HOOFDBESTUUR Z.L.M. VERGADERDE D e algemene Vergadering van de Z.L.M. werd door het Hoofdbestuur definitief vastgesteld op maandag 3 de cember 1979. De vergadering wordt gehouden in "de Prins van Oranje"' te Goes. Inleider is de minister van Landbouw en Visserij, Mr. A. van der Stee. Er wordt nog nagegaan of er "een nieuwtje" is in te voeren door de vergadering de gehele dag te laten duren. In deze verga dering zal afscheid worden genomen van vice-voorzitter S. de Visser. H et Hoofdbestuur besloot bezwaar aan te tekenen tegen het voornémen van de minister van Verkeer en Waterstaat om het vervoer van bepaalde gewasbescher mingsmiddelen via de veerponten over de Westerschelde zuidelijke landbouw maatschappij Het is 'n luizen jaar. Regelmatig moest worden gespoten om gewassen gezond te houden en opbrengstderving te voorkomen. Overdracht van gronden Zorg om de toekomst A Igemene vergadering Overige zaken '_D z.l.m VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1979 66e jaargang - No 3493 land- tuinbouwblad H et Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij^. L.M.)heeftinzijnopmaandag6augustus 1979 te Bergen op Zoom gehouden vergadering besloten de samenstelling van het Dagelijks Bestuur van de Z.L.M. te wijzigen. Vanaf 1 januari 1 980 zullen de voorzitters van de kommissies Akkerbouw, Veehouderij, Tuinbouw en Grondgebruik deel uitmaken van het Dagelijks Bestuur. Tevens werd besloten vanaf die datum te volstaan met één vice-voorzitter. Voor 1 980 blijft de heer G.P.A. van Nieuwenhuijzen aan als vice-voorzitter. Daarna zal het Hoofdbestuur uit een geheel open voordracht een nieuwe vice-voorzitter kiezen. De heer S. de Visser treedt per 1 januari 1 980 op zijn verzoek terug als vice-voorzitter van de Z.L.M. De uitbreiding van het Dagelijks Bestuur is vooral gedaan om het beleid beter te kunnen voorbereiden. Een en an der is uitdrukkelijk niet bedoeld om het funktioneren van het Hoofdbestuur te beperken. H et Hoofdbestuur wijdde een uitvoerige diskussie aan de problemen die zich voordoen bij de overdracht van met name verpachte gronden. Door de gestegen grond prijzen is er een groot verschil ontstaan tussen de ver pachte waarde en de vrije waarde. Fiskaal wordt dan gesproken van het z.g. pachtersvoordeel, Bedrijfsover- drachten (van ouders op kinderen) worden daardoor zeer bemoeilijkt en in bepaalde gevallen in feite onmogelijk. Besloten werd dit punt landelijk aan de orde te stellen middels een brief aan het K.N.L.C. H et Hoofdbestuur besprak diepgaand een brandbrief van de afdeling Axel van de Z.L.M. De afdeling stelt in zijn brief dat de toekomst voor de land- en tuinbouw er erg somber uitziet. In het verleden is aan de landbouw tien tallen procenten aan inkomen onthouden. De sterk stij gende energiekosten zullen uiteindelijk door de land bouw moeten worden opgebracht. Met name de huidige regering moet op zijn plichten tegenover de zelfstandigen worden gewezen daar vele zelfstandigen juist aan de re geringspartijen hun vertrouwen hebben geschonken. De grote boosdoener die de achterstand heeft veroorzaakt is de faktor loon en sociale lasten. De afdeling Axel pleit er daarom voor dat het gehele bedrijfsleven (landbouw, middenstand, horeca, schippers, visserij etc.) de handen ineen slaan en gezamenlijk naar buiten treden. Deze brief was voor het Hoofdbestuur aanleiding om zijn zorg uit te spreken over het totale landbouwbeleid. Verontrusting was er ook over de energieprijzen. Via het K.N.L.C. zal dit punt aan de orde worden gesteld met het verzoek daaro ver berekeningen op te stellen, mogelijk via het Land bouw Ekonomisch Instituut (L.E.I.). Wat de strekking van de brief betreft was het Hoofdbestuur van mening dat deze een sterk politieke inslag heeft. Oplossingen zullen dan ook langs politieke weg gevonden moeten worden. drastisch aan banden te leggen. Voor sommige middelen betekent dit voornemen zelfs een algeheel verbod. Voor landbouwend Zeeuws-Vlaanderen zal dit zonder meer problemen opleveren. Naar aanleiding van een rapport van het Ekonomisch Technologisch Instituut voor Zeeland over de mogelijke vestiging van een lagere agrarische school in West Zeeuws-Vlaanderen werd besloten eerst meer konkrete gegevens af te wachten alvorens een beslissing over die vestiging te nemen. Ten aanzien van het in de vorige vergadering ingenomen standpunt dat Qok de handel verplicht zou moeten wor den een zeker quantum aan het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen-2 te leveren werd besloten een en ander door de tuinbouwkommissie nader te laten kon- kretiseren. Inzake de voorlichting in de land- en tuinbouw sprak het Hoofdbestuur zijn bezórgdheid uit over de beperkte fi nanciële ruimte dienaangaande. De voorstellen van de minister zullen door ons zeer kritisch worden beoordeeld, aldus het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur besloot tenslotte Ir. D. Luteijn voor te dragen voor herverkiezing als voorzitter van het K.N.L.C. Vervolg op pag. 8 la éftndmmeïs^^^ m m - Verzekeringsnieuws pag. 3 en 4 Geld en Goed pag, 4 CfmÉerwijsnotities ||J|1|| |jj 5 en P.J.Z. - WÊèSÊÊÊÏ Vervolg beloning meewerkend kind pag. 7 Voor de vrouw pag. 7 Basisschool Serooskerke ging de boer op pag 9 Verslag studiereis naar Ierland - pag. 10 en 11 Mechanisch oogsten van vlas pag. 12 Keuringen geiten en koeien pag. 13r 14 en 15 Tuinbou wklanken IlëSS P&9- 17 Marktberichten pag. 19 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1