De teelt van groenbemesters na de hoofdgewassen L.N.Bax KORTE WENKEN E en vroeg vrijgekomen stoppel leent zich uitstekend voor de teelt van een groenbemestingsgewas. In het algemeen is dit de beste stoppelbehandeling. De grond krijgt dan rust, is bedekt, terwijl er bovendien een hoeveelheid organische stof aan de grond wordt toegevoegd. V an dit gewas moet 20 a 30 kg zaaizaad per ha worden ge bruikt. Het is een vlinderbloemig gewas, zodat een stikstofbe mesting hier overbodig is. D e hoeveelheid benodigd zaaizaad is 100 kg per ha. Ook dit is een vlinderbloemig gewas en heeft dus geen stikstofbe mesting nodig. n serie: "Zeeland - Groenbemestingsland" 1978 toch referentiejaar Leden van de kommissie Nevlas benoemd C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ C.A.R. GOES Voor de nagewassen geldt: hoe vroeger zaaien, hoe beter. Op één dag in juli of begin augustus groeit er vaak meer dan in een week in oktober. Vroege gewassen waar na de oogst nog zeer goed een groenbemestingsgewas geteeld kan worden, zijn: konservendoperwten en droge erwten; vroege en pootaardappelen; graszaad; plant- en zilveruien; vlas en karwij. Ook na zomergerst is het, afhankelijk van het jaar en het oogsttijdstip meestal nog wel mogelijk om een stoppelge was te telen. Beter en eenvoudiger is het om bij dit gewas in het voorjaar reeds een groenbemester in te zaaien. Om veronkruiding bij de teelt van groenbemesters te voorkomen, verdient het aanbeveling om goedgekeurd zaaizaad te gebruiken, dat voorzien is van de aanduiding: WAARDERING I. Dit zaad is n.l. op monster gekontro- leerd door het Rijksproefstation voor de Zaadkontrole te Wageningen en is op monster vrij bevonden van zaad van kweek en duist. Bij de keuze van het groenbemestingsgewas speelt zowel de mate waarin wortelonkruiden voorkomen als het tijdstip waarop het hoofdgewas het veld ruimt een rol. Alexandrijnse klaver Alexandrijnse klaver heeft ten opzichte van wikken het nadeel, dat de beginontwikkeling traag is. Hierdoor kunnen de zaad onkruiden zich nogal eens sterk ontwikkelen. Mede door deze trage beginontwikkeling dient het gewas vóór 1 augustus ge zaaid te worden. Wikken Na erwten kunnen zowel Alexandrijnse klaver als wikken soms ernstig aangetast worden door de bladrandkever. Bestrijding van dit insekt is dan ook dikwijls nodig. Nadat het graszaad geoogst is, kunnen wikken voor het frezen breedwerpig over de graszaadstoppel worden uitgezaaid en in- gefreesd. Wordt na het frezen gezaaid, dan moeten de wikken met de zaaimachine worden gezaaid en ingewerkt. Beide me thoden voldoen goed. KONTRAKTENSTELSEL SUIKER 1980/1981: Het jaar 1978 gaat toch meetellen ter bepaling van de referen tiebasis voor het kontraktenstelsel suiker 1980/1981. Het be stuur van het Landbouwschap heeft op woensdag 4 juli 1979 tijdens zijn openbare vergadering hiertoe besloten en komt hier mee terug op een eerder ingenomen standpunt. Aanvankelijk zou 1978 niet weer als referentiejaar worden meegenomen, omdat het bij de start van het kontraktenstelsel voor sommige telers nog mogelijk was met hun areaal te majoreren, dat wil zeggen meer op te geven dan men werkelijk ging zaaien. Indien nu opnieuw de referentie bepaald zou worden op basis van de hektares van 1978, die bij de suikerfabrieken bekend zijn, dan zouden teveel opgegeven hektares tot een betere quotum toedeling leiden dan waarop men feitelijk recht heeft. De refe rentiebepaling op basis van enerzijds geteelde hektares en an derzijds geproduceerde suiker per hektare maakt het toede lingssysteem erg ingewikkeld en ondoorzichtig. Dit systeem is de laatste twee jaar in praktijk gebracht, omdat andere methodes niet uitvoerbaar bleken. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft nu echter een sterke voorkeur voor het bepalen van de referentie op basis van de geproduceerde suiker per bedrijf over een aantal jaren. Temeer, omdat ernaar wordt gestreefd een meerjarig re ferentiesysteem te ontwerpen. De produktiecijfers zijn immers én bij de teler én bij de industrie exakt bekend. Als de referentie op deze wijze wordt bepaald, speelt het majoreren geen enkele rol meer. Telers die hun hek- tareopgave van 1978 hebben gemajoreerd, zouden hiermee geen enkel voordeel behalen. Alleen de feitelijke hoeveelheid bieten (suiker) telt en of die nu op één of vijf hektare is geteeld doet niet terzake. Met het meetellen van 1978 als referentiejaar is het mogelijk om voor het kontraktenstelsel 1980/1981 als gehele referentiepe riode te nemen de jaren 1977, 1978 en 1979. Het Landbouw schap zal de komende weken in de landbouwpers een uitvoerige toelichting en uitleg geven van de huidige stand van zaken. Wikken in een stoppel ingezaaid kunnen nog voor een flinke aanvoer van organische stof zorgen. De zaaizaadvoorziening van wikken is dit jaar schaars. Vooral van de bekende Poolse wikken is nauwelijks zaaizaad verkrijg baar. Van andere buitenlandse wikken, zoals Turkse en Franse is wel zaaizaad in voorraad. De groei van deze rassen kan zeer wisselend zijn, maar mits op tijd gezaaid wordt is dit meestal toch wel voldoende. Bij deze rassen is waarschijnlijk begin augustus het laatst mogelijke tijd stip om te zaaien. Is een goed bekend ras beschikbaar, dan kan tot 15 augustus gezaaid worden. Grasgroenbemesters O p percelen waar klein hoefblad, akkermunt, moerasan doorn, veenwortel of melkdistel voorkomt verdienen gras groenbemesters de voorkeur. In dit gewas kunnen deze lastige wortelonkruiden dan zeer goed met groeistoffen bestreden worden. Van de grasgroenbemesters kunnen de volgende genoemd worden: Engels raaigras 20 kg zaaizaad per ha) Italiaans raaigras (30 k 40 kg per ha) Westerwolds raaigras (40 k 60 kg per ha) De tetraploïde rassen geven in de regel een wat vlottere boven grondse groei dan de diploïde en schieten minder snel in het zaad. Engels raaigras heeft een tragere bovengrondse ontwikkeling dan Italiaans en Westerwolds raaigras, maar de beworteling is vaak wel even intensief. Om nog voldoende massa te kunnen krijgen moet Engels raai gras voor 1 augustus gezaaid worden. Op percelen waar kweek voorkomt kan het aantrekkelijk zijn om Engels raaigras te zaaien, vanwege de geringe bovengrondse massa van het Engels raaigras kan het kweekgras goed met Round-up bestreden worden. Italiaans raaigras geeft een vlotte begingroei te zien. Als voor 20 augustus gezaaid wordt, kan een zeer goede groenbemester verkregen worden. Op erg lichte gronden kan eventueel nog iets later gezaaid worden. Westerwolds raaigras heeft als bezwaar, dat het nogal vlug in het Zoals reeds eerder werd besloten is de kommissie Vlasteelt van het Landbouwschap omgevormd tot de kommissie Nevlas. Door de opheffing van het Bedrijfschap voor de Vlasindustrie kunnen thans ook de belangen van de vlasserij door het Land bouwschap worden behartigd, evenals de met de teelt samen hangende belangen van de kwekers, de strovlashandel en de zaaizaadhandel. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van woensdag 4 juli jl. de leden van de kommissie Nevlas benoemd. De samenstelling van deze kommissie luidt: G.M.F. Bom, Kortgene, voorzitter (KNLC); R. Martinet, Hei kant, vice-voorzitter (R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond); P.M. Kenter, Goes, vice-voorzitter (FNV); M.A. v.d. Bilt, Sluiskil (Vereniging Handel in Zaaizaden); Y. Calle, Heikant (R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond); N.D. Doppenberg, Slootdorp (CBTB); J.C.M Govaert, Groede (KNBTB); K. Ho ving, Spijk (KNLC); ir. R.M. ten Kate, Dronten (Nederlandse Kwekersbond); L.J. Kroon, Kraggenburg (KNBTB); E. de Letter, Koewacht (R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond); H.D. Ligtenberg, Utrecht (FNV); A. Mortier, St. Jansteen (R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond); WJ. Sanderse, Serooskerke (CBTB); E.A. Suy, Kruiningen (Ned. Vereniging van Strovlas- handelaren); R. Tiekstra, Groningen (CNV); A.Ch.J. Wijffels, Dronrijp (Bedrijfschap voor de Vlasindustrie i.l.). Adviseurs: ir. P. Hijma, Den Haag (Produktschap voor Landbouwzaaiza- den); E.J. van Maurik, Den Haag (ministerie van Landbouw en Visserij, ekonomische aangelegenheden); ir. M. Miedema, Den Haag (ministerie van Landbouw en Visserij, technische aange legenheden). zaad schiet. Opslag hiervan kan dan ernstige bezwaren opleve ren bij de teelt van graszaad. Op onze klei- en zavelgronden moet op een grasgroenbemester tijdig een matige bemesting met kalkammonsalpeter gegeven worden. Een gift van 50 k 60 kg zuivere stikstof per ha geeft gemiddeld betere resultaten dan grotere hoeveelheden. Bladrammenas i-V it is een vrij gemakkelijk te telen groenbemester. Het kan in augustus of begin september gezaaid nog een zeer goed gewas opleveren. Een flinke stikstofbemesting van 80 kg N is dan wel noodzakelijk. De hoeveelheid zaaizaad is 20 kg per ha. In verband met eventuele vermenigvuldiging of verjonging van de populatie van het bietencystenaaltje wordt aangeraden dit gewas niet voor de tweede helft van augustus te zaaien. Komt veel kweekgras op een perceel voor, dan kan de volgende methode toegepast worden: De stoppel spuiten met 75 kg TCA. Dit daarna direkt goed infrezen op 8 cm diepte en dan bladrammenas inzaaien. De kweek wordt dan bestreden door de TCA, terwijl de uitlopers die nog boven de grond komen, dan min of meer verstikken onder de groenbemester. HET WATER HEEFT DE GEWOONTE om naar de laagste plekken te stromen. Veel gewassen laten dat beeld zien. Grote waterplekken in granen, bieten, aardappelen en an dere gewassen. De grond in de natte plekken heeft ook nog de eigenschap om in te klinken. Het verschil tussen hogere en lagere delen wordt dus nog groter. Wat U ook gaat doen, het water in de "zonk" moet weg kunnen, want de laatste grote bui hebben we echt nog niet gehad Beter een greppel dan een waterplek maar nog beter ekstra buizen in uw grond waar waterplekken voorkomen. VEEL BOEREN denken met wegtransport nog geld te kunnen verdienen en dat zal ook wel waar zijn. Meestal is de rekensom wat U er mee verdient niet zo moeilijk. De re kensom wat het kost aan banden, trekkeruren, brandstof en tijd is minder eenvoudig. Maar denk over dit laatste niet te gering. Als U niets beters op uw bedrijf te doen hebt, begin dan maar aan "wegtransport". Meestal zullen de kosten echter hoger zijn dan de baten. OOK IN DRUKKE PERIODEN moet U toch uw gewas sen in de gaten houden. Luizen, schimmels en onkruiden blijven steeds aktief om uw oogst aan te vallen. Laat U niet verrassen. Kontroleer regelmatig uw gewassen. Ook aan uw perceel kunnen dingen gebeuren die U niet wenst. EEN GRASZAADSTOPPEL moet goed kunnen verteren om volgend jaar zijn voordelen op te leveren. Door de gras zaadstoppel goed fijn te maken met bijvoorbeeld de frees kan de stoppel goed verteren. Om dit nog beter te laten verlopen, is ekstra N nodig. Die kan komen van kunstmest, wikken, drijfmest of andere organische mest. Kies maar wat U het beste lijkt. Goed gedaan aan uw grond komt dubbel terug. ER ZIJN NOG STEEDS korte teeltbeschrijvingen van blauwmaanzaad, karwij, zaaiuien en koolzaad in voorraad. De modernste gegevens staan er in, maar als U er niet om vraagt en ze bestudeert, heeft U er niets aan. Uw bedrijfs- voorlichter heeft ze in voorraad. VAN HET GOEDE TEVEEL lijkt niet mogelijk. Maar toch hebben de weersomstandigheden er voor gezorgd dat veel melkvee weer in te lang gras is ingeschaard Een bossige weide met doorgeschoten, weinig smakelijk gras zijn hier van de gevolgen. Dit kost U melk en er blijft een slecht perceel grasland over. Bestem te lang gegroeid gras voor inkuilen en voer tijdelijk op stal wat meer ruw- en kracht voer bij. GELUKKIG WORDEN ER steeds meer silo's gebouwd voor het inkuilen van snijmais. Een normaal gewas snijmais vraagt per ha 70 m3 inhoud. Bij een vloerbreedte van 8 men een hoogte van 1,25 m is een lengte nodig van 7 m. Bij een winterrantsoen, wat voor de helft uit mais bestaat en bij een veestapel van 50 d 60 koeien, is dit een goede maat om gemakkelijk in te kuilen en broei te voorkomen als U gaat voeren. Is de veestapel groter of voert U meer of minder mais, dan afhankelijk van deze omstandigheden de breedte van het vloeroppervlak aanpassen. BIJ NATTE WEERSOMSTANDIGHEDEN en een ka pot getrapt looppad kunnen de uiers zeer vuil zijn. Droogt deze grond aan de tepels en er wordt niet gereinigd voor het melken dan ontstaan scheurtjes in de tepels. Dit zijn in gangspoorten voor mastitis wat dan zelfs door sprayen moeilijk is te voorkomen. Reinig de uiers vooraf en behandel de kloofjes op de spenen met een goede uierzalf. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5