Basisschool Serooskerke ging "de boer op" D e heer C. Reusken, de enige leerkracht van deze basisschool, zegt dat hij er veel waarde ring voor hetZ.L.M. scholen project heeft. Kijk je kunt aan dit werk zoveel dingen koppelen. Hij wijst op het feit dat de kinderen op dat moment aan het meten zijn. Het begrip hektare b.v. hoe kun je dat beter tot uitdrukking bren gen dan de kinderen in het weiland zelf een D e heer en mevr. v.d. Bossche ontvingen reeds voor de tweede maal de school en zij beiden vinden het kontakt met de leerkrachten en de kinderen erg positief. Ze krijgen op deze manier een beeld van wat er omgaat op een gemengd boerenbedrijfi en kinderen kunnen zich scherp herinneren zodat een dergelijk be zoek ook op langere termijn van groot nut kan zijn. Het is frappant dat ook al wonen sommige kinderen jaren op het platteland dat ze toch T oen de kinderen aankwamen werden ze in groepjes verdeeld en gingen onder leiding van D it keer waren de kinderen speciaal geko men om aanwezig te zijn bij het melken van de 43 zwartbonte koeien. In sommige leesboekjes vindt je dan nog plaatjes en verhaaltjes over het melken zoals dat vroeger ging. Een boer met een paar koetjes die twee keer per dag zich neerzet op een melkkruk en met de hand krachtige stralen melk in de emmer spuit. Nou dat romantische beeld is al lang verleden tijd en het heeft plaats gemaakt voor een gebeuren waarbij alleen de koeien zo op het oog uiterlijk nauwelijks zijn veranderd. Bij v.d. Bossche kunnen tien koeien tegelijkertijd in de melkstal worden behandeld. Zoiets is voor de kinderen een erg indrukwekkend gebeuren, vooal wan neer de dieren de melkstal binnenkomen en hun plaatsjes opzoeken. De tepelhouders van de melkmachine worden rond de spenen ge daan en weldra zien ze vol stomme verbazing de melk in de glazen containers stromen. Ze Veel raakvlakken Uitleg Aktief bezig M. van Wezel Geen bionische koeien Melk uit de uier Vooral was er veel aandacht voor de nuchtere kalfjes. mooi vertellen dat melk van een koe of uit een koe komt maar als je zoiets nog nooit werkelijk hebt gezien dan is het toch maar weinig aan sprekend. Er zijn kinderen die al hoopvol in de rij staan voor een tweede bekertje melk. Lekker zeggen ze en een betere herinnering aan het hele melkgebeuren zouden ze nimmer gekre gen kunnen hebben. een drietal volwassenen verschillende zaken nader bekijen. De heer Reusken had de hulp van zijn vrouw die geheel op eigen initiatief onbezoldigd heel erg aktief is op school. Daar naast was er de heer C.W. Bakker en mevr van Gelder die de kinderen op het bedrijf begelei den. Alles op de hoeve werd bekeken en daartoe hadden ze ook een vragenlijstje dat moest worden afgewerkt met antwoorden op, wat ruik je in de stal; wat zit er in de voerzak, hoe ziet de melkstal eruit, en nog veel meer andere zaken, 't Was nog een hele toer voor de jeugd om dat allemaal onder woorden te brengen. De biologische uiteenzetting die van der Bossche over de kunstmatige inseminatie gaf en de functie daarnaast of daarbovenop van de jonge aktieve stier die aan een ketting vol furie in een stal stond, werkte verhelderend voor jong en oud! Er werden ook kleine dingetjes verzameld om later op school nog eens nader te bekijken. Hooi en stro, graszaad, veevoer, meel en ande re dingen werden netjes opgeborgen in flesjes- en zakjes. De jonge kalfjes stalen op een zeker moment de show en enthousiast zaten de kin deren op hun knieën dat jonge koetje van zeer nabij te bekijken! oen we weer vertrokken, waren de kinderen nog vol enthousiasme bezig om het bedrijf verder te verkennen. Intussen hadden de jonge "landmeters" begrepen dat het land bij de boerderij behoorde 30 keer zo groot was als die ene hektare die ze daareven opmaten. Ze had den ervaren dat v.d. Bossche al zijn koeien bij naam kende en ook tot hun verbazing gemerkt Tot slot van het bezoek met zijn allen op een plaatje, een ervaring op de boerderij om nooit meer te vergeten. O fschoon de meeste kinderen nog volop van hun vakantie genieten willen we het toch over het Z.L.M. schoolproject hebben, want net voordat de grote zomervakantie begon waren we getuige van het bezoek dat de kinderen van openbare basisschool te Seroos kerke (Schouwen) brachten aan het bedrijf van de heer W. v.d. Bossche. In één opzicht week dit bezoek een beetje af van het normale patroon want omdat deze school in dat kleine plaatsje slechts één ofïiciéle leerkracht telt, kwamen alle leerlingen gelijk op bezoek. Dat waren precies geteld achtien kinderen die zowel in de eerste als in de zesde klas zaten. "Jong en oud" door elkaar, maar ze hadden één ding gemeen, ze vonden het bezoek allemaal uiterst prettig en leerzaam. mogen in de melkstal ook een kijkje nemen en vanuit de melkput van onder tegen de koeien aankijken. Opeens moet ene zwartbonte Mientje hoognodig een kleine boodschap doen en kletterend spettert de urine op het beton. In dat opzicht is er nog niet veel veranderd, het normale spijsverteringspatroon is rytmisch nog hetzelfde gebleven. Giechelend en proestend van het lachen proberen de kinderen een beetje uit de spetters te gaan staan. Geeft niks zegt v.d. Bossche bedaard. Ze moeten toch ook we ten dat het nog steeds geen bionische koeien rijn. hektare uit te laten zetten. Zoiets geldt dan met name voor kinderen die al in de vijfde en zesde klas zitten. In feite zijn we nu ook bezig met een stukje praktisch rekenwerk. Zometeen wan neer we de dieren gaan bekijken dan zijn we ook bezig met de biologieles en zo zou je nog wel een heleboel andere voorbeelden op kun nen noemen. Een klein probleempje is bij ons dat we met kinderen van zes tot twaalf jaar de boer op gaan, terwijl het in feite alleen bedoeld was voor de hoogste klassen. Op onze kleine school was het overigens niet anders mogelijk. Daar om ook zullen wij als het projekt volgend jaar zou worden voortgezet niet meer meedoen want 't zijn alleen de zesde klassers die dit jaar de school verlaten en alszodanig ook het kon- takt met het scholenproject verliezen de andere klassen gaan gewoon door bij dezelfde school. dat de boer zelf geen melk lusttemaar laconiek opmerkte dat een ander het wel lust en dat hij het daarom via zijn koeien produceerde. De onderwijsinspectie in de regio verdient ten aanzien van dit scholenproject in Serooskerke ook een welverdiend woord van lof vanwege de vlotte manier van medewerking om de kinde ren in de gelegenheid te stellen het bedrijf te bezoeken. Overigens was voor mevr. Akkermans van het Z.L.M. sekretariaat dit bedrijfs bezoek ook erg interessant, want zij is het namelijk die o.a. zeer veel bijdraagt aan het gereedkomen van de Z.L.M. kinderkrant, maar daarnaast ook nog bezig met tal van andere aktiviteiten die be trekking hebben op het scholenprojekt en het werk geheel voor haar rekening neemt. Meestal gebeurt het meeste werk vanachter een buro, maar nu zag ze in de praktijk hoe het kontakt tussen boer en school tot stand komt, en kan ze ervaren welke schakel zij vormde in de keten die leidt tot het sukses van het Z.L.M. scholen project. Mevr. Reusken, v.d. Bossche en Mr. Oggel kijken vol belangstelling naar de prestaties van de kinderen. Aankomst op het bedrijf van l.n.r. de heer Bakker, mevr. v.d. Bossche, mevr. Akkermans en Mr. Jan Oggel. Op zo'n manier kom je al vroeg te weten hoe groot 1 hektare is. Mevr. v.d. Bossche kwam veel handen tekort om aan de vraag naar verse koemelk te voldoen. nimmer op bezoek waren op een landbouwbe drijf en daar vragen konden stellen aan de boer of de boerin. Nou van mij mogen ze vragen wat ze willen hoor, zegt v.d. Bossche, en ik zal ze proberen uit te leggen wat het allemaal bete kent en hoe het hier reilt en zeilt. De koeien zelf storen zich nauwelijks aan die kinderen die toch wel hun normale gang van doen een beetje veranderen. I ntussen wordt door mevr. v.d. Bossche uitge legd wat er nu verder met die melk gebeurt. Ook dat is weer een typisch voorbeeld van een gewijzigd patroon. De bussen zijn van de erven verdwenen en de kinderen hebben in de schoolboekjes nog maar weinig kunnen lezen over de moderne melktank. Maar daarin wordt nu ruimschoots voorzien. De melkleiding wordt gevolgd en de opslagtank wordt beke ken. Ineens komt Mr. Jan Oggel de Algemeen sekretaris van de Z.L.M. op het uitstekende idee om de kinderen een glaasje verse melk te laten proeven. Iedereen is daar voor in en mevr. v.d. Bossche zoekt onmiddellijk naar plastic bekertjes en begint te tappen. Wonder lijk vinden sommige kinderen het dat je zo maar iets staat te drinken dat een minuut of wat geleden nog onzichtbaar in een koebeest zat verborgen. Toch is het gewoon melk zoals ze die iedere dag wel een paar glaasjes drinken, maar dan komt dat spul uit een fles die door de melkboer is gebracht, die op zijn beurt vele kratten met flessen heeft gehaald bij de zuivel fabriek. Ja, ja, ze kunnen op school nog zo

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9