"Gewasbescherming bij chrysanten Z owel bij buitenchrysanten als bij chrysanten onder glas kunnen allerlei ziekten en problemen optreden waarvan we er bij enkelen willen stilstaan. W e strooien 300 gram Temik 10 G per are en regenen dat in. D eze gevreesde ziekte komen we de laatste jaren ook in ons gebied ook op enkele bedrijven tegen. M agnesiufngebrek komt vrij veel voor. Het kenmerkt zich door geelverkleuring van de oudere bladeren, waarbij de grote nerven groen blijven. Het blad is dik en kraakt bij aanraking. Spuiten met 500-1000 gr bitterzout per 100 1 water. Niet spuiten met zonnig weer. Goed fruitteeltrapport van Tuinbouwkommissie Benoeming direkteur laboratorium voor bloembollenonderzoek In mei 1979 meer tomaten en minder komkommers aangeplant Fruittelers moeten veiling steunen! De oogst is weer begonnen B. Baijense Op Zuid-Beveland is het in de klein-fruit sektor nu topdrukte. Vooral deze week zal de aanvoer van frambozen en rode bessen een hoogtepunt bereiken. Tot het moment dat we dit schrijven werd de oogst begunstigd door prima weer. Een groot verschil met vorig jaar, toen het weken lang elke dag regende. De buit is echter nog niet binnen en nog steeds kan een weersverandering ook dit seizoen nog enorm veel nadeel berokkenen. Hoe dan ook, het begin was goed. Het komt de kwaliteit van het produkt ook ten goede, hoewel dat niet in de prijs tot uitdrukking komt. Voorlopig valt speciaal de prijs van frambozen voor de industrie flink tegen. Misschien door een te klein aanbod? Dan zou het deze week beter worden. Ook de rode bessen noteren aanzien lijk lager dan voorgaande jaren. Een (herstel zit er nauwelijks in. Het weer werkt dus tot nu toe mee, maar het prijsverloop is enigszins teleurstellend. Dat te meer omdat de bramen straks weinig goed kunnen maken, gezien de matige oogstverwachtin- gen. Voor het harde fruit zijn inmiddels de ramingen voor de EEG bekend gemaakt. Wat eigenlijk vrijwel iedereen waarschijnlijk al wist werd nu bevestigd; speciaal bij de appels moeten we rekenen op een grote oogst, aanmerkelijk groter dan vorig jaar, toen er in Nederland en België toch al enorme afzetproblemen waren. Persoonlijk vinden we het juist dat er niet om heen wordt gedraaid en niet wordt geprobeerd om te verdoezelen dat we weer (te) veel fruit kunnen verwachten. De handel om de tuin leiden is een illusie en men bereikt daar niets mee. Naar onze mening moet men nuchter onder ogen zien dat er zeker een miljard kg appels te veel in de EEG geproduceerd zal worden en proberen daar maatregelen tegen te treffen. Vooral door pré- interventie moet er direkt na de oogst een grote hoeveelheid uit de markt worden genomen, zodat er wat lucht komt. Met name Frankrijk zal daar zeker aan mee willen werken. Juist nu Italië en Frankrijk - in tegenstelling met vorig seizoen - ook afzetpro blemen kunnen verwachten bestaan er goede mogelijkheden om gezamenlijk de zaak aan te pakken. Best mogelijk dat het verloop daardoor uiteindelijk straks gunstiger zal zijn dan in het laatste seizoen. Toen stonden Nederland en België alleen met hun problemen. Met veel waardering hebben we kennis genomen van het ZLM-rapport betreffende de fruitteelt. Het is een goed stuk dat op praktisch alle punten aansluit bij de wensen en verlangens van andere instanties. De door het Landbouwschap en de NFO bepleitte premie voor vernieuwing van de plantopstanden wordt met kracht ondersteund. De wensen bij de afzet komen groten deels overeen bij hetgeen de laatste weken door de diverse besturen van de CVZ veilingen naar voren werd gebracht, o.a. wat betreft verdergaande samenwerking en aanbodconcentra tie, beschikbaarstélling van 20% van de produktie, gebruik van éénmalig fust, enz. Opvallend is wel dat de Tuinbouwkommissie de Golden Delicious als enige ras wil uitzonderen van het ver plichte gebruik van eenmalig fust, terwijl bij die appel de kon- kurrentie met Frankrijk juist zo scherp is en velen dit wijten aan de presentatie. Immers, volgens een smaakproef van het Proef station voor de Fruitteelt is de Nederlandse Golden lekkerder dan de Franse Golden. Met een heleboel fantasie kun je daaruit zelf afleiden dat we de Fransen op hun eigen binnenlandse markt kunnen bestoken. Overigens zien we nogal wat proble men om in een jaar met waarschijnlijk weer vrij lage prijzen het duurdere eenmalige fust te introduceren. Zou de bekende doös daardoor vorig jaar ook niet de mist zijn ingegaan? Niettemin, er moet wat gebeuren op afzetgebied, anders is de fruitteelt in ons vaderland ten ondergang gedoemd. Daarom is het goed dat dit in het ZLM-rapport wordt beklemtoond. Het ligt in het voornemen dr. E.B. van Julsingha per 1 augustus 1979 te benoemen tot direkteur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. De heer Van Julsingha studeerde in 1968 af aan de Rijksuni versiteit te Groningen (biologie) en promoveerde in 1976 te Utrecht in de wiskunde en natuurwetenschappen. In de periode van 1968 tot 1976 was hij werkzaam als hoofd van de afdeling Reproduktie Toxikologie bij een farmaceutische industrie. Sinds 1976 is hij in dienst van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne als Inspekteur i.a.d. van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu. In mei 1979 werden 252 ha tomaten aangeplant tegen 203 ha in mei 1978 24%). Dit blijkt uit een mededeling van het C.B.S. Op I juni 1979 bedroeg de aanwezige oppervlakte tomaten 2.291 ha. Dit is 30 ha of 1% minder dan op 1 juni 1978. Komkommers In mei 1979 werden 75 ha komkommers aangeplant. In verge lijking met vorig jaar, toen in de overeenkomstige maand 104 ha werden aangeplant, betekent dit een vermindering met 28%. Per 1 juni 1979 was de aanwezige oppervlakte 787 ha. Dit is 31 ha of 4% minder dan vorig jaar. Op Schouwen-Duiveland is de vakantiedrukte in volle gang. In een periode van ongeveer 8 weken wordt ons inwoneraantal tijdelijk verzesvoudigd. Het grootste deel vindt zijn plekje in de Schouwse Westhoek, maar ook de rest van ons gebied krijgt hoe langer hoe meer met de komende en gaande vreemdeling te maken. Door de dienstverlenende bedrijven moet in korte tijd heel wat werk verzet worden om alles gesmeerd te laten verlo pen, toch kunnen ook dan nog wachttijden voorkomen. Het is ook een periode waarin veel stedelingen in kontakt ko men met de landbouw of op enige afstand een romantisch beeld proberen te vormen van de boer uit het land waar het leven zo goed is. Om aan dit beeld te kunnen voldoen zoeken ze graag een vorm van agrarische bedrijfsvoering uit van minstens 25-30 jaar geleden. De moderne land- en tuinbouw methoden worden te vaak in de sfeer van milieuvervuiling en overpröduktie ge zien. Bij het kontakt met deze mensen is het opvallend dat zij de natuur; de voedselproduktie en de boer en tuinder op een zo andere wijze bezien dan de plattelander. Wanneer de gewassen geoogst worden is voor velen onbekend. Reklame, import, ver vroegen en verlaten van sommige teelten zijn er de oorzaak van dat het onbekend is wanneer de produkten op zijn goedkoopst zijn en de kwaliteit op zijn beste is. Goede voorlichting door de Nederlandse tuinbouw is hiervoor nodig om zodoende verder geen terrein aan het buitenlandse produkt te verliezen. Ook het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen probeert voor het Nederlandse fruit een vernieuwd marketing plan te presen teren. Het getuigt van moed en vasthoudendheid om met ver nieuwde kracht een plan te ontwikkelen voor verbetering van presentatie en afzet. De laatste jaren verliezen we een steeds groter deel van de markt aan importfruit uit andere landen. Het achter ons liggende sei zoen heeft duidelijk gemaakt dat het importfruit een steeds belangrijker aandeel van de markt verovert ondanks de grote Nederlandse oogst en de lage prijzen voor ons produkt. Nu we de eerste voorlopige oogstverwachting van dit jaar weer onder ogen krijgen zijn we als fruittelers beducht voor de te verwachten prijsontwikkeling. Stemming, veroorzaakt door achterliggend seizoen is de belangrijkste voedingsbodem. Nu staat gelukkig iedere oogst en elk jaar volledig op zichzelf en oogstramingen worden soms met 10-15% aangepast zodat een bij voorbaat zwartgallige stemming onnodig is. Wel is het onze taak om als telers onze veilingen te steunen bij het zoeken naar wegen voor een verbetering van de afzet. Het bekende stok paard van éénmalig fust loopt weer vooraan met dit verschil dat dit waarschijnlijk een bindend karakter krijgt. Voor een aantal rassen. Het zal echter toch in de eerste plaats om de kwaliteit draaien van ons produkt waar bij deze nieuwe verpakking alleen een gunstig neveneffekt kan betekenen. We zullen meer de moeite moeten nemen om klasse I te sorteren waar dit maar enigszins mogelijk is en niet voor de gemakkelijkste weg te kiezen van een goede klasse II. Onze buitenlandse kollega's kunnen wel aan de vraag naar klasse I voldoen en wij zullen hier beslist het aanbod van moeten vergroten om anders niet de naam te krijgen van de leverancier van goedkoop maar geen best fruit. Een voorstel om de klasse II kruis in blok te veilen met een minimale koop van 5 ton is een uitstekende poging om deze kwaliteit voor verse konsumptie te weren. Een groter verschil tussen interventieprijs en minimale verkoopprijs zou ons inziens ook bij kunnen dragen tot verbetering van ons verkochte pro dukt en verhoging van het prijspeil. Het "kleven" tegen de interventieprijs is een ongezonde zaak. Bij het verschijnen van dit blad zal het Centraal bureau een beslissing genomen hebben over deze hier eerder genoemde voorstellen. We kunnen alleen maar hopen dat we als fruittelers gezamenlijk onze schouders zullen zetten onder deze voorstel len. Er is nog beslist voldoende goed fruit en vakmanschap aanwe zig. Probeer met belangstelling de voorstellen van de veilingen te volgen. Praat en denk mee! Dit geldt ook voor de verkopers op het hout. Ook hun produkt komt meestal op een veiling terecht. Laten we met zijn allen proberen een goede oogst op de beste manier te verhandelen. Ook in de Thoolse vollegrondstuinbouw kon weer met de oogst van de vroegste produkten worden begonnen. Enkele soorten winterbloemzaden zijn alweer gemaaid en gedorsen, en wordt alweer met enige spanning de schoningsuitslag tegemoetgezien. Voor redelijk goede percelen plantuien wordt reeds een aardig roegeld geboden met het oogstwerk voor rekening koper. Toch moet men zichzelf afvragen wat of een redelijk roegeld is, want men zal er toch altijd vanuit moeten gaan, wat het totale on- kostenpakket, van de teler vraagt. Bovendien mag en moet, de teler toch ook nog zoiets hebben als ondernemerswinst. Hier mede zijn de ondernemers in ons beroep niet altijd goed be deeld, en is men noodgedwongen al tevreden, als men er een uurloon in verdient. Om echter een bedrijf gezond te houden, zal er toch echter steeds zo mogelijk iets gereserveerd moeten worden. De afzet van de vroege aardappelen is nu ook goed op gang gekomen en gaan de dagaanvoeren via de veilingen gere geld omhoog. Jammer dat de gemiddelde weekprijzen eigenlijk een paar dubbeltjes te vroeg naar beneden gaan. Het beschot beweegt zich wel in stijgende lijn, maar is en blijft nog steeds achter op vorige jaren. Nog steeds wreekt zich het verlate en te natte koude voorjaar. Met de gelukkig verlegde rooidatum tot 12 juli, is echter nog door verschillende telers hiervan gebruik gemaakt. Het is juist de vroegste aardappelgrond waar deze primeurteelt zich het best voor leent, en waarmee men meestal het beste rendement van zijn teelt heeft. Juist het kleinere be- drijfstype heeft deze intensieve aardappelteelt nodig, omdat het niet alleen vroeg, maar ook dikwijls een gunstig bedrijfsresultaat geeft. Dank zij de medewerking van het landbouwschap is spe ciaal voor de Thoolse vroege aardappeltelers de rooidatum naar een redelijk aanvaardbaar tijdstip verlegd. Via de ontvangen jaarverslagen van het Landbouwschap, heeft men ook weer wat meer kennis kunnen opdoen naar wat deze instelling voor het agrarisch volksdeel verricht. Misschien dat er door tevelen in het verleden met een scheel oog naar het Landbouwschap is geke ken. Door goede voorlichting heeft ieder van ons zich wel beter kunnen oriënteren naar het doen en laten van deze instelling. Zolang in Nederland zich drie verschillende landbouworgani saties blijven handhaven, blijft een overkoepelend orgaan als het Landbouwschap gewenst, om handelend namens de gehele agrarische bevolking, bij de bevoegde instanties aan te kloppen. Slechts in gebundelde kracht is er dan iets te bereiken voor onze dikwijls ten achtergestelde bedrijfsuitvoeringen. Ondanks dat er in elk overkoepelend orgaan dikwijls een verwijdering veroor zaakt wordt tussen het individu en de top, dienen wij ons in deze sterk veranderende maatschappij aan te passen aan ver nieuwde denkwijzen, en niet als een slak zich veilig te wanen in het oude vertrouwde, eigen kleine huisje. Dierlijke parasieten We doen dit aan het begin van de teelt en herhalen dat nog een keer na 3-6 weken. Het is een goede bestrijding tegen bladaalt jes, bladluizen e.d. Bovengenoemd middel is niet afdoende tegen een aantal rupsensoorten. Deze bestrijden we met o.a. Ambush. De eerste keer spuiten we met 75 cc per 1001 water, de volgende keren met 50 cc per 100 1 water. Spint kunnen we het beste bestrijden met Pentac; 100 gram per 100 1 water met toevoeging van 30 ml Agral L.N. als uitvloeier. Aardrupsen kunnen vooral bij vollegrondschrysanten net boven de grond een ring van de bast vreten, waardoor de planten verwelken. Is men nog niet begonnen met de oogst, dan kan men eventueel nog wat Abate-, Jebo- terra- of Dursbankorrels strooien. Van eerstgenoemde twee middelen gebruiken we 150 gram en van laatstgenoemd middel 500 gram per are. Japanse roest We zien aan de bovenkant van het blad kleine lichtgroene in gezonken vlekken en aan de onderzijde witvuile sporenhoopjes. We kunnen de ziekte bestrijden met Plantvax 75 gr of Calirus 200 gr per 100 liter. Bij het laatstgenoemde middel moet 50 cc uitvloeier worden toegevoegd. De rassen Cremon, Japanerin, Horim en Bonnie Jean zijn gevoelig voor Plantvax (bladrand- schade). De rassen Marble, Westland en Louis Germ zijn ge voelig voor Calirus (bladstippen). Bij pleksgewijze besmetting aangetaste planten voorzichtig ver wijderen en vernietigen. Niet op een open vuilnishoop of in open containers deponeren. Stengelrot B otrytis, Sclerotinia en andere schimmels kunnen bladeren en stengels weg doen rotten. Onder glas stoken we het gewas 's nachts wat bij zodat het droog blijft en luchten flink. Beregenen doen we bij voorkeur bij drogende omstandigheden. Verder kunnen we onder het gewas doorspuiten met 100 gr Topsin M per 100 1 water of roken met Termil H tabletten onder glas, 1 tablet per 100 m2. f f Gebreksverschijnselen Bij Mangaangebrek verkleuren de jonge bladeren geel waarbij de kleine nerfjes groen blijven. Spuiten met 200 gr Maneb of 100 gr Mangaansulfaat per 100 1 water. Buitenchrysanten gaan wel eens geel staan na sterke regenval. Soms pleksgewijs. Een overbemesting met b.v. 3 kg kalksalpeter is dan nodig. Liefst inregenen. Een goede gewasbescherming is een zeer belangrijk onderdeel van een teelt, ook bij chrysanten. Aan de teler de taak om daar veel aandacht aan te schenken. Een door ziekten of andere kwalen beschadigde bos bloemen is niet gewild bij de afnemer. Zorg er dus voor dat u alleen een gaaf produkt aan de veiling brengt. Konsulentschap Zuidwest Nederland 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15