Nabeschouwing centrale fokveedag Schouwen-Duiveland Het rundvee op de Thoolse Dagen H O Fa. L. Baert, B ij de jongere koeien werden IA prijzen behaald door Nancy 13 van M O. Hanse: Bella 17 van W. Vijverberg; Adrie 8 van W.C. v.d. Bosse; Juliana 28 van S. Simonse en Roosje 204 van P. van de Waart. I n de resterende rubrieken werden de koeien van middelbare tot oudere leeftijd aan de jury getoond. I n de levenproduktie-klasse werden de volgende dieren ge plaatst; Davie 30 en Adrie 6 van W.C. van de Bosse, zij noteer den beiden een produktie van ruim 30.000 kg melk. Respektievelijk gaven zij 851 en 787 grammen vet per dag. Jarinkje 91 van S. Simonse produceerde 36.000 kg melk met een gemiddelde van 693 gram vet per dag. Willie 16 van P. v.d. Waart kwam op ruim 30.000 kg met een gemiddelde van 657 gram vet per dag. In de rubriek van 40.000 - 50.000 kg melk waren de Gebrs. Beije oppermachtig met Mina 19 en Mina 23. B ij de beoordeling van deze groepen is de uniformiteit één van de voornaamste eisen. In de rubriek van 4 afstammelingen van natuurlijk dekkende stier verkreeg P. van de Waart een IA prijs. Het betrof de dochters van Hennie's Adema. D, H.A. van der Werf I n het kader van de Agrarische Dag Schouwen-Duiveland werd op 14 juli 1.1. te Zierikzee de 23e Centrale Fokveedag gehouden. Begunstigd door uitstekende weersomstandig heden werd deze dag weer een groot succes. Organisato ren. inzenders en bezoekers kunnen met voldoening op deze manifestatie terugzien. De keuringen en demonstra ties van rundvee, koudbloedpaarden en schapen werden weer omlijst met een attraktief programma, verzorgd door de Landelijke Rijvereniging "De Schouwse Ruiters". In deze nabeschouwing wil ik mij overigens beperken tot de afdeling rundvee. W. v. Sluys Wij bieden aan: Organische mest Wij vragen te koop: Hooi, stro en mais Chr. Guiljam Zn. B.V. Zaamslag, tel.01153- 1274 flWERTEREA/ i& GEKEND 8L0\J£MÜ H.H. Landbouwers Wij staan tot Uw dienst om Uw grond tegen alle mogelijke aaltjes te ontsmetten met onze schaarinjekteur. Vraag vrijblijvende inlichtingen bij: Loon- en grondwerkbedrijf 't Zand 12, tel. 01146 - 420, Klapstraat 30 tel. 01146 - 363 KOEWACHT a een welkomstwoord van de voorzitter, dhr. W. Vijverberg kon met de individuele keuringen worden gestart. De spits moest worden afgebeten door de stier Burger Lindberg 75 van P. van de Waart. Deze goed ontwikkelde stier had geen konkurrentie. maar verdiende terecht een IA prijs. Type en bovenbouw maakte het mede mogelijk hem ook tot kampioen van deze dag te promoveren. In de rubrieken 4 en 5 kwam de jonge generatie voor het voetlicht. Deze nog niet gekalfde dieren werden voor de helft bekroond met IE prijzen. De K.l. stier Herovina Keimpe Adema drukte duidelijk zijn stempel op deze groep. Het kampioenschap werd behaald door Maaike 130 van J.J. van Klinken. Deze inzender kan met dit eigen fokprodukt en zijn overige inzending de toekomst met goede verwachting ingaan. Het jeugdkampioenschap werd verworven door Roosje 204 van P. v.d. Waart. Jeugdig elan, ontwikkeling, melktypisch en het goede uier waren de specifieke kenmerken om dit kampioen schap aan haar toe te kennen. In deze kategorie verkregen Mina 31 van M.O. Hanse, Mina 48 van Gebrs. Beije, Fokje 21 van J.P.W.C. Stols. Roza 20 van J.P.W.C. Stols en de kampioene het predikaat "het beste uier". 65van de voorgebrachte dieren werd met IE prijzen be kroond. Het kampioenschap werd behaald door Dina 8 van P. van de Waart. Deze Hennie's Adema dochter verwierf deze onderscheiding door in zijn totaliteit over goede en zeer goede eigenschappen te beschikken. Ook haar prestatie in de produk- tie toonde haar klasse. De grootste konkurrentie ondervond zij van Puck 5 van D.P. Korstanje. Deze Blitsaerd Sendy dochter werd met ere reserve-kampioene. Haar produktie zorgt ervoor, dat de eigenaar met dit dier te vreden zal zijn. Het predikaat "het beste uier" werd bij de oudere koeien behaald door Mina 23 van M.O. Hanse; Adje 2 van J. van Damme; Dina 8 van P. van de Waart; Jarinkje 103 van S. Simonse en Aafje 72 van S. Simonse. Het predikaat "het allerbeste uier" werd tenslotte behaald door Dina 8 van P. van de Waart. Deze koe kon het erekampioenschap niet meer ontgaan en werd door de jury ook als zodanig aangewezen. Een opmerkelijke prestatie van de fokker P. van de Waart, temeer omdat hij voor de eerste keer aan deze Centrale Fokveedag voor Schouwen- Duiveland deelnam. In de gewone produktieklasse prijkte Jarinkje 103 van S. Si monse op de bovenste plaats met een gemiddelde van 900 gram vet per dag. Een goede tweede plaats werd ingenomen door Aafke 37 van J.P.W.C. Stols met een gemiddelde van 847 gram vet per dag. De derde plaats was hier weer voor S. Simonse met Aatje 72, die gemiddeld 836 gram vet per dag produceerde. Deze uitstekende produktiedieren waren een goede vertegen woordiging voor de "Westhoek". Hun produktie was resp. 582 en 609 gram vet per dag. In de rubriek van meer dan 50.000 kg melk was S. Simonse zonder konkurrentie. Jarinkje 86 produceerde 52.990 kg melk, met een gemiddelde van maar liefst 869 gram vet per dag. Jarinkje 81 leverde de dankbare eigenaar 53.917 met een gemiddelde dagproduktie van 749 gram vet. Het is te hopen, dat deze eigen gefokte dieren nog enkele jaren kunnen worden benut. Een 100.000 kg koe zou zich ook in onze regio in een grote belangstelling kunnen verheugen. De altijd leerzame beoordeling van de samengestelde groepen van één eigenaar was ook nu weer een van de hoogtepunten van deze keuringen. Bij de vaarzen werden de vijf zelfgefokte dieren van J.J. v. Klinken tot kampioensgroep aangewezen. Bij de koeien was deze ereplaats voor de Gebrs. Beije. eveneens met vijf zelfgefokte dieren. De traditionele prijzen voor de goede verzorging van het toilet en het voorbrengen van de dieren werden dit jaar als volgt gerangschikt; le Prijs Gebrs. Beije; 2e prijs M.O. Hanse; 3e prijs D.P. Kor stanje. Met een défilé van de hoogstbekroonde dieren en de uitreiking van de hoofdprijzen werd deze Centrale Fokveedag op waardi ge wijze afgesloten. In een terugblik als deze is beperking noodzakelijk. Daarom is het goed om te besluiten met de hier niet genoemde inzenders alsnog in algemene zin te noemen en te bedanken voor hun inzet en inbreng op deze dag. Uiteraard alle prijswinnaars gelukgewenst. Tot die veehouders, die met hun inzending afwezig waren, maar wel in Zierikzee hadden kunnen zijn nog het volgende: "In 1980 worden jullie verwacht!" ierbij een korte nabeschouwing van het rundvee op de veeteeltdag van de Thoolse dagen 1979 te Scherpenisse. Het minder gemakkelijke voorjaar voor de boeren was er misschien ook mede debet aan dat de animo onder de veehouders aanvankelijk gering was om aan de keuring deel te nemen. Na enkele dagen zomers weer voorafgaande aan de fokveedag waardoor het inkuilen overwegend zijn beslag gevonden had, bleek de opkomst voortreffelijk te zijn. O- ok viel het ons op dat enkele stallen wat het toilet betreft er best voor stonden wat toch op het nodige enthousiasme wijst. De manlijke sektor was ditmaal op zijn smalst vertegenwoor digd. Bij het jongvee misten we ditmaal de traditionele goed verzorgde kalverenrubriek van de opfokclub. Toch kwamen er goede kampioenen uit de bus bij het jongvee. De 16 maander Heieen van P.C. Fase te St. Annaland is een goede gerekte typische dochter van Naboxer Westfries en de produktieve wat kleine doch mooie Keetie. Reserve kampioene werd de Hilly's Toekomst-dochter van J. Hage Tholen, gefokt uit een Tonia door A.C. de Hond. Bij de kalfvaarzen was de titel voor Lucia 78 van W.J. Hage, Poortvliet. Zij is een gerekte en gelijnde dochter van Haarsma Keimpe en wat niet minder meetelt uit een kopkoe van deze dag en met een oud kampioene als grootmoeder voor verdere rug gesteun. Het bloed zal zich ook hier niet verloochenen. en hiermee had de Pref Adema 469 via deze beide koeien ook weer zijn sporen nagelaten. Als 3e en 4e bleven lang Keetie (v. Afra's Keimpe) fokprodukt van Giljam en eigenaar P.C. Fase en Siska (v. Hibma's Adema 27) van J.M. v.d. Klooster te Poortvliet. Beide malse typische best verzorgde koeien wier kansen aanzienlijk zouden stijgen als de benen wat langer wa ren. V oor de beste uier werd een nek aan nek race geleverd tussen de Ruyter Adema 227 dochter Maartje van D.M. Giljam te Poortvliet en de latere jeugdkampioene Truus 10, die in het voordeel van de laatste werd beslist. De produktieprijzen werden resp. gewonnen door: Keetie van P.C. Fase, Ada van D.M. Giljam, Adriana 46 van Mij Duynhouwer te Scherpenisse, Teuntje 4 van B.A. v.d. Hoek en Maartje 66 van Mij Duynhou wer. De groepen: Bij de eigengefokte vier- en vijftallen werd na arbitrage la het vijftal uniforme behangen koeien van D.M. Giljam; lb een viertal iets minder uniforme melkrijke koeien van B.A. v.d. Hoek. Bij de drietallen zelfgefokt aan de kop de algemene kampioensgroep van J.M. Klippel, gelijnde koeien van vlot goed type. Op lb en lc resp. de groepen van P.C. Fase en J.M. v.d. Klooster. Beide groepen toonden typische, malse en soms ook snittige dieren die even meer rijzigheid mochten heb ben terwijl het beste toilet en de verzorging opvielen. Gebr. Noom moesten zich met een tweede prijs tevreden stellen. e jongere koeien en melkvaarzen brachten wederom succes voor stal W.J. Hage die nu met de blankbonte Truus 10 een te Rotterdam geboren Ceel 2-dochter de titel binnensleepte. Zij is vastgebouwd en goed ontwikkeld. Als reserve mocht zich naast haar opstellen de typische Maartje 75 een Naboxer Westfries dochter uit de oud kampioene Maartje 54 van J.M. Klippel te Stavenisse. De rubrieken waaruit zij voortkwamen waren soms wat wisselend van gehalte doch met een betere melkopdruk dan enige jaren geleden. Bij de oudere koeien promoveerde Jeltje 12 (d. Creiltje's Keimpe 2), vorig jaar reserve, nu naar de titel van kampioene. Deze rastypische, soms boven iets gespannen 9 ja rige koe van Gebr. Noom te St. Maartensdijk houdt zich goed. Reserve kampioene werd de mooi ontwikkelde malse Aaltje 69, een Dageraad 21-dochter van B.A. v.d. Hoek te St. Philipsland ok een eerste prijs voor de eveneens goed verzorgde be drijfsgroep van 3 stuks van W.J. Hage. Met afstammelingen moest de Blitsaerd Sendy-dochter Maartje 66 van Mij Duynhouwer zich met een tweede prijs tevreden stellen. Haar toch wel goede komaf moet met betere kansen gepaard aan haar eigen skelet tot meer in staat zijn lijkt het. Tot zover het rundvee en wat de trekpaarden betreft in 't kort het volgende: Dhr. Brooymans, had 8 bruinschimmels aangevoerd voor keuring in één rubriek en verder voor ringrijden en een 4 tal voor de trekwedstrijden. Bij dit laatste kweten ze zich goed van hun taak. Kampioene van Tholen werd Carla van Bleyen- daal eigen fokprodukt die hiermee de sporen van haar goed gefokt hebbende moeder en haar beroemde zusters heeft ge volgd. Goede tweede Jolanda van Meliskerke, welbekend mo gen we veronderstellen. We hopen dat deze dag toch weer een stimulans mag zijn voor de fokkerij op Tholen. o.a. mestkuikenmest en champignonmest 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14