toch wel een paar weken in ontwikkeling achter. We vrezen hierbij een meer dan normaal aantal dikhalzen. Wat de monstername in de bieten betreft is ons opgevallen, de toch wel grote verschillen in opbrengst tussen die van het IRS en S.U. Wie het kortst bij de waarheid zit zal straks wel blijken. De laatste dagen is er wat meer vergelings- ziekte te konstateren. Dit zou dan van een late besmetting door luizen moeten zijn. Ook dit jaar blijkt weer dat de waarschu wingsdienst voor vergelingsziekte goed aan de verwachtingen heeft voldaan. Enige bezorgdheid hebben ook nog t.a.v. de slagingskansen van de ondergezaaide groenbemesters. Of het moet zo zijn dat als U dit leest het goede weer dan toch eindelijk is gearriveerd. De graanoogst in Zuid-Beveland laat dit jaar wel zeer lang op zich wachten. Hier en daar was er voor deze week begon wat wintertarwe geoogst, zo 5 a H% en van de zomergerst zo'n 30%. Alleen bij de wintertarwe kunnen we zeggen dat we als tarwetelérs wel met een lange wachttijd hebben gezeten, maar dat mede door de lange korrelvullings- en afrij pingsperiode deze wachttijd toch niet voor niets is geweest. De eerste tar- weopbrengsten vallen duidelijk mee. Echt boven verwachting ten opzichte van een aantal problemen in dit gewas die we een aantal weken terug naar voren zagen komen. Een gemiddelde van boven de 6000 kg lijkt toch wel te verwezenlijken. De zomergerst valt duidelijk tegen. Dit gewas heeft toch te maken met een te grote gevoeligheid van de slechte struktuur. We zijn benieuwd of we met dit gewas gemiddeld boven de 4000 kg per ha uit zullen komen. Slechts een opbrengst van de wintertarweopbrengst geeft toch te denken! Een gróter probleem lijkt toch wel het verzamelen, afvoeren, verkopen en afleveren van het stro te worden. Er is vrijwel geen belangstelling, eigenlijk ook geen handel en dan nog tegen lage prijzen. Het versnipperen en spreiden van het stro na de oogst van de kortstrorassen lijkt wel mogelijk, zeker als er een groen- bemester is uitgezaaid. Voor het hakselen en verspreiden is veel kracht nodig, 't Is niet te hopen maar ook niet aan te raden om naar het luciferdoosje te grijpen. Voor een verbetering van het humuspercentage. de struktuur en de bewerkbaarheid van onze kultuurgrond hebben we het gewoon hard nodig. Ook bij de erwten verloopt de oogst maar traag. Om uit het zwad te dorsen geven de weersomstandigheden ons maar weinig mo gelijkheden. Wat men van de eerste opbrengsten hoort, vallen ze niet tegen. Het maanzaad is ook bijna rijp om te oogsten. Gezien de stand is men niet zo hoopvol over de hoogte van de opbrengst gesteld. De stand van de vroeg gepote aardappelen gaat eigenlijk toch nog wel wat te snel achteruit. De later gepote en vooral op de zwaardere gronden zijn nog hard groen en kunnen het nog lang volhouden. Dit zal wel moeten ook. De opbrengst zowel van de vroeg gepote als van de later gepote valt nog wat tegen. Door het grote knollenaantal per bos is de sortering wat te fijn, het aantal knollen) 55 mm is tot op dit moment nog beperkt. De suikerbieten staan er nog gezond voor, behoudens enkele mindere plekken door wateroverlast enz. vergelingsziekte is te vinden, gelukkig in zo'n geringe mate dat het nauwelijks schade kan geven. Toch zullen we gezien de proefrooiingen maar een matige opbrengst kunnen verwachten. Gezien al het werk dat er nog is aan granen, graanstro, erwten, blauwmaanzaad, aardap pelen en uien, lijkt een vroeg beqinnen met het bieten rooien dan ook minder gewenst. Wil men voldoende land vrij krijgen om dan circa 'A van onze landbouwgrond op Zuid-Beveland weer met wintertarwe in te zaaien dan zal men toch ook weer niet te lang moeten wachten. De maandagmorgen begon weer al met regen. Laten we toch hopen dat in de week, waarvan U in het eind Uw landbouwblad thuiskrijgt, er toch öeel wat van de oogst onder niet te ongun stige omstandigheden geborgen is. In de vorige bijdrage van Schouwen-Duiveland werd geschre ven. dat we aan het begin van de graanoogst stonden. Nu, bij het begin van de laatste week in augustus, is er al wel wat geoogst, maar vo'op oogsten was er nog niet bij. Deels mede door het onvoldoende rijp zijn, maar hoofdzakelijk was het weer de spelbreker. Zeker de rijping was over het algemeen wat later, maar bij goed weer zou toch een veel grotere oppervlakte ge oogst zijn. dan nu het geval is geweest. Ten aanzien van de kg. opbrengsten is natuurlijk nog geen juist beeld te geven. De eerste berichten van kg. opbrengsten van wintertarwe en zo mergerst vallen nog niet tegen, maar er zullen grote verschillen voorkomen. Dit laatste komt ieder jaar wel voor en ook haast geldend voor ieder gewas, maar dit jaar is het wel bijzonder. Er waren dit jaar teveel afwijkingen in goede opbrengsten te ver wachten. Maar toch. gezien de vele problemen, verwachten we een gemiddelde kg-opbrengst van de wintertarwe van tegen de 6 ton netto p. HA Van de zomergerst zullen de kg. opbrengsten nog grotere verschillen te zien geven. De gemiddelde kg-op brengst zal bij dit gewas wel onder de 4 ton netto per HA blijven. I u.v. de kwaliteit kunnen we stellen dat er vrij veel in de voer terecht zal komen. De regen van afgelopen weekend is niet bevorderlijk voor het vorderen van de oogstwerkzaamheden. Laten we hopen dat het weer spoedig ten gunste verandert, opdat de graanoogst vlot afgewerkt kan worden. Goed weer is ook nodig en spoedig voor het oogsten van de schokkers (van stam of uit zwad). Bij de aardappelen zijn er reeds vele percelen, die het laten zitten of gewoon afsterven. Hier speelt de regen van de laatste tijd geen rol meer. Dit zal nog wel gelden voor de nog vrij groene percelen. Plaatselijk komt iets doorwas voor. Laten we hopen, dat het hierbij blijft. De sortering is over het alge meen gunstig. Tot nu toe gemiddeld geen grof product, alhoewel er in de laatste fase nog vrij veel kan veranderen. T.a.v. de suikerbieten kunnen we niet anders zeggen, dan dat dit gewas er op vele percelen niet op vooruit is gegaan, eigenlijk een slechte stand. We staan niet ver meer af van de eerste levering en ik heb het idee dat de kg-opbrengst nog meer zal tegenvallen dan we eerst reeds vermoedden. De zaaiuien blijven het goed doen en hier zullen we wellicht opkijken van de kilo's. Van het algehele prijzenfront - eerst wat vriendelijk - is momenteel geen gunstig beeld te geven. Toch zal dit moeten veranderen, want eerst dan zullen we in staat zijn normaal "door" te gaan. Eigenlijk het minste waar de landbouw recht op heeft. De kilo's zullen er niet komen dit jaar, de prijzen zullen het moeten doen. Op de Provinciale Ploegkampioenschappen verschijnt Schou wen-Duiveland met vijf deelnemers. We wensen allen een goe de strijd, maar voor onze jongens toch graag eervolle plaatsen. EEN LA A T VOORJAAR en een late graanoogst geven een drukke herfst. Zorg dat uw ploeg klaar is. Zitten alle bouten nog goed vast en zijn de scharen scherp? Loszittende bouten hebben al menige ploeg naar de schroothoop gebracht. De ploeg raakt uit "model" en is niet meer te hanteren. Scherpe scharen zijn de beste manier om energie te besparen en het geeft nog beter werk ook. A an de ploeg is de vakmansschap van de akkerbouwer af te lezen. ER ZIJN AARD A PPELROOIMA CHINES die uitgerust zijn met een krielkneusapparaat. A lie kleine doorvallende aardappeltjes worden fijngedrukt. De opslag van deze kriel is dan te verwaarlozen. Zorg verder dat er geen aardappelen verloren gaan die van de wagens vallen of bij het uiteinde van de rij in de grond blijven zitten. Het opslagprobleem is dan al niet groot meer. VERLEDEN JAAR WAS DE GROEI van de suikerbieten na augustus boven normaal. Op sommige percelen nam de opbrengst nog 15 ton per ha toe. Meestal is 5 ton na 20 september tot I november normaal. Vroege levering geeft een hoge premie en vroeg vrij land, maar niet altijd het hoogste financiële resultaat. Slecht groeiende en moeilijk bereikbare percelen en suikerbieten die onder het onkruid dreigen te schieten, komen het eerste voor de vroege levering in aanmerking. ER WORDT VEEL GROND VERKOCHT. Vele perce len verwisselen van eigenaar tegen prijzen die landbouw kundig niet verantwoord zijn. Koopt U met uw eigen geld dan bent U zelf wel zo wijs wat de gevolgen zijn. Moet U geld gaan lenen, maak dan eerst eens een berekening hoe ver uw verteerbaar inkomen gaat zakken. Want grond is veel waard, erg veel, maar V leeft maar één keer en dan liefst niet onder het bestaansminimum. Een goede berekening geeft U een beter inzicht van opbrengsten en kosten, soms te hoge kosten. KOOLZAAD ZA L OP de meeste akkerbouwbedrijven niet voor komen. Maar op zware klei is het toch een redelijk gewas. De beste zaaitijd voor het zuiden is rond half sep tember. De laatste jaren komt de koolzaadaardvlo weer sterk voor. Door ekstra zaaizaadontsmetting en goede kontrole en een eventuele bespuiting, 14 dagen na op komst, kunt U de aardvlo wel de baas. MET EEN LEL YZAAI FREES kan op alle zand- of lichte kleipercelen grasland een zaaibed worden verkregen, zodat U opnieuw graszaad kan inzaaien. In het algemeen scheurt U het grasland wegens een holle zode en teveel onkruiden. Bedenk daarom wel. dat door het ondiep onderbrengen van de zode gelijktijdig met het gezaaide grasmengsel ook tuintjesgras, muur, herderstasje en eventueel andere on kruiden kiemen. Het fabeltje dat onkruid in de nazomer niet kiemt, gaat niet op voor de hiergenoemde soorten. BIJ GRONDMONSTERNAME wordt bij grasland niet dieper dan 5 cm bemonsterd. De bemesting geeft U immers jaarlijks op de zode. Vooral kalk dringt niet diep in de grond. Wanneer U de grasmat onderploegt, is het bijna zeker dat de bovenlaag arm aan kalk is. Voor het inzaaien, is het sterk aan te raden om op zandgrond een overbemes ting te geven met kalk. Op graslandpercelen die in lang niet geploegd zijn, zal na het ploegen een kalkbemesting zeker nodig zijn. HET ZIET ER NIET NAAR VIT dat de snijmais dit jaar tot topopbrengsten zal komen. Ga eens na of U a.s. winter met het te verwachten ruwvoer tot 9 kg droge stof per dag per dieren zult komen. Is dit niet het geval, tracht dan graszaadstro of tarwestro te kopen. De praktijk heeft be wezen dat stro in het najaar als aanvulling bij gras zeer goed voldoet. Ook in de winterperiode kan stro goed in het rant soen worden opgenomen voor ouder jongvee. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6