min VOttlt »li VI? Uil IV JEU®! fSM Rotonde in het komende seizoen Hoera vakantie! E K PJ Maarssen (omgeving Utrecht) wil een weekenduitwisse ling houden. Omstreeks eind augustus/september met een af deling uit het zuiden des lands. Zij zijn met ongeveer 25 tot 30 leden. Wanneer jullie interesse hebben, bel of schrijf even met: Wim Nelis, Bosdijk 5, Post Maarssen, tel.: 02972-1572. N, D{ AKTIVITEITEN-AGENDA RAK Walcheren Aangeboden: UITWISSELINGEN ZONNIGE OVENSCHOTEL r wordt al weer druk gewerkt aan het seizoen 1979-1980, zo ook aan Rotonde. Rotonde, het blad van de agrarische jongeren, door agrarische jongeren en voor agrarische jongeren geschre ven. Velen kennen Rotonde, maar misschien is het toch goed om nog even te vertellen, waar het voor is. Rotonde bespreekt allerlei aktuele thema's m.b.t. de land bouw. Rotonde zet per nummer een thema uiteen en belicht het van verschillende kanten. Rotonde geeft daarmee een overzicht van dat bepaalde the ma. Daarmee wordt geprobeerd het denken over dat thema en het begrijpen van dat thema gemakkelijker te maken. Rotonde geeft knelpunten aan. en bevat diskussievragen, zodat je het blad goed kunt gebruiken in de gespreksgroe pen. Rotonde heeft een middenpagina, "middenin" genaamd, boordevol aktuele informatie over kursussen, weekenden en andere aktuele agrarische aktiviteiten. Kortom iedere jonge boer(in), die met beide benen in de wereld staat en wil weten wat er gebeurt, gebeuren gaat of gebeuren moet, moet Rotonde wel lezen. De Rotonde onderwerpen worden in overleg met het NAJK vastgesteld. Het is dan ook mogelijk door Rotonde aansluiting te krijgen met het landelijk gebeuren. 4 AUGUSTUS - BLADEL Tuinfeest met barbecue. Bij de fam. van der Jagt, Hoog- emierdseweg 15, Lage Mierde. 7 AUGUSTUS - BLADEL Ledenvergadering. 11 AUGUSTUS - GOES/NOORD-BEVELAN1) Barbecue-avond op "De Haringvreter". Vertrejc: 20.00 uur v.a. parkeerterrein Fellixweg. Opgave vooraf (verp licht) vóór 3 augustus bij Cora van der Weele, 01108-551/432 (bestellingen per briefje). 17 AUGUSTUS - SPRANG-CAPELLE Voetbaltoernooitje, daarna barbecue. 31 AUGUSTUS - 'S HEER ABTSKERKE Diskotheek-avond. De onderwerpen Komend seizoen zullen de volgende onderwerpen behandeld worden. 1. In en om de boerderij: Veiligheid, werkomstandigheden, erfbeplanting, enz. Een tocht langs de landbouwinstellingen om wegwijs te worden in organisatieland. Half september kun je dat allemaal netjes gepresenteerd en overzichtelijk in de bus verwachten. 2. De boerin: Vrouw van een boer, eerste knecht, manusje van alles, werkende vrouw buitenshuis, meedenkster? Wie is zij? Veel interviews met boerinnen. Daarnaast nog zaken als de boerin en de landbouworganisaties, de boerin in de koöpe- ratie. Half oktober kunnen we lezen hoe een aantal vrouwen het boerin zijn ervaart. 3. Intensieve veehouderij: kontrakten, wat doet en wil de in dustrie? Hoe zit het met de mogelijkheden van de intensieve veehouderij. Wat houdt een vestigingsbeleid in? Een moeilijke en vaak ondoorzichtige problematiek. Alles op een rij in de Rotonde van half november. 4. Boer en samenleving: vorig jaar is de diskussie nota Boer Blijven uitgekomen. Sindsdien zijn er veel dingen over ge zegd. Positief en negatief. Hoe moet het nu met de werkge legenheid in de landbouw, de technische ontwikkeling, het agrarische organisatie leven? Kortom hoe moet het met jouw toekomst? De knelpunten uit Boer Blijven opnieuw op een rij gezet in de Rotonde van eind november. Het extra nummer heeft als thema "jongerenraden bij de koö- peraties". Waar zijn ze voor, hoe funktioneren ze? Dit extra nummer verschijnt voor de jongerendag en wel half oktober. Wanneer je Rotonde niet krijgt als agrarisch lid of als deelnemer van een gespreksgroep dan kun je een abonnement a 10,— bestellen bij P.J.G.N., Postbus 80206, 2508 GE Den Haag. Gi rorekening 530621 onder vermelding van Rotonde '79/80. Trekkerbehendighcidswedstrijd dinsdag 31 juli, aanvang 18.30 uur op het bedrijf van Jaap Riemens, Vrijheidsweg 3, Grijpskerke, Startgeld 5,— Cj en Engelse groep komt in de eerste week van september naar Amsterdam. Ze willen graag een boerderij en andere interes sante plaatsen bezoeken. Welke Nederlandse groep zou hun 1 dag rond kunnen leiden in de omgeving van Amsterdam. Zij zijn zelf in het bezit van twee busjes. Wie geïnteresseerd is kan kontakt opnemen met: Dollerys' farm, Stratfield Saye, Reading Berks, Engeland. l-j en Duitse plattelandsjongerengroep van 30 tot 35 personen wil graag uitwisselen in de maand augustus van de 23e tot de 26e. Ze hopen dat de Nederlandse groep voor hun een programma samensteld. Een tegenbezoek is mogelijk, wie interesse heeft kan kontakt opnemen met: Silke Staiger, lm. Rohracker 1, 7129 Brackenheim, Kreis Heilbronn, Duitsland. LET OP: a) Het PJZ-sekretariaat is "met vakantie" van 2 t/m 22 augustus. Dringende zaken (konvokaties e.d.) afhan delen met de ZLM-telefoniste Lianne Akkermans. b) I.v.m. het vertrek van Mariies Wassenaar bij de PJZ wordt het ZAJK-sekretariaat per 1 augustus (voor 1979/1980): Rein-Jan Hoek (CPJ-assistent), Naere- boutstraat 20, 4461 GT Goes, 01100-15448. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. atuurlijk roepen uw kinderen dat ook, als de schooldeur zich achter hen sluit voor zes weken. Plannen om die weken te vullen? Ach, de meeste kinderen denken daar niet aan. Als moeder van die kinderen is het soms nuttig wat plannetjes achter de hand te hebben. Er zijn zo van die dagen waarop kinderen hun draai niet weten te vinden. Daarom op deze pagina wat ideetjes om te onthouden voor het moment dat uw kinderen zeggen: "Ik weet niets te doen!" Een plaat voor de eigen kamer Op een groot stuk karton met blauw, licht en donker groen de achtergrond kleuren of plakken van papier. Het zijn de kleuren van de lucht, gras en bos en vormen de achtergrond van de plaat. Is de achtergrond klaar, dan moet een landschap gemaakt wor den van huizen, bomen enz. Daarna kunnen nog mensen en dieren toegevoegd worden. De plaatjes kunnen geknipt worden uit oude ansichtkaarten, reklamefolders en tijdschriften. Alles pas opplakken als het geheel klaar is. Een paperclip-ketting Zorg voor een doosje paperclips. Laat ze aan elkaar bevestigen tot de gewenste lengte. Iedere paperclip moet bekleed worden in het middenstuk. Dit kan gebeuren met zelf gekleurde strookjes papier, stukjes gekleurd papier geknipt uit tijdschriften, melk- dopcapsules en ieder ander materiaal dat bedacht wordt. Pa pieren bekleding moet natuurlijk vastgeplakt worden. K lokpatience Een spel voor één speler. Uit een normaal spel kaarten (52 stuks) eerst de dertien kaarten van één kleur halen. Deze kaarten in de vorm van een cirkel op tafel leggen, zodat als het ware de wijzerplaat van de klok ontstaat. De aas komt dan op de plaats van de 1, de boer op de plaats van de 11, en de vrouw op de 12. De koning komt in het midden te liggen. De overige 39 kaarten worden nu goed geschud. Van de blinde stok mag nu kaart voor kaart afgepakt worden. De eerste kaart kan altijd weggelegd worden. Laten we aannemen, dat de der tien schoppenkaarten op tafel liggen. De eerste gepakte kaart is bijv. hartenvrouw. Die mag op de schoppenvrouw worden ge legd. De volgende kaart is bijv. ruitentien. Die kan niet wegge legd worden daar eerst geprobeerd moet worden alle harten- kaarten aan te sluiten. Pas als alle harten gelegd zijn, mag met de volgende kleur begonnen worden. Als de hele stok omgedraaid is, zonder dat de patience is uitgekomen (komt zelden voor) dan mag de stok (zonder schudden) nog twee keer worden omge draaid. Is de patience dan nog niet uitgekomen, dan is het spelletje mislukt. A.v.M. Voor de zonnige dagen, die we hopelijk ook deze zomer nog krijgen, een recept van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. 1 kg aardappelennootmuskaat, 4 dl halfvolle melk, 1 ui, 1 eetlepel boter of margarine, kerriepoe der, peperzout, 300 gr. rundergehakt, I kg sperzie bonen, l blik abrikozen. Kook de geschilde aardappelen gaar en maak hiervan met zout, nootmuskaat en melk puree. Snij de ui fijn en fruit hem in de hete margarine met kerriepoeder, peper en zout. Voeg gehakt toe en hak dit onder voortdurend roeren rul en bruin. Laat de abrikozen uitlekken. Leg onderin een vuurvaste schotel de helft van de puree, daarop de sperziebonen bedekt met de abrikozen. Bedek de abrikozen met de andere helft van de puree met daarover het gehaktmengsel. Laat het geheel in een voorverwarmde hete oven (200 graden) in ongeveer 15 min. heet worden. •J 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19