q Pachtzaken Sparen via levensverzekering? gropatax Mi N u het sparen via een kapitaalsverzekering wederom in de lift zit, althans meer in de belangstelling is komen te staan, willen wij eerst de bekendste vorm van levensverzekering "de ge mengde verzekering" onder de loupe nemen. Deze verzeke- ringsvorm keert het verzekerde bedrag uit, zowel bij het over lijden van de verzekerde, binnen een tevoren overeengekomen periode, of bij zijn of haar leven: aan het eind van die periode. D e uitkering uit een gemengde verzekering kan zonodig ge bruikt worden om t.z.t. af te rekenen met de fiskus bij beëindi ging van het bedrijf. De Fiskale Oudedags Reserve (FOR) legt immers e^i fiskale claim op uw bedrijf bij beëindiging daarvan. Deze z.g.n. FOR-rekening wordt per jaar opgebouwd. Het maximale bedrag per 31 december 1978 kan 46.437,— be dragen. Dit maximale bedrag zal slechts door weinigen zijn bereikt daar de winsten de laatste jaren dan 80.000,— tot 100.000,— hadden moeten bedragen. Helaas zijn dat er maar al te weinig. Deelname aan deze FOR-regeling betekent uitstel van het betalen van belasting, daar deze verschoven wordt naar een later tijdstip. Belangrijk is, dat men de verschuldigde belas ting voor de financiering van het bedrijf kan gebruiken. Dat levert uiteraard een rentevoordeel op. De reservering voor de FOR vindt plaats van de top van het inkomen, die het zwaarste wordt belast. Opheffing van deze FOR-rekening bij bedrijfs beëindiging heeft fiskale konsekwenties en daar moet rekening mee gehouden worden. Bij steeds hoog terugkerende winsten kan een vrij hoge FOR-rekening ontstaan en het kan dan van belang zijn dat fiskaal via een uitkering van een gemengde verzekering kan worden afgerekend. Het privé vermogen bet- semd voor de rustige oude dag moet dan niet of althans minder worden aangetast. E en van de belangrijke voordelen van een dienstbetrek king is datde werknemer recht heeft op vergoeding en hulp volgens de bepalingen van een aantal sociale verzekerings wetten, de zogenaamde werknemersverzekeringen. H et vorenstaande kan zeer belangrijk zijn, indien tenge volge van de slechte resultaten uit eigen bedrijf een part-ti me-dienstbetrekking wordt aanvaard, waarbij dan de kwes tie van het verplicht verzekerd zijn, alsook de medeverze kering gelijk aan de orde komen. Dan is het goed te weten of de mede-verzekering wel of niet van kracht is om eventueel de eigen verzekering te kunnen beëindigen en op die wijze te komen tot premie-besparing. Veerbeek. Over Grond en D e minister was van mening, dat de struktuur van het vorige Pachtnormenbesluit niet meer in alle opzichten leidde tot een juiste beloning van de produktiefaktor grond in het licht van de bedrijfsresultaten en dat met name daarom de pachtnormen struktureel dienden te worden aangepast en de pachtprijzen van gronden van goede kwaliteit op substantiële wijze dienden te D eze maxima gelden bij gemiddelde externe produktie-om- standigheden van het land. Onder externe produktie-omstan- digheden worden onder meer verstaan de waterhuishouding, de ontsluiting, de verkaveling, de perceelsvorm, de perceelsgrootte, de ligging en de bereikbaarheid van het land ten opzichte van de gebouwen. PACHTPRIJZEN ijn vorig artikel eindigde ik met de volgende zinsnede "Een levensverzekering anno 1979 kan belangrijk zijn, niet alleen om de nabestaanden financieel veilig te stellen, zij kan ook belangrijk zijn bij het sparen om iets achter de hand te hebben voor de oudedag of voor een bepaald doel b.v. beëindiging van het bedrijf'. Welnu wij willen dan ook daarop verder voort borduren. De gemengde verzekering Het betreft hier een verzekeringsvorm die altijd tot uitkering komt en dit laatste spreekt veel mensen wel aan. Het tijdstip van uitkering kan dus zijn, de overlijdensdatum van de verzekerde, dan wel de expiratiedatum van de verzekering als de verzekerde nog in leven is. Deze verzekeringsvorm dient beide hoofddoelen van de levensverzekering: t.w. de financiële verzorging van de eigen oudedag van de verzekerde en de financiële verzorging van nabestaanden bij zijn overlijden. Praktijkvoorbeeld E en zelfstandige ondernemer, 45 jaar oud, heeft een risiko- verzekering van 100.000,— die alieen uitkeert bij zijn overlij den als dat plaats heeft voor zijn 65-ste verjaardag, met als enige doel zijn vrouw financieel veilig stellen bij een eventueel vroegtijdig overlijden. Hij is nu ruim twintig jaar ondernemer en de moeilijkste jaren zijn voor hem achter de rug, althans in financieel opzicht. Zijn bedrijf begint nu te floreren, en de kop is van de aanvangsschulden verdwenen. Hij kan nu wat geld opzij gaan leggen om daarvan later op oudere leeftijd te kunnen profiteren. Terecht meent hij op een leeftijd te zijn gekomen om te gaan denken aan verzorging van zijn oudedag, dit meestal gepaard gaande met bedrijfsbeëindiging en de daarbij om de hoek kijkende fiskale problemen. Er moet dan veelal nog al wat geld op tafel komen om met de fiskus te kunnen afrekenen. Hij sluit een "gemengde verzekering" bij het OBF groot 100.000,— uit te keren na 20 jaar bij in leven zijn dan wel onmiddellijk bij zijn overlijden. Jaarpremie 4.467,— Als het winstpercentage bij deze onderlinge maatschappij in dezelfde mate zal blijven stijgen zoals in de laatste verstreken twintig jaren, zal de verzekeringsmaatschappij maar liefst pl.m. 150.000,— op de einddatum moeten uitkeren. Aan premie is dan betaald 20 x 4.467,— 89.340,— In komstenbelasting moet over de verzekeringsuitkering niet be taald worden, ook niet over de in de uitkering aanwezige rente. Sparen voor straks. Uit: Euroforum. Dit laatste is met de erg hoge belastingtarieven in ons kleine landje wel erg gunstig. Belastingclaim bij bedrijfsbeëindiging Voor alle duidelijkheid daarom nogmaals: de oudedagsre- serve die ondernemers ten laste van hun inkomen mogen vormen, is geen oudedagsvoorziening in de gebruikelijke zin van het woord, maar veel meer een vorm van belastinguit stel Hierover bestaat nogal wat misverstand. Een kapitaalsuitkering voor afrekening belastingclaim kan daarom belangrijk zijn. Voorzichtigheid bij het sluiten van een dergelijke verzekering is wel nodig. Immers een zware verzekeringspremie kan de voor delen van de FOR geheel doen verdwijnen. De FOR is ingesteld om met fiskale faciliteiten middelen voor de oudedag te kunnen reserveren, die voor de financiering van het bedrijf beschikbaar blijven. Dat is het hoofddoel van de FOR-regeling en een ver zekeringsuitkering kunt u eventueel gebruiken om u tegen de gevolgen van een hoge belastingclaim te dekken. Niet meer en niet minder. Jonge ondernemers E en jonge ondernemer zal het sparen via een kapitaalsverze kering nog even uitstellen. Primair voor hem is dat zijn schulden zo laag mogelijk blijven en dat deze schulden gedekt zijn via een verzekering die alleen uitkeert bij zijn overlijden. Het zou dwaas zijn als deze jonge ondernemer nu reeds hoge spaarpremies zou gaan betalen. Daarover echter in mijn volgend artikel meer. Cevaal Dit zijn o.a. de Ziektewet - Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering - de werkloosheidswet en de Ziekenfonds wet. Deze wetten hebben tot doel de werknemers te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van arbeidsongeschiktheid we gens ziekte en ongeval van zowel korte als lange duur, alsook de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloos heid en voorts de werknemers een doeltreffende geneeskun dige verzorging te waarborgen. Over deze laatste wet, de ziekenfondswet, wil ik het deze keer met U hebben. Indien U een arbeidsovereenkomst sluit met een werkgever mag V ervan uitgaan, dat alle sociale verzekeringswetten op U van toepassing zijn. Toch komt het helaas nog regelmatig voordat in bepaalde gevallen de werkgever geen premie voor de sociale verzekering heeft afgedragen. Daar om is het goed om ingeval van twijfel zelf navraag te doen bij het G.A .K. of de door U bedoelde werkgever bij deze instelling bekend is. Dit om te voorkomen dat mogelijk later uw uitkering gevaar zou kunnen lopen. Eoor de Ziekenfondswet is eigen initiatief toch al voorge schreven. U moet zich zelf aanmelden bij een door U geko zen algemeen ziekenfonds onder opgaaf van de gezinsleden, die voor medeverzekering in aanmerking komen. Daarbij moet ook een getekende verklaring van de werkgever wor den overgelegd, terwijl bij verandering van werkgever op nieuw een werkgeversverklaring moet worden ingeleverd. Verplicht verzekerd voor de ziekenfondswet zijn alle werk nemers die een privaatrechtelijke arbeidsverhouding hebben gesloten met een werkgever, waarbij het vast overeengeko men loon niet meer mag bedragen dan f 38.150,— per jaar. Naast deze kategorie verzekerden zijn als verplicht verze kerde ook aangewezen personen die een uitkering ontvan gen krachtens de Ziektewet, de Werkloosheidswet, de Wet Werkloosheidsvoorziening etc. In het algemeen kunnen gratis medeverzekerd zijn de echt genote of echtgenoot die tot het huishouden van de verze kerde behoort en de eigen stief- of pleegkinderen voor wie recht op kinderbijslag bestaat. De voorwaarde is daarbij dat de verzekerde als kostwinner is aan te merken. Dit is het geval, indien het gezamenlijk inkomen van man en vrouw in de regel tenminste voor de helft bestaat uit loon waaraan de verplichte verzekering is gebonden. De volgende voorbeel den kunnen hiervan worden gegeven: Loon man f 10.000,— Winst uit onderneming f 20.000,— Totaal inkomen f 30.000,— In dit geval is het loon minder dan de helft van het totale inkomen, waardoor alleen de man verplicht verzekerd is. De vrouw en kinderen zijn niet gratis mede-verzekerd. Loon man Winst uit onderneming Totaal inkomen f 25.000,- f 10.000,- f 35.000,- ln dit geval zijn de vrouw en kinderen wel gratis medever zekerd, daar het loon meer dan de helft van het totaal inkomen uitmaakt. 15 ij de vaststelling van pachtprijzen hebben wij te maken met het Pachtnormenbesluit 1977, dat op 15 oktober 1977 van kracht is geworden. In dit pachtnormenbesluit worden regels gesteld ten aan zien van de hoogst toelaatbare pachtprijzen. Blijkens de nota van toelichting van minister Van der Stee op dit Pachtnormenbesluit moeten de regels normen) strek ken tot bevordering van pachtprijzen, welke in een rede lijke verhouding staan tot de bedrijfsuitkomsten bij een behoorlijke bedrijfsvoering, met dien verstande, dat bij het vaststellen van die regels de redelijke belangen van de verpachter mede in acht worden genomen. worden verhoogd. Tot zover de nota van toelichting. Thans het Pachtnormenbe sluit zelf, waarbij ik me beperk tot bouw- en grasland. In het pachtnormenbesluit heeft men gekozen voor 4 grond soorten en 3 kwaliteitsklassen, waarbij men voor iedere grond soort en kwaliteitsklasse de maximale basispacht heeft aange geven. Deze maximale basispacht bedraagt voor: Kwaliteitsklasse I II III 1. Zeekleigronden 470 320 230 2. Rivierkleigronden 340 260 170 3. Zand-en dalgronden 360 270 180 4. Veengronden 290 220 150 Naast de basispacht kent men toeslagen of aftrekken indien de externe produktie-omstandigheden afwijken van het gemiddel de. Deze tóeslag of aftrek bedraagt voor zeekleigronden maxi maal 230,— en voor de overige grondsoorten maximaal 170,— Dit houdt derhalve in, dat er een toeslag op de basis pacht dient te komen, indien de externe produktie-omstandig heden beter zijn dan het gemiddelde en een aftrek, indien ze onder het gemiddelde liggen. Op dip moment lopen er een aantal beroeps-procedures bij de Centrale Grondkamer tegen door de Grondkamer vastgestelde pachtprijzen. De pachters wijzen daarbij met name op de ver schillen tussen het Zuid-Westen en 'de nieuwe polders voor wat betreft het opbrengend vermogen van grond, de bruto-op- brengsten in guldens per ha en het netto-overschot in guldens per ha, zoals deze uit de L.E.I.-cijfers naar voren komen. Daar naast heeft men bezwaar aangetekend tegen de vastgestelde toeslagen voor de externe produktie-omstandigheden. Met deze pachters wacht ik met belangstelling de uitspraken van de Centrale Grondkamer af! Mr. H. van Eu.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4