Bezinning p „ZEGGE EN SCHRIJVE" zuidelijke landbouw maatschappij iz.l.m VRIJDAG 27 JULI 1979 66e jaargang - No. 3491 land- tuinbouwblad De vraag of we met het huidige land- en tuinbouwbeleid nog .wel op de juiste koers liggen wordt vaker en luider gehoord. Steeds meer boeren en tuinders komen tot de konklusie dat dit beleid, ondanks alle inspanningen, hen niet die voordelen gebracht heeft die zij daarvan hebben verwacht. Ook makro-ekonomisch gezien is er minder perspektief: uit het landbouw-ekonomisch bericht I979 van het Landbouw Ekonomisch Instituut blijkt dat ons overschot in de buitenlandse handel van land- en tuin- bouwprodukten, na een aanvankelijke enorme groei, sinds I976 is gestabiliseerd op een nivo van rond 7 mil jard gulden. Op zichzelf natuurlijk een geweldige presta tie waar vrijwel elke bedrijfstak een puntje aan kan zui gen. Maar de groei is er blijkbaar toch uit. Daarbij komt dat problemen met de energievoorziening, de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt en de doorbraak van andere maatschappelijke opvattingen ontwikkelingen met zich mee brengen die het huidige land- en tuinbouwbeleid, reeds nu, maar zeker in de toe komst niet onberoerd zullen laten mèt direkte konse- kwenties voorde individuele boeren tuinder. Juist waar de positie van de individuele boer en tuinder in het gedrang is moeten de landbouworganisaties op de bres staan. De opvatting van K.N.L.C.-voorzitter Luteijn dat het nu de hoogste tijd is dat we zelf zeer fundamenteel het huidige Nederlandse en Europese landbouwbeleid gaan door lichten verdient daarom onze volle steun. Denktank Fundamenteel doorlichten heeft een fundamentele aan pak nodig. Zelfs ben ik van mening dat er sprake van zou moeten zijn van een kontinu-proces van bezinning op het land- en tuinbouwbeleid. Enige jaren geleden heb ik met het oog daarop al eens op deze plaats gepleit voor de instelling van een soort denktank voor de land- en tuin bouw. Tot op heden overigens zonder direkt resultaat. Wel is er nu inmiddels zo n zelfde soort instelling voor het In dit nummer o.a.: Waar het ook om gaat pag. 3 Luteijn gekozen tot vice-president van de Europese agrariërs pag 4 Nieuwe ontwikkelingen bij de vierrijïge aardappelrooimachine pag 5 Bestrijdingsmiddelen die nog slechts korte tijd gebruikt mogen worden pag. 6 Jaarverslag PAGV pag. 7 Standdichtheid en aantal aren bij wintertarwe pag. 8-9 Moeten de jongen piepen zoals de ouden zongenpag. 10-11 Centrale paardenkeuring WPN pag. 12 Eenmalig fust verplicht voor fruit pag. 13 Tuinbouwklanken pag. 15 landbouwonderzoek: de kommissie landbouw onder zoek. In mijn opvatting gaat dat echter niet ver genoeg. Met mijn denktank heb ik veel meer het oog op het beleid d.w.z. de landbouwpolitiek. Overigens hebben we bij de Z.L.Mt nu ook niet helemaal stil gezeten. Inmiddels zijn er kontakten gelegd met de Landbouw Hogeschool in Wageningen met de bedoeling antwoorden te vinden op bepaalde beleidsvragen. Een soort Z.L.M. denktankje dat na de vakantie gaat funktio- neren. Misschien is dat de kiem voor een meer landelijke opzet? K waliteitsbeleid Van een bezinning op het beleid mogen wij op korte termijn geen resultaten verwachten. Het landbouwbeleid is als een hele grote olietanker. Daarmee kun je slechts heel voorzichtig manoeuvreren. Het roer kan derhalve niet zomaar om (als dat nodig blijkt te zijn). Voorlopig zullen we het derhalve moeten hebben van maatregelen die op korte termijn effekt kunnen sorteren. Een zo n maatregel is bijvoorbeeld het voeren van een echt kwali teitsbeleid in een poging de prijskonkurrentie zoveel mo gelijk te reduceren. We moeten er bij zo n kwaliteitsbe leid echter wel h£el goed ergïn hebben dat de kwaliteit en de kwaliteitszorg betrekking heeft op het gehele produk- tieproces. Voor de land- en tuinbouw betekent dit dat kwaliteitszorg in feite al begint bij het maken van een bouwplan enof de keuze van het uitgangsmateriaal. Vervolgens de ver pleging en de nazorg tot en met de konsument. Een kontinuproces derhalve van kwaliteitsbewust handelen. Daar kan en mag niet mee gemarchandeerd worden. In een land met een zo hoog kostenpeil als het onze kun je je dat domweg niet meer permitteren. Mr. Berger, direkteur industriële struktuur en bedrijfs- aangelegenheden van het ministerie van ekonomische zaken heeft daar onlangs in Gouda tijdens de informatie- en kontaktdag over kwaliteitszorg in de onderneming zeer behartigenswaardige dingen gezegd. Zijn opmer kingen, in eerste instantie bedoeld voor de nederlandse industrie, zijn naar mijn mening zonder meer ook van toepassing voor de land- en tuinbouw en de individuele bedrijven daarin: "Vooreen kwaliteitsreputatie moet niet op bepaalde punten hoog gescoord worden maar liefst over de hele linie. Voorts gaat het bij kwaliteit vooral om een konstante en optimale tegemoetkoming aan de wen sen van de afnemers. Dit vergt niet alleen een goede marketingmaar ook een organisatie van de produk- tie". De grote bezinning kan wat mij betreft hier en daar be ginnen. Oggel De pluk van de frambozen en bessen is nu grotendeels achter de rug. Voor de frambozentelers was het een goed seizoen. De pluk verliep vloter was weinig uitval en zowel de produktie als de prijs waren bevredigend. Daarentegen stelde de prijs van de rose bessen teleur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1