Groninger Mij. H. de Kroon K.N.L.C. op bezoek bij Groninger akkerbouw in notedop D e DOMO-fabriek in Bedum ontvangt alle melk uit Noord- Groningen van de Lauwers tot Nieuwolda. Er zijn 770 melkle- veranciers, die 220 miljoen kg melk aanvoeren. Per leverancier wordt bijna 300.000 kg per jaar aangevoerd. Er is geen bussen- melk meer. Ongeveer een kwart van de aanvoer wordt door de R.M.O. direkt afgeleverd bij de Centrale Melkinrichting voor konsumptiemelkprodukten van de DOMO in de stad Gronin gen. H et K.N.L.C.-bestuur moest uiteraard ook op bezoek bij een boer. De keus viel deze keer op de heer F.A.M. de Schutter, in Vierhuizen. De familie de Schutter woont op de boerderij Wes terhalm, die tot voor kort bezit van de familie Mansholt was. De familie De Schutter komt oorspronkelijk uit de Biesbosch en is nu bezig met de 8e oogst in Groningen. D e lunch op de borg Verhildersum viel goed in de smaak. Deze burcht uit de 14e eeuw is nu ingericht als museum. Er is een vaste expositie van antieke kamers, schilderijen, e.d. Op de zolder is een permanente tentoonstelling over het ontstaan van Groningen en de geschiedenis van het wad. H et K.N.L.C.-bestuur bracht vorige week een bezoek aan Groningen. De Groninger akkerbouw heeft door de aard van de bedrijven een aantal bijzondere kenmerken die hierna per gewas zullen worden gegeven. D e provincie Groningen levert jaarlijks ongeveer 200.000 ton stro. In het verleden werd een belangrijk deel van dit stro ver werkt door de traditionele strokartonindustrie. Door problemen met de afzet en met de milieuaspekten van het produktieproces, zijn alle fabrieken gesloten of overgeschakeld op andere grondstof. Dit betekent, dat de veehouderij en de tuinbouw vrijwel de enige afnemers zijn van stro. H et laatste bezoek van deze exkursie bracht de K.N.L.C.-be stuursleden in Uithuizermeeden, waar de meelfabriek Moor- lach b.v. is gevestigd. D e koolzaadteelt loopt in Groningen terug. Rond 1975 werd in Groningen 6.700 ha koolzaad verbouwd. Dat was de helft van het Nederlandse areaal. De andere helft werd verbouwd door de Rijksdienst IJsselmeerpolders op de nieuwe gronden, die kul tuurrijp worden gemaakt. In de driejaar van 1973 tot en met 1975 was het areaal in Groningen altijd rond 6.700 ha. In 1976 begon de teruggang tot 4.500 ha en in 1977 en 1978 zette die ontwikkeling zich voort naar 1.900 ha. I n Nederland wordt dit jaar bijna 2.700 ha karwij verbouwd. De omvang van de teelt liep de laatste jaren sterk achteruit, maar dit jaar was de oppervlakte 2x zo groot als vorig jaar. In Groningen wordt steeds ongeveer 60% van het landelijk areaal verbouwd. Goede landbouw in Noord-Groningen Gr roningen was op 3 juli het reisdoel van het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. De Groninger Mij. van Landbouw was gastheer en zorgde met een vlotte ekskursie voor een goede kennismaking. Een rondrit per bus bracht de bestuurderen van het K.N.L.C. nader in kontakt met de Groninger akkerbouw en de melkveehouderij, maar ook het Groninger landschap kreeg de aandacht. Het bestuur van de Groninger Mij. was er ook, bij, zodat de persoonlijke kontakten en gedachten wisselingen eveneens tot hun recht kwamen. Melkveehouders uit den vreemde D e exkursie door Groningen startte met een bezoek aan de zuivelfabriek van de DOMO in Bedum. Direkteur J. de Boer ontving het gezelschap met een glasheldere inleiding over de melkveehouderij in Noord-Groningen. Oorspronkelijk is deze streek grotendeels een akkerbouwgebied. Toch hadden deze akkerbouwbedrijven vaak wel 8-12 koeien. Door het heersende landbouwbeleid is daar een radikale ver andering in gekomen. De gemengde bedrijven zijn verdwenen. De grotere bedrijven op de jongere gronden specialiseerden zich op akkerbouw. De kleinere bedrijven en de bedrijven op de oudere zeeklei kozen vaak voor melkveehouderij. Deze om schakeling naar melkvee gebeurde soms door de Groningers zelf, maar vaak kwam het bedrijf ook in andere handen. Boeren uit Friesland, Zuid-Holland, Overijssel, Brabant en zelfs België kwamen naar Groningen om hier een modern melkveebedrijf te beginnen. Daardoor komt een derde deel van de leveranciers van de DOMO-fabriek in Bedum oorspronkelijk uit een andere provincie. De helft in de kaas Een ander kwart wordt in Bedum verwerkt tot speciale pro- dukten zoals Kompleta voor de koffie en produkten voor de bakkerij. Ongeveer de helft van alle melk wordt in een nieuwe kaasfabriek verwerkt tot grote Gouda's van 12 kg. Het bedrijf heeft ook een verstuivingstoren en een indampin- stallatie voor de verwerking van 250 miljoen kg wei tot poeder en veredelde produkten. Het K.N.L.C.-bestuur bekeek de nieuwe kaasfabriek, die per jaar 12 miljoen kg kaas maakt. De groep raakte onder de indruk van de verregaande automatisering. Voor het gehele produktieproces van de kaas zijn 6 man nodig. Na de inloop periode zal dat waarschijnlijk zelfs 4 man worden. Blik uit de bus V oor een rondrit door een landbouwgebied is een bus een ideaal vervoermiddel. Je hoeft zelf niet te rijden en je zit even hoger boven de weg en dus ook boven de gewassen. De Zeeu wen in het gezelschap misten nog wel hun wegen over de pol derdijken, omdat die een nog betere kijk op het gewas geven. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. heeft echter onderweg toch wel alle gelegenheid gehad om met boerenogen in Groningen ron<4 te kijken. Wat ze zagen kon de vergelijking wel doorstaan, maar het was niet allemaal goed. De naweeën van het slechte voorjaar lieten zich vooral in de bieten nog goed zien. De aard appelen staan er in Groningen belangrijk beter voor dan de bieten en de tarwe doet het uitstekend. Onderweg werd ook een ontwikkeling van de Groninger vee houderij duidelijk geïllustreerd. Tussen Onderdendam en Baflo is de grond zwaar - er staan steenfabrieken in de buurt -, zodat de streek overschakelde op veehouderij. Dit is vrij fors gebeurd, zodat het hoofdbestuur op een bepaald moment 7 torensilo's tegelijk kon zien. "Het lijkt Swifterbant wel", zei een buspassagier. De boer op De boerderij was in het begin ongeveer 52 ha groot. Door de rechten van de oevereigenaren en de ingepolderde Lauwerszee groeide het bedrijf met 84 ha tot 134 ha. Bovendien werd er nog 104 ha bijgekocht, zodat het gehele bedrijf nu 240 ha groot is. Daarvan ligt 188 ha in de Lauwerszee. De oppervlakte akkerbouw wordt gebruikt voor: pootaardap- pelen: 11%, konsumptieaardappelen: 11%, bieten: 24%, winter tarwe: 19%, graszaad: 9%, zomergraan: 26%. Dijken en grasland met een totale oppervlakte van 24 ha worden verhuurd. Het bedrijf voert alle werkzaamheden in eigen beheer uit, behalve het bietenrooien. De arbeidsbezetting bestaat uit boer, zoon, vaste medewerker, losse medewerker en praktikant. De bestuurderen van het K.N.L.C. werden bij een blik op de gewassen vooral getroffen door de goede stand van de winter tarwe. De verwachting is dat deze tarwe 9-10 ton zal gaan op brengen. Nieuw land og napratend over de mooie gewassen die de familie de Schutter op de nieuwe grond had staan, trok men verder de Lauwerszee in. Daar bleek dat niet alleen de boeren hun oog op de ingepolderde Lauwerszee hebben laten vallen. 6 Van de totale oppervlakte van 9.000 ha blijft meer dan een derde deel water, dat dient als bergboezem en voor de watersport. Ook een groot deel van het land wordt bestemd voor natuur en rekreatie. Voor de landbouw blijft er maar 1.400 ha over. Aan de Groninger kant is de landbouwgrond allemaal in ge bruik bij de aangrenzende bedrijven op het oude land. Aan de Friese kant maakt de Rijksdienst IJsselmeerpolders een deel kultuurrijp. Dat komt binnenkort gereed voor stichting van nieuwe bedrijven. De regering wil echter in deze polder 2.400 ha oefenterrein voor de militairen inrichten. Dit gaat voor het grootste deel ten koste van natuur en rekreatie, maar ook de landbouw moet dan wat inleveren. Het K.N.L.C.-bestuur was verrast over de onverwachte eigenschappen van dit gebied op de grens tussen Groningen en Friesland. Eten op Verhildersum Rondom de borg liggen de grachten en daaromheen zijn ver schillende stijltuinen aangelegd. Ook is er een rijke borgflora en een kruidenverzameling. Tarwe in beweging Een kwart van alle Nederlandse tarwe wordt in Groningen geteeld; ongeveer 30.000 ha. Met name in het Oldambt is tarwe ook financieel nog het belangrijkste produkt. Op initiatief van de Groninger Mij. is door de Groninger Sa menwerkende Standsorganisaties samen met handelaren, kom- missionairs en koöperaties een werkgroep Baktarwe ingesteld, die de afzet van de Groninger tarwe naar de maalindustrie bevordert. Met behulp van tarwestudieklubs wordt geprobeerd de op brengst te verhogen. De 10 ton is op een enkel bedrijf gehaald. De oppervlakte gerst in Groningen is ruim 13.000 ha. Dat is 20% van het Nederlandse areaal. Opvallend is dat 60% van de Ne derlandse wintergerst in Groningen wordt geteeld. Het areaal haver liep vrjj sterk terug. Zo'n 40% minder in 3 jaar. Op het ogenblik is er een opleving. Groningen verbouwt 35% van het landelijk areaal. Met 9.200 ha is haver het belangrijkste zomergraan in Gronin gen. Strofabriek in de ijskast Deze situatie is een belangrijk nadeel voor de Groningse ak kerbouw, aangezien door deze marktverhoudingen er een reeële kans is op lage stroprijzen. De prijzen kunnen zo laag worden dat algemeen tot verbranden of onderploegen wordt overge gaan. Daarmee dreigt dan een productiewaarden van 15-20 miljoen gulden voor de Groninger akkerbouw verloren te gaan. Het is verheugend dat het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten een nieuw procédé voor de in dustriële stroverwerking heeft ontwikkeld. Daarbij worden niet alleen de reeds bekende produkten cellulose en lignine uit stro gewonnen, maar ook de vroegere afvalprodukten moeten geld opbrengen. In het nieuwe produktieproces wordt o.a. ook hemicellulose gewonnen, die een grondstof is voor verschillende medicinale produkten. De Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij en het Land bouwschap namen deel aan dit projekt. Helaas is het in de ijskast beland in afwachting van nader onderzoek naar kanker verwekkende aspekten van deze produkten. Meer aardappelen dan graan ardappelen is voor de provincie Groningen een belangrijk gewas. De oppervlakte fabrieks-, konsumptie- en pootaardap- pelen tesamen is ongeveer 33.000 ha en dat is meer dan de oppervlakte tarwe in deze provincie. De FABRIEKSAARDAP PELEN nemen met hun 25.000 ha uiteraard verreweg de grootste oppervlakte voor hun rekening. Deze oppervlakte is al meer dan vijf jaar vrij konstant, omdat het aandeel van de fabrieksaardappelen in het bouwplan vrijwel op het maximum zit. Van alle Nederlandse fabrieksaardappelen ligt 35% in de pro vincie Groningen. De oppervlakte POOTAARDAPPELEN op Tijdens de lunch bood voorzitter J.D. Leeuwma alle deelnemers een flesje Hooghoudt dubbel gebeide graanjenever aan als produkt van Groninger tarwe. Dit flesje werd vergezeld door een echte Groninger koek, die van tarwe wordrgebakken. maar waarvan de tarwesmaak wordt verdrongen door amandel, su kade, gember en nog wat smaakmakers. Aangezien het gezelschap 's morgens in Bedum al de Groninger kaas van Groninger melk had geproefd sloot dit alles mooi op elkaar aan. Van tarwe tot meel Uithuizermeeden is het uiterste noordoogsten van de provincie en ligt voor een meelfabriek wel wat op het voeteneind, maar dat is historisch zo gegroeid. Het is allemaal begonnen met een windmolen, maar nu is het uitgegroeid tot een volwaardige fabriek die 5 6% van de Nederlandse produktie voor zijn rekening neemt. Het K.N.L.C.-bestuur kwam door de hele fabriek en kon het produktieproces op de voet volgen. Een deel bleef zich echter afspelen achter buizen en schotten zodat er ook wat te raden overbleef. Speciale aandacht werd besteed aan de proefbakkerij. Déze bakkerij moet de gegevens leveren voor de goede samenstelling van het mengsel van verschillende soorten tarwe. Ook wordt daar voortdurend het eigen mengsel op kwaliteit getest. Moorlach haalt zijn tarwe uit alle windstreken, maar slaat uiteraard de Groningse tarwe niet over. De bloem en het meel worden verkocht in de 3 noordelijke provincies en de IJssel- streek. Na één dag omzwervingen door Groningen heeft men een goe de indruk gekregen van wat er in Groningen leeft en groeit. Het hoofdbestuur van het K.N.L.C. werd er duidelijk door geboeid. de Groninger klei is de laatste jaren sterk gestegen. Sinds 1973, toen er 2.500 ha lag, is de oppervlakte ieder jaar ruwweg met 800 ha gestegen. Het totale areaal pootgoed bedraagt nu dan ook rond 7.000 ha. Door deze voortdurende stijging is het areaal pootgoed op de Groninger klei sinds 1977 groter dan in de belangrijke poot- goedprovincie Friesland. Ook op de zand- en veenkoloniale gronden van Groningen wordt pootgoed verbouwd. Deze op pervlakte van zo'n 500 ha wordt grotendeels bestemd voor ver meerdering ten behoeve van de telers van fabrieksaardappelen. De oppervlakte KONSUMPTIEAARDAPPELEN is de laatste jaren niet gestegen, maar schommelde steeds tussen de 2.000 en 2.500 ha. Areaal suikerbieten groeide snel De oppervlakte suikerbieten is de laatste jaren in Groningen fors gestegen. Van 1973 tot 1978 nam de oppervlakte met bijna 80% toe van 9.700 ha naar 17.200 ha. In Groningen is wel behoefte aan uitbreiding van het bietena reaal. Dit wordt veroorzaakt door de behoefte aan verdere in tensivering van het bouwplan en door de uitvoering van een vrij groot aantal ruilverkavelingen. Met name in het Oldambt zorgen de ruilverkavelingen voor een betere ontsluiting, die de oppervlakte bieten met sprongen doet stijgen. Tegen deze achtergrond is de Groninger Mij. steeds voorstander geweest van het mengprijssysteem. De moeilijkheden bij de invoering van het kontraktenstelsel, de tegenvallende bietenprijs en de goede verwachtingen van de nieuwe koolzaadrassen kunnen de stijgende tendens van het bietenareaal omzetten in een dalende. Koolzaad: kelderde maar komt terug De Rijksdienst IJsselmeerpolders handhaafde de oppervlakte. De problemen bij de bieten en de goede verwachtingen van de nieuwe rassen kunnen voor een belangrijke opleving zorgen. Meer karwij dan graszaad De oppervlakte graszaad in Groningen valt tegen. In Groningen wordt 20-30% van het Nederlandse graan verbouwd. Het aan deel van Groningen bij het graszaad is belangrijk lager en be draagt rond 6%. Daardoor is graszaad met ruim 900 ha in de provincie een betrekkelijk klein produkt. De oppervlakte vlas schommelt de laatste 6 jaar tussen de 50 en 150 ha. De belangstelling voor deze teelt is als regel gering, omdat de mechanisatie nog niet volledig is geslaagd, Ook de vlaskern, die enkele jaren heeft geprobeerd om het vlas mechanisch te oog sten, is niet volledig geslaagd. Het areaal groentekonserven dat op kontrakt wordt geteeld be draagt nog steeds ongeveer 1000 ha. Doordat dit jaar de erwten terug vielen op 100 ha is er een duidelijke teruggang. De sper ziebonen handhaven zich op ongeveer 500 ha.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6