HORTENSIA'S D e zomer is de tijd van de hortensia. Hortensia of in het latijn Hydrangea is in ons land niet erg populair. Ten onrechte, want de hortensia biedt ons een aantal tuinvormen van een bijzondere schoonheid. Ze bloeien bovendien in een periode waarin de meeste andere heesters hun kruid al verschoten hebben en ze zijn niet al te kieskeurig wat hun groeiplaatsomstandigheden betreft. Het eigenaardige is dat de minst fraaie tuinvormen het meest bekend zijn. Dat zijn de gewone boerenhor- tensia's met hun kinderhoofdgrote bloembollen in rood-rose-violette kleurscharkeringen. Veel minder bekend en daardoor wellicht minder bemind zijn de zogenaamde lintekaphortensia's, de pluimhorten- sia's en enkele andere schoonheden. Voor die minder bekende soorten willen we in dit artikel een lans breken. D e lintekaphortensia's in Engeland zeer geliefd als "Lace- caps" genieten in ons land slechts een beperkte belangstelling. Hoe dat komt is niet erg duidelijk, want iedereen die met deze heesters kennis maakt is verrukt over de schoonheid der bloe men. De lintekappen behoren tot dezelfde soort als de boeren- hortensia's, namelijk Hydrangea macrophylla en enkele zeer fraaie tuinvormen kunt U bij Uw tuincentrum kopen onder de volgende namen: Vervolg Dag van het Paard D e menclub "Oranjezon" presenteerde twee aangespannen nummers. De plaatsing bij het dressuurnummer was naar de puntentelling als volgt: H ierbij werden een aantal aanspanningen gepresenteerd met D oor W.J. Vos te Gapinge werd een vierspan gereden waarbij hij per draadloze microfoon zijn handelingen bij het mennen toelichtte. Een zeer vakkundige demonstratie en bovendien een nuttige instructie voor de toeschouwers. Z es aangespannen Welsh-pony's, die kwalitatief tot de natio nale top behoren, waren naar Serooskerke gekomen om te worden gejureerd. De plaatsing was als vólgt: D e uitslag van de verloting door de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard, is als volgt: D eze 10de jaarlijkse manifestatie was een geslaagde dag. De deelname aan de keuringen van thans 9 rassen was groter dan in voorgaand jaar. Er was een grote publieke belangstelling. De enige duizenden bezoekers hebben kunnen genieten van de keuringen en de demonstraties. Bovendien was het geheel om lijst met fraai weer. De grote belangstelling had tot gevolg dat de doorstroming naar de ingang kort na de middag in de knoei kwam te zitten. Dit leidde tot foutief parkeren. Enkele tientallen liepen hierdoor een bekeuring op. Hopelijk kan een volgend jaar de verkeersstroom in het spitsuur beter worden geregeld. We hopen dat de elfde Zeeuwse Dag van het Paard ook veel belangstelling mag genieten. boerenbloemen, schaapskoppen en lintekappen Een voorname hortensia Lintekappen Pluimhortensia's of schapekoppen Een kleintje C.J. Nouse Beveland B.V. E en buitengewoon fraaie heester is de Hydrangea aspera "Macrophylla". Ze straalt als grote brede struik met royale gul groene bladeren een ongewone voornaamheid uit. De donker groene bladeren zijn aan de onderzijde witviltig behaard. Van half juli tot half augustus bloeit ze met plat-bolle bloemscher- men bestaande uit een hart van kleine paarse bloempjes om- kransd door een rand van 2-3 cm grote open wit-lila getinte bloemen. Deze hortensia houdt van een vochtige, enigszins zure grond en een licht beschaduwde standplaats. Om een volle struik te krij gen en te behouden moet deze mooie heester af en toe flink ingesnoeid worden. Hydrangea macr. "\lariesii "Perfecta" of "Blue Wave" Het is een struik die zo'n anderhalve meter hoog kan worden met grote stevige bladeren en schermvormige bloeiwijzen. Die bloeiwijzen hebben een diskusvormig hart van kleine vrucht bare bloempjes, omringd door een krans van grote open rand- bloemen. De bloemkleur varieert van donker- tot lila-rose en op zure grond tot lila-blauw. Het is een heester die het best tot haar recht komt op een licht beschaduwde plaats omdat de vanaf begin augustus verschijnende bloemen in de volle zon snel ver kleuren. Hydrangea macr. "White Wave" Heeft dezelfde groeiwijze als de vorige. De bloemschermen be staan uit kleine bleek-rose vruchtbare bloempjes omgeven door een krans van parelwitte randbloemen. "White Wave" bloeit laat in augustus. De lintekaphortensia's houden van een voedzame vochtige grond en een licht beschaduwde standplaats, maar mits de grond vol doende vochtig is, gedijen ze evenals de gewone hortensia's ook goed in de volle zon. D e bijnaam schapekop dankt de pluimhortensia of Hydran gea paniculata aan de grote witte pyramidevormige bloeiwijzen. Behalve de bloemvorm heeft de plant weinig met een schaap gemeen. Integendeel. Van de pluimhortensia zijn er twee be langrijke cultivars. Het zijn de sierlijke en elegante "Floribun- da" en de minder bevallige maar zeer gevulde "Grandiflora". Hydrangea pan. "Floribunda" is een stevige opgaand groeiende struik van ongeveer twee meter hoog en bloeit in augustus-sep- tember met grote puntige witte bloempluimen die zijn samen gesteld uit kleine vruchtbare bloempjes en grote onvruchtbare bloemen. Het is vooral de kombinatie van die twee die deze plant haar natuurlijke en bekoorlijke aanzien geeft. Hydrangea pan. "Grandiflora" groeit iets minder fors dan de vorige en bloeit in augustus met grote, dichte pyramidale plui men met alleen grotere steriele witte bloemen. Later verkleuren die witte bloemen rose en blijven lang aan de pluimen. Ook de pluimhortensia's stellen prijs op een vochtige voedzame grond en moeten ieder voorjaar flink worden terug gesnoeid. Hydrangea paniculata "Grandiflora". E en mooie kleine hortensia is de Hydrangea serrata "blue bird". Dit gedrongen groeiend heestertje bloeit in juli met platte bloemschermen op het eind van de takken. Binnenin hebben de bloemschermen, net als de lintekappen, fertiele bloempjes die in dit geval genuanceerd blauw zijn en aan de buitenkant pronken helder blauwe steriele randbloemen. De hier ten tonele gevoerde hortensia's zijn erg waardevolle tuinheesters die in zomer en nazomer de tuin stemmig kunnen kleuren. In de winter zien ze er minder apetijtelijk uitmaar laat dat U niet weer houden. In de zomer wordt dat ruimschoots vergoed. Hydrangea aspera "Macrophylla". Openingsnummer middagprogramma H et middagprogramma begon met een aantrekkelijk geva rieerd nummer. Aangespannen tuigpaarden en pony's werden gedemonstreerd door: A. Mosselman met Hackneijs, R. Wessels Boer met New Forest, A. Wattel met New Forest en Bos- de Pauw met Welsh pony's. Aangespannen Shetlanders D oor de fam. F. van Wijck uit het Gelderse Althorst werd met een kleurrijke aanspanning een randem (3 achter elkaar) gere den. Zij oogstten hiermee veel succes. Voorts werden enkel spannen gereden door respectievelijk S. de Feijter, A.C. Re- meeus en een dubbelspan door A. de Ligny. Landelijke ruiters B ij het springconcours waren er deelnemers(sters) van 11 Landelijke Rijverenigingen. Dit jaar was de wedstrijd voor de jeugd met pony's georganiseerd. Na de voorselectie in de voor middag vond de eindklassering plaats in het middagprogram ma. De eerste vijf winnaars in de Klasse L waren achtereenvol gend: I Liesbeth Haring met Amarelle van "Jacoba van Beieren". 2. Annelies van Dis met Skippy van "Walcheren". 3. Leida Goense met Grey-Slip-Corrie van "De Paardebloem". 4 Peter Klaasse met Dusky van "Walcheren". 5. Maja van Wester met Daneldo van "Walcheren". In de Klasse M/Z werden de vijf eerste plaatsen achtereenvol gend bezet door: I Conno Quist met Anouska»van "Haringruiters". 2. Kees de Visser met Keston van "Gouwe Rijers". 3. Conny Gijsbertse met Joy van "Gouwe Rijers". 4 Marina de Visser met Nomade van "Oranjezon". 5. Mariana de Fanw met Rexan van "Walcheren". Menclub "Oranjezon" 1. A Maljaars te Gapinge. 4. Mej. N. Vos te Gapinge. 2. D. Vos te Vlissingen. 5. D. Coppoolse te Serooskerke. 3. W?H. Vos te Gapinge. 6. A. Louwerse te Meliskerke. 16 Bij het nummer hindernisrijden was het resultaat van de pres taties als volgt: 1. W.J. Vos te Gapinge 2. Mej. N. Vos te Gapinge. 3. A. Louwerse te Meliskerke. 4. D. Vos te Vlissingen. 5. D. Coppoolse te Serooskerke. 6. J. Lijnse te Middelburg. Voorts werd een carrousel gereden door de menclub van de L.R. "Oranjezon". Veelzijdigheidsnummers met Fjorden-paarden 0.a. een Duitse jachtwagen, een landauer en origineel Noors Bij dit fraaie nummer werden ook enkele Fjorden-paarden onder de zadel gereden. Aangespannen vierspan met commentaar Défilé an het défilé namen de kampioen en la geplaatsten in de verschillende rubrieken van de afzonderlijke rassen deel. Dit ging gepaard met de uitreiking van de prijzen op grond van de 's morgens gehouden keuringen. Mede door de veelheid van ras sen was het een kleurrijk gebeuren. Speciaal Welsh-nummer 1. J. Klaassen te Dorst (N.B.) 2. A.W. Snoek te Prinsenbeek (N.B.) 3. P. Kabel te Vlaardingen (Z.H.) 4. P. Melchers te Vlaardingen (Z.H.) 5. F. de Pauw te 's-Gravenzande (Z.H.) 6. C. Bos te 's-Gravenzande (Z.H.) Optreden ponyclub "Seros" D oor de ponyclub "Seros" te Serooskerke werd onder leiding van J. Meijers een verhaal "de droom" gespeeld. Met dit spel, met ontwerp en regie van mevrouw M.H. Lockefeer - van den Dungen, werd veel waardering geoogst. T rekpaarden "V oor het concours aangespannen enkelspannen trekpaarden, waren 9 deelnemers. Het optreden van de machtige koudbloeds doet bij veel Zeeuwen een sprank oude glorie herleven, de rangorde in plaatsing van de eerste vijf was als volgt: 1. A. Brooymans jr te Tholen 2. B. de Maaker te Wolphaartsdijk 3. Gebr. Geldof te Oostkapelle 4. A.L.C. Brooymans te Tholen 5. St. v.d. Velde te Zonnemaire Het presenteren van meerspannen aan de hand spreidt macht ten toon. Na de demonstratie van vierspannen werden 2 achtspan nen geformeerd en tenslotte allen als zestienspannen. Het op treden van een zestienspan is in ons land een zeldzaamheid geworden. Het werd in Serooskerke gerealiseerd. Verloting le prijs, lotnummer 2461 - Sandee te Oud Sabbinge. 2e prijs, lotnummer 2204 - Johanneke Hopmans te Noordhoek (N.B.) 3e prijs, lotnummer 0600 - A. Akkerman te Bergschenhoek (Z.H.) 4e prijs, lotruimmer 0642 - L. Jobse te Oostkapelle 5e prijs, lotnummer 0102 - W. Diephout te Hoedenkenskerke 6e prijs, lotnummer 2096 - A. Wijsman te Zierikzee 7e prijs, lotnummer 1796 - Strobbe, p/a te Nieuwvliet De prijswinnaars hebben inmiddels de door hun gewonnen prijs ontvangen. Besluit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16