KNLC KOMMENTAAR w e hebben met enige ontsteltenis van de nieuwe regeling omtrent de opzet van het Staatsbosbeheer kennis genomen. Het kompromis houdt in dat de ambtenaren van het dienstvak Na tuurbehoud in het vervolg CRM-ambtenaren zullen zijn, waarbij Vervolg vergadering Hoofdbestuur AKKERBOUW VEEHOUDERIJ TUINBOUW A ugustus wordt vanouds de "oogstmaand" genoemd, maar toch acht ik het niet verantwoord om nu al voorspellingen te doen over de te verwachten kg-opbrengsten, aldus de heer H.C. van der Maas in zijn akkerbouwoverzicht. H et Hoofdbestuur besloot te informeren naar de reden waarom de mei-inventarisatie zo laat bekend is gemaakt. Voorts sprak het Hoofdbestuur zich uit voor het vooralsnog invoeren van een rekening-courant systeem inzake het sui- kerbietenkontraktenstelsel. Ten aanzien van de voorlich ting over Het gebruiken van gewasbeschermingsmiddelen in granen zal aangedrongen worden op een aktiever beleid (bestrijdingsadvies). Er dienen dienaangaande goede af spraken te worden gemaakt. Het Hoofdbestuur sprak zijn ongerustheid uit over de prijsontwikkeling van de (bak-) tarwe. I n zijn overzicht betreffende de veehouderij merkte de heer Van Veldhuizen op dat het weerbeeld in de afgelopen maand niet veel veranderde: weinig zon, te lage temperaturen en op de ene plaats veel te veel regen en op andere plaatsen de helft van wat er normaal in de maand juli valt. Daardoor is er geen optimale grasgroei en de maispercelen zijn voor velen nog een vraagteken wat de opbrengst betreft. D e heer J.A. Vogelaar begon zijn overzicht met de situatie in de glastuinbouw. De aanvoer van tomaten en komkommers loopt terug. Desondanks is de prijs te laag door de zware kon- kurrentie, vooral op de Duitse markt. Bij de paprika vond een verschuiving plaats van rood naar geel met gevolg prijsstijging voor rode paprika en prijsdaling voor het gele produkt. Sla werd in grote hoeveelheden aangevoerd tegen matige prijzen. De prinsessebonen waren een tijdlang duur, maar zakten in enkele dagen van 5,00 naar minder dan 1,00 per kg. De eerste spruiten werden inmiddels weer al aangevoerd en noteerden 3,00 tot 3,50 per kg. wf// Staatsbosbeheer Onwerkbaar Aanwezigen op de hoofdbestuursvergadering 6 augustus 1979 Weliswaar oogt bij de granen speciaal de wintertarwe gezien de slechte weersomstandigheden in het voorjaar thans niet onbe vredigend, maar het uiteindelijke resultaat zal sterk afhangen van het verdere weersverloop. Een hittegolf kunnen we zeker niet gebruiken. Voor wat betreft de konsumptie-aardappelen en zaai-uien schorten we ons oordeel in ieder geval op tot na de "groei- maand" augustus. Wel is de stand van de aardappelen momen teel redelijk tot goed. Ogenschijnlijk heeft de ontwikkeling van de uien ook een verbetering ondergaan, vergeleken met een maand geleden. De verkorting van het groeiseizoen als gevolg van het late, koude voorjaar kan bij de suikerbieten op zijn gunstigst nog gedeeltelijk worden gekompenseerd door ideale groeiomstan- digheden in de komende maanden. Een feit tekent zich bij dit soort beschouwingen èn in de praktijk weer overduidelijk af en dat is de volledige afhankelijkheid van het hemelwater voor de akkerbouw in het grootste deel van ons gebied. De regenbuien kwamen grillig verspreid terecht en dat zal straks ongetwijfeld plaatselijk en regionaal opbrengstver- schillen te zien geven bij onze rooivruchten. Hierna ging de heer Van der Maas in op de resultaten van de meitelling en maakte daarbij 3 opmerkingen vooraf: 1. Het C.B.S. kwam dit jaar erg laat met zijn cijfers; 2. Het areaal zaai-uien is niet per provincie uitgesplitst (wel licht eert kommunikatiestoornis tussen "akkerbouw" en "tuinbouw" op ambtelijk niveau?); 3. Waarom wordt nog steeds het areaal konsumptie-aardap pelen weergegeven in de grote "vergaarbak" van vroege- late- en pootaardappelen, terwijl bij de inventarisatie zelf een en ander wel apart wordt genoteerd? Bij de cijfers van de telling gaf de heer Van der Maas o.a. als kommentaar dat de verwachte grote stijging van het areaal wintertarwe werd bevestigd, dat de oppervlakte konsumptie- aardappelen plus pootaardappelen toenam met 6%, dat de in krimping van het areaal suikerbieten met 6% toch wel onver wacht was en tenslotte dat het totale aantal ha zaai-uien een onplezierige verrassing oplevert. Overigens durfde de heer Van der Maas zich nog niet wagen aan marktprognoses. Wel kunnen enkele feitelijke ontwikkelipgen worden gememoreerd, namelijk dat de prijs van aan te kopen pootgoed zich verhoudingsgewijze op een aanvaardbaar niveau beweegt en dat de prijs van de zaai-uien bij voorverkoop ge voelig daalde na het bekend worden van de areaalcijfers. Verder dat er ondanks de uitbreiding van de oppervlakte aardap pelen in ons land toch voor dit produkt een gematigd optimisme heerst, omdat er in Engeland en Duitsland inkrimping plaats- Al vele jaren zijn de ministeries van landbouw, CRM en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan het touwtrekken over de vraag wie de grootste verantwoordelijkheid voor het natuur- en landschapsbeheer in ons land dient te hebben. Van oudsher heeft het ministerie van landbouw en visserij een be langrijke taak op dit gebied vervuld; met name ook via de koör- dinerende werking van het Direktoraat-generaal Landinrichting en de daaronder ressorterende HID's-landinrichting. Met het toenemen van de belangstelling voor het natuurlijk milieu is er ook een toenemende belangstelling van CRM-zijde merkbaar geworden. Stukje bij beetje trachten daarbij CRM-ambtenaren meer zeggenschap over de natuur- en landschapszorg te verkrij gen. Dat heeft al tot heel wat, zeker voor ons als praktische Iandbouwmensen, uiterst bizarre situaties geleid, waarbij ambte naren van verschillende ministeries elkaar trachten af te troeven. Vooral het optreden van de uit CRM-kringen afkomstige na- tuurbeschermingskonsulenten gaf ons al vele malen de nodige ergernis. Het vertrouwen in de vertegenwoordigers van de over heid werd er in elk geval nogal door geschaad. De strijd spitst zich toe op de macht binnen het Staatsbosbeheer; zeker waar deze rijksdienst niet alleen haar zorgen tot het bosbeheer beperkt maar ook een zeer belangrijke vinger in de pap heeft waar het de zorg voor natuur en landschap in het algemeen betreft. Het lijkt er op dat uitvoerig beraad tussen beide ministeries nu tot een kompromisformule heeft geleid. Dat mogen we althans uit de brief van minister Van der Stee en staatssekretaris Wallis de Vries aan de Tweede Kamer opmaken. 8 vond, er positieve verwachtingen zijn voor export naar Enge land en omdat er geen dumping plaatsvond van vroege aard appelen uit België. Voor wat de konsumptie-tarwe en brouw- gerst betreft stelde de heer Van der Maas met bitterheid vast, dat de prijs voor de nieuwe oogst zich op een ergerlijk laag peil bevindt. De Brusselse richtlijnen kunnen weer onder het hoofdstuk "niet ter zake doende" gerangschikt worden. Als een der belangrijkste faktoren moet waarschijnlijk worden gewezen op de grote "oude voorraad" tarwe uit de overgangsperiode. In verband hiermee blijven eerder naar voren gebrachte wensen aktueel, namelijk dat er voor de oude oogst een voorjaarsinter- ventieregeling opengesteld had moeten worden en dat de noodzaak voor ook een voorjaarsinterventie voor baktarwe van de nieuwe oogst nu dubbel aanwezig is. Vervolgens stelde de heer Van der Maas nog enkele andere belangrijke punten aan de orde. a. De kostenstijgingen Aansluitend op de brief van de afdeling Axel zijn we van me ning dat het weer nodig is om die vanuit de praktijk te benade ren. Naast de "normale" kostenstijgingen zullen we ook gekon- fronteerd worden met de gevolgen van de energiekrisis. We zullen b.v. rekening moeten houden met een stijging van ca. 10% voor stikstofmeststoffen. Dat komt neer op 10,00 a 15.00 per ha voor de akkerbouw en voor de totale Nederlandse land bouw op 10 miljoen gulden. Dat is tweemaal zoveel als Minister Van der Stee beschikbaar stelde als bijdrage in de keuringskos ten; b. Samenwerking L.E.I.-cijfers geven aan dat op de grotere akkerbouwbedrijven in de periode '65-'76 45% bespaard is geworden op bewerkings- kosten (arbeid 60%, werktuigen 20%). Op de kleinere bedrijven lagen de bewerkingskosten ca 900.00 per ha hoger. Daaruit valt af te leiden dat door meer samenwerking veel zou kunnen worden bespaard! c. Voorlichting gewasbescherming Dit seizoen is hier en daar in de praktijk de mening versterkt dat van officiële zijde te voorzichtige adviezen worden gegeven, met dien verstande dat het aksent meer wordt gelegd op niet, dan op wel spuiten. Een en ander met gevolg dat in veel gevallen door een niet of te laat uitgevoerde bespuiting verlies aan opbrengst en/of kwaliteit moet worden geïnkasseerd. Dat is uiteraard geen goede zaak en daarom willen we dat signaleren, aldus de heer Van der Maas. er een driehoofdige Staatsbosbeheer-direktie komt en waarbij de natuurbeschermingskonsulent niet langer onder de HID-landin- richting zal ressorteren, maar onder nieuw te benoemen CRM- inspekteurs "natuurbehoud en openluchtrekreatie". Dit zal on getwijfeld zeer grote problemen in de praktijk geven. De aan stelling van weer nieuwe, naar mijn mening volstrekt overbodige, inspekteurs zal de besluitvaardigheid verder afremmen. De on zekerheid omtrent de koers van het beleid zal er ook door toe nemen. Me dunkt dat de toekomst voor het Staatsbosbeheer er daardoor niet rooskleuriger op is geworden. Wat mij daarnaast nog het meest dwarszit is dat in een tijd van bezuiniging zonodig een volstrekt overbodige uitbreiding van het CRM-ambtenaren- apparaat plaatsvindt. Ik zou voor dat geld binnen de begroting van Landbouw heel wat betere aanwendingsmogelijkheden kun nen opsommen. Al met al een weinig opwekkend geheel waarbij ik me afvraag of het werkelijk ook nodig was om als ministerie van Landbouw een dergelijk kompromis te sluiten. Eén ding moet in elk geval alle vertegenwoordigers, van welk ministerie dan ook, duidelijk zijn. Wij zullen als landbouwbedrijfsleven ons krachtig teweerstellen tegen elke verdere aantasting van onze positie als gevolg van dit kompromis. Het eindeloos gepraat rondom zaken als beheerso vereenkomsten, landschapsparken en dergelijke begint het agra risch bedrijfsleven immers toch al danig de keel uit te handen. LUTEIJN. A.J.G. Doeleman (voorzitter); G.P.A. van Nieuwenhuijzen (vice- voorzitter); S. de Visser (vice-voorzitter); Mr. J. Oggel alge- meen-sekretarisR. 'Hoiting (sekrelaris); L.J. van Gastel (kring Schouwen-Duiveland); M.C.J. Kosten (kring Tholen); H.C. van der Maas (kring Noord-BevelandK. Dees (kring O. Zuid-Be veland); J. Nieuwenhuyse (kring W. Zuid-Beveland); C.J. Alme- kinders (kring W. Zeeuws-Vlaanderen); A.v. Hoeve (kring Axel); J. Scheele (kring Hulst); W. van Veldhuizen (kring O. en M. Brabant); B.H. Maijers (kring Langstraat); G.J. de Jager (kring A Itena-Biesbosch); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); J. A. Vogelaar (tuinbouw); C. de Visser (veehouderij); J. Flikweert (P.J.Z.); ad viserende leden: Ir. M. Sanders; Ir. H. Heringa; mevr. J. Donken; mevr. C L. Kloet; W. Koster; Z.L.M.-instellingen: Mr. H. van Es; B. Veerbeek; J. Markusse; J.C.B. Priem. Een gunstige augustusmaand en een goede herfst kunnen hier nog veel veranderingen in brengen, doch de veehouderijbedrij ven hebben tot nu toe onder zeer wisselvallige omstandigheden moeten produceren, waardoor de melkopbrengst achter is ge bleven bij de verwachte hoeveelheid. De veehouderij en de zuivelindustrie zullen moeten trachten onder ongunstige omstandigheden toch nog zo goed mogelijke resultaten te behalen. De zuivel wordt gekonfronteerd met goedkopere Nieuw-Zee- landse boter alsmede met de hoge koers van de gulden, ten opzichte van Engeland, Frankrijk en Italië. De veehouderij krijgt geen lastenverlichting met betrekking tot de keuringskosten in de vleesindustrie, uitgezonderd de pluim veehouderij. De heer van Veldhuizen meende dat gezien de ook hier aanwezige tekorten het alleszins redelijk zou zijn hier zo spoedig mogelijk wat aan te doen. Het marktgebeuren werd in de afgelopen maand door vakantie en weersomstandigheden beïnvloed. Er was iets meer aanbod dan vraag. Door ruimere grasgroei krijgt men een meer gespreid aanbod en een betere vraag naar gebruiksvee, wat zeker de prijzen ten goede zal komen. De varkensprijzen zijn onveran derd, waarbij dan wel gemeld moet worden dat dit niet voor de voederprijzen geldt. De biggenprijzen kunnen zich handhaven, mede onder invloed van de export. In de zomer en herfst worden weer vele fokveedagen georgani seerd, zowel plaatselijk, regionaal als landelijk. Dit geeft de veehouder gelegenheid om zich opnieuw op de hoogte te stellen van datgene wat in de fokkerij te bereiken is, alsmede kennis te nemen van de prestaties der diverse vaderdieren. Aan het slot van zijn betoog feliciteerde de heer Van Veldhuizen de zeeuwse veehouderij voor de tweede 100.000 kg koe. Er blijkt uit dat ook hier door goede verzorging prestaties mogelijk zijn welke ver boven het gemiddelde liggen. Naar aanleiding van het veehouderij-overzicht was het Hoofdbestuur van mening dat, gezien de hoge krachtvoer- prijzen en de matige voederwinning, de toekomst met enige zorg tegemoet moet worden gezien. Wat de fruitteelt betreft ging de heer Vogelaar vooral in op de oogstvooruitzichten. In Nederland wordt een wat kleinere ap- peloogst verwacht dan vorig jaar. Vooral Golden Delicious zal er nogal wat minder zijn. Er is al veel hagelschade. Peren zullen er iets meer komen dan in 1978 met o.a. een grotere oogst Conference, doch een lagere produktie van Cornice. In West-Europa wordt een appeloogst verwacht, die 10-15% groter is dan vorig seizoen. Er is vooral meer Golden. In ons land kan men bij de vroege peren nogal konkurrentie verwach ten van Jules Guyot en Morettini uit Italië en Frankrijk. Bij de latere rassen zal de konkurrentie veel minder zijn, mede omdat men in België een kleine pere-oogst krijgt. Globaal zijn de vooruitzichten voor de afzet van de peren (en dan vooral de latere rassen) weer gunstiger dan voor de appels. De Franse telers zullen weer al vroeg op de markt zijn. Het plan is om vanaf 10 augustus Golden aan Engeland te leveren en vanaf 20 augustus elders in West Europa. Door de te verwachten grote Europese appelproduktie is er weinig animo om op stam te kopen. Toch acht de heer Vogelaar het niet uitgesloten dat voor goede kwaliteit straks een betere prijs zal worden betaald dan in het voorgaande seizoen. Dit mede wegens de vele hagelschade en de kleinere binnenlandse oogst. De afzet van de Golden van oogst 1978 toonde geen verbetering. De Franse voorraden zijn nu vrijwel verdwenen, maar in ons land zit er nog veel. De prijs van import Granny Smith blijft hoog, namelijk 1,80 2,00 per kg. Verheugend achtte de heer Vogelaar het dat het Produktschap heeft besloten bepaalde kwaliteiten van enkele rassen verplicht in eenmalig fust te doen aanvoeren. Hoewel de. presentatie een zeer belangrijke faktor is, moet toch gewaarschuwd worden dat de kwaliteit van de inhoud nog be langrijker is. In dat opzicht is het ook een goede ontwikkeling, dat zowel de Veilingkeurmeesters, het K.C.B., als de A.I.D. met de jodiumtest zullen gaan opereren, teneinde het onrijpe fruit zoveel mogelijk te weren. Er wordt dus momenteel door het bedrijfsleven hard gewerkt aan de kwaliteit en presentatie van ons fruit. Het is daarom, aldus de heer Vogelaar, erg teleurstellend dat de Minister nogal afwijzend gereageerd heeft op de herinplantpremie, die wij als punt één zien voor de overlevingskansen van de Nederlandse fruitteelt. et Hoofdbestuur meende dat de voornemens van minis ter Van der Stee t.a.v. de herinplant en de hagelverzekering nogal onduidelijk zijn. De minister zoiTzich hierover kon- kreter dienen uit te laten. Wat de beslissing van het bakte - rievuur perevuur) betreft zal de Z. L. M. druk blijven uitoe fenen om deze ziekte doelmatig te bestrijden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8