PLATTELANDSJONGEREN ZUID 1978 VOOR HE VROUW Een \i r!aars\akantje E nkele jaren geleden brachten wij een vakantie door in Zuid-Lintburg in de tijd dat de appels en peren aan de bomen hingen. Een lust om te zien en te eten. Het eten ging daar namelijk ook heel makkelijk: het was een jaar, dat het fruit niet veel geld opbracht en Zuid-Limburg heeft veel oude vruchtbomen in de weilanden. En de wandelpaden lopen daar door die weilanden, zodat wij er niet omheen konden, de rijpe peren lagen ons voor de voeten. Nu ik eraan terug denk, proef ik ze nog! Maar aan al dat rijpe fruit gaat een bloesemtijd vooraf en we beloofden onszelf, dat we in de bloesemtijd nog eens naar dezelfde streek terug zouden gaan. D it jaar is het er dan van geko men. Eind mei, de perebomen stonden al volop in blad, maar de appelbomen waren nog prachtig in bloei. We hadden wandel- kaarten van Slenaken, Noorbeek en Epen, een streek waar veel fruitteelt voorkomt. Er zijn mooi aangelegde boomgaarden, maar ook zomaar verspreide bomen in de weilanden en op de glooiingen van de heuvels en dat zijn dan vaak heel grote oude exemplaren met een enorme bloesempracht en juist deze bomen maken de vergezichten zo mooi. W e hadden nog meer willen doen, maar de tijd zat er op. We moesten afscheid nemen van de moeder en de twee dochters, die het hotel waar we logeerden, leidden. Ze hadden hun best ge daan om het de gasten naar de zin te maken en we hebben het er gezellig gehad. Het vormingswerk binnen de P.J.Z.: A. Kadervorming; B. Algemeen vormingswerk. KWARKTAART (zonder oven) B. ALGEMEEN VORMINGSWERK A. OVERZICHT JAARLIJKSE KADERVORMINGS- AKTIVITEITEN I. Op afdelingsnivo 11 afdelingsbesturen): 1 x per 3 maanden bestuursbegeleiding t.b.v. de 11 afdelingen (door beroepskracht). rol: deel van avond observatie laatste C/3) deel avond n.a.v. observaties: gesprekken, bijsturen, leerpunten ensuksessievelijk bestuursleden deze taak over laten nemen. II. Op centraal (provinciaal) nivo: (a, b en c voorbereid, georganiseerd, geleid door de provinciale vormingskommissie beroepskracht). a. in oktober halve bestuursinstruktiedag (Bergen op Zoom), eerste helft: technische bestuurinstruktie t.b.v. voorzitters, sekretarissen en penningmeesters. tweede helft: inhoudelijke (gezamenlijke instruktie (doel, methodes, vormingswerk; open-ronde-gesprek; informatie uitwisseling). b. in december: kader-weekend (van Eeghenhuis te Aarden burg). inhoudelijk bezig zijn met besturen (o.a. doelgroepa nalyse, stellingenspel provinciaal beleid; teamworkspel; doelstelling vereniging). c. in april: bestuursinstrukie-avond t.b.v. voorzitters en nieuwe bestuursleden (Bergen op Zoom). praktische uitwerking van kaderweekend (o.a. behoeftepei ling samenstellen, teamwerk in afdelingspraktijk én bijspij keren nieuwe bestuursleden). UI. Schriftelijke ondersteuning: de (kader)vormingskommissie (tussennivo) stelt elk jaar Kader-Service-Map samen. Verder uiteraard stukken vanuit landelijk en provinciaal buro. B. 1) Behalve kadervorming houden de V.K. (vormingskom missie) en de beroepskracht zich ook bezig met een onderdeel van het algemeen vormingswerk: Film-Gespreks-Avonden (F/G-avonden). Voorbereiding: a. via mini-enquête inventarisatie van thema's/onderwerpen- behoefte. b. na keuzebepaling enkele, op het thema betrokken, films draaien en analyseren; vragen eruit halen en "panklaar" maken. c. try-out van de F/G-avond; d.w.z. als traning en evaluatie leerpunten. Uitvoering: Zes afdelingen bestelden daarna de F/G-avond; d.w.z. elke keer ging de V.K. met film en projektor "de boer op", waarbij een roulerende taakverdeling is ingevoerd (inleider; operateur; gespreksleider). In 1978 waren de thema's van de F/G-avonden: Vooroordelen en Mensen zonder werk. B. 2) Begeleidings- en vormingswerk door de beroepskracht (i.s.m. werkgroepen en incidentele kommissies). a. Ledenweekends in 1978: 3 video-doe-weekends; 2 thema weekends: ons platteland; 1 thema-weekend: vooroorde- len/diskriminatie. b. Agrarische Studiereis Verenigde Staten. 3/2 week, 31 deel nemers: 70% agrarisch, 30% toeristisch.. c. Toneel, begeleiding van toneeljury; organisatie van spelers- kursus. Diversen, zoals een kreativiteitskursus (organisatie); begeleiding sportkommissie, dagelijks bestuur, hoofdbestuur etc. Filosofie achter dit alles: (vooral bij F/G-avonden en ieden-weekends en kadervorming) 1. oriëntatie keuzemogelijkheden aangeboden krijgen kans krijgen (systematisch; met begeleiding) om te leren kennen wat er allemaal mogelijk is. 2a. leerproces mogelijkheid krijgen ergens intensief mee bezig te zijn VORMING ONTWIKKELING 1) bredere, objektievere informatie; blikverruiming 2) aan het denken gezet worden 3) vaardigheden verkrijgen 4) zelfontdekking/persoonlijkheids ontwikkeling/groeiproces 5) leren samenwerken/anderen leren kennen/waarderen 6) gericht op aktieve hantering in je samenlevingssituatie; ge richt op totale persoon 2b. bewustwording 1) slagvaardiger, gelijkwaardiger voelen 2) maatschappelijke betrokkenheid 3) mondeling, stellingname, zeggingskracht 4) kritische waardering van je eigen situatie (Deelnemers omschreven het als: meningsvorming begrip/opheldering jezelf leren uitdrukken zelfwerkzaam worden kreatieve potenties bewust worden jezelf leren zijn 1) zelfontdekking, groeiproces 2) zelfontplooiing van expressie, kenvermogen en kennis-in houden, vaardigheden 3) niet zozeer gericht op verandering van, invloed krijgen in je samenlevingssituatie; gericht op een aspekt van de persoon. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Ekonomisch zullen ze waarschijnlijk niet veel waarde'hebben. Daarbij bloeide de witte en rode kastanje en de meidoorn met daarbij alle mooie tinten groen van het nieuwe blad en het bruin van de beuken. Op de grond allerlei bloeiend klein goed, waaronder veel boterbloemen, witte en gele dovenetel en niet te vergeten het fluitekruid. Het was er erg mooi en we hebben er dan ook van genoten. We hebben veel gewandeld, ondanks het koude en natte weer van de eerste dagen. Met truien en jacks en stevige schoenen gingen we op pad. De paraplu was onze trouwe metgezel en die heeft ons goede diensten bewezen. Het voordeel van het koele weer was, dat je het wandelen langer volhield en minder ver moeid raakte. En als je schoenen maar eenmaal goed kennis gemaakt hebben met de blubber (de paden waren kletsnat en glibberig), dan ben je er doorheen, 's Nachts droogden ze weer op, 's morgens even een borstel er overheen en dan schoten we ze weer aan de voeten. Maar dan wel met schoenen in de hand Op de terugweg hebben we het witte stadje Thorn nog aange daan. De buitenwijken zijn als in andere stadjes, maar de kern is nog goed bewaard gebleven op één punt na. Naast de Stiftskerk is een grote zelfbedienings levensmiddelenzaak gekomen, met een niet zo fraaie gevel, althans niet in stijl met de omgeving. Volgens onze bescheiden mening een misser van de plaatselijke welstandskommissie. Wat ons onderweg opgevallen is dat de brem de winter slecht doorgekomen is. Wij hadden de heenreis de Boudewijnweg door België genomen en daar misten we de bloeiende brem en de terugweg door Brabant gaf hetzelfde te zien: veel dorre, bruine struiken. Gelukkig was er verder een overvloed van bloemen en groen en mooie plekjes en plaatsjes, zodat we het eens zijn met de titel van het boek "Nederland, wat ben je nog mooi". R. Mouthaan-Mantel het hotel binnen komen. Maar gelukkig hebben we ook stra lende dagen meegemaakt, zodat we alles met het licht en de warmte van de zon gezien hebben. J a, wat doe je nog meer tijdens een vakantie in Zuid-Limburg. Een middagje Aken: we reden met de auto naar de grens en vanaf daar met openbaar vervoer - de stadsbus - naar het cen trum. Dat is een ieder aan te raden, geen parkeermoeilijkheden en niet hoeven te rijden in het drukke verkeer van een vreemde stad. Ik was nooit eerder in Aken-geweest, alles was dus nieuw. Het centrum doet gezellig aan met terrasjes en mooie winkel promenades. Het verkeer is hier ook geweerd. Bij een bezoek aan Aken ontkom je niet aan een bezoek aan de meer dan 1000 jaar oude Dom. Het oudste gedeelte althans is meer dan 1000 jaar oud in de loop van de eeuwen werden er steeds kapellen aan toege voegd. Opvallend zijn de prach tige hoge glas-in-lood-ramen en de met mozaïek ingelegde vloer. Veel herinnert hier aan de tijd van Karei de Groote. Verder stond een middagje Maastricht op het programma en dat gebeurde op een warme mid dag. Een mooie gelegenheid om de koele St. Servaaskerk te be zichtigen met de rijke schatkamer met o.a. kostbare beelden en sleutel en drinkbeker van St. Ser- vaas. Daarna, hoe kan het anders, een terrasje opgezocht op het Vrijthof. Zondagmorgen waren we in Margraten. De dag ervoor was het Memorial Day geweest op de Amerikaanse militaire begraafplaats met bezoek van verschillende ministers en hoge militairen. Er waren prachtige kransen gelegd, waaronder van de Koningin en de Prips. Het was er vredig en rustig en heel erg mooi. De bomen in het frisse groene blad, de rhododendrons bijna in bloei en in het geschoren gras 8300 marmeren grafste nen... Je wordt er heel erg stil van en het kost moeite om gewoon weer verder te gaan. Voor de bodem: 200 g droge biscuitjes, 3 eetlepels rode jam, 2 eetlepels rum. Voor de vulling: 8 blaadjes gelatine, 3 eieren, 200 g basterd suiker, 2 doosjes magere kwark, sap en rasp van 2 citroenen, blik perziken of mandarijntjes. Week de gelatine 10 minuten in koud water. Beboter een springvorm van 20 cm middellijn. Breek de biscuits in kleine stukjes, meng deze door de met rum verdunde jam. Leg dit mengsel op de bodem van de springvorm. Splits de eieren in wit en geel. Sla de eiwitten zéér stijf, voeg daarna 100 g basterdsui ker toe en sla ze opnieuw stijf. Roer de eierdooiers schuimig met de rest van de suiker. Klop één voor één de doosjes kwark met de rasp van beide citroenen door dit dooiermengsel. Los de goed uitgeknepen blaadjes gelatine op in het warme citroensap, voeg het warme sap bij het kwarkmengsel. Spatel dit snel door de stijfgeslagen eiwitten, samen met de helft van de kleingesneden vruchten. Doe het mengsel over in de springvorm. Garneer de bovenkant met de rest van de vruchten. Laat de taart, ongeveer 24 uur opstijven op een koude plaats en snijd deze tenslotte in punten. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19