Op het straf bankje „ZEGGE EN SCHRIJVE" H et bovenstaande is in zekere zin toegespitst op regel matige telers. Ik vind ook dat deze in eerste instantie voorrang hebben bóven nieuwe telers en/of uitbreiders. Door vrijwillige beperking, kalamiteiten of bedrijfsbeëin diging kan er voor nieuwe telers ruimte ontstaan: de dynamiek. Als deze ruimte niet genoeg is zijn er vrij sim pele maatregelen te bedenken om daar wat aan te doen. In ieder geval meen ik met mijn bijdrage aan de diskussie over de invulling van het kontraktenstelsel voor suiker bieten voor 1 980 en volgende jaren een aantal bruikbare hoofdlijnen te hebben aangegeven. Bietentelers mogen best wel eens op het strafbankje zitten: maar niet te lang anders gaan ze kattekwaad uithalen. zuidelijke landbouw maatschappij Wanneer op 20 juli a.s vele duizenden sportieve wandelaars de laatste meters lopen in de Vierdaagse van Nijmegen, dan zal "Arie Pieper" zich onder hen bevinden. Gerard Krommenhoek, werkzaam bij het Produktschap van Aardappelen in Den Haag, is zo'n grote liefhebber van de aardappel dat hij heeft besloten om aan de komende Vierdaagse deel te nemen in het pak van Arie Pieper. Het zal geen gemakkelijke wandeltocht worden en daarom traint Gerard momenteel iedere dag in zijn kostuum en volgt hij tevens het aardappel- dieet om van de overtollige pondjes af te komen. Arie Pieper is de nieuwe maskotte van het NIVAC (Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Consumptieaardappelen) Referentie Uitwerking Nieuwe telers Vertrek redakteur LV# z.l.m VRIJDAG 13 JULI 1979 66e jaargang - No. 3490 land- tuinbouwblad F erwijl de beroepspröcedure's voor het lopende jaar de daarmee belaste kommissie nog handenvol werk geeft wordt er al weer volop gedokterd aan de invulling van het kontraktenstelsel voor suikerbieten voor 1 980 en vol gende jaren. Inmiddels is er al een belangrijke beslissing genomen: het bestuur van het Landbouwschap heeft on langs besloten om op de eerdere uitspraak, dat 1978 niet als referentiejaar zou mogen gelden, terug te komen. Als voorwaarde wordt gesteld dat de referentie uitgedrukt wordt in de werkelijk geproduceerde suiker per bedrijf. Ik denk wel dat de bietentelers in ons werkgebied met deze beslissing vrede kunnen hebben. Echter met de kantte kening dat telers die aan Moerbeke (België) hebben ge leverd en daartoe in zekere zin zijn gestimuleerd- of an derzins hun 1978 C-bieten hebben afgezet (veevoer, stroopfabrieken) daar geen schade van mogen ondervin den. I n de verdere diskussie is een van de kernpunten of er gekozen moet worden voor een (beheerste) voortschrij dende referentie dan wel voor een vaste referentie. Om op deze vraag het juiste antwoord te geven is het aller eerst nodig doel en uitgangspunten te formuleren. Over het doel kunnen we het snel eens zijn: de bietenteelt moet aantrekkelijk en rendabel blijven. Wat de uitgang spunten betreft hebben de telers volgens mij, na de nogal woelige overgangsfase, in de eerste plaats behoefte aan rust en zekerheid d.w.z. het te kiezen systeem moet praktisch te hanteren zijn. Verder moet de uitwerking eenvoudig zijn en tenslotte moet er een zekere dynamiek in de bietenteelt behouden blijven. Naar mijn persoon lijke mening valt een voortschrijdende referentie voor zeer veel telers dan al gauw af omdat een voortschrij dende referentie veel weg heeft van een opjaag-systeem. In zo'n systeem is de rust ver te zoeken, de individuele teler is namelijk wel verplicht mee uit te breiden dan wel te intensiveren wil hij niet de kans lopen zijn quotum geleidelijk te zien afbrokkelen. Ten koste van de rentabi liteit wellicht. De individuele teler heeft er veeleer belang bij dat zijn rechten worden gewaarborgd en moet daar zelf over kunnen beslissen. Een vaste referentie kan wel rust en zekerheid bieden, zeker als men daarbij uitgaat van de gemiddelde suike ropbrengst per bedrijf over de jaren 1977, 1978 en 1979 (dit laatste jaar omdat de ontwikkeling zich regel matig aan laat zien). Aangezien de suikeropbrengsten exakt bekend zijn is de startreferentie voor 1 980 eenvoudig te berekenen. Door nu deze startreferentie vijf jaar aan te houden - in verband met het bouwplan - ontstaat er een boel zeker heid I n nadere uitwerking dienen 2 punten gescheiden te worden. In de eerste plaats betreft dat de teler die door een kalamiteit - weersomstandigheden, teeltfouten, ziek te - een lagere opbrengst haalt in vergelijking met zijn regio. Dit teeltrisiko is altijd voor de boer geweest en zal dus konsekwenties moeten hebben voor zijn referentie van het volgende jaar voor bijvoorbeeld de helft van zijn mindere opbrengst. De teler moet als het ware een jaar op het straf bankje zitten. Wanneer deze teler zijn (lagere) referentie vervolgens normaal volmaakt komt hij in het daaropvolgende jaar weer gewoon in aanmerking voor zijn oorspronkelijke startreferentie. Het tweede punt betreft de teler die vrijwillig minder bieten gaat telen. Gezien het belang van de kontinuïteit in de nationale bietenteelt zou dit meer vergaande konsek wenties voor deze teler moeten hebben. Bij een gang van zaken zoals hierboven aangegeven heeft de (regelmatige) bietenteler zijn quotum vrijwel geheel zelf in de hand. De zgn. 90%-bodem zou dan ook niet meer nodig zijn. Bovendien zou de revisie en beroep sprocedure - behalve bij het vaststellen van de startrefe rentie - kunnen vervallen. Zekerheid, rust en eenvoud is het resultaat. I n dit blad staat een oproep voor een nieuwe eind-re- dakteur voor ons lijfblad. De huidige redakteur, Rinusvan Wezel, heeft besloten zijn oude stiel weer op te vatten: naar Tanzania om daar landbouwgrond in kuituur te brengen. Idealisme en ondernemingslust zijn niet te stuiten. Men mag daar respekt voor hebben wat niet wegneemt dat ik zijn vertrek zeer spijtig vind. Hij heeft het er trouwens zelf ook niet gemakkelijk mee gehad. Later zal ik natuurlijk nog op zijn vertrek terugkomen. Oggel. In dit nummer o.m. Landbouwschap vraagt aandacht voor het Zuid- Westen pag. 3 K.N.L.C. kommentaar pag. 3 Nieuwe looncijfers en minimumjeugdloon pag. 4 Kontaktenstelsel suikerbieten pag 5 K.N.L.C. op werkbezoek in Gronoingen pag. 6 Vliegtuigbespuiting in aardappelen loont pag. 7 Uitslag paardenkeuring pag. 8 Grasland vernieuwing verhoogt produktie pag 9' Brazilië, een land voor doorzetters pag. 10 Hoeven op land gebouwd pag 13 Tuinbouwklanken pag. 15 Markt- en prijsberichten pag 17 P.J.Z. Geluid en voorde Vrouw pag 19 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1