w e gaan mee naar de stal, waar nu de koei en worden vastgezet. Er kunnen 52 dieren D e verkaveling op dit bedrijf is goed. Dat is overigens pas gekomen na de grote herverka veling. Voor die tijd hadden we tien kleine ka vels. Onze huiskavel is nu 18 ha groot en dat is een mooie lap. De rest van de grond ligt wat verder weg maar dat is niet erg want daarheen laten we altijd het jongvee gaan. Er wordt op dit moment over een vrijwillige aangepaste ruilverkaveling gepraat. Ik ben daar een sterke voorstander van zegt Sam, maar 't is wel zo dat het voor ons bedrijf zeker geen noodzaak is. De eerste verkaveling kreeg direkt onze instem ming. We hebben daar niet lang over hoeven na te denken. Maar de tijden veranderen en bedrijven van 15 ha zijn nu in sommige geval len te klein. Je zou kunnen praten over een extensivering in de verdelingssector. Maar ik zie zoiets veel meer als een aanvulling. En bij een intensieve veredelingssector op Walcheren zet ik ook weer mijn vraagtekens. Overigens neem ik het niemand kwalijk als hij kiest voor Modern en traditie Verkaveling Dankbaar Het melkvee Gewoon doen Overtuiging Daaraan proberen we ons te houden, 's Morgens schept het zelden problemen, want er zijn maar weinig vergaderingen die voor negen uur beginnen. We zijn alle twee gemakkelijk vroege opstaanders en om vijf uur is het als het nodig is dag voor ons. Wanneer het dan negen uur is kan er al heel wat werk op het bedrijf zijn verzet. Op het moment dat we zo zitten te pra ten gaat de telefoon en belt Ries met de mede deling dat hij om half vijf op het gemeentehuis moet zijn. Er wórdt even overlegd, en dan.zegt Sam, kijk hier heb je nu zo'n geval. We gaan nu straks samen even de koeien vastzetten, en dan kan hij rustig naar die vergadering gaan want ik doe het melken vandaag. We hebben een uitstekende samenwerking. Hij moet er voor zorgen dat de kalfjes in de koeien komen, en dan zal ik er wel voor zorgen dat ze er zo goed mogelijk uitkomen. Als er een moeilijke ge boorte te wachten staat en zoiets gebeurt b.v. 's nachts dan roep ik Ries en weten wij het samen nogal allicht te versieren. zorgen. Daarom streven we ondanks alle drukte er steeds naar om b.v. het melken altijd op tijd te laten gebeuren. Toch is het een prachtig vak vind ik en weetje zegt hij. ik was tijdens het Z.L.M. congres waar de vraag ge steld werd of het nog zin heeft om boer te worden direkt al een voorstemmer, want ik ben er vast van' overtuigd dat het zin heeft, mits men het vak maar niet kiest om er rijk in te worden. H et bedrijf "Oösterzicht" ligt verscholen in het geboomte, rond de bedrijfswoning spelen de kinderen van Ries. Ja we hebben in totaal tien kleinkinderen, zes jongens en vier meisjes. Het leven gaat door, zegt Sam bedachtzaam. Mijn slagzin is altijd geweest" Wie dat gij zijt, past op Uw tijd". Iets dat ik ook van toepassing vind op vergaderingen, waar sommigen altijd te laten komen en dan later van geen ophouden weten, zoiets ergert mij mateloos. Maar ja dat zijn zo van die kleine dingen. Wanneer we nu terugkijken op ons leven dan zijn we alletwee tevreden voor wat het ons tot nu toe heeft ge bracht. Ik ben innig dankbaar, zegt Sam na drukkelijk en nog altijd blij met haar en hij knikt vriendelijk met lief kozende ogen in de richting van Bé. Ze bloost er warempel zelfs een beetje van, maar ze vindt het toch wel prettig dat Sam dat zo zegt, na bijna 40 huwe lijksjaren. Er is toch alle reden om dankbaar te zijn, zegt hij. We hebben drie flinke zoons die getrouwd zijn met bijzonder lieve schoondochters waar van tien leuke kleinkinderen, wat mag een mens nog meer verlangen? De gezondheid heeft ons nog nimmer echt in de steek gelaten. Kijk wij zijn geen vermogende mensen, zegt Sam, maar dat doet niets ter zake aan onze "rijkdom" want die is onmetelijk groot. Onze jongens hébben met hun studie voor die tijd, wel wat geld gekost, maar dat hebben we met liefde opgebracht en daarom voelen we ons alletwee rijk met het resultaat van die inspan ning op onze "oude" dag. zegt hij wat geïrriteerd. Aan de ene kant krijg je nu misschien subsidie als je vrijwillig minder gaat melken, en je kreeg al subsidie als je er helemaal mee ophoudt, terwijl je van de andere kant ook nog in staat wordt gesteld om subsidie te krijgen wanneer je een nieuw bedrijf wilt gaan stichten Als je niet naar de een of andere kant uitschiet en alles gewoon en goed je best doet krijg je niets voor een groot aantal stuks melkvee. Ik vind een dergelijke ontwikkeling uiterst grie vend.... Ik heb al heel wat fusies meegemaakt, zegt Sam en een van de belangrijkste vond ik wel het-samengaan met de Noord-Brabantse Mij van Landbouw. Daarover heb ik niets an ders dan lof. Ik heb erg veel Brabanders leren kennen en ik vind het bijzonder fijne mensen om mee samen te werken. Met fusies moet je wel rekening houden met de mogelijkheden en de moeilijkheden. We hebben de fusie gekend van alle zuivelverenigingen, in Zeeland-Bra bant en Limburg de herindeling van de ge meenten, watje ook een soort fusie zou kunnen noemen. Momenteel zijn we nog druk bezig om de fusie van de Gezondheidsdiensten te organiseren. Daarbij hoop ik dat de fusie op geen enkele manier de service van deze dienst ten opzichte van de leden in de provincie zal aantasten. Maar ik heb daar het volste vertrouwen in dat het goed zal gaan en ik moet zeggen dat de andere provinciale Gezondheidsdiensten zich reeël opstellen. Bij een fusie is het altijd een kwestie van geven en nemen. Je hoeft daarbij beslist niet uit te gaan van het standpunt dat het zaliger is te geven dan te ontvangen, maar je moet wel zakelijk en eerlijk blijven. Kwiek als een jonge vent zet Sam de koeien vast het part-time boeren. Er is duidelijk een ver paupering van de boerenstand gaande en in een streven naar een aanvaardbaar inkomen wordt dan voor werk buiten het bedrijf geko zen. Het is geen gunstige ontwikkeling maar het is niet te stuiten. Je merkt ook dat die part timers nauwelijks meer belangstelling hebben voor de organisatie. Na een poosje voelen ze zich niet echt meer boer. In dit verband wil ik er wel op wijzen, zegt Sam dat b.v. vestigingseisen zouden zijn toe te juichen wanneer daarmee kon worden voorkomen dat we overstelpt worden met z.g. hobbyboeren. De Z.L.M. le den voelen zich overigens toch nog erg nauw met de organisatie verbonden, dat blijkt wel uit de opkomst op vergaderingen. Ook binnen de afdelingen wordt een aktief beleid gevoerd en weet men iedere keer weer een attraktief en leerzaam programma op te zetten, waardoor de leden goed met de ontwikkelingen op de hoogte blijven. D e belangen van de veehouderij binnen de Z.L.M. worden uitstekend vertegenwoordigd vind ik. zegt Sam met overtuiging. Van Heyst heeft het als voorzitter van de veehouderij commissie altijd voortreffelijk gedaan en ik heb er het volste vertrouwen in dat die vee houderijzaken ook bij van Veldhuizen in goede handen zijn. Je doetje best maar we zullen er van overtuigd moeten zijn dat we op regionaal gebied de grote EEG problemen niet zomaar oplossen. Neem nou het z.g. zuiveloverschot, 10 Het nieuwe huis van Oösterzicht" worden gestald. Dat vastzetten vraagt nog wel wat extra werk en zoiets kun je het beste met zijn tweeën doen. Overigens kennen de meeste koeien hun vaste plaats, 't Is een prachtige melkveestapel, die volgens Ries een gemiddel de produktie heeft van 5500 kg en daarmee ruimschoots boven het landelijk gemiddelde zit, voorts wordt er 4% vet en 3,29% eiwit ge boekt. Sam is de vier en zestig jaar die hij achter de rug heeft nauwelijks aan te zien en met het gemak van een jonge kerel zet hij de koeien vast en houdt daar bij ononderbroken zijn pijp in de mond. Ook het melken gaat hem gemak kelijk af. Er wordt gewerkt met vijf apparaten en een leiding waarmee de melk rechtstreeks naar een zes melkmalentank wordt afgevoerd. Ik kan het hele melken klaar krijgen in zeg maar ander-half uur. De werkdag begint 's morgens tussen vijf en zes uur en zo rond een uur of zes 's avonds sluiten we onder normale omstandigheden het werk af. Maar je begrijpt natuurlijk wel zegt Sam dat op een veehoude rijbedrijf het werk nooit klaar is. Je blijft er altijd mee bezig. Wanneer je werkelijk al de uren die je effectief maakt optelt dan is de arbeidsbeloning maar matig. Toch zijn we over de bedrijfsresultaten van de afgelopen _^aren niet ontevreden. Daar naast ben je op ons soort bedrijven wel heel erg bedrijfsgebonden. In ons geval loopt het op rolletjes omdat je nog met zijn tweeën bent. Maar stel dat ik er niet meer zou zijn, dan zou ik niet weten hoe Ries met al de nevenfunkties het werk nog aan zou kunnen. Het inschakelen van een bedrijfsverzorger of het afstoten van de bestuursfunkties is dan volgens mij onvermij delijk. We hebben een veehouderijbedrijf en dieren zijn gebaat met het op uur en tijd ver I eder mens leeft volgens zijn of haar overtui ging en wanneer je daarin gelooft dan biedt het bestaan een.houvast. Weet je ik herinner me nog dat op-een keer ir. Prins voorzitter van de Z.L.M. belde en zei. ik heb zojuist gehoord dat "Den Haag" van plan is om de huishoudschool Oranjezon te Oost Kapelle op te heffen. Kom onmiddelijk met me mee dan rijden we naar den Haag en zullen we proberen om dat recht tte trekken. Ook mej. van der Leeden ging mee. Toen we daar in Den Haag met de betrokken ambtena ren aan de praat raakten, zei er een" Nu moet U ons eens vertellen hoe dat nou met die be volking van Walcheren is gesteld, ik heb horen zeggen dat er nogal wat van de "zwartekou- senkerken" zijn. Ik heb twijfels over deze mensen, maar meneer de Visser zei hij U zult het ons wel kunnen vertellen want U komt im mers uit dat gebied? Ja heren, zei ik, dat kan ik want ik heb toevallig de eer zelf tot die door U zo genoemde "zwarte kousen" mensen te behoren. Ik zei het heel bedaard, maar de ambtenaren kregen een kop als vuur van schaamte. Later werd het besluit om de school op te heffen teruggedraaid. Dat zijn zo van die leuke dingen die je nooit meer vergeet, zegt hij. Wanneer we afscheid nemen is het bijna melkenstijd. Ries is inmid dels naar het gemeentehuis en Sam gaat zich verkleden voor het werk, Bé gaat haar fraaie tuintje wat beredderen en de stroom toeristen gaat onverminderd door. Het oude Walcheren bestaat alleen nog maar op plaatjes, toch is de gedegen betrouwbare mentaliteit van de Wal- chernaar nauwelijks veranderd. huis dat bij "Oösterzicht" behoorde is verdwe nen. Het was zo oud dat zelfs de timmerman niet meer het dak op durfde omdat hij bang was dat alles onder zijn gewicht zou breken. De eigenaar heeft toen besloten om twee nieuwe woningen bij het bedrijf te laten zetten. In het ene, de eigenlijke bedrijfswoning woont Ries met zijn vrouw en kinderen en wij hebben dus dit bungalowtje tot onze beschikking. We wo nen hier kostelijk hoor, zegt Bé, en Sam beaamt het. Je zit toch helemaal op je eigen en van de andere kant dicht bij het bedrijf. Achter de woningen loopt een klein wandelpaadje waar langs Sam 's morgens naar het werk gaat. 'tl s een zomerse dag 4erwijl we het interview afnemen in de gezellige nieuwe bungalow. Bé is nog geheel gekleed in de Walcherse dracht en voor iemand die zoiets voor het eerst van dichtbij nauwkeurig kan bekijken is dat een belevenis, 't Staat haar bijzonder goed en met een brede glimlach serveert ze gastvrij koffie. Ja. ik heb de hoerendracht al een tijd geleden afgelegd zegt Sam. Ik begon op steeds meer plaatsen te komen vanwege allerlei funkties en dan wil je niet altijd overal meteen zo opvallen. Maar wanneer er een speciale gelegenheid is dan dóe ik de dracht nog aan hoor...Ach ja alle dingen veranderen. Ook het oude 485 jarige Bé serveert gastvrij koffie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10