Fruitteelt beleid zuidelijke landbouw maatschappij Augustus de veelbezongen oogstmaand is voorbij, maar helaas staat het meeste graan nog vast. De eerste oogstberichten spreken van tegenvallende opbrengsten bij zomergerst en verrassend goede resultaten bij wintertarwe. Het vochtige weer kwam gelukkig aan de aardappelen uien en suikerbieten wel ten goede. Toch zullen de sombere wolken nu onverwijld dienen te verdwijnen en plaats moeten maken voor zonneschijn zodat de werkzaam heden niet meer zo "gestolen" behoeven te geschieden. Op verzoek van het Hoofdbestuur heeft de fruitteelt commissie van de Z.L.M. een rapport samengesteld over de positie van de fruitteelt in ons werkgebied. De aanleiding daarvan is geweest de zorgelijke situatie waarin de fruitteelt het afgelopen jaar opnieuw is komen te verkeren. Het H.B was van mening dat het Land bouwschap op korte termijn kennis zou nemen van de situatie van onze fruittelers. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 66e jaargang - No. 3496 Z. I m. tuinbouwblad - De fruitteeltkommissie heeft daarbij een beleidspro gramma opgesteld wat mede zou kunnen dienen bij het overleg tussen de minister van landbouw en het Land bouwschap. Dit gesprek heeft inmiddels op 5 juli plaats gehad en naar aanleiding daarvan heeft de minister zijn reaktie op pa pier gezet met de volgende beleidslijnen: 1Verdere ondersteuning, met ƒ400.000,— van het projekt van de éénmalige verpakking. 2 Het uit de markt nemen van klasse III en het verbod onrijp fruit op de markt brengen, ook van geïmporteerd fruit. 3. Stimulering van de centralisatie van de verkooppunten voor fruit en het beschikbaar stellen van een belangrijk deel van het produkt door de producent. 4 Renovatie van koelhuizen en onderzoek naar de kwa liteit van de koelhuizen voor de bewaring van het fruit. 5. Meer aandacht voor de bestrijding van bakterievuur. 6. Bijdrage aan de hagelschadeverzekering. 7. Bijdrageregeling herinplant fruitopstanden. Overige punten van het beleidsprogramma van de mi nister zijn o.a. intensivering van voorlichting en onder zoek en versterking van het marktonderzoek. Beperkte uitgifte van bedrijven in Zuidelijk Flevoland voor pro bleemgevallen bij onteigening en ruilverkavelingen. ^-iehier in grove lijnen de toezegging van de minister om de fruitteelt de helpende hand te bieden. In hoeverre dit inderdaad het geval zal zijn zal afhangen van de verdere uitwerking van d~e verschillende regelin gen en ook hoe de individuele teler hierop zal reageren. Grote bedragen is de minister voorshands blijkbaar niet bereid beschikbaar te stellen Zeker niet wat betreft de bijdrage in de hagelverzekering waarbij de minister denkt aan 75% van het risico van de herverzekering. Voor I978 had deze 75% betekend een bijdrage van ƒ648.000,n.l. 1 herverzekering van het totale ver zekerde bedrag van 8.640.000,— is ƒ860.000,— en daarvan 75% is ƒ648.000,Wij hebben altijd gepleit voor een systeem waarbij een basispremie door de teler opgebracht wor dt en dat het risico van ekstra schade door de overheid gedragen dient te worden. Dat nu is niet het geval met dit voorstel van 75% bijdrage aan de herver zekering. Een andere mogelijkheid laat de minister open door eventueel een vast bedrag beschikbaar te stellen. Dit vaste bedrag zou zo hoog moeten zijn dat het mogelijk is een ekstra reserve op te bouwen waardoor bij ekstra schade deze door de verzekering gedragen kan worden. Wij vragen ons ook af of de financieringsproblemen bij herinplant via de rentesubsidie voldoende opgevangen kunnen worden. Herinplant van bomen is ook duidelijk een andere zaak dan het stichten van bedrijfsgebouwen. Bjj de nadere uitwerking van de rentesubsidieregeling voor de fruitteelt zal er rekening gehouden dienen te worden met de specifieke problemen van de herinplant Wat betreft de afzet en de kwaliteitskontrole zal er een duidelijk beleid gevoerd dienen te worden zowel door de overheid als door de afzetorganisaties. Verheugend, maar ook zeer noodzakelijk is het dat de minister meer aandacht wil besteden aan het bakterie vuur. Wij hopen dat men ervan doordrongen raakt dat, wil men in Nederland de fruitteelt behouden, deze dient te stoelen op de basis van levensvatbare bedrijven. Ook een efficiënt afzetbeleid is slechts mogelijk wanneer er voldoende produkt van goede kwaliteit aangeboden kan worden. Een van de problemen daarbij is echter ook de sterke stijging van de lonen en sociale lasten. Daar heeft de fruitteler geen invloed op maar zij spelen wel een grote rol bij de kostprijs van het produkt waardoor onze konkur- rentiepositie ongunstig wordt beïnvloed. In andere sektoren krijgen bedrijven grote sommen geld toegeschoven ten behoeve van het in stand houden van de werkgelegenheid Ook de fruitteelt zorgt voor een belangrijk stuk werkgelegenheid. Het wordt hoog tijd dat de overheid er meer rekening mee gaat houden dat bij de fruitteler of, in het algemeen, bij de kleine ondernemers, er grenzen zijn met het aanhalen van de buikriem op het bedrijf of in het gezin. VVanneer de problemen en feiten op papier worden gezet komen deze hard aan. Wij hebben dat gemerkt uit de reakties, vooral ook wan neer de dagbladpers daar aandacht aan besteedt. Wij moeten oppassen dat wij niet gaan generaliseren. Zo weten wij dat men in Zeeland nu bezig is met de reorga nisatie van de veilingen maar wij dachten dat het nog sneller kon. En natuurlijk worden er goede Golden Deli cious geteeld in het Zuid Westen, maar ook zeer matige tot slechte kwaliteiten komen op de markt die daarmee de naam van de Nederlandse 'Golden'' geen goed doen Vooral als daartegenover de Fransen hun produkt bijzon der goed weten te presenteren. Voor mij is het nog geen uitgemaakte zaak of wij de Golden Delicious in Nederland af moeten schrijven Virusvrij materiaal en misschien ook andere teeltmetho den moeten mogelijkheden kunnen bieden. Hiervoor is ekstra onderzoek noodzakelijk en ook dat is een aspekt waar wij de overheid op moeten wijzen. Onderzoek en voorlichting zijn te veel op een laag pitje komen te staan in de afgelopen jaren. Onderzoek ook naar rassen die teelttechnisch en wat kwaliteit betreft perspektief bieden op langere termijn. Door als Z.L.M. samen met anderen onze schouders eronder te zetten moet het mogelijk zijn een gezonde fruitteelt in Nederland te behouden. Dat is niet alleen een belang voor de land- en tuinbouw maar ook voor de Nederlandse konsument Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1