ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT Hoe denk je als toekomstige jonge boerin over het Agrarisch Jongeren Werk?? A, R.A.K. Tholen/West-Brabant W e organiseren vooral diskussie-avonden die iets met het landbouwbeleid te maken hebben, dus met onze eigen toekomst als boer-zijn. Afgelopen jaar zijn dat o.a. avonden geweest over bedrijfsovername 'en middenbedrijven-beleid (Boer Blijven), waarbij we vooral in kleine groepjes over het onderwerp gepraat hebben aan de hand van bepaalde vragen of stellingen. I IKiiZ I k wil me eerst even voorstellen, om een beetje duidelijk te maken hoe mijn situatie ligt, en omdat die situatie waarschijnlijk ook voor een deel mijn gedachten bepaalt t.a.v. het A.J.W. Ik ben 23 jaar en pas getrouwd met een jonge boer die nog voor bedrijfsovername staat: we wonen op dit moment nog niet op de boerderij. Nu werk ik nog als administratief medewerkster op een landbouwmechanisatiebedrijf, maar ik wil graag in de toe komst mee gaan werken op de boerderij. De aantrekkelijke kant van het werk dat ik nu doe, is het feit datje maandelijks een vast saiaris ontvangt, dat toch wei goed van pas komt, én de vrij grote stap van thuis - werk naar getrouwd - boerderij, is niet zó groot. Je hebt nu ook al eén beetje de mogelijkheid om nieuwe sociale kontakten op te bouwen. H E en van de zes regio's die in het ZAJK samenwerken wordt gevormd door de Regionale Agrarische Kommissie Tholen/West-Brabant met ais centrum Steenbergen. Het ZAJK bevat dus ook nog een stukje West-Brabant, te weten het werkgebied van de PJZ-afdeling Fijnaart, de voormalige PJZ-afdeling Steenbergen, de KPJ-afdeüngen Steenbergen, Dinteloord, Stampersgat en Halsteren en in Zeeland dan de PJZ-afdeling Tholen/St. Philipsland. We hebben zo'n 70 a 80 leden, waarvan ongeveer de helft tot de aktieven gerekend kan worden, d.w.z. dat dezen hun gezicht min of meer regelmatig op aktiviteiten laten zien. Gezien het aantal jonge boeren (boerinnen!! - er zijn er pas (of al?) twee lid) dat in ons gebied woont, zouden het er veel meer kunnen zijn, maar ja WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAÏJ samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. D H Lian Korst-Dingemans D IViarmus Geuze Het nieuwe PJZ-seizoen 19 augustus Visdag P.J.Z. Schouwen-Duiveland r Z.R.J.K. Reda kt ie adressen 1 Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379 Rein Jan Hoek, Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 eze vraag werd me een tijdje geleden gesteld. Er werd erbij gevraagd of ik mijn gedachten hierover op papier wilde zetten, en tevens werd mijn mening gevraagd over het idee dat ontstaan is om praatgroepen op te richten voor jonge boerinnen. Het A.J.W. zou namelijk voor jonge boerinnen te technisch en beroepsmatig zijn. - et. A.J.W. is een club die tot doelstelling heeft de belangen behartiging, bewustwording en de beroepsvorming van de jonge boer. Ik aenk dat dit ook voor de jonge boerin geldt. De laatste tijd wordt ook hier steeds meer de nadruk op gelegd. Een tijd geleden kreeg ik steeds meer belangstelling voor het A.J.W., o.a. door het feit aai ik in de toekomst waarschijnlijk boerin zou worden, en ook doordat de andere leden zeiden dat je daar ais toekomstige boerin hét een en ander zou kunnen leren. Toen 'neb ik me als lid aangemeld. Bewustwording en beroepsvorming komen voor mij op de eerste plaats, omdat ik hiervan het meeste kan leren. Ondanks hei feit dat mijn vader ook boer is, was ik toch voor een groot gedeelte de boerderij al ontgroeid, en heb ik geen enkele agrarische opleiding of kursus gevolgd. (Nog niet?) Het is niet alleen een mannenzaak. _De vaste inhoudelijke stof betekent voor jonge boerinnen ook een stuk remming om lid te worden. Het is ook een mannenclub: hier wordt veei van uitgegaan. Dit betekent echter dat andere punten die de aandacht verdienen binnen het A.J.W. verloren gaan, zoals een avond over bedrijfsovername. Hier kun je samen naar toe gaan en er later over praten. Op deze manier raak je er goed bij betrokken en zul je vaker naar de bijeenkomsten gaan omdat je vertrouwen groter wordt. O ok als er jonge boerinnen zouden besluiten om in een werkgroepje mee te werken, zou dit versneld werken t.a.v. dit probleem. Dit kan misschien ook andere effekten teweeg bren gen, zoals meer sociale aspekten die naar voren zouden kunnen komen, want er bestaat ook nog het probleem dat veel jonge boeren alleen maar lid zijn van b.v. het A.J.W. en vaak ook alleen maar beroepsmatig denken omdat er geen enkele andere club is waar ze bij aangesloten zijn. In veel gevallen voelen ze zich te oud voor de K.P.J. of P.J.Z. etc Daarom moet er meer ontspanning zijn. Ik denk dat deze dingen erg belangrijk zijn en een goede samenwerking mogelijk maken. Veel boerinnen zijn ook niet op de hoogte van de kursussen die je via het A.J.W. of de standsorganisaties kunt volgen en waar je veel van kunt leren i.v.m. de landbouw. Er moet meer publiciteit gemaakt worden rondom het feit dat het A.J.W. er ook is voor de jonge boerinnen en meisjes die interesse in de landbouw heb ben. Je moet echter als jonge boerin er wel zelf aan werken. Je moet veel lezen, erover praten en je interesse zoveel mogelijk uitbou wen. l is vrouw van een jonge boer wordt je tegenwoordig steeds meer gekonfronteerd met belangrijke beslissingen in het bedrijf of t.a.v. het bedrijf, en ik vind datje mee moet kunnen praten. Er komt ook steeds meer bij kijken. De ekonomische kant van de zaak eist ook steeds meer kennis en inzicht, o.a. de boekhouding is een taak die vaak door de boerin gedaan wordt, of samen, maar je moet wel zorgen dat je op de hoogte bent van de financiële zaken. Je moet mee kunnen denken en werken en het is belangrijk datje dit samen kunt doen. .et A.J.W is voor jonge boerinnen soms technisch en beroepsmatigdus een beetje zware stof, en in verband hiermee werd mij gevraagd hoe mijn gedachten zijn t.a.v. praatgroepen die opgericht zouden kunnen worden voor de jonge boerinnen om er op deze manier beter bij betrokken ie geraken. Ik twijfei aan het effek>; van deze groepjes omdat dit aparte klubies zullen woraen die geen betrokkenheid mei het A.J.W hebben. Dan blijft er nóg een afstand. Ik aenk dat het binnen het A.J.W. inogehik moet zijn het voor jonge boerinnen aantrekkelijker te maken om naai de bijeen komsten te gaan en nier ook iets van mee te nemen. Wat doet onze rak zoal een heel jaar? Enkele gespreksgroepjes hebben gepraat over koöperaties cn vertegenwoordigingen in jongerenraden, over landbouwbeleid aan de hanc van Rotonde en over ruimtelijke ordening o.a. aan ae hand van het streekplan West-Brabant. Afgelopen winterseizoen organiseerden we ook cursussen over belastingen, verzekeringen, suikerbieten en technische kursussen in Schoondijke In de vroege zomer gaan we meestai een keer de boer op om bij enkele kollega's te kijken hoe die I doen. it voorjaar werd praktisch al onze energie opgeslorpt door het aktievoeren tegen het o.i. totaal verkeerde EEG-beleid voor de boeren. Hierbij hebben we burgers en kollega-boeren proberen duide lijk te maken, dat het er in deze tijd van bezuinigingen bij de jonge boeren niet om gaat om méér te vragen dan waar we recht op hebben (vgl. de ambtenaren-bonden), maar niets meer of minder dan juist datgene waar we inderdaad recht op hebben. Als minister Van der Stee voor de radio zegt dat de akkerbou wers met 4-5% kostenstijging kampen en als hij dan "min of meer tevreden" uit Luxemburg terugkomt met de een ieder bekende resultaten van de prijsbeslissingen, dan zóu je 2o'n man toch. Hebben onze akties dan geen direkte extra prijsverhoging tot resultaat gehad (wie had dat verwacht), dan hebben zé toch veel publiciteit gehaald en zo veel mensen geïnformeerd, iets waar we in de toekomst beslist nog wat aan kunnen hebben. "V oor geïnteresseerden in onze RAK volgen hieronder de na men van onze bestuursleden: Toon Akkermans, tel. 01641-2642 Ko Brooymans, tel. 01676-445 (Nieuw-Vossemeer) Ko Brooymans. tel. 01667-385 (Tholen) Mannus Geuze (voorzitter), tel. 01662-465 Wim Korst (adviserend lid) Pieter-Aard Maris, iel. 01186-3770 Niels Moors, tel. 01670-4868 Tome de Schutter (sekretaris/penningmeester), rel. 01670-3571 Voordat je met het maken van nieuwe plannen begint, is het nuttig om met het bestuur (en de werkgroepen of kommissies, als die er zijn) het verloop van dit seizoen eens na te bespreken. Vragen, die daarbij aan de orde kunnen komen zijn: zijn we tegemoet gekomen aan de programma-wénsen van de leden hoe zijn de verschillende aktiviteiten verlopen? Voldeden ze aan de verwachtingen, die we er van hadden? Verliep de organisatie goed? Hoe was de belangstelling van de leden? Waarom was die groot, matig of klein? hoe verliep de jaarvergadering? Zijn alle besluiten uitge voerd? zijn we tevreden over de manier waarop we als bestuur gedraaid hebben? Wat moet veranderd of verbeterd worden? Bij zo'n nabespreking krijg je goede en minder goede ervaringen van dit seizoen op een rijtje en stootje op dingen, waar je niet aan toe gekomen bent of die je eigenlijk wel anders zou willen. X- X- Ot' De gegevens uit die nabespreking zijn de aanzet voor nieuwe plannen in het komend seizoen! Waarmee moet je rekening houden bij je plannen voor het vol gend seizoen? 1) Op de eerste plaats verwerk je de gegevens uit de nabespre king van dit seizoen, waaruit automatisch een aantal zaken voortkomen, die het volgend seizoen anders/beter zullen moeten. 2) Op de tweede plaats zoek je naar een programma-aanbod, dat gericht is op veelzijdigheid. Je kunt ook zeggen: een programma, waarin zowel sport en spel als kreativiteit en vorming een plaats hebben. Je kunt als bestuur een voorstel voor een aantal aktiviteiten doen, maar belangrijk is ook te weten, welke ideeën de leden hebben en vanuit hun wensen een programma-opzet te maken (tips voor de manie' waarop je dat kunt aanpakken, vind je m Kern en K eur nr. <31nog verkrijgbaar op het sekretariaat). 3) Op de derde plaats streef je naar een zo groot mogelijke betrokkenheid van de leden bij de uitvoering van het pro gramma, m.a.w ie verdeeit het werk over zoveel mogelijk schouders. 4) Op de vierde plaats zorg je voor een zo goed mogelijke training van bestuur en leiding. Alleen wanneer bestuur en leiding goed zijn voorbereid op hun taak, kunnen de ge maakte plannen resultaat hebben. Het volgen van kursussen en -weekends en van trainingsaktiviteiten kan daarbij een goed hulpmiddel zijn. Houd dus bij je planning rekening met de data van kursussen en weekends, die je bij de vormings kommissie kunt opvragen. Een prettige vakantie toegewenst en een goede start van het nieuwe seizoen! 8.00 uur Verzamelen bij Restaurant Bra (bij viadukt) 8.30 uür Vertrek haven Bruinisse Kosten: 10,— voorleden; 15,— voorniet-leden Eten en drinken is niet bij de prijs inbegrepen, maar wel aan boord verkrijgbaar. Voor aas kan evt. gezorgd worden. Opgaven vóór 10 augustus bij Chris v.d. Boschrtel. OU 14 - 2195. Enthousiaste hengelaars: Dit is iets voor jullie! Niet hengelaars: Kom ook, want het is gezellig...

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6