H et was geen gemakkelijke tijd in het begin, zegt Sam nadenkend. We moesten er ver schrikkelijk hard voor werken. We hadden bij de overname te maken met 8 melkkoeien en wat jongvee. Overigens waren in die tijd de meeste bedrijven gemengd van opzet. Wc konden op 22 ha beginnen, 't Is hier zware komgrond met een afslibbaar van 50 tot 55%. Moeilijk bewerkbare grond maar uitstekend geschikt voor grasland. Later hebben we nog meer grond kunnen pachten en nu is het bedrijf ruim 25 ha groot. Het is nu ook een zuiver veehouderijbedrijf geworden, zegt Sam. Ik moet er bij zeggen dat mijn zoon Ries de doorslag heeft gegeven dat het in die richting is gegaan. Hij heeft veel gevoel voor rundvee en hij heeft er ook alle aandacht voor. De over schakeling is niet abrupt gegaan maar zeer ge leidelijk. S am laat er geen twijfel over bestaan dat hij gelukkig is met het feit dat hij een opvolger heeft. Toen Ries achttien jaar werd hebben we een maatschap opgericht waarbij hij voor een derde deel meedeed en ik voor tweederde. Toen Ries vijf en twintig werd en trouwde is die maatschap omgezet in een 50/50% verhouding. Toen ik zestig jaar werd hebben we het weer gewijzigd en werd het een derde deel voor mij en twee derde voor Ries. De overname op dit bedrijf is uitzonderlijk vlot verlopen en zal waarschijnlijk tot ieders tevredenheid worden afgerond. De overname van een pachtbedrijf is vanzelfsprekend niet zo gecompliceerd als wanneer het eigendom is. Er is weliswaar ook wat eigen grond maar die is ingebed in de ou derlijke hoeve en die wil ik zeker niet aan dat bedrijf onttrekken, zegt Sam. We hebben drie Hard werken SRH Vader en zoons ^rr- een goed idee want na enige tijd waren er zo'n 10 van die vlotten in gebruik en ik werd toen belast met de coördinatie van het reddings werk. In 1945 begon het wederopbouwwerk in Walcheren en daardoor kwamen er voordat karwei 300 D.V.W. uit alle windstreken van het land. In die tijd werd ik uitvoerder bij de Heidemaatschappij. Naderhand gingen de boeren steeds meer werk in eigen beheer uit voeren en om dan een schatting te maken van de benodigde materialen en de hoogte van de kosten was het toen mijn taak om in dienst van "landbouwherstel" als taxateur op te treden. Het werk beviel me wel en het leek er toen op dat ik nimmer meer boer zou worden. Toch begon me later de ambtelijke sfeer die rond de praktische beslissingen van het werk lagen steeds meer tegen de borst te stuiten. Ambte naren die de ballen verstand niet hadden van het praktische werk maakten eigenwijs uit wat er moest gaan gebeuren. Die kantoorwijsheid werd ik beu, en je begrijpt dat het aanbod van Samuel Kodde dan ook met beide handen gretig werd aanvaard. Het was een groot mo ment, zegt Sam, toen ik de stem van den drij ver" miet meer hoorde, en tot volledige zelf standigheid kwam. Ik was overigens goed voorbereid op het beroep van boer. In de eerste plaats was ik er natuurlijk van kindsbeenaf in opgegroeid. Maar ook theoretisch had ik me goed voorbereid via allerlei kursussen die ik eerder al had gevolgd. Tot 1966 werd het vee gewoon in de oude schuur ondergebracht, maar in dat jaar beslo ten we tot de bouw van een hypermoderne grupstal met het drijfmestsysteem. Je staat er van versteld hoe snel alles veranderd, zegt Sam, want toen wij die stal bouwden was dat ook landelijk iets nieuws. Overal vandaan kwamen er boeren een kijkje nemen. Excursies werden er naar toe georganiseerd. Nu zijn we dertien jaar later en eigenlijk is onze stal nu al verou derd. We gebruikten in die tijd ook al als eer sten het melkleiding systeem en waren lang voordat er officieel over werd gesproken al in het bezit van een melktank. We gebruikten, geen stro maar rubbermatten, kortom we pas ten het nieuwste van het nieuwste toe. In die periode was ook Bé ook nog erg aktief betrokken bij het hele veehouderij gebeuren. Ze hielp melken, schuurde bussen, assisteerde bij het trekken aan een kalf wanneer de ge boorte moeilijk verliep. Bé beaamt het en voegt er aan toe dat ze nimmer op een trekker heeft gezeten dat ging haar net iets té ver! Ries leerde je ook weer inleveren op de kwaliteit van het exterieur. Die "Amerikanen" hebben een wat arm gespierde dus schonkige bouw. Ik houd daar niet zo van zegt Sam maar ja een mooie koe moet ook zoveel mogelijk melk geven, 't Is de kunst in de fokkerij om nu een zo goed mogelijk compromis te vinden tussen het een en het ander. in Amsterdam op de Vrije Universiteit en hij is daar inmiddels ook al gepromoveerd in de Schei, Wis en Natuurkunde. Sam en Bé zijn er terecht trots op dat hun drietal zoons zich op een voortreffelijke wijze in de maatschappij hebben geplaatst. Toch had je wel eens een rotbui hoor, zegt hij eerlijk. Op een zondag morgen weet ik nog wel, waren Bé en ik bezig in de stal, je kent het wel, melken, stallen uit mesten, voeren en al die andere karweitjes. We moesten haasten om op tijd in de kerk te zijn. Moetje nou nagaan, zei ik tegen Bé, ik heb drie zoons, de ene ligt nog in Amsterdam te slapen, de andere ligt op zijn bed in Wageningen en dan slaapt er nog eentje op de Volkshogeschool te Meridon in Frankrijk. Nou ja, zegt hij met een glimlach, van werken verslijt je niet! De appel valt niet ver van de boom, want ook Ries is al enorm aktief in het organisatorische leven. Zo was hij met zijn 26 jaar al wethouder van Mariekerke, bestuurslid van het Waterschap en het Walcherens wegschap. Hij is Kring-be stuurslid van Cebeco-Zuid-West, voorts lid van de juniorkamer en aktief in verschillende plaatselijke verenigingen. Je zou je afvragen hoe krijgen die twee het werk op dat bedrijf rond. Dat gaat vrij gemakkelijk zegt Sam. We spreken beiden onze agenda's door en dan we ten we van elkaar wanneer de een of de ander weg is. Vervolg op pag. 10 - 'C'* ->r* VÏA- jyjttaflijBBPfry Zo zag het oude huis van "Oosterzicht" eruit voordat het als bouwval werd afgebroken in die tijd vanzelfsprekend gemakkelijk om gaan met het vee en ofschoon hij alles mocht worden wat hij wilde, koos hij doelbewust voor het boerenvak. Momenteel hebben we 60 stuks melkkoeien en een veertig tal stuks jongvee' zegt Sam. De hele veestapel is eigen fok en is geleidelijk aan verbeterd en opgebouwd. We hebben al meerdere malen sperma uit Noord- Amerika laten gebruiken en daar sommige van onze koeien mee bevrucht. Het hele punt is echter dat je er wel een betere melkgift door kunt bereiken, maar van de andere kant moet zoons, zegt hij en dan zou je denken daarvan heeft vader destijds heel wat hulp gehad op het bedrijf? Dat is wel meegevallen, zegt Sam droogjes maar 't is duidelijk dat hij er nu volop schik om heeft. Onze oudste die is van meet af aan gaan studeren en bekwaamde zich op de landbouwhogeschool in het agrarisch recht en is later daarin ook nog gepromoveerd. Ries, de middelste, was weliswaar vaak thuis, maar heeft toch ook de nodige tijd buiten het bedrijf doorgebracht met als doel om zich algemeen te oriënteren. Nou en de jongste zoon studeerde Sam en Ries, ieder met hun vrouw, modern voortbouwend op een traditie Tijdens speciale gelegenheden trekt ook Sam het "boerenpak" nog aan. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9