JJpÖËSÖHe% H Goed weer of slecht weer Vakantie stilte Meeldauw en bladluis Tuinbouw op het akkerbouwbedrijf K Cv "V? 1- W De weersomstandigheden staan in deze tijd van het jaar volop in de belangstelling. Ook op Walcheren zijn veel personen sterk bij het weer betrokken. Toeristen, horeca, middenstanders en strandexploitanten zijn erg gevoelig voor het weersverloop. In de pers verschijnen berichten over slechte weersomstandighe den. "t Is maar waar men de grens legt wat slecht of ongunstig is. Als boer zijn wij van mening dat, wat de één slecht noemt voor de ander wel gunstig kan zijn. De weken met té koel en weinig zonnig weer werden als slecht weer getypeerd, althans in enkele krantenartikelen. Voor de gewassen was het koele donkere weer in ieder geval beter dan fel zonnig weer met hoge temperaturen. Vooral ook omdat we na diverse maanden met te nat weer, nu weer een maand achter de rug hebben met een matige hoeveel heid neerslag. Tegenwoordig schijnt het al slecht weer te zijn wanneer het geen goed strandweer is. Wij hebben daar als boer toch wel enige bedenkingen tegen. Dankzij de koele weersom standigheden hebben de gewassen weinig geleden van het tekort aan regen. Vobr de meeste gewassen waren de enkele buitjes van 8-13 mm. wel voldoende. De aardappelen echter hadden op vele percelen duidelijk behoefte aan vocht. Dit geldt ook voor het grasland. De hergroei van veel gemaaide percelen komt moeilijk op gang. Met de grasvoorraad is het op de veehouderijbedrijven dan ook nog niet al te gunstig gesteld. Met.de oogst van enkele gewassen is alweer een begin gemaakt. Verschillende percelen karwij en graszaad zijn gedorst. We zijn benieuwd naar de kg.-opbrengsten. Ook de 2e jaars plantuien worden weer ge oogst. De prijs is gelukkig beter dan voorgaande jaren. Mede ook door de lage pootgoedkosten dachten we dat we nu van een lonende teelt konden spreken. Verder zijn er een aantal percelen vlas getrokken en erwten geschoffeld. We hebben de indruk dat de oogsttijd van genoemde gewassen niet later-is dan vorig jaar. Ook de granen gaan nu lichter van kleur worden. Toch zal het wel tweede helft augustus worden voor deze oogstrijp zijn. We hebben de afgelopen weken met een enorme luizeninvasie te doen gehad. Vooral in de granen komt zeer veel bladluis voor. Gelukkig zien we in de aar weinig luis. In veel gevallen is nog een bestrijding uitgevoerd. Wij twijfelen echter aan de noodzaak hiervan. Ook de zwarte luis is nog sterk vertegen woordigd in diverse gewassen, vooral in de suikerbieten. Soms was een bestrijding nog nodig. In het blaauwmaanzaad komt de larve van de blauwmaanzaadgalwesp weer in grote getale voor. Evenals vorig jaar moet dan ook weer op legering van dit gewas worden gerekend. Het aantal percelen blauwmaanzaad is in ons gebied gering. Een exact aantal ha is nog niet bekend. We zijn benieuwd naar de areaalcijfers van 1979. 't Kost kennelijk nogal moeite om ze in de computer te krijgen. Ook in "Altena-Biesbosch" is de vakantietijd nu op zijn hoog tepunt. In vele dorpen is een doodse stilte waar te nemen omdat vele bewoners elders hun vakantie's door brengen. In ons gebied is dan ook van vakantiedrukte weinig te bemerken, integendeel er heerst hier een echte vakantiestilte. Ook op de akkers zijn thans weinig aktiviteiten waar te nemen. Hier en daar ziet men wat graszaad oogsten, maar het wachten is toch wel op de granen, die echter al aardig aan het verkleuren zijn en over enkele dagen veel meer drukte zullen brengen in dit thans zo rustig gebied. Met spanning worden de opbrengstre sultaten afgewacht. Wat de konservenerwten betreft waren de opbrengsten matig tot zeer slecht, de latere rassen geven een iets gunstiger beeld te zien, maar van de vroeg geoogste waren opbrengsten van 2 l/> a 3 ton geen zeldzaamheid en was de winst daarvan dan ook spoedig geteld. Van de graszaden die thans geoogst zijn lopen de opbrengsten nogal uitéén. Bij de éénjarige gewassen vallen de opbrengsten tegen. De strenge winter zal daaraan wel medeschuldig zijn. De overjarige rassen geven een belangrijke meeropbrengst te zien. In ons gebied worden betrekkelijk weinig vroege aardappels geteeld. Deze zijn hier en daar al grotendeels geoogst. Over de opbrengst was men redelijk tevreden. Dit geeft dan ook weer wat moed voor de latere rassen hoewel hiervoor een fikse re genbui zeer welkom zou zijn. Ook de weilanden en de knolsel derij zou daarvan flink profiteren. Laatstgenoemde hebben de groei nog hard nodig. De luizen zijn in ons gebied dit jaar ook zeer aktief er is haast geen gewas denkbaar of er komen luizen in voor. Er wordt dan ook nog steeds volop gespoten, zowel met vliegtuig als met de rijdende spuit. De strenge winter heeft dan ook op deze plaag weinig invloed gehad. Ook de vogels (mus sen) richten nog al wat schade aan bij de graangewassen. Deze zijn de afgelopen winter nog al in bescherming genomen om van een wisse dood te redden maar de gevolgen blijven niet uit. De wegbermen geven hier en daar voor de boeren wel een triest beeld te zien, daar sommige gemeenten het besluit hebben ge nomen deze zo min mogelijk te maaien. Dit geeft echter wel een overvloedig on kruid bestaijü en zaadvorming, waarvan de aan grenzende akkers zeer zeker veel nadeel zullen ondervinden. De georganiseerde landbouw zal er dan ook alles aan moeten doen om voor de toekomst een dergelijk besluit ongedaan te maken. Dus organisaties: let op uw zaak. Tot en met 29 juli hebben we in Zuid-Beveland nu circa 35 mm neerslag gehad. Ondanks de laatste regen is dit toch een zeer geringe hoeveelheid. We zitten nu nog lager dan juli 1971 en juli 1976 met toen tussen de 35 en 40 mm. Na een zeer natte eerste helft van dit jaar komt dit des te erger aan. Vele van onze akkerbouwgewassen deden het bij het donkere weer toch nog goed. Ze deden dit ondanks de slechte struktuur waardoor de beworteling te beperkt en te ondiep is gebleven. Bij de warme dagen van vorige week bleek het wortelstelsel echter onvol doende water naar boven te kunnen brengen om de verdamping op peil te kunnen houden. Het slap hangen (slapen) was daar van hel gevolg. De wintertarwe is mede door de droogte en het warme weer al aardig aan het verkleuren. Hier spelen ook an- 'dere oorzaken een rol in. Zien we andere jaren nog wel eens veel te groene, soms gelegerde stroken, dit jaar zijn deze sporadisch te vinden en in ieder geval wel op de vingers van één hand te tellen. We zien nu echter meer te veel banen, waar wat meer stikstof zeer zeker zijn nut zou hebben gedaan. Verder is de meeldauw in een vrij kort tijdsbestek vrij ernstig gaan optreden. De bestrijding was niet altijd afdoende, een tweede bestrijding was soms nodig. Daarna kregen we nog een uiterst explosieve uitbreiding van het aantal bladluizen te zien. Zeer veel op de bladeren, duidelijk veel minder in de aren. Het bestrijdingad- vies kwam misschien wel wat laat, maar was gewoon hard noodzakelijk. Binnen enkele weken zullen we steeds beter gaan zien, hoe op de bedrijven waar duidelijk in het gewas is gekeken en tijdig - noodzakelijk (dus echt niet voor een aantasting van meeldauw zo groot als een dubbeltje al voor een riks gaan verspuiten) bestrijdingen zijn uitgevoerd, sterk zullen afsteken tegen de percelen waar te weinig bestrijdingen zijn uitgevoerd. Op- brengstramingen vooraf blijven altijd riskant. Toch zullen we ons niet op een te hoog niveau moeten instellen. Het zal geen opbrengst worden als die van 1978. De periode van deegrijpheid van de korrel is nog maar nauwelijks begonnen. Dit is zeker 5 a 8 dagen later dan in 1977. Uit dit gegeven kunt U zich een idee vormen wanneer we werkelijk met de tarweoogst kunnen be ginnen. Ook in andere gewassen zijn de bladluizen in een zeer snel tempo enorm in aantal toegenomen. Zo bijv. ook in zo- mergerst, in aardappelen, zelfs in maïs. In de suikerbieten kun nen we zo eind juni al een natuurlijk afbraak verwachten. Het is net of ze dit jaar ondanks een wel zichtbaar afbraakproces, zich nog veel sneller zijn gaan vermeerderen. Zelfs zodanig dat er toch nogal wat bestrijdingen hiertegen zijn uitgevoerd. Ook in de stamslabonen komen al zoveel zwarte bonenluizen voor, dat ook hier al bestreden moest worden. De karwij en het graszaad zijn vrijwel allemaal nu gedorsen. De karwij met een redelijke tot goede opbrengst. Bij het graszaad zijn er vrij grote verschillen. Het 2de jaars is goed. Het 1ste jaars valt tegen. Een aantal graszaad percelen is inmiddels al gefreesd en met wikken uitgezaaid. Alles wat voor augustus is ingezaaid moeten we als winst beschouwen. Anders is per 1 augustus het vlas plukken, hokken en schelven al lang aan de kant. Op dit moment zijn de werkzaamheden nog maar net begonnen. De opbrengst is redelijk 7500 - 9000 kg/ha. De kwaliteit is goed. In tegenstelling tot onze tuinbouwklankenrubriek schrijver voor Tholen en St. Philipsland hebben wij wel een weekje vakantie gehad, voorwat betreft het schrijven van ons artikel. Gelukkig zouden we zeggen, omdat wij daardoor de gelegenheid kregen er een paar dagen tussenuit te gaan, en eigenlijk was er in die tijd ook niet zo veel "schokkends" te vermelden van de akkerbouw en de veehouderijsector. Verschillende akkerbouwers, en dat betreft dan vooral eigenaren van de wat minder grote en ge mengde bedrijven zijn evenals de tuinders druk bezig met het rooien van vroege aardappels, waarover onze collega tuin- bouwklanken schrijver U reeds vorige week uitvoerig heeft geïnformeerd. Helaas is de prijs van de Doré nogal wat gezakt tot ruim 40 cent de kg. (exclusief B.T.W.) én daarmee is tevens het grote verschil tussen de prijs van de Doré en de Gloria, die lange tijd ruim 20 cent per kg heeft bedragen weggewerkt, want de prijs van de Gloria's bleef stabiel in deze periode. Ondertus sen zijn ook de Bintjes hun intrede op de veiling gaan doen en deze brengen 5 a 6 cent per kg minder op. De opbrengsten zijn behoorlijk goed maar de sortering is doorgaans fijn, zodat de aanvoer van Bonken gering is, hetgeen in de prijszetting tot uiting komt. De prijs is n.l. bijna het dubbele van de normale maat. Dagelijks worden er op Tholen zo'n 400 a 500 ton aardappels gerooid en dat schiet in ieder geval lekker op, en wat vooral belangrijk is: er zit een goed belegde boterham in! Naast het rooien van vroege aardappels is men ook bezig met het rooien en klaarmaken van de plantuien. Ook hiervan is de prijs goed, maar de kg opbrengst valt niet mee. Toch is het onderste regeltje doorgaans wel zo dat van een lonende teelt gesproken kan worden. Het laatste "tuinbouwproduct" op de akkerbouwbe drijven betreft in deze opsomming de conservenerwten. De op brengsten hiervan zijn doorgaans matig tot slecht en in tegen stelling tot de vorige twee gewassen is hier de financiële op brengst niet om over naar huis te schrijven. De vroege waren ronduit slecht, de latere worden wat beter, maar echt goede opbrengsten komen nauwelijks voor. De tegenstelling met vorig jaar is groot, en het ziet er dan ook naar uit, dat de overproductie van verleden jaar spoedig zal omslaan naar een tekortsituatie van dit jaar. Hopelijk zal dat volgend jaar resulteren in een verbetering van de contractprijs die nu al twee jaar niet meer is verhoogd, en daar kan de boer met z'n steeds stijgende bewer- kingskosten niet van blijven bestaan. Tot slot van ons overzicht kunnen wij melden dat er al heel wat graszaad is gedorsen, vooral roodzwenk. De opbrengsten lijken redelijk, doch zolang het gewicht niet is bepaald en het uit- schoningspercentage niet is vastgesteld valt er nog niet zo heel veel van te zeggen. De prijzen van het graszaadstro, zijn aan trekkelijk en de hoeveelheid stro is doorgaans goed te noemen. Echter, overigens is de opbrengst daarvan toch niet meer dan de jus die het menu aantrekkelijk moet maken! De laatste tijd moest er nog veel tegen bladluis worden gespoten. terugkeer in de dampkring onze vakantieplannen wat verstoord. In eerste instantie waren we met de buren van plan om dit jaar in België met vakantie te gaan, maar door een dreigend gevaar van een eventuele landing aldaar zijn we maar in eigen land geb leven. Het is een boer eigen om het gevaar niet te zoeken als het niet nodig is en men kan elders ook genieten. In de buurt van Zundert zijn we neergestreken en wat is Brabant mooi en wat ziet het er welvarend uit. Er zijn onnoemlijk veel nieuwe be drijfsgebouwen en bij een wat grove taxatie kwamen we veelal op veel meer dan een miljoen gulden aan waarde van wat er op een erf staat en leeft. Een groot voordeel op deze soort gronden is, dat men kan beregenen wanneer men wil en zo is het met het toedienen van de drijfmest evenzo. Buurman welke veelal last heeft van een verstopte neus voelde zich weer helemaal happy en kon dankzij de gezonde mestlucht weer vrij ademen. Een lot uit de loterij als je op zo'n bedrijf zit en kan doen en laten wat men wil en de.groei van de gewassen goed in de hand heeft. 1J e laatste zondag van de maand juli viel er reeds in de vroege morgen een fikse regenbui. Na de zomerse dagen een hele opkikker voor de gewassen, want die hadden bepaald wel water nodig. Na zo'n regenbui dan ruik je de natuur en vooral in de boomgaard is het dan prachtig om te zien hoe overal de druppels als het ware aankleven. Veel gewassen waren de laatste weken vies geworden van de luis en ook een regenbui kan daarop een schonende werking hebben. Bekend is, dat water geen luizen doodt, maar ook is bekend, dat onze grootmoeders vroeger de kamerplanten op de stoep in de regen zetten. Of ze er baat bij gehad hebben is voor ons de vraag, maar ze zullen het bepaald niet voor niets gedaan hebben. In de dagboeken van generaties terug komt men het woord bladluis niet tegen en toen had het woord luis een heel andere betekenis. Thans zitten ook op de erven alle planten, heesters en bomen onder de luis en de laatste dagen is er al heel wat bladval geweest en dat geeft al vroeg een herfstachtig idee. Momenteel treffen we weer heel wat lieve heersbeestjes in de gewassen aan en zo zien we, dat de natuur lijke vijanden toch immer paraat zijn. et Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylab heeft door zijn anneer men met vakantie is moet men zich eigenlijk los maken van zijn eigen vak en in ons geval zich dus niet voor koeien en andere agrarische zaken interesseren. Voor ons was dat onmogelijk en zeker toen we eenmaal een Brabantse boer gesproken hadden welke ook een trouwe lezer van het Z.L.M. landbouwblad bleek te zijn. Dan voel je je weer thuis en dan bemerk je ook de diepere betekenis van ons landbouwblad wat we eigenlijk geen week kunnen missen. Een ervaring rijker ge worden door onze vakantie, willen we in onze afdeling voor stellen op tafel leggen om in Brabant eens op ekskursie te gaan en daarbij onze dames mede uit te nodigen. Als leden van dezelfde standsorganisatie weten we eigenlijk te weinig van el kaar af. Volgens buurman is daar de emancipatie al verder dan bij ons, maar dat wist hij toch niet exakt met bewijzen te staven. Zolang het niet nodig is moet men als boer daarin niet roeren, want het maakt immer een groot verschil hoe men het bekijkt. Een oude stelregel was, dat men als boer zo min mogelijk moest kopen en zoveel mogelijk moest verkopen. Nog steeds zijn er kollega's welke dit richtsnoer hardnekkig volgen, maar er zijn meerdere wegen welke naar Rome leiden en op den duur ook wel wat prettiger aandoen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5