NIEUWS UIT BK ers S E r Bijzonderheden over hagelverzekering H I n ons land zijn er 16 maatschappijen waar men tegen hagel kan verzekeren. Deze inkasseren aan premie globaal 40 mil joen per jaar. Ieder weet natuurlijk dat men als Z.L.M.-lid bij de "dochter" van zijn eigen organisatie terecht kan, dus bij de O.V.M. I n dit kader wordt onder verantwoordelijkheid der Vereniging E lk gewas heeft een kritisch stadium of meerdere stadia O Europese regeling voor schapenhouderij in aantocht T egen de verwachting van sommigen in werd weinig voort gang geboekt bij het in elkaar zetten van een Europese regeling voor. de markt van het schapevlees. In maart vorig jaar heeft de Europese Commissie voorgesteld om ook dit zeldzame eilandje van agrarische vrijhandel onder de EG-ambtenarij te brengen. Belangrijke achterliggende gedachte is dat ook de schapenhou der recht heeft op de bescherming tegen de grillen van de wereldmarkt (en die van grootverbruiker Frankrijk). Het laatstgenoemde land wil geen goedkoop Brits schapevlees bin nenlaten. In september doet het Europese Hof van Justitie daarover uitspraak. De ministers zullen gedacht hebben dat het dan nog tijd genoeg is om een Europees stelsel te ontwikkelen. De door Brussel voorgestelde regeling gaat er van uit dat we in West-Europa nog jarenlang minstens een kwart van ons ver bruik van elders moeten importeren. Daarom is het ook niet nodig een ingewikkeld interventiesysteem op poten te zetten. Brussel wil een jaarlijks vast te stellen basisprijs voor schape- vlees. Die moet de schapeteelt, rekening houdend met de afzet- mogelijkheden, lonend houden. Zodra het vlees voor de pro ducent blijvend minder opbrengt dan 90% van die basisprijs zou gesubsidiëerde particuliere opslag worden toegestaan. I n Brussel stuitte men deze week op drie centrale problemen. Het premiestelsel voor de schapenhouder; wie betaalt dat en hoeveel mag er gegeven worden? D e Denen hebben zich dinsdag tevergeefs beklaagd over het verlagen van de heffing op roomboter uit Nieuw-Zeeland. Maar volgens landbouwcommissaris Gundelach en andere delegaties waaronder ook de Nederlandse, valt er in deze weinig op Brussel aan te merken. Nieuw-Zeeland heeft nu eenmaal het recht om dit jaar 320.000 ton roomboter aan de Europese Gemeenschap (voornamelijk Groot-Brittannië) te leveren.'Na zes maanden hadden zij nog maar ongeveer een derde geleverd. Daarom moest het de Nieuw-Zeelanders wel makkelijker worden ge maakt op onze markten af te zetten. Zoals elders in dit blad valt te lezen zijn de Europese boerenorganisaties het daar absoluut niet mee eens. Nederland blokkeert rem op invoer tapioca agelschade is een groot risiko in land- en tuinbouw, evenals stormschade bij de teelten onder glas. Vandaar dat de meerderheid van de land- en tuinbouwers hiertegen is verzekerd. In de meeste sektoren is het percentage verze kerden ruim 50, in de glastuinbouw ligt dit cijfer boven de 90 Het risiko is het grootst voor de fruitteelt. Vandaar dat de premie hier gemiddeld op 5% ligt en dat bij een eigen risiko van 12%. Door de hoge verzekeringskosten in deze sektor was er de laatste jaren sprake van een daling van het aantal verzekerden, dan wel van "onderverzekering". Daarom is het gunstig dat de minister van Landbouw kort geleden heeft besloten tot het verstrekken van een bijdrage in de premie. Mogelijk kan de premie daardoor iets omlaag, ofwel wordt de kans op forse naheffingen verkleind. In jaren met veel hagelschade kan namelijk thans na het betalen van de voorschotpremie een naheffing volgen die zo hoog is dat de premie stijgt tot ruim 10%. Bij een verzekerd bedrag van b.v. 15.000,— per ha tikt dat nogal door! Bij de overige land- en tuinbouwgewassen varieert de pre mie per gewas. Gemiddeld bedraagt de premie Vi% bij een eigen risiko van 3% of een franchise van 5%. Zestien mogelijkheden voor verzekeren De genoemde 16 maatschappijen zijn georganiseerd in de Ver eniging van Hagelverzekering Maatschappijen in Nederland, die tot doel heeft: a) de behartiging van de belangen van haar leden, in het bij zonder voor zover deze verzekeringstechnische en weten schappelijke onderwerpen betreft. b) de bevordering en de instandhouding van de goede naam van het verzekeringsbedrijf. De Vereniging tracht haar doelstelling ondermeer te bereiken door het bevorderen van overleg en samenwerking tussen de hagelverzekeringsmaatschappijen en door het bevorderen van onderzoekingen, welke kunnen leiden tot verbetering van de werkwijze van de leden. Proeven met kunstmatig beschadigen door de schadetechnische kommissie kunstmatig hagelbescha- digingsonderzoek uitgevoerd. Doel van dit onderzoek is het verkrijgen van een beter inzicht in de invloed van hagelschade op landbouwgewassen en om daartoe de methodiek van het taxeren van hagelschade te verfijnen. Onlangs afgesloten proe ven zijn o.a. die met de gewassen bieten, zaai-uien en mais. Momenteel worden proeven gehouden met konsumptie- en fa brieksaardappelen en tarwe. We werden in de gelegenheid gesteld deze proeven, die geno men worden in Oostelijk Flevoland, te bekijken. Kunstmatig, namelijk met de hand of mechanisch via een omgebouwde kunstmeststrooier die het gewas met grindsteentjes bombar deert, wordt het gewas in verschillende stadia beschadigd. Later wordt bepaald in hoeverre er oogstderving is. Op 't eerste gezicht nogal zinloos. Het hagelt elk jaar toch al veel te veel, dus er is ogenschijnlijk geen reden om de hagelschade kunstmatig te vergroten. Door de toelichting hebben we echter begrepen dat er wel degelijk goede redenen zijn voor een proefveldkundige be nadering. In grote lijnen is er namelijk voldoende bekend over hagel schade. Dat geldt vooral voor het direkte nadeel, b.v. door uitslag van graankorrels bij oogstbare tarwe, alsook bij blad- verlies bij diverse gewassen. Maar over de indirekte schade bij een beperkte beschadiging is men onvoldoende op de hoogte. Vooral bij akkerbouwgewassen, waar het vaak gaat over de vraag of men boven of beneden de 5% oogstderving terecht komt, is dat belangrijk. Vandaar die proeven die klaarheid moeten verschaffen over voornamelijk de grensgevallen. De proeven van 1979 hebben speciaal betrekking op beschadiging van het bovenste, blad bij tarwe en bladbeschadiging bij aard appelen, waarbij wordt nagegaan hoeveel men minder oogst bij een bladverlies van resp. 33%, 66% en 90%. Om deze proeven wetenschappelijk verantwoord uit te voeren wordt er nauw samengewerkt met en onder supervisie van o.a. het Proefstation voor Akkerbouw en Vollegrondsgroenteteelt en de Stichting Nederlandse Uienfederatie. Elk beschadiginstijdstip is gekoppeld aan een groeistadium van het gewas. Hierdoor kunnen de verkregen uitkomsten bij wer kelijke hagelbeschadiging exakt door de taxateurs worden toe gepast. Bij de oogst wordt nauwkeurig gerooid en gewogen en verdere behandelingen uitgevoerd zoals: bepaling onderwatergewicht bij fabrieksaardappelen, suikergehalte bij bieten, sortering bij konsumptieaardappelen, voederwaarde bij maïs. De verkregen gegevens worden door officiële instanties gekon- troleerd en vervolgens verwerkt tot richtlijnen voor de hagel- schadetaxateurs. Kritische stadia waarin het ekstra gevoelig is voor hagel. Bij enkele landbouwgewassen zijn dat: suikerbieten: bij opkomst en eind juli maïs: kort voor, tijdens en kort na de bloei granen: tijdens de bloei en bij oogstrijpheid aardappelen; de periode waarin nog juist niet alle bladeren zijn gevormd uien: bij opkomst en bij begin bolvorming Zeer gevoelig zijn verder o.a. graszaad, koolzaad en karwij vlak voor het oogsten en wanneer het gewas op zwad gemaaid ligt. Schade varieert per jaar m een indruk te verkrijgen van de grote fluktuaties, die in het schaderesultaat van jaar tot jaar optreden, zijn in onder staande tabel enige cijfers opgenomen aangaande de schade/p- remieverhouding. Het is duidelijk, dat de hagelverzekeraar in de goede jaren moet reserveren voor de jaren met zeer slechte schaderesultaten. schade/premie verhouding 1978 1977 1976 1975 1974 1973 land- en tuinbouwgewassen (inkl. bloembollen) 38,0 fruit 65,0 gewassen onder glas 15,0 broeiglas 10,0 54.1 15,7 72,3 52,0 55,9 37,1 16,3 64.3 100,0 36,1 10,5 83,8 16,0 54,0 636,5 11,5 63.9 12,0 89,0 245,1 VERHAGELDE MAIS Speciaal de sektor tuinbouw onder glas springt er duidelijk uit wegens veel stormschade in 1973. Behalve door de premie wordt een dergelijke kalamiteit opgevangen door herverzekering. De akkerbouw onderscheidt zich in gunstige zin door een schade beeld zonder ekstreme percentages van 100% of meer. A.v.O. Jan Werts/Brussel 1 ijdens hun laatste vergadering voor de vakanties hebben de landbouwministers zich dinsdag in Brussel moeten behelpen. Aangezien de Europese ambtenaren staakten waren koffie, bier noch whisky beschikbaar en kwamen de benodigde documenten ook al vertraagd binnen. De heren slaagden er niet in om een gemeenschappelijke EG-verorde- ning voor de schapevleesmarkt overeen te komen. Bij een ander punt van de agenda lag Nederland dwars toen het er over ging via deconsolidatie van de heffing een extra rem te leggen op de invoer van tapioca (goedkoop voeder voor de varkens). D irecteur-generaal ir. A. de Zeeuw die de met vakantie zijnde mr. Van der Stee verving, wees er de journalisten na afloop op dat onze regering niet zonder meer tegen iedere beperking van de invoer van tapioca is. "Dan zouden wij de belangen van de akkerbouw uit het oog verliezen". Zoals gemeld heeft de Euro pese landbouwcommissaris Gundelach enkele maanden gele den in Bangkok, gedaan gekregen dat Thailand de export be vriest op het niveau van 197$. In de vergadering van ministers lag nu een voorstel van de Europese Commissie om met het GATT (Buro Tarieven in Wereldhandel) te Genève te gaan onderhandelen over een zo genaamde deconsolidatie van de heffing op tapioca. In Thailand zijn ze daar wel toe genegen. Het komt er dan op neer dat via het stelsel van heffingen aan de buitengrenzen van de Europese Gemeenschap de invoer kan worden beïnvloed. Bangkok wil de in enkele jaren spectaculair toegenomen export van tapioca naar onze streken wel op het huidige niveau be vriezen. Maar onder voorwaarde dat geen andere leverancier dat gat in de markt gaat vullen. De Zeeuw zei dat daar voor de Nederlandse regering juist de schoen wringt. "Deconsolidatie zal namelijk alleen de nieuwe invoer van tapioca treffen en dus Bangkok grotendeels buiten schot l^ten. Een ander ontwikkelingsland, bijvoorbeeld Indo nesië zal erdoor getroffen kunnen worden en dat aanvaarden wij niet", aldus ir. De Zeeuw die met zijn verzet belette dat de Europese Commissie namens de Negen in Genève over de consolidatie gaat praten. Overigens dient aan het vorenstaande toegevoegd dat de span ning rond dit vooral door Franse akkerbouwers gewraakte pro- dukt aardig geweken is sedert in Thailand deze lente de oogst grotendeels mislukte, onder meer door een tekort aan regen. Tegelijk stijgen in Europa en de Verenigde Staten de graan prijzen, zo meldde De Zeeuw nog. Voor de akkerbouwer dus 4 een reden te meer om zich over de tapioca voorlopig niet al te druk te maken. Schapenhouderij Verder heb je in zo'n systeem aan de buitengrenzen van de Europese Gemeenschap een stelsel van heffingen nodig dat de invoer reguleert. De schapenstapel van de EG-landen wordt momenteel op 43 miljoen dieren geraamd. 90% graast in Groot-Brittannië, Frankrijk, en Italië. De produktie van vlees beloopt in de hele Europese Gemeenschap jaarlijks ongeveer 550.000 ton, waar van Nederland 17.000 ton ter waarde van 150 miljoen levert. Aangezien de Europeanen jaarlijks 800.000 ton schapevlees ge bruiken moet er dus nog een kwart miljoen ton worden inge voerd. Nieuw-Zeeland voorziet daarin voor 90%. Nederland speelt vooral binnen de Europese Gemeenschap een rolletje, want 95% van onze produktie wordt voornamelijk binnen die EG verkocht. Premies voor schapenhouder Hoe regelen wij de invoer uit niet bij de EG aangesloten landen, lees Nieuw-Zeeland? Hoe vangen wij het prijsverschil op tussen enerzijds de goedkope leveranties van Groot-Brittannië en Ierland en die op het vasteland van Europa waar de schapen duurder zijn? Aangezien men er niet uit kwam is de zaak naar het speciaal Comité van Landbouwvertegenwoordigers in Brussel (CSA) verwezen. Waarna de kwestie in de herfst wel weer actueel zal worden in de Raad van Ministers. Duidelijk werd wel dat Fransen en Ieren hun handen niet Europees willen laten binden. De Fransen voorzien voor hun schapentelers dalende prijzen wanneer wij uit de hele EG hun land binnen mogen. Dat prijs verschil moet ten behoeve van de schapenhouders daar gecom penseerd worden. De Britten zien het alemaal wat liberaler. Zij wensen vrijhandel, een zo mager mogelijke Europese regeling met afzetmogelijk heden in Frankrijk. Het prijsverschil met de Franse markt willen de Britten als een soort subsidiestelsel.nationaal financieren. Kortom: overboord met alle principes van de gemeenschappe lijke markt. Nederland en anderen verzetten zich hiertegen. Den Haag wil als er dan toch een regeling komt dat onze schapen houders er ook (via Brussel) financieel van kunnen profiteren. Tijdelijke en aflopende premies zijn als zodanig dan ook wen selijk, aldus ir. De Zeeuw. De Fransen zullen na de uitspraak van het Europese Hof van Justitie in september wel moeten concluderen dat hun bescher mde schapeteelt in de huidige vorm niet meer te handhaven is. Ook de heffing op ingevoerd vlees (20%) die nu geldt zouden zij willen veranderen. Het zal allemaal niet baten. De gemeen schappelijke verordening voor de schapenhouderij in de landen van de Europese Gemeenschap komt er toch. Maar er zitten technisch nog wel zoveel haken en ogen aan het hele voorstel dat het spreekwoord van het eerste schaap en de dam hier niet op gaat, zo concluderen we na de discussies van dinsdag in Brussel. Roomboter uit Nieuw-Zeeland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4