Brazilië een land voor doorzetters w at het leven en het zaken doen betreft zijn haast allen nog nauw verbonden met de kolonies waaruit ze zijn voortgekomen. Wanneer we vanuit ons landje, waar de ontwikkeling van de landbouw totaal vastgelopen is, waar we de hele lange winter volpraten met klaagzangen, zo ziet schrijver dezes het althans, in dit verre land onze landgenoten bezoeken, die nu zo duidelijk in de lift zitten, is dit een verademing. Schitterend om te zien die golvende akkers met bonen, katoen, mais, rijst en andere ge wassen. Facinerend om de nieuwe boerderijen te bezoeken. Grote schuren, met daarin de modernste graanverwerkingsin- stallaties en vaak een aantal kombines dat de vijf te boven gaat, mqt daarbij een respektabel aantal trakoren en grondbewer kingswerktuigen, de laatste vaak uit de fabrieken van weer an dere Hollanders die in deze branche hun brood zagen. De geschiedenis van Brazilië in het kort i D e meeste emigranten waren van huisuit veehouders en die richting is toch de basis gevonden om stand te houden in de lange moeilijke eerste tijd. De door hen, tesamen met Brazilia nen, gestichte koöperaties hebben wel de aanzet gegeven tot verdere ontplooiing. Begeleid door Nederlandse onderzoekers is T ot besluit wil ik er nogmaals op wijzen dat de welvaart die daar in de landbouw thans is gebaseerd is op een aantal gunstige faktoren die misschien maar toevallig samenvielen. Zo kan ook daar het klimaat een spaak in het wiel steken, wat ze thans ervaren Tijdens ons bezoek zagen we reeds dat het voor vele percelen veel te droog was. 's Middags hingen de blaren van de bonen en de katoen, die beide juist in bloei stonden slap. Daar het inmiddels nog niet geregend heeft weten we wel dat de oogst niet groot zal zijn. Dit hadden ze nog niet eerder meegemaakt. In alle voorgaande jaren was tijdens de groei voldoende regen gevallen. De regering heeft inmiddels al bekend gemaakt dat de oogstverwachting van bonen verlaagd is van 13 miljoen ton tot 10 miljoen. Dat is dan wel met een vierde en dat is nu juist de winst. Daar ook de lonen omhoog gaan weten we uit ervaring dat dit tot gevolg heeft dat de produktiekosten mede omhoog gaan. Kortom, ook daar is de toekomst onzeker. Tot nu toe is alleen gewezen op de materiële zijde van de emigrant. Een verhaal apart is nog de menselijke zijde, maar hierbij wil ik alleen opmerken dat men moet beschikken over een groot in- kasserings- en een doorzettingsvermogen. Wat dit laatste betreft behoeft alleen maar gewezen te worden op het eigen maken van de vreemde taal, want als men die niet beheerst kan men niet zelfstandig beginnen. H et was in 1500 flat een Portugese vloot de kust van het land bereikte en er dadelijk een nederzetting vestigde. Voor de kolonisatie van het land werden daarheen aan vankelijk alleen maar mannen gezonden, of beter gezegd gedeporteerd, daar het voornamelijk veroordeelden betrof. Deze vermengden zich met de aanwezige-indianen, waar toe de indiaanse vrouwen met geweld gedwongen werden. Later kwamen er Jezuïeten, die wat beschaving brachten maar ze lieten ook de import van Afrikaanse slaven toe, een nieuwe wreedheid van die tijd, welke lang stand zou houden want eerst in 1890 zou de slavernij in Brazilië afgeschaft worden. In een tijdsbestek van 350 jaar waren toen 3 miljoen slaven vanuit Afrika naar dat land overge bracht. Gedurende die lange tijd waren echter op meer vrijwillige basis ook miljoenen anderen uit Europa en zelfs uit Azië, vooral Japan, het land hinnen gekomen. De eer sten waren in 1555 Franse hugenoten, die echter later weer door de Portugezen verdreven werden, die in die tijd de halve wereld beheersten, waarbij de Spanjaarden de andere helft beheersten. In die tijd werd door de Paus de schei dingslijn van de invloedssferen tussen beide landen in Zuid-Amerika vastgesteld. In 1580 werd de bekende Phi lips de Tweede ook koning van Portugal. Zodoende kwam de Republiek der Verenigde Nederlanden ook in oorlog met Portugal en overal ter wereld waar ze konden bestre- H et leven der immigranten speelde zich in hoofdzaak aan de kust af. Alle soorten mensen, ook negers vermengden zich vlug. In de binnenlanden leefden nog indianen. De bevolking van de kuststreken organiseerde jaarlijks strooptochten daarheen waarbij gemoord en geplunderd werd. Sommigen van hen bleven daar achter en zo zette de kolonisatie zich in westelijke richting voort. In 1694 werd er goud gevonden en een nieuwe stroom van emigranten uit Europa zette zich in beweging. Deze goldrush duurde vijftig jaar. Als Napoleon Portugal verovert, verhuist de bovenlaag uit dat land, geholpen door de Engelsen, zich naar Brazilië. Onder Pedro de eerste wordt het dan een onafhankelijk keizerrijk. In 1889 wordt het een republiek, waarbij de slavernij wordt afgeschaft. Tot die tijd had het land de ontwikkeling van Noord Amerika bij kunnen houden, maar Begin dit jaar maakte de heer J.A. Klompe uit St. Philipsland een oriën terende vakantiereis naar Brazilië. Hij deed tijdens die exkursie enorm veel indrukken op en bezocht ook ver schillende nederlanders die daar hun geluk hadden beproefd in de land bouw. Over deze reis heeft hij kort samengevat, een artikel geschreven voor het Z.L.M.-blad, waarbij hij in gaat op het leven van de Nederlandse boeren en iets vertelt over de ge schiedenis van het land. Ontsluiting Geen geklaag Tuinbouw Gunstige faktoren Slavernij n een brede strook langs de kust ten zuiden van Sao Paulo tot de grens van Uruguay en bedoeld wordt dan wel een honderd kilometer of meer van die kust verwijderd, hebben zich in deze eeuw Europese boeren uit vele landen gevestigd. Ook Nederlanders, vooral na de tweede wereldoorlog zijn er nogal wat heen getrokken. Aanvankelijk hebben ze een zware strijd moeten voeren om staande te blijven. Hierbij hebben verschillenden de strijd gestaakt en zijn teruggekeerd of zijn naar andere landen vertrokken. De volhouders hebben echter, zeg de laatste vijftien jaar, de wind in de zeilen gekregen. Hiertoe hebben verschillende ontwikkelingen bijgedragen, waarvan het stimuleringsprogram van de in 1964 aan de macht gekomen regering wel een heel belangrijke is. Aangezien het land, behalve enkele zogenaamde koffielijntjes geen spoorwegnet heeft kon het achterland niet tot ontwikkeling komen. De regering begon nu, gebruik makende van de technische mogelijkheden een modern wegennet aan te leggen. De hoedanigheid van de grond werkt hier zeer toe mee. Na egaliseren en vasttrillen is de rode aarde zo geschikt er een asfaltlaag overheen te leggen die bij een dikte van enkele centimeters het zwaarste verkeer verdraagt. Grote gebieden en we praten dan over miljoenen hektares, die van nature bijzonder geschikt zijn voor akkerbouw, worden zo ontsloten. Het vervoer over de weg van de grondstoffen en eindpro- dukten over afstanden van honderden, ja soms tot tweeduizend kilometer toe blijkt bij gebruikmaking van zware trucks geen financieel bezwaar te zijn. -Li/en andere belangrijke regeringsbeslissing is geweest het in voeren van een belasting op de grond, waarbij de niet in gebruik zijnde en zeer extensief beheerde gronden zwaarder belast worden dan intensief beboerde. Deze maatregel draagt er toe bij dat grootgrondbezitters gemakkelijker bereid zijn hun gronden af te stoten. Ter stimulering van de landbouw werden op voor delige voorwaarden investeringskredieten op bedrijfsmiddelen beschikbaar gesteld. Grond komt hiervoor niet in aanmerking, maar gebouwen wel. De Nederlanders hebben van deze mogelijkheden het meest gebruik gemaakt, zowel individueel als koöperatief. Een zeer belangrijke faktor bij de ontwikkeling is ook het wetenschap pelijk onderzoek geweest, waarbij initiatieven van de Neder landse regering die het overbrengen van de "Wageningse" ken nis bevordert een belangrijke rol spelen. Grondonderzoek, wat voor ons als het meest vanzelfsprekend beschouwd wordt, moest daar nog van de grond komen. Toen bleek dat de op het zich zo vruchtbare grond arm was aan voedingsstoffen. Ze was zuur en kalkarm. Faktoren die juist voor de bonenteelt funest zijn. Ge lukkig wordt er op verschillende plaatsen in het land kalk ge vonden en zo is men voor niet te hoge kosten tot bekalking op grote schaal overgegaan. Ook de andere voedingsstoffen moe ten ruim toegediend worden. Deze zijn steeds voldoende ver krijgbaar. Ook op het gebied van de teeltwijze moet haast alle onderzoek nog verricht worden. Hier ligt een prachtige taak voor de wetenschapsman, waarvan er verscheidene door de koöperaties zijn aangetrokken, maar ook grote zelfstandige boeren hebben er soms één in hun dienst genomen. Het is nog maar een jaar of tien geleden dat men de mogelijkheden van de akkerbouw en dan vooral de sojateelt zag liggen. Verschillen den, vooral zij die volwassen zoons hadden, kochten soms ver van hun bestaande bedrijfje, met liet weinige geld dat ze had den, maagdelijke gronden, om die met moderne traktoren met bijbehorende machines om te toveren in vruchtbare akkers. Ze slaagden hierin wonderwel en behaalden winstgevende oogsten. Hierdoor aangespoord zetten ze hun expansie voort. Elke over gehouden cruzeiros werd weer gebruikt om meerdere gronden in bezit te krijgen en door het aanhouden van goede oogsten met goede prijzen zijn nu in luttele jaren tijds sommigen de bezitters van florerende bedrijven met een omvang van vele honderden hektares, ja soms duizenden. Het is wel zo dat men niet van de asfaltweg het bedrijf oprijdt. Meestal moet tientallen kilometers over de stoffige of modderi ge landwegen gereden worden om het bedrijf te bereiken. Velen hebben dan ook hun woningen bij een dorp gebouwd, wat voor het gezin veel praktiser is. Op het bedrijf staan dan een paar woningen voor medewerkers. Zij die niet zoveraf wonen hebben meestal een mooie bungalow bij het bedrijf met alles er bij en erin, tot het dienstmeisje uit grootmoederstijd toe. men er in geslaagd de produktie per koe en per hektare in de buurt van de vaderlandse te brengen. Men is ook overgegaan tot de varkens- en kippenhouderij in aansluiting waarop weer ver werkingsbedrijven gesticht zijn welke laatste door quotering de produktie in de hand houden wat wel een belangrijke reden zal zijn dat in die branche de marches aanzienlijk hoger liggen dan in ons land. Het zijn vooral latere nieuwkomers geweest die de tuinbouw richting ingeslagen zijn. In deze tak is ook alles ver tegenwoordigd. Citrusfruit, appels, noten, alle soorten groente, bollen en bloemen. En ook hier weer een eigen afzetorganisatie, met afzetkanalen naar de grote steden, maar ook naar Europa. Dit is een samenvatting van een bijna drieduizend kilometer lange tocht langs alle Nederlandse kolonies in het eerst ge noemde gebied. Hierbij is het goed op te merken dat er weer een nieuw gebied in opkomst is, de Mato Grosso, nog westelijker gelegen. Dit gebied is nog aantrekkelijker omdat het vlak is. De ware pioniers hebben zich daar reeds gevestigd en grote stukken in kuituur gebracht. Hier zijn de afstanden zo groot dat de boeren zich vaak per vliegtuig verplaatsen. den de Hollanders de Portugezen. Zo bezetten ze ook het noordelijk deel van de Portugese bezittingen in Brazilië. 23 jaar van 1631 tot 1654 zou deze bezetting duren. Toen zagen de Amsterdamse kooplieden echter geen voordelige toekomst meer in de kolonie en werd ze opgegeven;tijdens de bezettingsperiode heeft Johan Maurits van Nassau een belangrijke rol gespeeld. Vervolg op pag. 11 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10