aardappel- en uienbewaar- plaatsen Wat doet u deze zomer aan grondverbetering? *SILETINA en LEVANA bladramenas WKHEMfflEfarc ii g 4 Erf en akker WIJ VERZORGEN HET VOOR U geven uw grond extra energie PERIODIEKEN FOLDERS AFFICHES REKLAMEDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK NOEMT-U-ZELF- M AAR-EEN-SOORT DRUKWERK is een onderneming, voornamelijk gericht op industriële isolatiewerken. Voor meer informatie HULSTERWEG 20. KLOOSTERZANDE, TEL.01148 1757 Vakantieadressenbank We e wilden eigenlijk maar niet over de vakantie schrijven want op den duur kunnen we ons voorstellen dat een ieder ziek wordt van al die vakantieverhalen. Vooral de boeren, tuinders en veehouders die zich op hun eenmansbedrijfjes staande moeten houden zullen die enthousiaste verhalen van de werknemers en andere bevoor rechten wel zó zat zijn als gespogen spek. De ene helft van de Nederlandse bevolking is namelijk op vakantie en de andere helft praat er over. Wanneer dan iedereen weer terug is gekeerd gaan er nog heel wat produktieve uren verloren met hoogdravende verha len over het wedervaren in pittoresque plaatsjes ver over de grens, waar men onder het genot van zalige wijn zo onvergetelijk in de maneschijn op een terrasje zat. Agrariërs krijgen nog steeds geen vakantieuitkering en ook geen doorbetaalde vrije tijd en die twee dingen bijelkaar maken een vakantietrip voor een zelfstandige een dure aangelegenheid, zo hij al de tijd daarvoor vrij kan maken in deze periode die de uiterste aandacht vereist van de meester in het veld om precies op tijd hier en daar in te grijpen als dat noodza kelijk is. Dat we nu toch over vakantie schrijven komt omdat we een aardig idee kregen toegeschoven dat beslist de moeite waard is om nader te bekijken. De Z.L.M.-aktie "de boer op" is een overweldigend sukses, daarover hebben we kunnen lezen en horen. De Z.L.M. kan nog meer doen, let wel niet alleen de Z.L.M. maar ook andere landbouworganisaties kunnen er aan meedoen. Het plan is als- volgt; wanneer wij nu eens peilen hoeveel leden bereid zijn om na overleg en afspraak, gedurende enkele dagen een kollega met zijn gezin gratis onderdak te bieden en daarna die gegevens netjes overzichtelijk registreren. Vervolgens kunnen we kontakt opne men met een zusterorganisatie in Engeland, Frankrijk, Duitsland of welk ander land binnen de EEG dan ook. We zetten zakelijk uiteen dat het onze bedoeling is om voor boeren een aantrekkelijke mogelijkheid tot een goedkope en leerzame vakantie te scheppen. Wij vragen die andere organisaties om evenals reeds door ons werd gedaan, een lijst op te maken van boeren die bereid zijn om ne- derlandse boeren enkele dagen met hun gezinnen gratis onderdak te bieden. Wanneer men daar op ingaat dan kunnen de kontakten van gezin tot gezin worden gelegd. Tegenwoordig kan men telefo nisch heel Europa gemakkelijk bestrijken en volgens onze zeer bescheiden mening moet het dan mogelijk zijn dat akkerbouwer Janssen uit Walcheren zijn kollega Kaufmann in Sleeswijk-Hol- stein in Noord-Duitsland opbelt en dat ze dan samen een afspraak maken om elkaar te bezoeken. De tijd wanneer men wil gaan is voor een zelfstandig organisatorisch zo te regelen dat hij gemak kelijk een aantal dagen van het bedrijf wegkan. Janssen vertrekt met vrouw en kinderen naar Noord-Duitsland en wordt daar har telijk en gastvrij als een nieuwe kennis en interessante kollega ontvangen. Er is een kamer in de woning in gereedheid gebracht waar de Janssens logeren en voor de rest wordt er eerst gezellig kennis gemaakt met het gezin Kaufmann. De mannen gaan de gewassen bekijken en de huisvrouwen vergelijken hun huizen en leefomstandigheden terwijl de kinderen zich uitstekend vermaken buiten in de tuin. Janssen blijft vijf dagen want daarna moet hij weer terug thuis zijn. In die tijd krijgt hij verder alle gelegenheid om ook alleen met zijn eigen gezin de omgeving uitgebreid te verkennen. Daar tussendoor brengen ze samen met de Kaufmann- familie bezoeken aan kollega's en vrienden in de buurt. Er worden ook familiebezoeken afgelegd. De mannen trekken onder elkaar een aantal gezellige uren naar het stamcafé van Heinz Kaufmann en onder het genot van een uitstekend glas bier worden de agrari sche belangen en problemen vergeleken samen met de andere stamgasten. B ij het einde van het bezoek worden onmiddellijk afspraken gemaakt voor een tegenbezoek aan Walcheren. Janssen bedankt zijn gastheer hartelijk, mevrouw Janssen onderstreept deze dank woorden en verder blijft het bij een klein gezellig kadootje meege bracht uit de eigen streek. Meer geld mag dat logeren beslist niet kosten, want daarmee valt of staat het hele systeem. Janssen heeft deze erekode uitstekend begrepen. Kaufmann eveneens wanneer die terugkomt en zij voor het eerst van hun leven de duinenkust, de mooie landerijen en de Zeelandbrug zien. Dan overhandigt hij vervolgens mevrouw Janssen een aardigheidje en verder geen poespas! Het lijkt ons dat een dergelijk idee door niets in de weg kan worden gestaan mits men op de een of andere manier over een agrarische adressenbank beschikt. Toen we nog "jong" waren stond uitwisseling hoog aangeschreven, maar nu we getrouwd en gevestigd zijn is het idee nog net zo aantrekkelijk! De taal kan voor sommigen eerTprobleem vormen. Wanneer men echter zin heeft om Henry Brown in Engeland op te zoeken dan kan a.s. winter een taalkursus een zinvolle tijdsbesteding zijn inplaats van te gapen naar de zoveelste politieserie op de kijkkast. Bovendien boeren verstaan eikaars ongeschreven taal vrij snel. Wanneer straks Spanje en Portugal zijn toegetreden tot de EEG dan is het toch uitermate interessant omb. v. in de winter daar eens een kijkje te gaan nemen bij een citruskweker rond Valencia of op bezoek te gaan bij een Griekse kollega. Misschien dat sommigen aangelokt door het klimaat en de mogelijkheden besluiten om thuis het hele hebben en houden te verkopen en in zo'n land het geluk te probe ren. We hebben nog maar kort geleden Europese verkiezingen gehad en met kunst en vliegwerk is er gepoogd om de doorsnee burger warm te maken voor de Europese gedachten, zou dan in dit kader een boerenvakantieadressenbank geen buitengewone zin volle bijdrage zijn aan de bevordering van de wederzijdse ver standhouding en een stevige bouwsteen leveren aan het bijeen- metselen van de Europese staten? We twijfelen er geen moment aan. Daarnaast is het een uiterst aangename manier van kennis making. Natuurlijk zal ook het werk in die vakantie-exkursie periode door moeten gaan, maar misschien vindt u het ook wel een zenuwkietelend idee om ergens in de Beierse hooglanden samen met Uw gastheer een middagje met vereende krachten het hooi binnen te halen. Ja we zijn een haartje gek zegt U nu waar schijnlijk, op vakantie gaan en nog werken ook, dan kunnen we net zo goed thuis blijven. We durven te wedden dat het anders is wanneer U op een trekker gezeten ook eens voor uw plezier zo maar een stukje land ploegt in de Italiaanse Povlakte. Het idee van een adressenbank behoeft niet tot Europa beperkt te blijven want het kan evenzo goed worden opgezet in samenwerking met een Amerikaanse of Canadese landbouworganisatie, alleen móet er dan natuurlijk meer tijd voor worden uitgetrokken. Je kunt er nog veel verder mee gaan en er ook landen van de Derde Wereld bij betrekken. Johnson, de man van het Z.L.M. Kenyaprojekt heeft dat overigens op eigen initiatief al gedaan toen hij een huisje bouwde in Kipini met het doel Z.L.M.-ers te herbergen watineer die zelf eens willen zien hoe het daar toegaat. Het een hoeft het ander natuurlijk niet uit te sluiten, ook een normale vakantie kan gewoon doorgaan als men daar tijd en behoefte toe heeft. Het één kan b.v. met het ander in een zelfde periode worden gekombineerd. Er zijn tal van mogelijkheden. Het is zo maar een idee en het sprak ons heel erg aan. Misschien dat het voor altijd onuitgevoerd en onuitgewerkt blijft liggen, maar dat zou doodjammer zijn. Het is n.l. zo enorm simpel uit te voeren dat het mogelijkerwijs zelfs op afdelingsnivo kan worden opgezet of in iets breder verband met de kring. Maar het mooiste zou een algehele europese adressenbank zijn, misschien een karwei om door het C.E.A. of het CO PA uit te laten voeren. Ieder land zorgt voor een jaarlijks aangepaste adressenlijst met enkele summiere gegevens over het bedrijf en de streek. Het zal altijd slagen, want alleen het bestaan van zo'n spontaan tot stand gekomen namenlijst is daarvan dan al het bewijs. Wie neemt de uitdaging aan??? Schrijfkouter. krachtige en diepe beworteling... goede grondbescherming effektieve onkruidonderdrukking ideale struktuurverbetering zaaizaadhoeveelheid 20 kg/ha zaaitijd augustus/begin september W postbus 1 4420 AA KAPELLE tel 01102-1441 verkrijgbaar bij uw zaaizaadleverancier ^VWVWWWWVWM \WWSAVVW«/WWJ drukkerij vink b.v. nassaustraat 1 postbus 16 4570 aa axel tel (011555) 2020' telex 55230 AVAWAVWAWA te leveren in: standaard uitvoering of volledig volgens uw wensen uitvoering eventueel in fasen plafond-isolatie centraal luchttoevoer kanaal drukvaste geïsoleerde sandwichpanelen Een uitgebreide documentatiemap, samengesteld met gebruikmaking van gegevens, verstrekt door het Consulent schap voor de akkerbouw en rundvee houderij en het I.M.A.G. is op aanvraag verkrijgbaar. leveringsprogramma aardappel- en uienbewaarplaatsen. C.A. bewaarplaatsen. drukvaste isolatiesystemen in bestaande ge bouwen. landbouwloodsen. diepvriescellen. koelcellen. geïsoleerde sandwichpanelen. geprofileerde staal- en aluminiumplaten, al ol niet voorzien van een coating. geprofileerde staal- en aluminiumplaten, voorzien van een isolatielaag. gegalvaniseerde golfplaten. P.V.C. en polyesterplaten. multiplex 10 en 20 mm. dik, watervast ver- lijmd. polystyreen, met of zonder alu-folie. polyurethaan met of zonder cachering. alle glaswol- en steenwolprodukten. styrofoam en roofmate. spandekens. schoepenroosters. gasdichte- en koeldeuren. schuif-, rol- en overheaddeuren. aluminium ramen en deuren, met of zonder glas. enkel- en dubbelwandige lichtkoepels en lichtstraten. isolerende plafonds voor werkplaatsen en magazijnen. renovatie van gevels van industriële gebou wen. het bespuiten van wanden en plafonds met polyester. alle benodigde bevestigings- en afdichtings materialen. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14