Aanbevelingen tot het behoud van historische boerderijen Hoeven op land gebouwd I D e Stichting Nationale Contactcommissie Monumen tenbescherming NCM, heeft een rapport uitgebracht over "boerderijenbehoud" in Nederland, met als motto de zorg voor onze waardevolle landelijke bouwkunst". Er wordt gesteld dat de boerderijen een van de meest be dreigde kategorien monumenten in ons land vormen. Het rapport probeert duidelijk te maken dat momenteel de inspanning van zowel de overheid als de partikuliere mo numentenzorg te gering is om deze situatie aanzienlijk te verbeteren. Er worden aanbevelingen gedaan langs welke weg naar een oplossing zou moeten worden gestreefd. D e Werkgroep Boerderijenbehoud komt na bestudering van de verschillende probleemvelden met betrekking tot het behoud van objekten van landelijke bouwkunst tot een aantal aanbeve lingen. H et komt niet zo dikwijls voor dat de Boerenbond in het nieuws komt bij het ver schijnen van een boek. Wij halen ook liever de pers met aktuele landbouwproblemen, waar de belangen van boer en tuinder op het spel staan. Maar vandaag zijn wij dan toch bijzonder blij u dit boek te kunnen presenteren". D, P rof. Goedseels schetst in bijna drie honderd bladzijden de evolutie van een gesloten, eko- nomie, waarin ieder voor zichzelf of hoogstens ook voor zijn medebewoners in het dorp werkt, naar de huidige open ekonomie. Dertig jaar is het nog maar geleden dat volgens eeuwenoud model ontworpen boerderijgebouwen in 'ge bruik werden genomen om er een inmiddels veel efficienfer werkende landbouw mee te beoefenen. Het landbouwbedrijf als zodanig is de afgelopen kwarteeuw aan zijn fraaie oudere hofsteden ontgroeid. Ekonomische verschui vingen, technologische integratie, verandering van de bedrijfsstruktuur, andere teelttechnie ken, schaalvergroting en specialisatie. Dat alles steeds resulterend in uitstoot van arbeids krachten bedreigden vandaag zowel de monu menten van machtige boerderijen als de scha mele bedoeninkjes van weleer. H, Unieke publikatie van Belgische Boerenbond Hoe het was in Vlaanderen JAN WERTS, Brussel 1 - Het rapport is in een beperkte oplage bij het sekretariaat van de NCM verkrijgbaar. De kosten zijn f 7,50, plus f 2,00 verzendkosten. Het adres is Wassenaarseweg 220, Postbus 93200, 2509 BA Den Haag. Aanbevelingen Deze punten vragen in bijna alle gevallen nog een nadere uit werking. 1. Vanuit een oogpunt van boerderijenbehoud gezien verdient een voortzetting van het agrarisch gebruik van een boerderij de voorkeur boven andere bestemmingen. 2. Wanneer de bedrijfsvoering niet meer in hoofdzaak plaats heeft in de oude bedrijfsgebouwen (bijvoorbeeld door nieuwbouw) kunnen deze wellicht toch nog een geschikte funktie vervullen in de bedrijfsvoering. Ook kan gedacht worden aan uitbreiding ten gunste van de woonfunktie. 3. Mogelijkheden voor nieuwe funkties voor objekten van lan delijke bouwkunst dienen onderzocht te worden. 4. Nagegaan dient te worden op welke wijze de overheid de instandhouding van, om redenen van kuituurhistorie en landschap waardevolle landelijke bouwkunst kan bevorde ren door regelingen in de financiële sfeer te treffen (investe- rings- of onderhoudssubsidies, fiscale aftrekmogelijkheden, beheersovereenkomsten). 5. Er is behoefte aan een goede inventarisatie van het boerde rijenbestand in ons land. Naast kwantitatieve gegevens is ook kwalitatieve informatie van belang over bijvoorbeeld: de kultuurhistorische en landschappelijke waarde, de be stemmingen de staat van onderhoud. 6. Op basis van een goede inventarisatie van het boerderijen- bestand moet worden nagegaan welke aanvullingen gewenst zijn van de rijksmonumentenlijst, maar vooral ook van pro vinciale en gemeentelijke lijsten. 7. Weerstanden tegen wettelijke bescherming zouden kunnen verminderen door betere voorlichting en snellere procedures voor het verlenen van vergunningen en subsidies. 8. Er zou meer aandacht moeten worden besteed aan behoud van boerderijen door aankoop en restauratie gevolgd door verkoop, verpachting of verhuur. Behoud door aankoop is een methode die in de natuurbescherming zeer effektief is gebleken. Voor zover het de boerderijen betreft ontbreekt hiervoor echter een beherende organisatie. De Rijksoverheid zou een budget moeten hebben om deze aankopen, even tueel in samenwerking met andere overheden, te subsidië ren. 9. In bouwplannen en dergelijke voor een boerderij dienen ook het erf betrokken te zijn. 10. Ontwerpen voor verbouw en nieuwbouw dienen rekening te houden met aanwezige (kuituur-) historische en landschap pelijke waarden. 11. Het ontwikkelen van bedrijfsgebouwen die beter harmonië ren met het streekgebonden karakter van de landelijke bouwkunst in verschillende delen van ons land, dient krachtig gestimuleerd te worden. De overheid zou konkrete opdrachten voor dergelijk onderzoek moeten geven. 12. Mogelijkheden voor subsidiëring in de meerkosten van agrarische bebouwing ten gevolge van verzwaarde wel- standseisen dienen te worden uitgebreid en krachtig te wor den gestimuleerd. 13. Onderzocht zou moeten worden of in de sfeer van onder meer werkverruimingsprojekten grotere aandacht besteed zou kunnen worden aan projekten voor restauratie, herstel en aangepaste nieuwbouw voor boerderijen. 14. De werkgroep beveelt stimulerende maatregelen, zoals een subsidieregeling en fiscale maatregelen, ter bevordering van onderhoud van waardevolle boerderijen aan. 15. De subsidieregeling voor landelijke bouwkunst zoals deze in een aantal provincies funktioneert zou moeten worden ver ruimd. 16. Gestreefd moet worden naar een meer geïntegreerde aanpak van het welstandstoezicht en de monumentenzorg. In de eerste plaats zou daartoe de samenstelling van de welstandskommissie moeten worden verbreed. In de tweede plaats moet bij voorkeur op regionaal niveau tot samenwerkingsverbonden worden gekomen waarin alle bij het boerderijenbehoud betrokken partijen vertegen woordigd zijn. 17. Meer informatie over boerderijenbehoud, nieuwbouw, ver bouw, restauratie, onderhoud en dergelijke zou verkrijgbaar moeten zijn op gemeentehuizen en bij provinciale centra voor monumentenvoorlichting. 18. De boer zou via de HID voor de bedrijfsontwikkeling in zijn provincie deskundige informatie en adviezen moeten kun nen verkregen over zijn (waardevolle) boerderij. 19. Op landelijk niveau, zo mogelijk ondergebracht bij een nieuwe boerderijenbehoudorganisatie, zou een boerderij- bouwbureau moeten worden opgericht van waaruit voor lichting en nieuwe ontwikkelingen worden gestimuleerd. Dit dient in nauw overleg met de landbouw te worden gereali seerd. 20. Naast voorgaande bepleit de werkgroep voor wat betreft het beleid van de Rijksoverheid een snelle realisering van de in de Relatienota genoemde maatregelen. 21. Voor een betere aanpak van het boerderijenbehoud is ook een grotere inspanning van het partikuliere initiatief vereist. Deze zou tot zijn recht kunnen komen door de oprichting van een specifieke organisatie voor boerderijenbehoud met als taken: 1belangenbehartiging 2. beheer (behoud door aankoop) 3. dokumentatie. De konkrete mogelijkheden voor de oprichting van een der gelijke organisatie zouden op korte termijn onderzocht moeten worden. Deze aanbevelingen kwamen tot stand in het kader van de volgende vragen: 1. Is het gewenst en mogelijk om een specifieke vereniging voor het boerderijenbehoud op te richten? 2. Hoe staat het met de inventarisatie, registratie en be schrijving van het boerderijenbestand? 3. Hoe staat het- met de wettelijke bescherming van de boerderijen? Hoeveel boerderijen staan op de monumentenlijst en hoeveel zouden daarvoor nog in aanmerking komen? 4. Op welke wijze is aanpassing van bestaande bedrijfsge bouwen aan moderne agrarische bedrijfsvoering moge lijk? 5. Welke eisen moeten aan nieuwbouw van agrarische be bouwing worden gesteld opdat deze in harmonie is met aanwezige bebouwing en een streekeigen karakter ver toont? 6. Welke nieuwe funkties kunnen voor boerderijen worden gevonden waarbij behoud van het karakter en historische waarde mogelijk is? We zijn in de Brusselse randgemeente Sint Pieters Leeuw in het Hof ten Brukom en luisteren naar de nationaal voorzitter van de Belgische Boerenbond Dries Dequae. Dank zij de steun van de grootste boerenorganisatie van onze zuiderburen verscheen een dezer dagen het werkelijk prachtige foto/tekstenboek "HOEVEN OP LAND GEBOUWD", naar goeie Belgische gewoonte zowel in een Nederlandstalige als ook Franse uitgave. it initiatief verdient ook in Nederland wel even aandacht. Wie de Belgische boerenorga- nisaties volgt weet dat ook zij zich druk maken over de melkprijs, ruilverkaveling, monetaire kompensaties en andere belangwekkende za ken. Maar tegelijk schenken zij in ruimere mate dan in Nederland het geval is, aandacht aan andere kanten van het bestaan van de boer en de tuinder. Zijn manier van leven. De gang van zake in de dorpen waar zoveel verandert. Het belang van een fraai landschap waarin de boerenhof als een ster schittert. Kortom het "savoir-vivre", de kunst om te leven en ervan te genieten, daarin liggen ze aan gene zijde van Wuustwezel nog altijd net iets op ons voor. n dit boek, zo groot als een plavuis uit een Vlaamse hoeve en zeker twee keer zo dik, met bijna 300 kleurendruk-foto's vertellen de boerderijen het verhaal van de mensen die er sedert eeuwen leefden. De geschiedenis van de boer in zijn dagelijkse strijd met de natuur van de Leuvens hoogleraar prof. Vic. Goe'dseels en zijn vroegere leerling ir. Lux Vanhaute. Foto's van de hier bekende Anton Hardy, Peter La- barque en Jan Nackaerts en tekeningen van het agrarisch bestaan in vroeger eeuwen van Lukas Kroll. Een boek dat zijn prijs ruim waard is, zo schreef Boer en Tuinder het blad van de Bel gische Boerenbond. Een konklusie waarmee we graag instemmen, al beseffen we dat ruim honderd gulden voor veel liefhebbers toch te veel is. Oud-minister en Kamervoorzitter Dequae die tegenwoordig de Boerenbond leidt zei er bij de presentatie het volgende van. "Dit boek houdt ook een boodschap van onze landbouworgani satie in. Het is een bijdrage aan de geschiedenis van de landbouw. En het is verbazend hier te lezen hoe de boer reeds vele eeuwen geleden te kampen had met lage prijzen voor zijn pro- dukten. Zodat hij gedwongen werd te kiezen: ofwel het landbouwbedrijf opgeven, ofwel het rendement verhogen door een betere techno logie en uitbreiding van het bedrijf. Is er wel iets nieuws....? Ongekend in aantal liggen ze uitgezaaid over Vlaanderen en Wallonië, deze stille getuigen van een intens boerenverleden. Vaak onbe grijpend bouwt men ze om. Dikwijls zonder rekening te houden met hun persoonlijk ka rakter. Het verhaal van iedere boerderij dat rijk is aan ervaringen, aan gewoonten, behoeften, liefde en smart, waarvan deze foto's in hun veelkleurigheid nauwelijks kunnen getuigen. "Zijn deze oudere boerderijen nu ook nog een rijkdom voor de hedendaagse landbouw? Zo vroeg prof. Goedseels zich bij de presentatie af. Een groot deel van zijn betoog was verder aan dit vraagstuk gewijd. Konkluderend kwam hij ertoe de hoeven van weleer aangepast (des noods met sub-, sidies) in de hedendaagse landbouwexploitatie te handhaven. Een advies waarvan we de haalbaarheid nog niet zo zien zitten. Maar ieder zal wel kunnen instemmen (ook voor Nederland) met het pleidooi van de Leuvense hoogleraar' om de boerenhofsteden samen met de overheid en andere belangstel lenden, waar mogelijk bewoond door agrariërs, te bewaren. et grootste deel van de teksten in dit foto boek is besteed aan de beschrijving van de di verse soorten boerderijen, die weerspiegelen hoe rijk of arm een streek was en welke land bouwmethoden er werden beoefend. In het laatste hoofdstuk komt de moderne landbouw aan de orde. De moderne boerderij, als een "open" bedrijf met hoog oprijzende silo's, loopstallen, hallen voor legbatterijen of var kens op roostervloeren. Hier is de eeuwenoude wisselwerking met het omliggende landschap en met de bodem geheel verloren gegaan, zo eindigt het boek. HOEVEN OP LAND GEBOUWD, door Vic Goedseels en Luc Vanhaute, Uitg. Lannoo/De Standaard, Amsterdam, f ito,-. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13