Ierse landbouw profiteert van EEG D e reis vond plaats in de eerste helft van mei. Zoals men zich wel licht zal herinneren was het toen in ons land doorlopend koud en nat. Maar in Ierland was het nog een pietsie frisser en vochtiger. Dat kwam mede doordat een groot deel van de tijd werd doorgebracht in het zuidwesten van het eiland (Killarney en omgeving) waar het landschap beschrijflijk mooi is, maar waar ge middeld bijna twee maal zoveel neerslag valt als in Dublin. H et was natuurlijk pure armoede die de achtergrond vormde voor deze massale emigratie. Het eigen land bood geen toekomst. Ierland is arm aan delfstoffen en de hoofdbron van inkomsten was en is nog steeds de veeteelt. NJaar die biedt te weinig werk. I n 1973 werd Ierland lid van de EEG. Dat heeft vooral de boeren geen windeieren gelegd. Voordien was men in hoofdzaak bij de afzet van vlees en zuivel aangewezen op Engeland en dat betaalde liever niet te veel. Nu kregen ze EEG prijzen en dat scheelde niet weinig. De waarde van de totale landbouw steeg in de periode 1970-1978 van 1 xh naar bijna 7 miljard gulden en het agrarisch in komen werd in dit tijdvak eveneens vervijfvoudigd. Wel moet men daar bij rekening houden met de zeer sterke inflatie van meer dan 10% per jaar. Maar niettemin ging de boer er ook reeël flink op vooruit. De achterstand van 20% die men had op de industriële sektor bij het inkomen werd geheel ingehaald. De toegenomen welvaart en verbe terde inkomensvorming komt ook tot uiting in de grondprijs. Tien jaar geleden kon men grond kopen voor 4000,— a 5000,— per ha. Nu betaald men voor goede grond 30.000,— - 40.000,— Men kan ook veel goedkoper terecht, maar dan is de kwaliteit er ook naar. Wer kelijk prima grond is in Ierland vrij schaars en ongeveer even duur als in Nederland. T ijdens het verblijf in te Youghal waren Kees Vogelaar en het echt paar Traas zo bereidwillig om naar het hotel te komen om van hun be levenissen te vertellen. Dat werd vanzelfsprekend zeer op prijs ge steld. 1 n Ierland kan men genieten van een ongekende rust en stilte. Het leven vloeit er nog genoeglijk henen in een bedaard tempo. Geen gejakker, want morgen komt er weer een dag. Er is zo overvloedig veel tijd dat er nooit een tekort aan kan ontstaan, is de mening. Maar men moet niet naar het "Groene Eiland" gaan om te zonnebaden en donkerbruin terug te komen. Dat hebben ook de deelnemers gemerkt die deelnamen aan een exkursie georganiseerd in het kader van de Agrarische Studiereizen. Zeer geslaagde exkursie Veeteelt zeer belangrijk Ontvolking door emigratie O Stijging boereninkomen fik Kees Vogelaar Ondanks het minder fraaie weer was het een prachtige, zeer geslaagde ex kursie. Dat kwam vooral omdat de stemming doorlopend prima was. Wie de deelnemerslijst tevoren be keek had dat waarschijnlijk niet zo verwacht. De meesten kwamen uit Zeeland, dus dat zat snor. Maar er waren ook vrij veel Amsterdammers Engeland hoort en ruim 1 xh miljoen inwoners telt en de Ierse Vrijstaat, die twee maal zo groot als Nederland is en circa 3 miljoen inwoners heeft. In Ulster is het de laatste jaren on rustig met bomaanslagen enz. De Ierse Vrijstaat, met Dublin als hoofdstad is pas in 1920 gesticht en had aanvankelijk de positie van de Britse Dominions. Pas vanaf 1942 is men geheel zelfstandig. De Britse overheersing in de afgelo pen eeuwen heeft echter zwaar zijn stempel gezet op de ekonomie en ontwikkeling van het land. In feite was er sprake van uitbuiting. Een droevig dieptepunt vormden de jaren 1846-1847 toen de aardappel ziekte zo'n voedselschaarste veroor zaakte dat velen van honger om kwamen. Nadien is er een emigratie op gang gekomen die tot gevolg had dat de bevolking sterk terugliep. En kele cijfers: in 1791 4.2 miljoen in woners, in 1821 6.8 miljoen, in 1841 8.2 miljoen (dus in 50 jaar bijna een verdubbeling), daarna bergafwaarts: 1851 6 lh miljoen en in 1901 4 xh mil- Voor een eigen industrie ontbrak het kapitaal. De Ierse regering moedigt daarom buitenlandse investeringen sterk aan, o.a. met belastingfacilitei ten. Ten dele is men geslaagd, maar de werkgelegenheid blijft een zwak punt. Daarbij krijgt men de indruk dat de Ieren er vaak zelf aan twijfelen of ze er ooit bovenop zullen komen. Mo gelijk zijn de meest ondernemenden bovendien geëmigreerd. Hoe 't ook zij, de meeste Ieren doen het kalm aan. Vandaar die eerder genoemde rust, die overal van uitstraalt. Een Ier De Gap of Dunloe is een toeristische trekpleister. bij, verder Groningers, Betuwers, enz. Hoe moest dat gaan? Welnu, het klikte direkt en dat bleef zo tot het einde. Vooral Klaas uit Mokum en Kloetingse Bertha waren aan elkaar gewaagd en zorgden er voor dat de sfeer optimaal was. Het werd een vriendenklub die onder alle omstan digheden de moed er in hield en alles optimistisch bekeek. Trouwens het regende weliswaar nogal eens, maar als men de bus uit moest om iets te bezoeken was het altijd droog. Dus dat viel mee. De eerste dagen werden agrarische objekten bezocht, zoals een rund veebedrijf en een bedrijf met (zeer veel) varkens en koeien. Tevens werd een bezoek gebracht aan twee Zeeu wen, namelijk aan Kees Vogelaar te Waterfort en Wim Traas te Cahir. De eerste is afkomstig uit Krabben- dijke, de tweede uit Biezelinge. Later volgde een meer toeristisch gedeelte, waarbij o.a. een tuin met sub-tropische planten te Glengariff op het programma stond en de me ren en bergen te Killarney. Een hoogtepunt was een middeleeuws banket op de slotavond in kasteel Knappogue bij Limmerick. Het echtpaar Migchelsen uit Diemen werd daarbij met het nodige cere monieel gepromoveerd tot kasteel heer en kasteelvrouwe. Ze speelden hun rol met veel verve. m Ierland en de Ieren te begrij pen moet men eerst een aantal bij zonderheden weten. Het eiland is verdeeld in Ulster, dat overwegend protestants is, nog bij De laatste avond werd doorgebracht in kasteel Knappoque bij Limmerick, waar het gezelschap werd opgewacht met honingwijn en genoot van een historisch toneelspel een een middeleeuws banket. joen inwoners. Van de veelal kinderrijke gezinnen zocht meer dan de helft van de jeugd zijn heil in een ander land, met name Engeland en vooral de Verenigde Staten. Er schijnen meer Ieren in New York te wonen dan in Dublin. De wegen in Ierland zijn overal omgeven door muren van aarde en stenen die meestal begroeid zijn met houtgewas. 10 is niet lui, maar haast zich niet. On bewust heeft hij het gevoel toch niet rijk te kunnen worden en als hij dan maar zijn droogje en vooral zijn natje heeft is het voorlopig voldoende. Want dat is een andere karaktertrek: men geeft onevenredig veel van het inkomen uit aan geestrijke dranken. In de weekeinden vooral zijn de pubs en bars overvol. De achtergrond lijkt te zijn dat men er behoefte aan heeft het leven tijdelijk wat luchtiger te bezien. Want de Ier is van nature enigszins melancholiek. De eeuwen lange onderdrukking waarbij verzet bloedig werd onderdrukt, de armoe de, de emigratie met zijn pijnlijke scheidingen, dat alles heeft uiteraard zijn sporen nagelaten. Ook het landschap werkt er aan mee. Het is mooi, zelfs vaak fascinerend, als de zon schijnt. Maar 's winters bij mist en regen is het somber, soms spookachtig. Ieren zijn dan ook bij gelovig, de kinderen worden al op gekweekt met verhalen over kabou ters, goede en boze geesten. Veel bo men zijn b.v. "heilig" en mogen niet worden gerooid. De toegenomen welvaart ziet men niet alleen bij de boeren. Uiteraard profiteert de middenstand er ook van en wie trouwens niet? De lonen zijn de laatste jaren fors gestegen, de so ciale voorzieningen zijn zeer sterk verbeterd, enz. Het geld rolt. Men ziet het ook aan de nieuwe huizen, de auto's en toenemende luxe, bij Ne derland vergeleken is er evenwel nog een grote achterstand. Op het bedrijf dat Vogelaar kocht stond (en staat) dit bouwvallige landhuis als herinnering aan vroegere welstand. Kees Vogelaar (links) en Wim Traas in gesprek op het bedrijf te Waterfort. Kees Vogelaar kocht ca. 16 jaar ge leden een landgoed van 80 ha dicht bij de stad Waterfort. De prijs be droeg in die tijd slechts enkele dui zenden guldens per ha. Hij rooide de bomen die er stonden, ruimde de heggen op die overal stonden ter af bakening van de diverse percelen en plantte fruitbomen. In Ierland was overwegend peperduur buitenlands fruit te koop en daarom zagen een aantal boeren in de omgeving van Waterfort ook wel brood in de mo derne fruitteelt, zoals Vogelaar die ging bedrijven. Welnu, Kees zorgde

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10