Schapenkeuringen of fokveedagen te Goes, Zierikzee, Oostburg en Scherpenisse Tholen Zierikzee Bevelanden Oostburg Op vrijdag 22 juni werd in het kader van de 'Thoolse dagen" te Scherpenisse ook weer de traditionele fokveedag gehouden. Hén aspekt van die dag is het keuren van schapen. Twaalf inzenders hadden 143 dieren ingestuurd. Rammen Voor deze keuring waren 32 rammen ingezonden. Hiervan werd de Z 300 van G.M. Geluk uit St. Maartensdijk kampioen. De Z 300 is een typisch vleesram met een goede ontwikkeling en voldoende adel. De Z 272 van M.A. Geuze uit Oud-Vossemeer werd reserve kampioen. Ook een prima ram met goede raskenmerken, maar waarbij de ontwikkeling wat minder tot uiting kwam. Binnen de groep rammen was er een zeer grote variatie. De zeven tweeja rige en oudere rammen werden door de jury allen met een eerste prijs bekroond. Dit zelfde kon niet gezegd worden van de jaar lingrammen. Slechts aan 8 kon een eerste prijs toegekend wor den. Alleen in de kopgroep van deze rubriek zagen we duidelijk het betere soort dier, dat in de fokkerij zo noodzakelijk is. Bij veel van de mindere rammen zag men een te geringe ontwikke ling of te weinig bespiering. Ooien .Van de 63 ingezonden ooien werd de Z 4140 van M.A. Geuze uit Oud-Vossemeer kampioene. Reservekampioene werd de Z 2762 van G.M. Geluk uit St. Maartensdijk. Beide zijn luxe ooien met goede raskenmerken. Ook het meest uniforme typische tweetal ooien werd ingezon den door M.A. Geuze. Lamineren Het beste ramlam op deze fokveedag was van dhr. van Hemert uit St. Maartensdijk. Een goed ontwikkeld ramlam met fraaie lijnen. Tevens werd door de heer J. van Hemert de IA prijs behaald met de "afstammelingen van 1 vader" (5 lammeren). Het was een uniform stel lammeren dat adel toonde. In deze rubriek was duidelijk te zien, dat het bij een voorjaar zoals we dit jaar gehad hebben, niet eenvoudig is om goed uniforme ontwikkelde lammeren in te zenden. Diversen Voor de afstammelingen van 1 vader (5 dieren van 1 jaar en ouder) ging de 1 A-prijs naar G.M. Geluk, met de afstammelin gen van Z 206. een mooie uniforme groep. Wat betreft de be- drijfskollektie was de IA prijs voor dhr. J. van Hemert uit St. Maartensdijk. Zijn kollektie werd gevormd door goede typische ooien. Deze Thoolse schapenfokdag werd gekenmerkt door de grote variatie in kwaliteit. Deze dag toonde het weer aan dat er nog vele mogelijkheden voor de fokkers aanwezig zijn om goed materiaal te gaan fokken. Alleen door scherpe selektie op ras kenmerken zal het mogelijk zijn om de kwaliteit te verbeteren. v.l.n.r. kampioene ooi van M.A. Geuze en reserve-kampioene ooi van G.M. Geluk (Thoolse dagen) Op zaterdag 7 juli werd de Bevelandse fokdag weer georgani seerd. Behalve rundvee en geiten waren er ook een aantal scha pen ingestuurd. De kwaliteit van het ingezonden materiaal was sterk wisselend. Over het algemeen kunnen we stellen, dat vrij veel dieren wat minder luxe waren. Dit zijn meestal dieren, die wel voldoende massa hebben, maar in de voorhand wat diepte missen en in de achterhand minder vulling in de binnendij hebben. Wat betreft de rammen werd aan de helft door de jury een eerste prijs toegekend, aan de overige dieren een tweede en derde prijs. De kampioen werd de Z 156 van W. Polderman uit 's Heer Arendskerke. Deze ram, een fokprodukt van J. Nieuwenhuyse .uit Lewedorp, is een goede ram, met goed gevulde achterhand en diepere voorhand, een evenredig gebouwd dier, dat wel een minder sterke rug heeft. Reservekampioen werd de Z 345 van J. Zuidwegt uit Yerseke. Een mooie ram, die sterk gebouwd is, ook een typische ram, die echter wat minder luxe toonde dan de kampioen. De kampioene-ooi was de Z 2878 van J. Nieuwenhuyse uit Lewedorp. Een typische ooi met brede achterhand en goede diepe voorhand en met voldoende bespiering. De reservekam pioene was de Z 3427 van de fa. P. Cok en Zn. uit Kruiningen. een mooie ooi, iets minder sterk ontwikkeld maar toch met goede raskenmerken. De beste bedrijfskollektie werd ingezonden door dhr. Nieu wenhuyse te Lewedorp. Eveneens wist dhr. Nieuwenhuyse de I A-prijs te behalen in de rubriek 5 lammeren van een vader. De schapenfokkers die op deze dag materiaal hadden ingezon den, konden getuige zijn van een goede keuring, waarbij dui delijk uiteengezet werd door de heren juryleden IJ. Risseeuw en G.J.A. Ferket, welk type dier gewenst is in de schapenhouderij. Door de aanwezigheid van een aantal goede dieren, heeft men ook kunnen zien in welke fokrichting men moet doorgaan. Dit alles kan voor de schapenfokkerij in de Bevelanden een stimulans zijn om te streven naar steeds betere kwaliteit. Op de 23e centrale fokveedag die 14 juli in Zierikzee werd gehouden had een aantal schapenhouders uit Schouwen-Dui- veland hun kollektie schapen ingezonden. De keuringen werden geopend met het beoordelen van de mannelijke dieren. De rubriek van tweejarige en oudere ram men was een goede rubriek. Met name de kopnummers toonden goede klasse. Ook bij de jaarlingrammen waren de kopnummers fraaie dieren. Kampioenram werd de Z 130 van mevr. G.N. Vijverberg-Kuy- per uit Ouwerkerk. Deze ram, die vorig jaar op de provinciale keuring in Goes ook kampioen werd, toonde ook nu weer volop klasse. Het is een fraai gelijnd dier, met een goede vacht. Ook de ontwikkeling van deze ram is uitstekend, met voldoende breedte over de gehele'lijn. Reservekampioen werd de Z 179 van C.H. Kuyper uit Zonne- maire. Deze goed ontwikkelde ram mist wat luxe, maar verder is het een goed bespierde zware ram, die de raskenmerken vol- doepde tot uiting brengt. Kampioene ooi werd de Z 3556 van C v.d. Houten uit Kerk- werve. Een fraaie, mooi evenredig gebouwde ooi. waarvan de ontwikkeling wat minder sterk tot uitdrukking komt. Rerservekampioene werd de Z 3572 van CH. Kuyper uit Zon- nemaire. Het is een goed ontwikkelde ooi met goede rasken merken. Deze ooi mist echter wat luxe. Wat betreft de rubrieken ooien met lammeren, het was voor de inzenders moeilijk om een mooie uniforme groep in te zenden. Het koude voorjaar zal hier zeker ook debet aan zijn geweest. In de meeste gevallen kon er in eike rubriek toch nog wel een 1 A-prijs worden toegekend. De 1 A-prijs werd bij de oudere ooien met haar in 1979 geboren lammeren behaald door J.J.A. v.d. Velde uit Nieuwerkerk. Voor de oudere met haar in 1979 geboren ooilam eveneens door v.d. Velde. Tevens was de 1 A-prijs voor de oudere ooien met haar in 1979 geboren ram- en ooilam voor v.d. Velde. Tenslotte was ook bij de jaarlingooien met haar ooi- of ramlam de lA-prijs voor J.J.A. v.d. Velde. Ook op Schouwen-Duiveland waren er betere fokdieren aan wezig. Toch zal over het algemeen het peil hier nog zeker om hoog kunnen. De mogelijkheden zijn aanwezig. Dus dat bete kent dat door de fokker die een hoog gekwalificeerde schapen stapel wil bezitten, scherp geselekteerd moet worden, om ook in de toekomst een toontje mee te kunnen zingen in de Zeeuwse schapenfokkerij. Links reservekampioene ooi van C.H. Kuijper, rechts kampioene ooi van C. van Houten (Zierikzeesche fokdag) Links reservekampioen ram van C.H. Kuijper, rechts kampioen ram van mevr. G.N. Vijverberg - Kuijper (Zierikzeesche fokdag) Links kampioen ram van dhr. Polderman; Rechts reserve kam pioen ram van dhr. Zuidwegt (fokdag Bevelanden) Op woensdag 18 juli werd in Oostburg de 42e veetentoonstelling gehouden. Op deze goed bezochte tentoonstelling worden er ook altijd een groot aantal schapen ingezonden. En behalve de Tesselaars, waren er dit jaar voor het eerst ook Suffolks te bewonderen. Het was een verrassing om zoveel Suffolks op deze veetentoon stelling te zien. Temeer omdat dit ras nog niet zoveel wordt gehouden. Het was wat betreft de schapen een zeer goede fokdag. De kwaliteit van de aangevoerde dieren lag op een hoog peil. Dat moet dan ook de reden geweest zijn, dat zoveel schapenfokkers van buiten Zeeuws-Vlaanderen deze dag in Oostburg hebben bezocht. Dat de kwaliteit uitstekend was, bleek al direkt bij de keuring van de tweejarige en oudere rammen. Bijna de gehele rubriek toonde zoveel klasse dat het voor de jury niet moeilijk was om bijna al de dieren met een 1 A-prijs te bekronen. Vooral de kopnummers waren bijzonder fraai. Kleine nuances zorgden ervoor dat een goede plaatsing van de eerste drie dieren moge lijk was. Ook de jaarlingrammen kwamen goed voor de dag. De kop nummers etaleerden voldoende kwaliteit om goede perspektie- ven voor het komende jaar te koesteren. Kampioenram werd de Z 187 van G.J.A. Ferket te Sluis. Deze ram is een typische vleesram, sterk gebouwd met diepte in de voorhand en goed gevulde achterhand. Reservekampioen werd de Z 267 van H.J. Huige uit Ossenisse. Ook deze ram heeft zeer goede raskenmerken. Het is een fraai dier, dat sterk gebouwd is. De ontwikkeling van deze ram is iets geringer tov. de kampioen. De ooien die getoond werden, toonden in veel gevallen een fraaie aanblik. Ook hier waren het slechts kleine nuances dié de plaats bepaalden. Kampioene ooi werd de fraai gelijnde ooi Z 4570 van IJ. Risseeuw te Oostburg. Het is een typisch gebouwde ooi met veel adelheid. Een sprekende kop, een fraaie aansluiting van de nek op de voorhand en de juiste evenredigheid doen het dier in zijn geheel tot de betere klasse behoren. Ook de reserve kampioene, de Z 4733 van F. Goethals te Westdorpe toonde klasse. Het is een fraaie ooi met voldoende adel. De rubriek tweetal ooien was sterk bezet. Door de grote inzen ding voor de rubriek was opsplitsing hiervan noodzakelijk. Daardoor werden er ook een tweetal 1 A-prijzen toegekend. Deze 1 A-prijzen werden gewonnen door de heren Goethals en Risseeuw met hun zeer uniforme tweetallen ooien. Bij de rubriek afstammelingen van 1 vader, was de 1 A-prijs voor 5 dieren van 1 jaar en ouder voor F. Goethals. Bij de afstam melingen van 1 vader geboren in 1979 ging de 1 A-prijs naar IJ. Risseeuw. Bij de bedrijfsgroepen was de lA-prijs voor F. Goethals. Het was een fraaie uniforme kollektie die ten toon gesteld werd. Het beste ramlam was de 22693 lo. van G.J.A. Ferket. Een prachtig ramlam met een zeer goede ontwikkeling en goede lijnen. Bij de Suffolks werd de kampioen-ooi de 0/8/27 van A.C. Jan sen uit Oostburg. Deze Suffolk was goed gebouwd. De rasken merken kwamen echter nog niet op alle punten even sterk tot uiting. In ieder geval is het bijzonder nuttig geweest, dat ook dit scha- peras aanwezig was en aan de keuring heeft deelgenomen. Ook binnen de Suffolks zijn nog veel mogelijkheden om te verbete ren. Keuring is een van de middelen die hiertoe zullen bijdra gen. Deze veetentoonstelling heeft voor wat betreft de schapenfok kerij een goede inzending gehad. Het is zowel voor de bezoekers als voor de inzenders een geslaagde fokdag geweest. Beste Suffolk ooi in Oostburg van R.C. Jansen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14