Eenmalige verpakking voor fruit verplicht Ongunstig eerste halfjaar 1979 voor fruitveilingen Tuinbouwjournaal Overheidssteun voor de fruitteelt Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft in een kortgeleden gehouden vergadering besloten eenmalige verpakking verplicht te stellen. Voor de volgende appelrassen: Cox's Orange Pippin (65 mm), Rode Goudreinette (70 mm), Lombarts Calville (65 mm), Mel rose (70 mm). Gloster (65 mm), Jonagold (70 mm), Karmijn de Sonnaville (70 mm), Elstar (65 mm). Discovery (65 mm) en Spartan (65 mm). De Golden Delicious valt niet onder de ver ordening. Eenmalige verpakking is eveneens verplicht voorge schreven voor de pererassen: Triomphe de Vienne (60 mm), Beurré Hardy (60 mm), Conference, na 1 november (55 mm), Dovenné du Cornice (65 mm) en Bonne Louise (55 mm). Het gaat zowel bij peren als bij appelen om de klassen Extra, I en II. Het schap heeft niet vastgesteld welk type eenmalig fust gehan teerd zal worden. Elk type fust mits "schoon, solide en niet eerder gebruikt" komt volgens de verordening in aanmerking. Voor de peer stelt men van producentenzijde een krat voor en voor de appel een krat of een doos. Na de goedkeuring doofde Minister krijgt de verordening kracht van wet. Dit betekent dat overtreding een ekonomisch delikt inhoudt. Doos of krat Het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen die de zaak bij het PGF, zoals bekend, aanhangig maakte, ziet daarmee zijn ver zoek tot verplichte invoering van eenmalige verpakking geho noreerd. De heer mr. J.W.H. Huyts, CBT-voorzitter, gaf toe dat het CBT er vorig seizoen niet in geslaagd is een eenmalige verpakking op vrijwillige basis te bereiken. Het marketingplan werd een mislukking. Het CBT gaf toen en geeft nog steeds de voorkeur aan een doos, omdat deze verpakking werkelijk een malig is. De uitgifteprijs daarvan zal dankzij subsidiëring naar verwachting neerkomen op 90 tot 100 cent. Op welke doos de keus gaat vallen is nog niet duidelijk. De doos is in principe bestemd voor appelen. Inhoud: 10 kilo. De krat leent zich voor hergebruik. Zij het dat bij het allereerste gebruik alleen de voorgeschreven rassen, klassen en maten daarin verpakt mogen worden. De uitgifteprijs zou 160 centen bedragen en de inna- meprijs 90 centen. Men wil trachten de circulatie tot één seizoen te beperken. Elke veiling zal alleen de eigen kratten terugne men. De inhoud van de krat is bepaald op 12 tot 13 kilo appelen en 15 kilo peren. De bodemmaat voor zowel de doos als de krat is bepaald op 50 x 30 cm. Aarzeling Het besluit de eenmalige verpakking voor de bovengenoemde rassen in te voeren is door de handelsvertegenwoordigers in het schap zeer aarzelend genomen. De termijn om de zaak goed te bestuderen is eigenlijk te kort, zo stelde de heer B. Boon, namens de binnenlandse groothandel. De heer mr. P.L. Schenderling, namens de export, voorzag enerzijds sympathieke aspekten aan de verordening ten opzichte van de exporthandel. De exporteurs blijven namelijk vrij in de keuze van de eenmalige verpakking. De heer Schenderling sloot zich anderzijds aan bij de bezwaren van de binnenlandse groot- en detailhandel, maar toonde begrip voor hét feit dat uitstel erg moeilijk is. Er is echter uitdrukkelijk afgesproken dat de vinger aan de pols wordt gehouden. De heer L.J. Nijsten, namens de fruittelers, erkende dat de situatie in de fruitteelt niet alleen met een verbetering van de presentatie opgelost kan worden. "Maar, we moeten ergens be ginnen met de konkurrentiestrijd". En: "Het is zeker een expe riment". Bij de appelen betreft het slechts 15 tot 20% van de aanvoer". Handel niet enthousiast? In het Vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit is het resultaat weergegeven van een snelle en zeer onvolledige enquête bij een aantal handelaren. In het algemeen werd het besluit van het Produktschap niet met veel geestdrift ontvangen. Vooral Nico de Jong B.V. uit Bunnik reageerde als volgt nogal negatief: Voor de export heeft het wellicht nog zin, al blijft het de koper die bij ons beslist. Wan neer de maatregel bestemd is voor de binnenlandse markt, dan is dat pure kolder. Het werkt kostenverhogend en de eenmalige verpakking wordt niet in de winkel gepresenteerd. De super markten passen trouwens kleinverpakking toe. De kontrole op de krat is een heel moeilijke zaak. Straks is er meer te verdienen aan de krat dan aan de appelen. Bovendien is altijd de stevig heid van de krat of de doos in het geding. Volgens ons wordt de verkoop buiten de veiling om door deze Produktschapsveror- dening gestimuleerd. De Nederlandse teler moet op een goede maat gaan telen; de kleintjes mogen zo wie zo niet bewaard worden; er is plaats voor een alternatief van de Granny en de Franse Golden. In deze hele affaire moeten we niet vergeten dat de Nederlandse Golden het van de Franse verloren heeft op kwaliteitsgebied. Vijf andere firma's maakten ook voorbehoud voor een deel met dezelfde argumenten als de Jong, doch meer genuanceerd. Daarentegen kwam van Albert Heyn, waar men toch ook geen fruit in kisten, dozen of kratten in de winkel ziet, de volgende gunstige reaktie: Wij staan in principe positief tegenover een malige verpakking, mits deze ook 100% eenmalig is. Het zou dus Minister Van der Stee heeft steun toegezegd voor gebruik van eenmalig fust een doos moeten worden. Bij de krat komen weer de problemen van meermalig fust, opslag, schoonmaken, stijgende transport kosten etcetera. De inhoud van de doos zou echter hoger moeten liggen dan 10 kilo. Bij bijvoorbeeld 15 kilo liggen de kosten per handeling voor ons toch lager. Maar wij werken graag mee naar de meest akseptabele oplossing. Goede zaak Het is moeilijk om het voor en tegen van het verplicht voor schrijven van éénmalig fust volledig af te meten. In de praktijk zal moeten blijken hoe één en ander uitpakt. Niettemin is het een goede zaak dat men probeert, met steun van de overheid, de afzet nieuwe impulsen te geven door een betere presentatie van het fruit. Wel is het jammer dat er voor een mengvorm van doos en krat is gekozen. In een zwakke krat wordt het fruit bij vervoer beschadigd. Een stevige krat is vrij duur en wordt mede daar door al vlug meermalig gebruikt waarbij het "schoon en fris" verloren gaat. Maar wellicht valt dat mee? Vorig jaar werd de CB doos (gebruik niet verplicht) een mis lukking. Het nieuwe marketing plan is beter onderbouwd en verdient aller steun. Overigens zal ieder het eens zijn met de opmerking van de heer Spithoven, voorzitter van het Produktschap, dat het een experi ment is en slechts één aspekt van een veel groter vraagstuk. Kwaliteitsverbetering moet voorop staan, in de doos of krat moet fruit komen dat aan de hoge eisen van de konsument voldoet. De vlag moet de lading dekken. Minister Van der Stee heeft in fruitteeltkringen waardering ge oogst in verband met toegezegde tegemoetkoming aan een aantal wensen van het Landbouwschap. Overeenstemming werd o.a. bereikt over de volgende punten: verhoging minimummaat in de klassering van vers fruit het weren van onrijp fruit versterking van onderzoek naar objectieve rijpheidscriteria, stabiele oogsten, marktonderzoek beperkte uitgifte van grond voor de fruitteelt in de IJssel- meerpolders ter verbetering van de structuur van de fruit teelt elders intensivering van de voorlichting over beharing van fruit. Hagelpremie Erg blij was men algemeen met de bereidverklaring van de minister om gedurende een periode van 5 jaar mee te werken aan het verminderen van abnormale hagelrisiko's. De overheid Van de Nederlandse groenten- en fruitveilingen zijn kortgele den de gegevens bekend gemaakt over de omzet in het eerste halfjaar van 1979. Landelijk gezien was er een toename van 83 miljoen vergeleken met het eerste halfjaar van 1978, wat neerkomt op een "groei" van 6-7%. Die toename zat echter in hoofdzaak in de hoge prijs van bewaarkool en verder in de glasprodukten. Veilingen met veel fruit hadden wel zeer grote aanvoeren te verwerken, maar tegen zeer lage prijzen. Daardoor bleef deze sektor flink achter. Dat komt ook tot uiting in de veilinggegeven. Zo boekte Lan- gedijk (bewaarkool) een omzet groei van niet minder dan 167%. De twee grootste Limburgse veilingen VGV en CVV deden het wat bescheidener met een omzetstijging van resp. 28 en 15 Vi%. Westland Zuid ging ook ruim 14% vooruit. Daarentegen ging KZY (De IJsselmeerpolders) met zijn vele fruit 18.9% achteruit, op de voet gevolgd door de Zeeuwse CVZ met 18.7% daling. Om voor ons onverklaarbare redenen ging daarentegen Geldermalsen 3.1% vooruit en wist Zwaag zelfs 16% stijging te behalen. Voor wie van konkrete cijfers houdt nog wat nadere gegevens over de genoemde veilingen, die overigens slechts een keuze betekenen uit een veel groter aantal. Omzet in miljoenen guldens le halfjaar '78 le halfjaar '79 stijging of daling Langedijk 10.7 milj. 28.6 milj. 167.3% V.G.V. (Limb.) 24.9 milj. 31.9 milj. +28.3% C.V.V. (Limb.) 97.0 milj. 112.2 milj. 15.6% Westland-Zuid 89.5 milj. 102.2 milj. 14.2% K.Z.Y. 29.0 milj. 23.5 milj. - 18.9% C.V.Z. 16.0 milj. 13.0 milj. - 18.7% Geldermalsen 16.1 milj. 16.6 milj. 5.1% Zwaag 10.0 milj. 11.6 milj. 16.0% wil 75% van het herverzekerde risiko voor zijn rekening nemen. De uitleg hiervan is nogal onduidelijk. Veelal neemt men aan dat het voor de praktijk er op neer komt n dat de normaal door de teler te betalen premie met 10-20% kan worden verlaagd. Tevens dat er nu een garantie is dat najaren met abnormaal veel hagelschade geen forse premieverhoging nodig is. Waarschijnlijk is dus de bijdrage niet zo groot als velen hadden gehoopt, maar is wel bereikt dat het risiko van aanzienlijke pre. mieverhogingen kan worden verkleind. Eenmalig fust en herinplant De minister verklaarde zich bereid opnieuw j" 400.000, on dersteuning te geven voor proeven op praktijkschaal met één malig fust. Een welkome steun voor het marketing plan van het C.B.T. Verder wil de minister bevorderen dat het O. en S. fonds de herinplant van appels en peren in het rentesubsidiebeleid op neemt. Hier kan muziek inzitten als de voorwaarden redelijk soepel worden gesteld. Als de voorwaarde wordt gesteld dat alleen bedrijven met een ontwikkelingsplan in aanmerking komen zal er echter weinig uitkomen. Tenzij met standaardnormen wordt gewerkt in de geest van: "elk levensvatbaar fruitbedrijf dat 1 ha of meer rooit en herinplant wordt als ontwikkelingsbedrijf ge rekend". Al met al is de minister er in geslaagd om goodwill te kweken met beperkte financiële steun, want in 't algemeen gaat het niet om miljoenen, doch om honderdduizenden guldens. Morele steun telt echter ook mee en dat speelt zeker een rol bij de eerdergenoemde waardering. Kwekersrecht LANDBOUWSCHAP Een beladen woord bij velen. Toch is een redelijke vergoeding voor gecfane kwekersarbeid niet onredelijk. Wat is dan redelijk of onredelijk? Er komen steeds meer produkten onder het kwe kersrecht. Dat behoeft niet slecht te zijn voor de gebruikers van deze nieuwigheden als het tevens maar een verbetering van de kwaliteit inhoudt. De nieuwe variëteiten moeten bovendien in voldoende mate voorhanden zijn en tegen redelijke voorwaar den. Zie daar de problematiek waarvoor nadere regels moeten worden gesteld bij de in de maak zijnde wijziging van de Zaai zaad- en Plantgoedwet, aldus diverse organen van het Land bouwschap. Uitstel WIR-toeslagen energiebesparing In juni heeft de Tweede Kamer de regering gevraagd om tot het verplicht voorschrijven van energiebesparing te komen. Een prachtig uitgangspunt. Het is evenwel jammer dat men niet de daad bij het woord heeft gevoegd door nog vóór het zomerreces de voorstellen van de regering tot invoering van de WIR-toe slagen voor de energiebesparing tot wet te verheffen. Nu wordt het pas veel later. Vele ondernemers in de tuinbouw gaan mis schien zelfs dit hele jaar missen, omdat de investeringsaktiviteit in de glastuinbouw seizoengebonden is. Jammer! De tuinbouw en andere sektoren blijven nog weer in de kou zitten. Beleidsprogramma fruitteelt Het eerste officiële gesprek met de minister van Landbouw over het beleidsprogramma fruitteelt heeft plaatsgevonden. Inmid dels zijn op vele punten uit het beleidsprogramma aktiviteiten ondernomen. Het Produktschap voor Groenten en Fruit, het Kontróle Bureau, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen (CB), de Nederlandse Fruitteelt Organisatie (NFO) werken aan een of meer punten. Een belangrijk aspekt van het beleids programma is de verbetering van de afzetsituatie en vooral de gekoördineerde en gezamenlijke aanpak van de afzet, gebaseerd op onder andere de kwaliteit van het fruit. Hierover zullen CB, NFO en Landbouwschap binnenkort nader van gedachten wis selen. H andelsvoorwaarden witlofwortelen Op verzoek van de NTS houdt een werkgroep van de afdeling Groenteteelt zich bezig met het samenstellen van algemene handelsvoorwaarden voor witlofwortelen en het daarbij beho rende kontrakt. De werkgroep is daarmee in een ver gevorderd stadium en denkt in augustus een advies aan de afdeling Groenteteelt en de hoofdafdeling Akkerbouw te kunnen uit brengen. Er wordt naar gestreefd de voorwaarden en het kon trakt in september voor teler en tuinder beschikbaar te hebben. Olieprijzen in Duitsland Zoals overal elders stijgen de olieprijzen voor de verbruikers ook in Duitsland. Deze stijging treft onze Duitse kollega's wel zeer hard. De huidige prijs voor lichte olie (bij ons HBO) ligt al rond 50-60 pfennig per liter in Duitsland. Met zo'n prijs de winter in te moeten gaan valt niet mee. De lichte olieprijs in Duitsland volgt de wereldmarktprijs zeer vlot. Duitsland wil geen maximum prijsbeleid zoals in België, Frankrijk en Nederland het geval is. Het is overigens zeer merkwaardig dat de benzineprijs in Duitsland laag is; de laagste in West-Europa zelfs. Veel lager dan de wereldmarktprijs. Hoe kan dat dan bij een vrije prijsvorming? Wordt de auto en de auto-industrie in Duitsland ontzien door het afwentelen van de noodzakelijke verhogingen op andere soorten brandstof? Een dergelijk beleid kost onze kollega's dan wel erg veel geld en het kan ook ons geld kosten. Bestemmingsheffing champignons 1979 Ook dit*jaar zal het Landbouwschap weer een belangrijke bij drage gaan leveren aan het Proefstation voor de Champignon kuituur te Horst. Het Landbouwschap heeft dit bedrag voor 1979 op maximaal 690.000,— vastgesteld. Gelet op de meer intensieve benutting van de teeltoppërvlakte bij gebruik van doorgroeide kompost, is in overleg met de CNC besloten deze oppervlakte extra te belasten. Dompelbaden in de bloembollenteelt Een belangrijke techniek van ziektebestrijding in de bloembol lenteelt is onderdompeling van de bollen (met name plantgoed) in de vloeistof die het bestrijdingsmiddel bevat. Dit gebeurt in zogenaamde dompelbaden. Er bestaan bezwaren tegen het in de grond brengen van de restanten van de dompelvloeistoffen. De afdeling Bloembollenteelt is van mening dat de techniek van de dompelbaden niet gemist kan worden zó lang er geen voor de praktijk bruikbare en verantwoorde alternatieven zijn. Het eventueel verontreinigende effekt is bovendien zeer beperkt en valt binnen aanvaardbare normen. Ondanks dit is het Labora torium voor Bloembollenonderzoek gevraagd in deze richting onderzoek te verrichten en hieraan prioriteit te geven. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13