c\ TOETSING GEVLOERD IdllU" Gil H et komt niet zelden voor dat het resultaat van een wetenschappelijk onderzoek bevestigt hetgeen we al (lang) wisten of tenminste vermoedden. Daarmee is niet gezegd dat alle wetenschappelijk onderzoek overbodig zou zijn. In ieder geval mag dat niet gezegd worden van het zojuist gepubliceerde onderzoek "de prijsbeheersing van agrarisch onroerend goed" dat verricht is door Ir. J.S. Knipscheer en Drs. C.P. Veerman van de Interfakul- teit Bedrijfskunde te Delft. Ik heb het volledige onderzoek helaas nog niet in mijn bezit maar durf het toch wel aan om er wat meer van te zeggen omdat ik er een artikel over heb gelezen in een blad wat een kwaliteitskrant heet te zijn (N.R.C. - Handelsblad 1 0 augustus 1 979). „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e vraag is nu wat het kabinet met dit onderzoek gaat doen. Het betreffende wetsvoorstel terugnemen? Alle drie de wetsvoorstellen betreffende de grondpolitiek te rugnemen? Dat laatste is niet eéns zo'n wild idee. Want ook over de andere ontwerpen, de wijziging van de on teigeningswet en het voorkeursrecht voor gemeenten, heeft professor Mr. P. de Haan zich ook al op onderdelen vernietigend uitgelaten (zie "Trouw" 5 juli 1979). De oplossing van de grondpolitiek is naar mijn mening nog lang niet gevonden. De grondprijzen blijven wat ze zijn. Zal het uiteindelijk dan toch weer de wal zijn die het schip gaat keren? M et de energievoorziening is het eigenlijk gek gesteld. De boeren zweven zo'n beetje tussen hoop en vrees. Dat laatste omdat de politieke schaarste aan energievoorzie ning de kosten enorm kan (zal) gaan opjagen. Hoop, omdat er aan de andere kant van de wereld uit land- bouwprodukten op grote schaal z.g. groene benzine ge maakt gaat worden. xj^zEEV^^ zuidelijke landbouw maatschappij Voorspel Verzet Arme verkoper Vraag Groene benzine z.l.m. I ^AÊ VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 I IV VI IV jaargang - No. 3494 tuinbouwblad Nog staan de maaidorsers werkloos gereed, klaar voor de start, in de I iedereen opnieuw verbaasd zijn over de snelheid waarmee al het graan zal schuur van loonwerker en akkerbouwer. De graanoogst is zeer laat dit zijn gedorsen jaar maar wanneer er echt warm drogend zomerweer zou komen dan zal I F ijdens de vorige kabinetsperiode werd de zogenaamde landbouwkundige toetsing uitgevonden. Met dit instru ment zou door het stellen van een aantal kriteria aan potentiële kopers de prijs van landbouwgronden gedrukt kunnen worden. Deze kriteria waren (en zijn) onder meer afstand, leeftijd, ervaring, hoofdberoep in de landbouw en opvolging. De gedachte van de landbouwkundige toetsing is inmid dels overgenomen door het huidige kabinet en is opge nomen in het wetsontwerp "vervreemding landbouw gronden" dat op het ogenblik voor advies bij de Raad van State ligt. Vooral tegen het afstandskriterium heeft de Z.L.M. - en het K.N.L.C. - zich van meet af aan hevig verzet. In onze opvatting zou toepassing van dit kriterium tot grote on billijkheden leiden. En dit is nu precies wat het onderzoek van Knipscheer en Veerman aantoont. Gelukkig maar, want tot op heden heeft ons standpunt de gedachten van het kabinet niet kunnen veranderen. Misschien maakt dit onderzoek meer indruk. Hetgeen op zichzelf natuurlijk een treurige zaak is. Ja toch? n hun onderzoek hebben beide wetenschappers de toetsing zoals het kabinet die zou willen toegepast op 424 transakties op de vrije grondmarkt die in (de) vier onderzochte gebieden (totale grootte 71.000 ha) werden gedaan in de periode 1 november 1 977 tot 1 september 1978. De resultaten waren vreemd, onbillijk en verwar rend. In één geval was binnen een straal van één kilometer niemand te vinden die aan de kriteria voldeed. In een ander geval voldeden er meer dan honderd potentiële kopers aan de gestelde eisen. En dan niet te vergeten die gevallen waar er maar één of enkele kopers zijn. Arme verkoper. Kortom, de onderzoekers vegen de vloer aan met de landbouwkundige toetsing, zoals die nu door het kabinet wordt voorgesteld. Hun oplossing is simpel: legt slechts één maatstaf aan en die is hoofdberoep in de landbouw. Niet meer en niet minder. Het komt mij voor dat deze oplossing weer wat te simpel is. Van de energiewinning uit landbouwprodukten mogen we ons in Europa echter niet al te veel voorstellen omdat we eigenlijk niet de juiste produkten (rietsuiker) hebben èn omdat de ruimte daarvoor ontbreekt. Als er al wat inzit dat zal dat toch marginaal zijn. Het Tweede-Kamerlid Ir. G. Braks heeft de minister wel al naar de (on)mogelijkheden gevraagd. Maar ook Braks zelf is niet optimistisch. Voorlopig moeten we het daarom helaas op de vrees houden. Het is denk ik zinniger onze "energie" te ge bruiken voor het vinden van alternatieven die een wer kelijke oplossing kunnen betekenen. Want de kosten zullen niet zuinig zijn. Reken daar maar niet op. OGGEL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1