D, J^)96 GHjfy G Geen reden tot klagen Late oogst: meer risiko Duiven belagen erwtenoogst Benieuwd naar de tarweopbrengsten De praktijk hier op Noord-Beveland ziet er zo op het eerste gezicht niet slecht uit, al zijn er hier en daar toch nog wel enkele herinneringen te zien van het natte en late voorjaar. Maar dankzij het goede groeizame weer van de laatste maanden mo gen we toch tot op dit moment niet klagen. De graszaadoogst is grotendeels binnen, in de opbrengsten kwamen grote verschillen voor. Vooral de eerste jaars veld- beemdgrassen gaven een slechte opbrengst te zien. Het vlas staat nu grotendeels in de schelf, terwijl de vlaskern, het vlas grotendeels al in de schuur heeft zitten. Elk jaar is gelukkig vooruitgang te zien in deze nieuwe vlasoogst methode, en het is te hopen dat deze manier van vlasoogsten de komende jaren nog verbeterd kan worden. Het areaal vlas is volgens de mei-telling weliswaar weer verder ingekrompen, toch is dit produkt een welkome vruch'twisseling in het Zuid-Weste lijk bouwplan. Vooral bij de wintertarwe ziet men van perceel tot perceel grote verschillen. F.r zijn percelen bij die de aanstaande week geoogst kunnen worden, terwijl men ook percelen ziet waarvan men de oogst pas in september kan verwachten. De aardappelen, uien en bieten staan er over het algemeen niet slecht voor, maar het weer van de komende weken zal hierbij toch de doorslag geven van-een goede of matige oogst. Wat de bieten betreft is de oppervlakte landelijk gezien met 6% ingekrompen, dit zal voor de individuele bietenteler misschien niet slecht uit komen, omdat er landelijk niet veel C-suiker geproduceerd zal worden. Wat de bestuurlijke zaken betreft staan we hier op Noord-Be veland ook weer een verandering te wachten. Want een fusie van het waterschap "De Brede Watering" met het waterschap "Noord-Beveland", betekent voor de grondge bruiker een grote verandering. Door de drang naar steeds grotere eenheden moeten we toch weer konsessies doen voor wat betreft de zelfstandigheid. Natuurlijk zijn er ook voordelen vooral wat de financiële kant betreft. Maar doordat het boereninkomen elk jaar weer achterblijft, zullen we toch steeds meer zelfstandigheid prijs moeten geven, dat nooit meer terug komt. De vakanties zijn weer een heel eind afgelopen, zodat het ook op het platteland rustiger is geworden. Zou het misschien niet te overwegen zijn dat de toeristen, ook een bijdrage gaan leveren aan Het onderhoud van de polderwegen. Immers door de sterke uitbreiding van het toerisme de laatste 10 jaar worden deze wegen steeds meer belast. Wellicht is het daarom ook belangrijk om als boeren straks goed vertegenwoordigd te zijn, wanneer de inspraak procedure start voor de herziening streekplan Midden-Zeeland. Want op lange termijn gezien is het zeer belangrijk of Noord-Beveland de be stemming van een puur agrarisch gebied krijgt of dat de be stemming voor rekreatie steeds meer benadrukt gaat worden. En als dit laatste het geval gaat worden, zal het zeker voordeel betekenen voor de middenstand op de dorpen, maar moeten en mogen de grondgebruikers hiervan niet de dupe worden. Het ziet er naar uit, dat in West Zeeuws-Vlaanderen het tijdstip van oogsten voor de meeste gewassen aan de late kant zal ko'men te liggen. Ongeveer 40% van de oppervlakte bestaat uit tarwe en gerst. We verwachten dat slechts een deel van de tarwe in deze maand geoogst zal worden. Zomergerst is nu wel oogstrijp, doch de opbrengstverwachtin gen van dit gewas zijn niet groot. Dit geldt niet voor de winter tarwe. De deelnemers aan tarwestudieklubs tellen rond de 500 aren per m2 met een korreltal per aar van ongeveer 40. Zou nu het duizendkorrelgewicht geen 40 gram bedragen maar zo'n 10% lager; dus 36 gram. dan is een gemiddelde opbrengst te verwachten van ongeveer 7200 kg. per ha. Dit was ook de op brengst van 1978 voor ons gebied. Dit nü ligt niet in de ver wachting omdat er ook mindere percelen zijn. Toch durven we te rekenen op zo'n 6500 kg per ha - 10% van 1978). De tarwepercelen waar niet of te laat tegen schimmelziekten of luizen is gespoten zijn te vroeg afgestorven. Aan de advisering wat betreft al of niet spuiten heeft dit jaar toch wel iets geman keerd menen de meeste tarwetelers. Nu was het ook nog zelden voorgekomen dat zich zoveel luizen op het blad en zo weinig luizen op de aar voorkwamen. Met het korter worden van de dagen neemt ook het weer risiko toe. Het weer is dit jaar ook allesbehalve stabiel. Zijn de granen laat op pad; dit geldt eveneens voor de bieten, stambonen, uien e.a. gewassen. De eerste proefrooiingen bij bieten liggen beduidend lager dan in voorgaande jaren. De percelen staan nog erg groen. Dit is eveneens zo voor de bonen en uien. We hebben nog veel droog en zonnig weer nodig. Overigens waren we met de regen van de eerste decade van augustus erg blij. Wat dit jaar erg opvalt, is de zeer grote ver schillen die er zijn in kg-opbrengst. Zo zijn er wat de wintergerst betreft opbrengsten genoteerd van 2700-6800 kg per ha. Karwij van 400-1600 kg per ha. Graszaden lopen ook ver uiteen en zijn al erwten geoogst van slechts 400 kg per ha. In veel gevallen speelt de konditie van de grond een grote rol. De graanoogst staat voor de deur in de Westhoek, 't Is wel laat! Van vroeger kunnen we ons nog wel herinneren, dat we meestal met koninginnedag (31 aug.) klaar konden zijn. Maar, dat was dan met de ouderwetse methode, maaien, hokken en binnen rijden. 't Ziet er naar uit, dat deze datum in '79 ook wel weer eens aktueel kan gaan worden. Wanneer we dit schrijven zijn de weersvooruitzichten weer niet geweldig. De Bilt is er de laatste tijd wel eens meer naast en misschien is hij er nu met het slechte weer ook wel naast. Wij zijn gewoon benieuwd naar de eerste opbrengsten van tarwe en zomergerst. U weet het, wij zijn dienaangaande niet te opti mistisch. maar dit gegeven kunnen we nergens mee staven, 't Vlas en de erwten, wat nog in onze streek geteeld wordt is meestal geplukt en gemaaid. Vooral 't vlas was mooi afgerijpt en had een goede kleur. Erwten om rijp te winnen zijn bijna niet meer te telen. De hele groeiperiode is het perceel versierd ge weest met koolduiven. Aanvankelijk was het een betrekkelijk klein koppeltje. De laatste dagen is het echter bar en boos en 't lijkt wel of ze de oorlog hebben verklaard aan dat ene perceel in de polder, 't Kanon is in stelling gebracht maar ze hebben goed door, dat het veel lawaai maar weinig hagel geeft! 't Wordt met de vogels in de landbouw toch wel te erg. Wanneer het zover komt dat er bepaalde gewassen niet meer geteeld worden dan lijkt het evenwicht toch wel duidelijk verstoord! De aardappelen en de bieten hebben het goed gedaan. Toch zijn er al diverse percelen aardappelen waaraan duidelijk te zien is, dat het afrijpingsproces is begonnen. Met name de percelen op de lichtere grond tekenen het meest. Er zijn zo hier en daar wel aardappelen per ha verkocht, met alle werk voor de verkoper. Prijzen van 7000,— - 8000,— per ha en zelfs nog iets hoger komen voor. De luizen blijven in de aardappelen uitermate hardnekkig. Meerdere percelen vroegen twee bespuitingen in korte termijn. De regen zal voor de goede percelen zeker goed opbrengstverhogend werken. De eerste rooiingen voor proef monsters van bieten hebben intussen plaatsgehad. Volgens de landelijke pers vielen deze niet mee. De bieten kunnen ook met goed weer nog wel wat doen. In 't algemeen staan ze er gezond voor en dan kan er nog best wat ten goede gebeuren. De kon- servenbonen hebben zich ook goed ontwikkeld. Alles wat we nu echter moeten hebben is mooi zonnig weer en wanneer dat er is, kan de oogst '79 weer tot een goed einde worden gebracht. We staan, evenals elders, ook in Walcheren aan de vooravond van de graanoogst. Door het uitblijven van echt zomerweer loopt het nog wat uit. De rijping van sommige rassen is echter zover gevorderd, dat wanneer het goed zonnig oogstweer wordt, het maaidorsen kan beginnen. Het zal dan ook maar weer een kwestie zijn van een week goed oogstweer en d^n is het weer bijna bekeken. Er is zeker voldoende kapaciteit aan maaidorsers aanwezig. We hebben de indruk dat het aantal maaidorsers nog eerder toe dan afneemt. Op enkele bedrijven is individueel öf in kombinatie een maaidorser, meestal tweede-hands aangeschaft. Of dit een juiste handelswijze is, is niet zo gemakkelijk te beoordelen. Vele faktoren spelen hierbij een rol. Een beschou wing over de voor- en nadelen zou al een flink artikel vergen. Mogelijk is het een studieonderwerp voor de a.s. winter. We konstateren momenteel alleen het feit. Wanneer de graanoogst goed op gang is, zullen we weten hoe het met de kg-opbrengst gesteld is. De verwachtingen zijn niet erg hoog gespannen. Ver der lopen de meningen nogal wat uiteen. De indruk bestaat dat het graan minder mooi afrijpt dan vorig jaar. De kg-opbrengst van de karwij is maar zeer matig en lager dan vorig jaar. Van het graszaad zijn goede bruto-kg-opbrengsten verkregen. Bij veld- beemd is het 2e jaars goed, het le jaars veelal aanmerkelijk minder. De prijs van het graszaadstro is van de meeste soorten goed. De rooigewassen staan er nog redelijk goed voor. Sommige percelen vroeggepootte aardappelen, geven wat het loof betreft, een wat versleten indruk. De uien doen het goed, soms komt wat valse meeldauw voor. In de bieten worden de minder goede struktuurplekken weer wat duidelijker zichtbaar. Op sommige bedrijven wordt nog gewerkt aan de aanpassing, wat de toe komst betreft. Enkele ligboxenstallen zijn nog in aanbouw of in voorbereiding. In enkele gevallen stagneert de bouw omdat de levering van de bouwelementen pas op langere termijn kan plaatsvinden. De onderbouw is alreeds gebeurd. Te Ritthem werd in juli jl. een kippenstal voor 20.000 legkippen in gebruik genomen. Voor de open dag bestond veel belangstelling. Dit akkerbouwbedrijf van 13 ha krijgt daardoor wel een flinke uitbreiding van s.b.e.s. eregeld bereiken ons vragen waarom de granen ook dit jaar weer zo laat afrijpen. Er zijn zelfs mensen bij die denken, dat het komt door de invoering van de zomertijd. Het doel van de politici was er op gericht, dat de mens langer kon genieten van het zonlicht. Niets vermoedend heeft men de planten bij de overwegingen over de kop gekeken en nu pas ontdekt men, dat de planten er langer over gaan doen om rijp te worden. De beste parlementariërs laten soms op agrarisch gebied ook nog wel eens een steekje vallen. Onze studieklub heeft echter een andere mening en daar staan we volkomen achter. Zowel vorig jaar als dit jaar bleef het voorjaar lang nat en koud en kon pas laat stikstof aan de granen gegeven worden. De start van de groei kwam daardoor heel laat op gang/ Tevens werd eind mei nog een tweede stikstofgift gegeven welke louter bedoeld was voor de korrel en waardoor de aren langer groen bleven. Verder doen we aan gewasbe scherming waardoor het gewas zo lang mogelijk gezond en ook groen blijft. Als ekstra oorzaak van het late rijpen zag onze voorzitter de toepassing van de kalkammonsalpeter. Pas bij hogere tempera turen wordt de helft van deze meststof omgezet in opneembare stikstof. Lang hebben we op die temperaturen moeten wachten en zo was het met de graanplanten evenzo. In vroegere jaren toen er in onze streek veel haver werd geteeld voor de paarden fokkerij zou geen enkele boer het in zijn hoofd gehaald om daarop kalkammonsalpeter te strooien. Bekend was, dat zulke haver dan niet rijp te krijgen was. Min of meer noodgedwongen zijn we nu van de kalksalpeter afgestapt en mede door de teelt van de kortstro-rassen begint het er op te lijken, dat augustus niet langer meer de oogstmaand zal zijn. Een heel komplex van faktoren zal daarvan de oorzaak wel zijn, maar toch is het de moeite waard om zich daarin eens wat meer te gaan verdiepen. e droogte van de laatste weken heeft ook in de hakvruchten zijn sporen achtergelaten en dan wel speciaal op de droogtege- voelige gronden. Bieten hangen slap. worden geel en deze plekken worden met de dag groter. Aan de vergelingsziekte behoeven we niet te denken, maar wel aan een samenspel van droogte en cysten. In de aardappelen zien we verschil in voor- gekiemd en koud gelegd pootgoed. Voor pootgoedteelt en voor groen en vroeg rooien voor de konsumptie moeten we voorge- kiemd pootgoed gebruiken, want anders hebben we geen op brengst op tijd. De laat gepote konsumptie percelen hebben nu geprofiteerd van de regenval van de laatste dagen en het mag er gerust nog wel meer op regenen. In deze tijd van het jaar kunnen de aardappelen ontzettend hard groeien, maar ze moeten ook nog heel wat groeien en dat houdt ook weer een keer op. Onder de boeren gaan veel stemmen op, dat de aardappels nog fijn zijn, maar wel groot in getal. Steeds meer worden er proefrooiingen gedaan en dat geeft al een vroege indikatie over de te verwachte opbrengst en de sortering. Een handelaar doet ook geregeld veel monsteren en dat is beslist geen slecht voorbeeld. In ons goede vaderland zijn er dit jaar iets meer aardappelen uitgepoot dan vorig jaar, maar dit voorjaar zijn ze zes weken later de grond ingegaan. De te verwachte totaal opbrengst zal daarom aanmerkelijk lager uitkojnen dan vorig jaar. Van de prijs zullen we het dus nu moeten hebben en daar hebben we ook wel vertrouwen in. Een apart jaar met een laat voorjaar en een rare zomer zal in heel West-Europa wel voor grote verrassingen zorgdragen. Goede verrassingen kunnen we best gebruiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5