Prijsontwikkeling verpachte grond onrustbarend! N aar aanleiding van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard sprak de Z.L.M.-voorzitter een felicitatie uit en benadrukte hij de betrokkenheid van de Z.L.M. bij het koningshuis. Samenstelling grondkamers Koningshuis Overige zaken (Z.L.M. hoofdbestuiirveradering van 29 juni j.l.) 'Staatsbosbeheer zuidelijke landbouw maatschappij De bouw aan het nieuwe kantoor van de Onderlinge Verzekerings Maat schappij verloopt vlot. Het hoogste punt werd enige weken geleden bereikt. Het is de bedoeling dat 1 december van dit jaar het gebouw wordt opgele- verd. Begin 1980 hoopt men dan zover te zijn dat de verhuizing van het Z.L.M. Landbouwhuis aan de Grote Markt kan beginnen. Het moeizaam trappen r klimmen zal dan achter de rug zijn want in dit moderne gebouw is vanzelf sprekend een lift aanwezig. dat de totale verantwoordelijkheid bij één ministerie zou komen, met voorkeur bij landbouw, is niet tegemoetge komen. De spanningen die er de laatste jaren tussen natuurbehoud en Jandbouw, mede als gevolg van de gedeelde verantwoordelijkheid waren, worden blijkbaar niet opgelost. "Ik heb daar bijzonder veel moeite mee", aldus de voorzitter van de Z.L.M. D e Z.L.M.-voorzitter kantte zich sterk tegen het voorstel in een van de grondpolitieke-wetsvoorstellen dat de voorzitters van de Grondkamers in de toekomst juristen moeten zijn, benoembaar in de rechterlijke macht. De heer Doeleman pleitte er sterk voor dat de huidige situatie gehandhaafd blijft, d.w.z. dat de voorzitters van de Grondkamers ook bedrijfsgenoot zijn. Dit werkt zeer praktisch en tot volle tevredenheid. Nog niet duidelijk was voor de heer Doeleman of er wijzigingen op til waren voor de benoeming van de gewone leden van de Grond kamer. H et Hoofdbestuur sprak zijn waardering uit voor aan de gang zijnde aktiviteiten op het gebied van het vlas. Pogingen om de vlasteelt te redden verdienen onze volle steun, aldus het Hoofdbestuur. Het voorstel om de samenstelling van het Dagelijks Bestuur te wijzigen werd in eerste ronde besproken en zal op de volgende vergadering opnieuw aan de orde komen. Via het K.N.L.C. zal aangedrongen worden de bijdrage voor drainage te koppelen aan de hoogste WIR-premie a 23%. Tevens zal bij het K. N. L. C. aan de orde gesteld worden de problemen die zijn ontstaan bij de overdracht van be drijven. Overigens deed het Hoofdbestuur een ernstige op roep aan de leden om zich bij bedrijfsopvolging te verzeke ren van deskundige begeleiding. Er worden momenteel te veel brokken gemaakt. Het Hoofdbestuur pleitte verder voor een permanente inle veringsmogelijkheid voor restanten van gewasbescher mingsmiddelen. Dit zou minstens eenmaal per jaar mogelijk moeten zijn. Aan de bestrijding van het perevuur zal middels het Z.L.M.-blad uitvoerig aandacht worden besteed. Een folder daaromtrent zal op verzoek worden toegezonden. Medegedeeld werd dat als sociaal-ekonomisch voorlichter voor Walcheren en Noord-Beveland is benoemd de heer W. de Landgraaf (27) te Sliedrecht. Hij zal per 1 september in dienst treden. Het Hoofdbestuur ging ermee akkoord dat zuidwestelijke akkerbouwaangelegenheden in eerste instantie worden ge- koördineerd door het onlangs ingestelde interprovinciaal orgaan voor akkerbouwaangelegenheden. In dit nummer o.m. Nieuws van de O.V.M. pag. 3 en 4 Hypotheekrente en de fiscus pag. 4 Tuintips en voor de Vrouw pag. 5 Z.A.J.K. en P.J.Z. Geluid pag. 6 Onderwijsnotities pag. 7 Reorganisatie van Staatsbosbeheer pag. 8 Praktische Tips voor huis en bedrijf pag. 9 Uit de Praktijk pag. 10 en 11 De maand juli op het zuid-westelijk landbouwbedrijf pag. 12 en 13 K.N.L.C. Kommentaar pag. 15 Feest op Walcheren vanwege topkoe pag. 19 Z.L.M. biedt fruitteeltrapport aan pag. 21 Markt- en prijsberichten pag. 23 z.l.m I n zijn openingswoord tijdens de hoofd bestuursverga dering vorige week vrijdag zei de Z.L.M.-voorzitter, de heer A.J.G. Doeleman, dat als gevolg van de teleur stellende Brusselse prijsbesluiten de noodzaak tot het nemen van aanvullende maatregelen wordt onderstreept. Het Landbouwschap dient hiertoe de noodzakelijke aan vullende maatregelen nader uit te werken en bij het mi nisterie van landbouw ter tafel te leggen. Nauwlettend zullen we ook moeten volgen hoe de inter ventie van tarwe op referentiebasis baktarwe de eerste drie maanden werkt zei hij. De handel en de koöperaties 'zullen een beleid moeten voeren waarbij bevorderd wordt dat de telers zoveel mogelijk van deze interventie kunnen profiteren. We maken ons grote zorgen zei de heer Doeleman, over de prijsontwikkeling van verpachte grond. We zijn bij een stadium gekomen waarin het steeds moeilijker wordt om op ekonomische basis verantwoord grond over te doen. We zullen er in eerste instantie bij het K.N.L.C. op aan moeten dringen deze ontwikkeling nader te onderzoeken en voorstellen uit werken waarmee op verantwoorde wij ze de ontwikkeling kan worden omgebogen. De nieuwe voorstellen van de onteigeningswet lijken nu een parle mentaire meerderheid te kunnen halen. Voor ons is nog niet duidelijk, zei de heer Doeleman, of hiermee nu grondspekulatie voorkomen kan worden en dat niet slechts de grondeigenaar of de verpachter in deze grijpbaar zijn. H et is ons niet duidelijk, zei de heer Doeleman, bij welk ministerie de verantwoordelijkheid van het Staatsbosbe heer komt te liggen. Duidelijk is het in elk geval dat de verantwoordelijkheid niet bij één ministerie komt, maar verdeeld wordt tussen het ministerie van C R M. en het ministerie van landbouw Aan de wens van de landbouw VRIJDAG 6 JULI 1979 66e jaargang - No. 3489 land- en tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1